0
info@redzet.lv

Daba » Augi » Kultūraugi

Ziedoša rapša lauka ainavaZiedošs rapša lauks uz tumšu debess fona
Lasīt aprakstu
Ziedošs rapša lauks, tumšas debesis un ābeles, Rapsis (Brassica napus), Ābeles (Malus), Ainava, Lauki, Lauksaimniecība

Ziedošs rapša lauks, tumšas debesis un ābeles

Kods: A-258-19
Autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2019. gada 17. maijā
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
273 KB
S 2000 x 1333 px
3.29 MB
M 2480 x 1653 px
21 x 14 cm / 300 dpi
L 6000 x 4000 px
50.8 x 33.87 cm / 300 dpi
23.3 MB
REĢISTRĒJIES
30 dienas
IEGŪSTI S IZMĒRA
FOTOGRĀFIJAS
PRIVĀTPERSONĀM
sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI
LIETOŠANAI

sākot ar 5 EUR
Augstas kvalitātes bildes
5 € = 5 FOTO
10 € = 20 FOTO
Rapsis 
 Brassica napus
 Valsts     Augi (Plantae)
 Nodalījums  Segsēkļi (Magnoliophyta)
 Klase  Divdīgļlapji (Magnoliopsida)
 Rinda  Brassicales
 Dzimta  Krustziežu dzimta (Brassicaceae)
 Ģints  Brassica
 Suga  Rapsis (B. napus)

Rapsis - Brassica napus L. s.l.

Rapsis - angliski: Rape; vāciski: Raps; krievu: рапс

Apraksts:
Viengadīgs, liels (ga 60-130 cm) krustziežu dzimtas lakstaugs. Sakne tieva, vārpstveida. Augs zilganzaļš, kails vai gandrīz kails. Stublājs stāvs, zaro. Lapas mīkstas un sulīgas. Apakšējās lapas koklesveidīgas, kātainas (ga 6-20 cm), sākot no stublāja vidus lapas sīkākas (iegareni lancetiskas), veselas vai gandrīz veselas, sēdošas, ar gludu malu un strupu galu. Ziedi blīvā ķekarā stublāja un zaru galā, izziedot ķekars jūtami pagarinās un ir skrajš. Kauslapas zaļas, stāvas (ga 0.5-0.7 cm), ziedēšanas beigās nedaudz atliecas. Vainaglapas spilgti dzeltenas (ga 0.8-1.2 cm), ar platu, otrādi olveida plātnīti, pāreja īsā nadziņā pakāpeniska. Putekšņlapas dzeltenas, stāvas. Auglis - ļoti liels, masīvs pākstenis (ga 5-10 cm, pl 0.3-0.5 cm) vidēji garā (ga 1.5-3 cm) kātā. Pāksteņi gludi vai mazliet mezglaini, no augļkopas ass atstāv horizontāli. Augļa knābis tievs, konisks. Sēklas ieapaļas, tumšbrūnas. Zied aprīļa beigās un maijā; nereti otrreiz arī vasaras beigās.

Izplatība:
Senas izcelsmes kultūraugs, iespējams, agrīnās formas selekcionētas Vidusjūras reģionā.

Latvijā bieži kultivē. Nereti sastopams kā bēglis no kultūras.

Biotopi:
Lopbarības sējumos. Atsevišķi eksemplāri nezālienēs, gar dzelzceļiem, ceļmalās un izgāztuvēs.

Īpašas norādes:
Lopbarības augs. Masīvāks salīdzinājumā ar morfoloģiski tuvo lauka kāpostu (Brassica campestris).
www.latvijasdaba.lv

 

Rapsis (Brassica napus) pieder krustziežu (Cruciferae) ģintij, kāpostu (Brassicaceae) dzimtai. Rapsis ir viens no senākajiem eļļas augiem, ko cilvēce pazina jau 4. gs. pirms mūsu ēras. No Indijas, kur to sāka kultivēt kā kultūraugu, rapsi ieveda Japānā, vēlāk tas izplatījās līdz pat Vidusjūrai. Rapšu eļļu izmantoja apgaismošanai lāpās, jo tā sadegot neradīja dūmus. Eiropā rapsi sāka audzēt 13.gs., sākumā Beļģijā un Holandē, vēlāk – Vācijā, Zviedrijā, Šveicē, Polijā, Krievijā. To izmantoja kā degvielas ieguves avotu, bet vēlāk arī uzturā un dzīvnieku barībā. Šobrīd vadošās valstis rapša sēklu ieguvē ir Ķīna, Kanāda, Indija, Austrālija, ASV, Meksika, Pakistāna, Japāna.

Rapša graudi satur 35-50% tauku, daudzus organismam nepieciešamos vitamīnus (galvenokārt A, E un K) un tas ir trešais nozīmīgākais augu eļļas ieguves avots pasaulē pēc sojas pupiņām un palmu augļiem.

Kopš rapsis ir attīstīts kā kultūraugs, ir izveidotas neskaitāmas ziemas un vasaras šķirnes. Šo šķirņu attīstība ar būtiskiem uzlabojumiem agroekonomiskā, kā arī eļļas un raušu kvalitātes jomā ir nodrošinājusi rapša strauju izplatību visā pasaulē, it īpaši pēdējās desmitgadēs. Rapsim ir viena svarīga īpašība – izmantojamas ir visas auga daļas.

Rapša dīgļlapām raksturīga nieres forma un tās ir zili-zaļas bieži ar sarkanīgu vai violetīgu nokrāsu. Pirmās īstās rapša lapas ir ovālas ar sekli robotu lapas plātnes malu. Vēlāk lapas kļūst vaskotas, sulīgas, un neregulāras – ar dziļākiem robojumiem. Lapām stublāja lejas daļā ir koklesveidīga forma un tās ir kātainas, taču sākot no stublāja vidus lapu izmēri samazinās un to forma kļūst iegareni lancetiska, tās ir veselas vai gandrīz veselas, sēdošas lapas ar gludu malu un strupu galu.

Rapsim ir gara mietsakne, kas labi irdina augsni. Auga saknēs un virszemes veģetatīvajās daļās uzkrājas barības elementi un tādejādi novēršot to iespēju izskaloties no augsnes. Salīdzinājumā ar ziemas rapsi, vasaras rapsim, ir īsāks veģetācijas periods, kura laikā neizveidojas tik plaša sakņu sistēmu, lai labāk absorbētu barības vielas. Lai stimulētu sakņu sistēmas veidošanos, lieto augšanas regulatorus, kuru sastāvā ir giberelīni un auksīns.

Rapša augiem ir vairākas ziedkopas ar spilgti dzelteniem ziediem. Ziedi izkārtoti blīvā ķekarā stublāja un zaru galos. Augam uzziedot, ķekars pagarinās. Rapsis ir pašapputes augs, lai gan augus apputeksnē arī kukaiņi un vējš. Parasti zied aprīļa beigās un maijā.

Rapša auglis ir 5–10 cm garš pākstenis ar tievu, īsu knābi, tas var būt gluds vai nedaudz viļņots. Pākstenis vidū ir pārdalīts ar plēves kārtiņu, kurai abās pusēs var veidoties līdz pat 20 sēklām.

Sēklām ir ieapaļa vai lodveida forma. Tās var būt gan zilganā, gan melni brūnā krāsā. 1000 sēklu masa svārstās no 3 g līdz 5 g. Sēklu dīgšana ilgst 4–5 dienas.

Latvijā rapsi kā kultūraugu audzē un plaši izmanto ne tikai eļļas ieguvei, bet arī zaļmēslojumam, zaļbarībai. Nektārs, ko diennaktī izdala 100 ziedi, satur aptuveni 40 mg cukuru. Medus produktivitāte ir 80-120 kg no 1 hektāra sējumu. Viena hektārs rapšu  augšanas procesā arī saražo 10,6 miljoni litru skābekļa, kas ir gada nepieciešamais daudzums 40 cilvēkiem!

Eiropā kopš 70.gadiem arvien vairāk rapša graudus sāk izmantot biodegvielas ražošanai. No katras tonnas graudu iegūst apmēram 450 kg eļļas, kas dod tādu pašu daudzumu biodīzeļdegvielas.

Rapšu eļļu ir iespējams iegūt divējādi – ar aukstās vai karstās spiešanas metodi. Ja eļļu iegūst ar karstās spiešanas metodi (lielražošanā), tās iznākums ir lielāks, bet eļļa ir tumšā krāsā, ar asu smaržu un nepatīkamu garšu. To nepieciešams rafinēt. Pilns rafinēšanas cikls sastāv no nostādināšanas (hidratācijas), neitralizācijas, balināšanas un dezodorācijas procesiem. Rapšu eļļa ir vērtīgs uztura līdzeklis, jo satur daudz nepiesātināto taukskābju – oleīnskābi, linolskābi, linolēnskābi u.c. Šīm skābēm, kuras sauc par F vitamīniem, piemīt biostimulējošas īpašības. Tās uzlabo vielmaiņas procesus un organisma aizsargspējas, atjauno šūnas.

Rapšu eļļu plaši pielieto arī rūpnieciskajā ražošanā (dzinēju eļļu, laku, krāsu ražošanā, kosmētisko, farmaceitisko līdzekļu, ziepju un mazgāšanas līdzekļu ražošanā). Rapšu eļļa tiek izmantota dažādu pārtikas produktu – majonēžu, dažādu mērču, zivju konservu, margarīna, saldējuma, čipšu u.c. produktu ražošanā un arī tiek fasēta pudelēs. Plašo pielietojumu var pamatot ar eļļas lētāku cenu un to, ka rapsis tiek audzēts tepat Baltijas valstīs un Eiropā.

Biodīzeļdegviela ir šķidrais organiskais kurināmais, kuru pamatā iegūst no augu valsts produktiem – eļļas un etilspirta. Rapša biodīzelis šobrīd ir ekonomiski pamatotākais alternatīvās enerģijas veids. Lai to iegūtu, rapšu eļļu speciālā reaktorā apstrādā ar eltilspirtu kālija hidroksīda (KOH) katalizatora klātbūtnē. Ķīmiskajā reakcijā rodas augstāko skābju etilesteri un glicerīns. Tas nogulsnējas reaktora apakšējā daļā un ir viegli atdalāms. Glicerīnu izmanto ķīmiskajā rūpniecībā kosmētikas līdzekļu, medikamentu ražošanai. Savukārt no augstāko skābju etilesteriem pēc ķīmiskās apstrādes ar etanolu un metanolu iegūst biodīzeļdegvielu.

Ziedošs rapša lauks, tumšas debesis un ābeles

Kods: A-258-19
Autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2019. gada 17. maijā
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
273 KB
S 2000 x 1333 px
3.29 MB
M 2480 x 1653 px
21 x 14 cm / 300 dpi
L 6000 x 4000 px
50.8 x 33.87 cm / 300 dpi
23.3 MB
REĢISTRĒJIES
30 dienas
IEGŪSTI S IZMĒRA
FOTOGRĀFIJAS
PRIVĀTPERSONĀM
sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI
LIETOŠANAI

