0
info@redzet.lv

Daba » Augi » Dārza puķes

Piemineklis Krišjānim Baronam Vērmanes dārzāDadžu raibenis uz kaķumētras
Lasīt aprakstu
Violeto toņu dobe Vērmanes dārzā!, Vērmanes dārzs, Tulpes (Tulipa), Atraitnītes, Ziedi, Rīga (pilsēta)

Violeto toņu dobe Vērmanes dārzā!

Kods: V-168-19-AM
Autors: Ausma Melluma
Bildēts 2019. gada 9. maijā
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
327 KB
S 2000 x 1333 px
2.89 MB
M 2480 x 1653 px
21 x 14 cm / 300 dpi
L 5835 x 3890 px
49.4 x 32.94 cm / 300 dpi
16.3 MB
REĢISTRĒJIES
30 dienas
IEGŪSTI S IZMĒRA
FOTOGRĀFIJAS
PRIVĀTPERSONĀM
sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI
LIETOŠANAI

sākot ar 5 EUR
Augstas kvalitātes bildes
5 € = 5 FOTO
10 € = 20 FOTO

Vērmanes dārzs ir parks, kas atrodas Rīgas centrā starp Tērbatas, Elizabetes, Krišjāņa Barona un Merķeļa ielām. Otrais vecākais Rīgas sabiedriskais parks pēc Viestura dārza.

Parku svinīgi atklāja 1817. gada 8. jūnijā. Sākotnējā Vērmanes dārza platība bijusi 0.8 ha, bet pašlaik tā ir 5 ha. Parku pilsētai dāvināja Anna Ģertrūde Vērmane, ierīkojot publisku eksotisku koku parku ar rozāriju un restorānu, ko ierakstīja savā testamentā kā dāvinājumu Rīgai. Pēc A. Vērmanes nāves 1829. gadā parkā viņas piemiņai tika uzstādīts granīta obelisks, kuru nojauca pēc 2. Pasaules kara, kad parku pārsauca par Kirova parku. A. Vērmanes pieminekli atjaunoja 2000. gadā. 1869. gadā parkā uzstādīja saules pulksteni un bronzētā cinka lējumā Berlīnē izgatavotu strūklaku. Parks savu vēsturisko nosaukumu atguva 1991. gadā.

Vērmanes dārzā aplūkojamas dažādas skulptūras – apmeklētājus priecē krāšņā strūklaka, kurā attēloti četri gadalaiki, majestātiski slejas akmens lauvas, uzstādīts piemineklis latviešu tautas mutvārdu daiļrades apkopotājam Krišjānim Baronam, savukārt parka ārpusē pret žogu atslējies bronzas dendijs – piemineklis ekstravagantajam latviešu māksliniekam un grafiķim Kārlim Padegam. Tumšajā sezonā Vērmanes dārzs kļūst par pasaku valstību – tajā tiek iedegtas krāšņas gaismas, slejas milzu sniegavīri un skan mūzika.

Šodien Vērmanes dārzā aug 10 vietējo kokaugu sugas un 71 introducēto kokaugu taksoni. Parkā šobrīd satopami: parastais skābardis (Carpinus betulus), ošlapu pterokārija (Pterocaryafraxinifolia), olveida katalpa (Catalpa ovata), hibrīdā zirgkastaņa (Aesculus x hybrida), sarkanlapu parastais dižskābardis (Fagus sylvatica 'Purpurea Latifolia), zeltlapu Kanādas papele (Populus xcanadensis Aurea), sirdslapu platlapu liepa (Tilia platyphyllos var. cordifolia), sarkanlapu nokarenais dižskābardis (Fagus sylvatica Purpurea Pendula), Holandes liepa (Tilia x europaea), Mandžūrijas riekstkoks (Juglans mandshurica), parastais ozols (Quercus robur).

Šodien parku iecienījuši ne tikai kā patīkamu atpūtas un izklaides vietu, pie estrādes šeit mīl atpūsties šahisti. Bet svētku dienās estrādē notiek dažādi koncerti, vasarās parkā norisinās dažādi gadatirgi un festivāli.

lv.wikipedia.org
liveriga.com
citariga.lv

Vērmanes dārza Vēsture
Vērmanes dārza tapšanas vēsture saistāma ar 1812. gada lielo ugunsgrēku, kura laikā nopostīja visu priekšpilsētu. Pēc gada tika izveidota „Priekšpilsētas apstādījumu komiteja”, Kurzemes ģenerālgubernators F. Pauluči del Ronkole priekšpilsētas brīvajās teritorijās rosināja izveidot parkus. Viens no dāsnākajiem ziedotājiem šim nolūkam bija pilsētas vecākā K.H. Vērmaņa atraitne A.Ģ. Vērmane. 1817. gadā Anna Vērmane uzdāvināja 0.8 hektārus zemes pilsētai, lai tiktu ierīkots publisks eksotisko koku parks ar rozāriju un restorānu. Kopā ar zemes gabalu testamentā tika piešķirta arī ievērojama naudas summa – 2000 rbļ. Vienīgais noteikums bija, ka teritorija netiks sadalīta, pārdota privātpersonām un pilsētniekiem netiks liegta iespēja atpūsties šajā parkā.

