Rudens

Rudens krāsas. Vasaras siltumam atkāpjoties, daba cīnās pret rudens dzestrumu, ietinot mežus dažādās izteiksmīgās krāsās. Daudzi koki iegūst vara sarkanu nokrāsu, nogatavojas ogas un sēnes un uzzied pat dažas puķes, piemēram violetie rudens krokusi.

Kokus, kuri rudenī  nomet lapas dēvē par lapu kokiem. To lapas satur īpašu koši zaļu vielu – hlorofilu. Hlorofilam ir nepieciešama saules gaisma, lai no oglekļa dioksīda, ko lapas saņem no gaisa, un ūdens ražotu kokam nepieciešamās barības vielas. Tā kā rudenī saules gaismas kļūst arvien mazāk, lapas zaudē zaļo krāsu un nokrīt zemē, bet koki gatavojas ziemas mieram.

Rudenī neparasti skaista izskatās sarkanā kļava. Dienām kļūstot īsākām, kokā notiek ķīmiskas pārmaiņas un kļavas lapas iegūst visdažādākās nokrāsas – no oranžas  līdz tumši sarkanai. Kļavas, kuras kļūst sarkanas, parasti ir vīrišķie koki, savukārt sievišķajiem kokiem piemīt tendence kļūt dzeltenīgi oranžiem. Lapu krāsu ietekmē arī augsnes sastāvs – jo skābāka augsne, jo tumšsarkanākas kļūst lapas.

Avots: Sallija Tagolma „Lielā gadalaiku grāmata”.

Rudens ir viens no gadalaikiem mērenajā joslā. Tas iezīmē pāreju starp vasaru un ziemu. Rudens ir gadalaiks, kas Zemes ziemeļu puslodē iesākas, kad Saule savā redzamajā kustībā pa ekliptu šķērso debess ekvatoru rudens punktā, un beidzas, kad Saule nonāk ziemas saulgriežu punktā.

Par rudens sākumu vēstī pirmās salnas. Rudens īpatnība ir mākoņains laiks, ilgstošs, smidzinošs lietus, migla. Rudenī pastiprinās vēja ātrums, plosās vētras. Taču var būt arī skaidrs un saulains laiks, kad temperatūra dienā var pacelties pat līdz 20 C. To dēvē par atvasaru.

Astronomiskais rudens sākas rudens ekvinokcijas (laika moments, kad Saules centrs šķērso debess ekvatoru) brīdī (22. vai 23. septembrī).

Kalendārais rudens — laika posms no 1. septembra līdz 30. novembrim ieskaitot.
Astronomiskias rudens — ziemeļu puslodē iestājas brīdī, kad saule šķērso debess ekvatoru rudens punktā.
Meteoroloģiskais rudens — sākas, kad diennakts vidējā gaisa temperatūra ir stabili vienāda vai zemāka par +10 grādiem un beidzas aktīvas veģetācijas periods.


Rudens mēneši
Septembris
Oktobris
Novembris

lv.wikipedia.org

Lasīt tālāk
iepriekšējā123...22
iepriekšējā123...22
Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu