0
info@redzet.lv

Daba » Augi » Dārza puķes

DālijasDālijas
Lasīt aprakstu
Dālijas, Dālijas (Dahlia), Ziedi

Dālijas

Kods: A-0333-08
Autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2008. gada 27. septembrī
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
107 KB
S 2000 x 1333 px
1.66 MB
M 2480 x 1653 px
21 x 14 cm / 300 dpi
L 3180 x 2120 px
26.92 x 17.95 cm / 300 dpi
3.95 MB
REĢISTRĒJIES
30 dienas
IEGŪSTI S IZMĒRA
FOTOGRĀFIJAS
PRIVĀTPERSONĀM
sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI
LIETOŠANAI

sākot ar 5 EUR
Augstas kvalitātes bildes
5 € = 5 FOTO
10 € = 20 FOTO
 Dālijas
 Dahlia
 Valsts     Augi (Plantae)
 Nodalījums  Segsēkļi (Magnoliophyta)
 Klase  Divdīgļlapji (Magnoliopsida)
 Rinda  Asteru rinda (Asterales)
 Dzimta  Kurvjziežu dzimta (Asteraceae)
 Apakšdzimta  Asteru apakšdzimta (Asteroideae)
 Ģints  Dālijas (Dahlia)

Dālijas (Dahlia) ir kurvjziežu dzimtas lakstaugu ģints. Senākā literatūrā dālijas tiek sauktas par ģeorģīnēm (lietots vācu un krievu valodā, cēlies no vācu botāniķa Johana Gotlība Georgi vārda). Dāliju dabiskais izplatības areāls ir Meksika, kā arī citas Centrālamerikas valstis. Dāliju ģintī ietilpst vismaz 36 sugas. Šīs puķes plaši tiek kultivētas visā pasaulē. Pamatā kultivē cildoto dāliju (Dahlia variabilis), kas ir krustota ar citām dāliju sugām.

1963. gadā dālijas tika pasludinātas par Meksikas nacionālo ziedu.
lv.wikipedia.org


Tāda krāsu varavīksne, zieda formu daudzveidība un krūmu augstuma dažādība nav nevienai citai puķu kultūrai. Šie ziedi ir koši un ļoti skaisti akcenti jebkurā dārzā. Daudzām dāliju šķirnēm no viena krūma izzied pat ap 200 ziedu. Pirmos dāliju ziedus bez steidzināšanas paņēmienu pielietošanas var gaidīt jau jūlija sākumā, bet krāšņākā un bagātākā dāliju ziedēšana ir augustā, septembra sākumā un līdz pat rudens salnām.

Eiropā, Spānijā dālijas tika ievestas no Meksikas XVII gadsimta beigās. 1789. gadā Madrides Karaliskajā botāniskajā dārzā dālijas izaudzēja no sēklām, kas tika saņemtas Meksikas  botāniskā dārza sēklu sūtījumā. Jau 1791. gadā publicēts pētījums, kurā pirmā pētītā savvaļas dāliju suga nosaukta Dahlia pinnata - godinot 1789. gadā mirušo somu-zviedru botāniķi Andreasu Dālu. Tā arī cēlies nosukums dālija. Nosaukums ģeorģīne parādījās vēlāk – Vācijā. Par Georgiana šo ziedu nodēvēja vācu botāniķis Vildenovs savā 1803. gadā publicētajā darbā, godinot savu draugu 1802. gadā mirušo Peterburgas profesoru Dr. Georgi. Pasaulē vairāk izplatīts ir Dālijas (Dahlia) nosaukums, bet šo ziedu par Ģeorģīne vairāk dēvē Krievijā.

19. gadsimta sākumā Anglijā radās pildītās un lodveida dālijas. 1850. gadā Vācijā izaudzē pirmo pomponu dāliju, bet 1872. gadā Holandē - pirmo kaktusu dāliju un 1899. gadā Francijā - pirmo apkakļu dāliju. Latvijā jau 1828. gadā Rīgas dārznieks J. Cigra piedāvājis 55 dāliju šķirnes. Cigram bijuši lieli nopelni krāšņuma augu un arī dāliju izplatīšanā Baltijā un Krievijā.Manā dārzā parasti aug ap 250 šķirņu liela dāliju kolekcija.
www.dalijas-av.lv

Eiropā dālijas tika ievestas no Meksikas XVII gadsimta beigās. Pirmā Eiropas valsts, kurā pirmā parādījās dālijas, ir Spānija. Tomēr divu gadsimtu laikā tā arī viņu labās īpašības pienācīgi netika novērtētas. Dārznieki tikai XVII gadsimta beigās beidzot pievērsa uzmanību šīm spilgtajām, kuplajām un ļoti skaistajām dālijām. Un tad arī izdomāja nosaukumu – Dālija, par godu Šveices botāniķim A.Daļim. Nosaukums Ģeorģīne parādījās vēlāk – Vācijā. Tā šo ziedu nodēvēja viens Vācijas botāniķis par godu savam draugam - Pēterburgas profesoram Georgim. Iespējams, tāpēc pasaulē vairāk izplatīts ir Dālijas (Dahlia) nosaukums, bet šo ziedu par Ģeorģīne vairāk dēvē Krievijā.

 Dālija – daudzgadīgs, lakstaugs, kuram ir sakņu pārveidnes – bumbuļi. Kāti ir pilnīgi, taisni vai zaraini, gludi vai grubuļaini. Lapas – plūksnainas un mazliet tādas kā samtainas, citas vairāk, citas mazāk. Ziediņi – kausveidīgi, dažādas formas un krāsas.

Dālijas parasti pārdod iepakotas. Tās pērkot jāpievērš uzmanība ne tikai skaistajai krāsu fotogrāfijai, bet arī gumiem, jo to lielums ievērojami atšķiras. Dālijas jāstāda tajā pašā laikā, kad kartupeļi, maija sākumā. Ja augi jau ir uzdīguši, bet var būt salna, tie jāpārsedz ar tukšu puķupodu. Oktobrī dālijas jāizrok no augsnes. Tās jāglabā vēsā vietā, kur nav sala. Gumi nedrīkst iežūt. Tos vislabāk ievietot kastē, kas piepildīta ar sausām smiltīm vai kūdru. Gumus nevajag laistīt jo tie var sapūt. Izkniebjot augšējos sānpumpurus, uzziedēs viena liela ziedkopa uz stingra kāta. Dālijas labi jāmēslo. (Klāss Nordhauss  “Dārza augi - enciklopēdija”.)

Eksistē šādas dāliju klases:
Vienkāršās, nepildītās
Peonijveida
Anemonveida
Apkaklīšveida
Orhidijveida
Lodveida
Pomponveida
Nimfveida
Dekoratīvās
Kaktusveida
Puskaktusveida
Krizantēmveida
Mežģīņveida
Pārejas (jauktā) grupa

Dāliju katalogs

Dālijas

Kods: A-0333-08
Autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2008. gada 27. septembrī
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
107 KB
S 2000 x 1333 px
1.66 MB
M 2480 x 1653 px
21 x 14 cm / 300 dpi
L 3180 x 2120 px
26.92 x 17.95 cm / 300 dpi
3.95 MB
REĢISTRĒJIES
30 dienas
IEGŪSTI S IZMĒRA
FOTOGRĀFIJAS
PRIVĀTPERSONĀM
sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI
LIETOŠANAI

sākot ar 5 EUR
Augstas kvalitātes bildes
5 € = 5 FOTO
10 € = 20 FOTO
Portālu www.redzet.lv un www.gotobaltic.com veidotāju grupas darbības sākums meklējams jau 2004. gadā, kad pulciņš domubiedru – 4 jaunieši un viens pieaugušais – brauca pa Latviju muzicēdami un iepazīdami Latvijas dabu un atklādami ceļotprieku. Tolaik arī radās interese par fotografēšanu, kā rezultātā laika gaitā sakrājās liels fotoarhīvs. Radās jautājums, kur to likt, kā izmantot, lai tam būtu kāda jēga? Tāpēc arī dzima ideja par portāla izveidošanu, un nu jau dažus gadus tā ir sekmīgi realizēta, jo portālā www.redzēt.lv līdz šim ir ievietots vairāk par 20000 bildēm, ik dienas tam ir ap 600 unikālo skatījumu un ir bilžu bezmaksas lejuplādes iespēja, kas tiek plaši izmantota.
Apceļojot Latviju, radās secinājums, ka mums ir ļoti daudz skaistu, bet neapzinātu vietu un ceļotājam nebūt nav viegli ātri un ērti atrast sev vajadzīgo informāciju, kas kurā vietā būtu apskates vērts. Sākām vākt materiālus dažādās interneta vietnēs, un vajadzība atkal deva jaunu ideju – veidot ceļotājam ērtu portālu, kurā vienuviet būtu iespējams atrast visu vajadzīgo informāciju – ko attiecīgajā vietā apskatīt, kur paēst, kur pārnakšņot, kur vērsties dažādu tehnisku nepieciešamību un kļūmju gadījumos. Pašreiz esam šīs idejas īstenošanas sākumā, un mūsu mērķis ir ar portāla www.gotobaltic.com palīdzību veidot tūrismam pievilcīgu Latvijas un vēlāk visas Baltijas tēlu, kā arī reklamēt mūsu organizācijas, uzņēmējus, individuālos ražotājus u.c., palīdzot viņiem piesaistīt klientus.
Sākumā plānojam parādīt kartē Latviju, sadalītu pa reģioniem un novadiem. Reģionu kartē būs redzamas interesantākās apskates vietas. Novados varēs redzēt plašāku informāciju par apskates vietām un sociāli nozīmīgiem objektiem.
Savu mērķi sākam īstenot ar Kurzemes novadiem.
Ērtības labad piedāvājam divus apskates veidus:
1. Uzklikšķinot atveram novada karti un izvēlamies sev interesējošo objektu apskati.
2. Sev interesējošas vietas aplūkošanai izvēlamies no saraksta.
Papildus kartei un apskates vietu sarakstam portālā atradīsiet attiecīgo vietu fotogrāfijas un informatīvus aprakstus. Tas jums palīdzēs izvēlēties savu ceļojumu pieturas un galamērķus.
Mūsu lielais mērķis ir šādā veidā parādīt visu Baltiju.
Perspektīvā plānojam portālu tulkot angļu, krievu, vācu, ķīniešu un poļu valodās, tādējādi piedāvājot lielisku produktu šo valstu tūristiem.

Tā kā uzdevums ir ļoti liels, aicinām katru interesantu uz sadarbību.


Turpināt lejuplādēt

Sākot ar 1 eiro atbalstu
saņemsiet iespēju 30 dienas
LEJUPLĀDĒT FOTOGRĀFIJAS LABĀ KVALITĀTĒ
(S izmērs, A4, 2000 x 1333 px)
bez www.redzet.lv logo

UZZINĀT VAIRĀK
REĢISTRĒJIES

un
30 dienas
iegūsti
JEBKURAS FOTOGRĀFIJAS FOTOGRĀFIJAS LABĀ KVALITĀTĒ
(S izmērs, A4, 2000 x 1333 px) bez www.redzet.lv logo
Reģistrēties
PRIVĀTPERSONĀM sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI LIETOŠANAI sākot ar 5 EUR
Reģistrējoties saņemsi piekļuvi
lejuplādes pogai

Varēsi lejuplādēt jebkuras izvēlētās fotogrāfijas!
Garantējam Jūsu sniegtās informācijas konfidencialitāti.
Jautājumu gadījumā sazinieties ar mums: info@redzet.lv
IEGŪSTI AUGSTAS KVALITĀTES FOTOGRĀFIJAS

5 € = 5 FOTO vai 10 € = 20 FOTO
iegūsti FOTOGRĀFIJAS AUGSTĀ KVALITĀTĒ
L izmērs, 3888 x 2592 px, vai XL izmērā


Raksti mums uz:
info@redzet.lv
un iegūsti izvēlētās fotogrāfijas!

Izvēlieties jebkuras 5 fotogrāfijas neatkarīgi no lieluma un kvalitātes par 5 eiro, vai jebkuras 20 fotogrāfijas par 10 eiro.

Ielogoties

Jūs neaizpildījāt abus laukus.

Reģistrēties

Jūs neaizpildījāt visus laukus.