1817. gada 8. jūnijā pēc dārznieka J. Šmeislera projekta ierīkoto 8450 m² lielo parku atklāja un nodeva publikas lietošanai. Parks tika veidots, vadoties pēc ainaviskā principa. Pēc tam tas vairākkārt pārveidots.

Atbilstoši visiem tā laika parkiem, arī Vērmanes dārzā bija restorāns un estrāde, ko toreiz sauca par „gliemežnīcu”. 1859. gadā parks tika iekļauts pilsētas apbūvē. Lielāki paplašinājumi notika 1880. gadā, kad Vērmanes dārzu pārveidoja pēc pilsētas dārznieka un ainavu arhitekta G.F.F. Kūfalta projekta. Pēc projekta parkā tika iestādīti vairāki tūkstoši svešzemju koku un krūmu, bet pēc 9 gadiem parkā ierīkoja pirmo rozāriju. Koka sēta tika nomainīta ar greznu metāla žogu un pie vārtiem; pēc arhitekta V. Reslera projekta tika uzcelti augļu kioski. Parkā bija apskatāmas 6 skulptūras un trīs lielas vāzes ar seno grieķu un romiešu mitoloģiskajiem tēliem.

Arī Vērmanes dārzā, tāpat kā blakus esošajā Esplanādē, notika dažādi publiskie pasākumi. Tā 1927. gadā Vērmanes dārza lielajā paviljonā tika atklāta pirmā auto izstāde Latvijā.

20. gadsimta 30. gados parkam tika izstrādāts jauns projekts, tā autors A. Zeidaks, kā rezultātā parkā ierīkoja plašus zālienus, ziemciešu stādījumus, jaunu rozāriju un rotaļu laukumu; paplašināja ceļus un uzbūvēja arī estrādi. Estrāde bija ļaužu pulcēšanās un izklaides pasākumu vieta zem klajas debess. 1950. gadā estrāde tika nojaukta un tika uzbūvēta jauna estrāde (šodien redzamā) pēc arhitekta L.Stahovska projekta.

1934. gadā Vērmanes dārzā tika uzcelts atsevišķs paviljons (tagadējā Merķeļa un Tērbatas ielu stūrī), kas bija paredzēts „Rīgas ķīmiķu un farmaceitu biedrības” minerālūdeņu tirgotavas vajadzībām. Paviljons saglabājies līdz mūsdienām, un šodien tajā atrodas muzikālais centrs „Vernisāža”. 20. gadsimta 30. gados restorāna ēkā atradās kinoteātris „Lielais parks”, bet Padomju Latvijas laikā – transporta darbinieku kultūras nams; šodien tur atrodas restorāns.

Padomju gados parkā tika uzstādīts saules pulkstenis un bronzētā cinka lējuma Berlīnē izgatavotā skulptūra, kuras autori bija Buholcs un Hāns (?). Strūklakā attēlota 4 gadalaiku skulptūras, bet vāzes kausā – divi bērni, kuri rotaļājas ar Jūras diena Neptūna trejžuburi. Šodien parkā apskatāmā strūklaka nav 1869. gada skulptūras oriģināls. 1972. gadā tēlniece M. Lukaža izgatavoja šīs skulptūras kopiju, kuru no jauna uzstādīja 1978. gadā.
www.citariga.lv

Violeto toņu dobe Vērmanes dārzā!

Kods: V-168-19-AM
Autors: Ausma Melluma
Bildēts 2019. gada 9. maijā
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
327 KB
S 2000 x 1333 px
2.89 MB
M 2480 x 1653 px
21 x 14 cm / 300 dpi
L 5835 x 3890 px
49.4 x 32.94 cm / 300 dpi
16.3 MB
REĢISTRĒJIES
30 dienas
IEGŪSTI S IZMĒRA
FOTOGRĀFIJAS
PRIVĀTPERSONĀM
sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI
LIETOŠANAI

