0
info@redzet.lv

Daba » Ainava » Ainava

MežmalaSkats uz Zvārtes iezi
Lasīt aprakstu
Skats uz Zvārtes iezi, Zvārtes iezis, Iežu atsegumi, Gaujas nacionālais parks, Amata

Skats uz Zvārtes iezi

Kods: A-041-14
Autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2014. gada 08. jūnijā
PAR
BRĪVU
917 x 1000 px
72 dpi
344 KB
S 1833 x 2000 px
3.95 MB
M 1653 x 1804 px
14 x 15.27 cm / 300 dpi
L 2592 x 2828 px
22 x 23.94 cm / 300 dpi
7.6 MB
XL 3998 x 4362 px
33.85 x 36.93 cm / 300 dpi
14.3 MB
REĢISTRĒJIES
30 dienas
IEGŪSTI S IZMĒRA
FOTOGRĀFIJAS
PRIVĀTPERSONĀM
sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI
LIETOŠANAI

sākot ar 5 EUR
Augstas kvalitātes bildes
5 € = 5 FOTO
10 € = 20 FOTO

Zvārtes iezis ir viens no gleznainākajiem Devona smilšakmens iežu atsegumiem ne tikai Gaujas nacionālajā parkā, bet arī Latvijā. Iezis ir arī valsts nozīmes aizsargājamais ģeoloģiskais dabas piemineklis. Apmeklētāji no Amatas labā krasta var apskatīt ap 44 m augsto, puslokā izliekto Zvārtes krauju, ziemeļrietumos atrodas Amatas apskalots līdz 19 metrus augsts klints izcilnis – ainaviskais Zvārtes iezis.

Tas atrodas Gaujas Nacionālajā parkā, Amatas upes kreisajā krastā.

Ieža nosaukums aizgūts no tuvējām Zvārtes mājām, kas nopostītas pēc otrā pasaules kara. Aptuveni tajā vietā tagad ir Apmeklētāju centrs.

Ieža raksturojums
Atsegumam ir divas nosacītas daļas — dienvidaustrumos, attālāk no Amatas atrodas līdz 44 m augsta, pusloka formas nobrukuma krauja – Zvārtes krauja, ziemeļrietumos atrodas Amatas apskalots līdz 19 metrus augsts klints izcilnis – ainaviskais Zvārtes iezis.. Kopējais kraujas garums ap 200 m. Krauja ir ļoti stāva, pakļauta virzemes un pazemes ūdeņu iedarbībai, vējam, salam un citām dabas pārādībām. Lielāko daļu šī ieža aizņem Gaujas svīta, bet pašā kraujas augšdaļā ir aptuveni 3m biezs Amatas svītas atsegums. Starp klinti un krauju Zvārtes iezī ir aleirolīts, kuru pārsedz baltie smilšakmeņi. 1939. gadā pie Zvārtes ieža Amatas gultne tika iztaisnota, lai upes sānu erozijas dēļ milzīgais smilšakmens izcilnis neietu bojā — kopš šī laika arī vērojama pakāpeniska atseguma dienvidaustrumu daļas nobrukšana un aizaugšana. 200 m lejpus Zvārtes iezim Amatas otrā krastā atrodas Miglas iezis, saukts arī par Mazo Zvārtes iezi un Pļavas iezi (augstums 14 m).