sākot ar 5 EUR
Augstas kvalitātes bildes
5 € = 5 FOTO
10 € = 20 FOTO
Portālu www.redzet.lv un www.gotobaltic.com veidotāju grupas darbības sākums meklējams jau 2004. gadā, kad pulciņš domubiedru – 4 jaunieši un viens pieaugušais – brauca pa Latviju muzicēdami un iepazīdami Latvijas dabu un atklādami ceļotprieku. Tolaik arī radās interese par fotografēšanu, kā rezultātā laika gaitā sakrājās liels fotoarhīvs. Radās jautājums, kur to likt, kā izmantot, lai tam būtu kāda jēga? Tāpēc arī dzima ideja par portāla izveidošanu, un nu jau dažus gadus tā ir sekmīgi realizēta, jo portālā www.redzēt.lv līdz šim ir ievietots vairāk par 20000 bildēm, ik dienas tam ir ap 600 unikālo skatījumu un ir bilžu bezmaksas lejuplādes iespēja, kas tiek plaši izmantota.
Apceļojot Latviju, radās secinājums, ka mums ir ļoti daudz skaistu, bet neapzinātu vietu un ceļotājam nebūt nav viegli ātri un ērti atrast sev vajadzīgo informāciju, kas kurā vietā būtu apskates vērts. Sākām vākt materiālus dažādās interneta vietnēs, un vajadzība atkal deva jaunu ideju – veidot ceļotājam ērtu portālu, kurā vienuviet būtu iespējams atrast visu vajadzīgo informāciju – ko attiecīgajā vietā apskatīt, kur paēst, kur pārnakšņot, kur vērsties dažādu tehnisku nepieciešamību un kļūmju gadījumos. Pašreiz esam šīs idejas īstenošanas sākumā, un mūsu mērķis ir ar portāla www.gotobaltic.com palīdzību veidot tūrismam pievilcīgu Latvijas un vēlāk visas Baltijas tēlu, kā arī reklamēt mūsu organizācijas, uzņēmējus, individuālos ražotājus u.c., palīdzot viņiem piesaistīt klientus.
Sākumā plānojam parādīt kartē Latviju, sadalītu pa reģioniem un novadiem. Reģionu kartē būs redzamas interesantākās apskates vietas. Novados varēs redzēt plašāku informāciju par apskates vietām un sociāli nozīmīgiem objektiem.
Savu mērķi sākam īstenot ar Kurzemes novadiem.
Ērtības labad piedāvājam divus apskates veidus:
1. Uzklikšķinot atveram novada karti un izvēlamies sev interesējošo objektu apskati.
2. Sev interesējošas vietas aplūkošanai izvēlamies no saraksta.
Papildus kartei un apskates vietu sarakstam portālā atradīsiet attiecīgo vietu fotogrāfijas un informatīvus aprakstus. Tas jums palīdzēs izvēlēties savu ceļojumu pieturas un galamērķus.
Mūsu lielais mērķis ir šādā veidā parādīt visu Baltiju.
Perspektīvā plānojam portālu tulkot angļu, krievu, vācu, ķīniešu un poļu valodās, tādējādi piedāvājot lielisku produktu šo valstu tūristiem.

Tā kā uzdevums ir ļoti liels, aicinām katru interesantu uz sadarbību.


Turpināt lejuplādēt

Sākot ar 1 eiro atbalstu
saņemsiet iespēju 30 dienas
LEJUPLĀDĒT FOTOGRĀFIJAS LABĀ KVALITĀTĒ
(S izmērs, A4, 2000 x 1333 px)
bez www.redzet.lv logo

UZZINĀT VAIRĀK
REĢISTRĒJIES

un
30 dienas
iegūsti
JEBKURAS FOTOGRĀFIJAS FOTOGRĀFIJAS LABĀ KVALITĀTĒ
(S izmērs, A4, 2000 x 1333 px) bez www.redzet.lv logo
Reģistrēties
PRIVĀTPERSONĀM sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI LIETOŠANAI sākot ar 5 EUR
Reģistrējoties saņemsi piekļuvi
lejuplādes pogai

Varēsi lejuplādēt jebkuras izvēlētās fotogrāfijas!
Garantējam Jūsu sniegtās informācijas konfidencialitāti.
Jautājumu gadījumā sazinieties ar mums: info@redzet.lv
IEGŪSTI AUGSTAS KVALITĀTES FOTOGRĀFIJAS

5 € = 5 FOTO vai 10 € = 20 FOTO
iegūsti FOTOGRĀFIJAS AUGSTĀ KVALITĀTĒ
L izmērs, 3888 x 2592 px, vai XL izmērā


Raksti mums uz:
info@redzet.lv
un iegūsti izvēlētās fotogrāfijas!

Izvēlieties jebkuras 5 fotogrāfijas neatkarīgi no lieluma un kvalitātes par 5 eiro, vai jebkuras 20 fotogrāfijas par 10 eiro.

Ielogoties

Jūs neaizpildījāt abus laukus.

Reģistrēties

Jūs neaizpildījāt visus laukus.