sākot ar 5 EUR
Augstas kvalitātes bildes
5 € = 5 FOTO
10 € = 20 FOTO
Portālu www.redzet.lv un www.gotobaltic.com veidotāju grupas darbības sākums meklējams jau 2004. gadā, kad pulciņš domubiedru – 4 jaunieši un viens pieaugušais – brauca pa Latviju muzicēdami un iepazīdami Latvijas dabu un atklādami ceļotprieku. Tolaik arī radās interese par fotografēšanu, kā rezultātā laika gaitā sakrājās liels fotoarhīvs. Radās jautājums, kur to likt, kā izmantot, lai tam būtu kāda jēga? Tāpēc arī dzima ideja par portāla izveidošanu, un nu jau dažus gadus tā ir sekmīgi realizēta, jo portālā www.redzēt.lv līdz šim ir ievietots vairāk par 20000 bildēm, ik dienas tam ir ap 600 unikālo skatījumu un ir bilžu bezmaksas lejuplādes iespēja, kas tiek plaši izmantota.
Apceļojot Latviju, radās secinājums, ka mums ir ļoti daudz skaistu, bet neapzinātu vietu un ceļotājam nebūt nav viegli ātri un ērti atrast sev vajadzīgo informāciju, kas kurā vietā būtu apskates vērts. Sākām vākt materiālus dažādās interneta vietnēs, un vajadzība atkal deva jaunu ideju – veidot ceļotājam ērtu portālu, kurā vienuviet būtu iespējams atrast visu vajadzīgo informāciju – ko attiecīgajā vietā apskatīt, kur paēst, kur pārnakšņot, kur vērsties dažādu tehnisku nepieciešamību un kļūmju gadījumos. Pašreiz esam šīs idejas īstenošanas sākumā, un mūsu mērķis ir ar portāla www.gotobaltic.com palīdzību veidot tūrismam pievilcīgu Latvijas un vēlāk visas Baltijas tēlu, kā arī reklamēt mūsu organizācijas, uzņēmējus, individuālos ražotājus u.c., palīdzot viņiem piesaistīt klientus.
Sākumā plānojam parādīt kartē Latviju, sadalītu pa reģioniem un novadiem. Reģionu kartē būs redzamas interesantākās apskates vietas. Novados varēs redzēt plašāku informāciju par apskates vietām un sociāli nozīmīgiem objektiem.
Savu mērķi sākam īstenot ar Kurzemes novadiem.
Ērtības labad piedāvājam divus apskates veidus:
1. Uzklikšķinot atveram novada karti un izvēlamies sev interesējošo objektu apskati.
2. Sev interesējošas vietas aplūkošanai izvēlamies no saraksta.
Papildus kartei un apskates vietu sarakstam portālā atradīsiet attiecīgo vietu fotogrāfijas un informatīvus aprakstus. Tas jums palīdzēs izvēlēties savu ceļojumu pieturas un galamērķus.
Mūsu lielais mērķis ir šādā veidā parādīt visu Baltiju.
Perspektīvā plānojam portālu tulkot angļu, krievu, vācu, ķīniešu un poļu valodās, tādējādi piedāvājot lielisku produktu šo valstu tūristiem.

Tā kā uzdevums ir ļoti liels, aicinām katru interesantu uz sadarbību.


Turpināt lejuplādēt

Sākot ar 1 eiro atbalstu
saņemsiet iespēju 30 dienas
LEJUPLĀDĒT FOTOGRĀFIJAS LABĀ KVALITĀTĒ
(S izmērs, A4, 2000 x 1333 px)
bez www.redzet.lv logo

UZZINĀT VAIRĀK
REĢISTRĒJIES

un
30 dienas
iegūsti
JEBKURAS FOTOGRĀFIJAS FOTOGRĀFIJAS LABĀ KVALITĀTĒ
(S izmērs, A4, 2000 x 1333 px) bez www.redzet.lv logo
Reģistrēties
PRIVĀTPERSONĀM sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI LIETOŠANAI sākot ar 5 EUR
Reģistrējoties saņemsi piekļuvi
lejuplādes pogai

Varēsi lejuplādēt jebkuras izvēlētās fotogrāfijas!
Garantējam Jūsu sniegtās informācijas konfidencialitāti.
Jautājumu gadījumā sazinieties ar mums: info@redzet.lv
IEGŪSTI AUGSTAS KVALITĀTES FOTOGRĀFIJAS

5 € = 5 FOTO vai 10 € = 20 FOTO
iegūsti FOTOGRĀFIJAS AUGSTĀ KVALITĀTĒ
L izmērs, 3888 x 2592 px, vai XL izmērā


Raksti mums uz:
info@redzet.lv
un iegūsti izvēlētās fotogrāfijas!

Izvēlieties jebkuras 5 fotogrāfijas neatkarīgi no lieluma un kvalitātes par 5 eiro, vai jebkuras 20 fotogrāfijas par 10 eiro.

Ielogoties

Jūs neaizpildījāt abus laukus.

Reģistrēties

Jūs neaizpildījāt visus laukus.