Apkārtne
Pretī Zvārtes iezim, 323 m attālumā, austrumos, Amatas labajā krastā, atrodas līdzīgs smilšakmens izcilnis – Miglas iezis, ko vietējie iedzīvotāji saukuši par Pļavas iezi, vēl pazīstams kā Mazais Zvārtes iezis, bet senāk dēvēts arī par Čūskas kalnu, kura augstums ir 25 m. Kādreizējā Amatas vecupe, Miglas ieža pakājē, izveidojusi nelielu dīķi. 927 m attālumā no Zvārtes ieža, Amatas kreisajā krastā, atrodas Zemais jeb Roču iezis. Nosaukums jau vēstī par to, ka iezis nav sevišķi augsts, bet ir iezīmīgs ar savām alām – Bruņuzivju un apaļīgās formas P ala. Pretī Zemajam iezim, Amatas labajā krastā, slejas Lustūža iezis, kurš pazīstams ar Lustūža krāci un aso līkumu stāvajā klinšu sienā, kas ir viena no bīstamākajām ūdenstūristu vietām Amatā. 1.3 km attālumā no Zvārtes ieža sastopams Vanagu iezis, minēts arī kā Egļu krauja kas izveidojies par mežonīgu, iežu nobrukumiem izrobotu augstu krauju. Līdzīgi kā Zvārtes iezi, arī šo iezi veido it kā divi klinšu stāvi. Smilšakmeņos uzietas bruņuzivju atliekas. Savukārt Vizbulīšu iezim (1.4 km attālumā) pavasaros visapkārt zied vizbulītes, ar ko izskaidrojams ieža nosaukums. Un šie ieži nav vienīgie, bet ir arī vēl diezgan daudz citu iežu, kas sastopami Zvārtes ieža apkārtnē, gar Amatu. Zvārtes ieža apkārtnē var apskatīt arī Veclauču viduslaiku kapsētu(1.8 km attālumā no Zvārtes ieža), mazliet tālāk atrodas Roču meža rezervāts, kura apmeklēšana nav atļauta. Turpinot ceļu tālāk, būs saskatāma Krustkalnu viduslaiku kapsēta minēta arī kā Zviedru kapi. Pēc 100 m būs apskatāma Kājiņu ala, kas ir Valsts aizsargājams dabas objekts. Ala atklāta 1986. gadā, tās kopgarums ir 22 m. Alā var apskatīt senas zīmes. Ala kalpo arī kā ziemojošo sikspārņu monitoringa (novērošanas) stacija. Zvārtes ieža ainava nebūtu pilnīga bez Vieļu mājas rijas, kas ir apmēram 150 gadus veca. Pēc nostāstiem 1872. gada vētrā aiznesta no Zvārtes mājām uz Vieļu, kur to atjaunoja 1986. gadā. Pie Zvārtes ieža, Amatas kreisajā krastā atrodas Roču rezervāts.

Lai objekts būtu pieejams apskatei un vienlaikus lielā tūristu plūsma nenodarītu lielu ļaunumu trauslajai klintij, ap Zvārtes iezi Gaujas nacionālā parka administrācija izveidojusi tūrisma infrastruktūru — koka kāpnes, celiņu, iekārto tiltu pār Amatas upi un attālāk no ieža - automašīnu un autobusu stāvvietu un tūrisma informācijas centru. Gaujas nacionālais parks sadarbībā ar vietējiem zemes īpašniekiem kopj no ieža pārredzamo ainavu — tiek pļauta iezim tuvākā pļavas daļa, savukārt attālāko pļavas daļu nogana zirgi, pēc iespējas labā kārtībā tiek uzturēta visos tūristu attēlos redzamā rija, kas pēc nostāstiem 1872. gada vētrā aiznesta no Zvārtes mājām uz Vieļu, kur to atjaunoja 1986. gadā
lv.wikipedia.org
amata.lv
www.daba.gov.lv

Skats uz Zvārtes iezi

Kods: A-041-14
Autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2014. gada 08. jūnijā
PAR
BRĪVU
917 x 1000 px
72 dpi
344 KB
S 1833 x 2000 px
3.95 MB
M 1653 x 1804 px
14 x 15.27 cm / 300 dpi
L 2592 x 2828 px
22 x 23.94 cm / 300 dpi
7.6 MB
XL 3998 x 4362 px
33.85 x 36.93 cm / 300 dpi
14.3 MB
Bildes fragmenti:
REĢISTRĒJIES
30 dienas
IEGŪSTI S IZMĒRA
FOTOGRĀFIJAS
PRIVĀTPERSONĀM
sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI
LIETOŠANAI

sākot ar 5 EUR
Augstas kvalitātes bildes
5 € = 5 FOTO
10 € = 20 FOTO
Portālu www.redzet.lv un www.gotobaltic.com veidotāju grupas darbības sākums meklējams jau 2004. gadā, kad pulciņš domubiedru – 4 jaunieši un viens pieaugušais – brauca pa Latviju muzicēdami un iepazīdami Latvijas dabu un atklādami ceļotprieku. Tolaik arī radās interese par fotografēšanu, kā rezultātā laika gaitā sakrājās liels fotoarhīvs. Radās jautājums, kur to likt, kā izmantot, lai tam būtu kāda jēga? Tāpēc arī dzima ideja par portāla izveidošanu, un nu jau dažus gadus tā ir sekmīgi realizēta, jo portālā www.redzēt.lv līdz šim ir ievietots vairāk par 20000 bildēm, ik dienas tam ir ap 600 unikālo skatījumu un ir bilžu bezmaksas lejuplādes iespēja, kas tiek plaši izmantota.
Apceļojot Latviju, radās secinājums, ka mums ir ļoti daudz skaistu, bet neapzinātu vietu un ceļotājam nebūt nav viegli ātri un ērti atrast sev vajadzīgo informāciju, kas kurā vietā būtu apskates vērts. Sākām vākt materiālus dažādās interneta vietnēs, un vajadzība atkal deva jaunu ideju – veidot ceļotājam ērtu portālu, kurā vienuviet būtu iespējams atrast visu vajadzīgo informāciju – ko attiecīgajā vietā apskatīt, kur paēst, kur pārnakšņot, kur vērsties dažādu tehnisku nepieciešamību un kļūmju gadījumos. Pašreiz esam šīs idejas īstenošanas sākumā, un mūsu mērķis ir ar portāla www.gotobaltic.com palīdzību veidot tūrismam pievilcīgu Latvijas un vēlāk visas Baltijas tēlu, kā arī reklamēt mūsu organizācijas, uzņēmējus, individuālos ražotājus u.c., palīdzot viņiem piesaistīt klientus.
Sākumā plānojam parādīt kartē Latviju, sadalītu pa reģioniem un novadiem. Reģionu kartē būs redzamas interesantākās apskates vietas. Novados varēs redzēt plašāku informāciju par apskates vietām un sociāli nozīmīgiem objektiem.
Savu mērķi sākam īstenot ar Kurzemes novadiem.
Ērtības labad piedāvājam divus apskates veidus:
1. Uzklikšķinot atveram novada karti un izvēlamies sev interesējošo objektu apskati.
2. Sev interesējošas vietas aplūkošanai izvēlamies no saraksta.
Papildus kartei un apskates vietu sarakstam portālā atradīsiet attiecīgo vietu fotogrāfijas un informatīvus aprakstus. Tas jums palīdzēs izvēlēties savu ceļojumu pieturas un galamērķus.
Mūsu lielais mērķis ir šādā veidā parādīt visu Baltiju.
Perspektīvā plānojam portālu tulkot angļu, krievu, vācu, ķīniešu un poļu valodās, tādējādi piedāvājot lielisku produktu šo valstu tūristiem.

Tā kā uzdevums ir ļoti liels, aicinām katru interesantu uz sadarbību.


Turpināt lejuplādēt

Sākot ar 1 eiro atbalstu
saņemsiet iespēju 30 dienas
LEJUPLĀDĒT FOTOGRĀFIJAS LABĀ KVALITĀTĒ
(S izmērs, A4, 2000 x 1333 px)
bez www.redzet.lv logo

UZZINĀT VAIRĀK
REĢISTRĒJIES

un
30 dienas
iegūsti
JEBKURAS FOTOGRĀFIJAS FOTOGRĀFIJAS LABĀ KVALITĀTĒ
(S izmērs, A4, 2000 x 1333 px) bez www.redzet.lv logo
Reģistrēties
PRIVĀTPERSONĀM sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI LIETOŠANAI sākot ar 5 EUR
Reģistrējoties saņemsi piekļuvi
lejuplādes pogai

Varēsi lejuplādēt jebkuras izvēlētās fotogrāfijas!
Garantējam Jūsu sniegtās informācijas konfidencialitāti.
Jautājumu gadījumā sazinieties ar mums: info@redzet.lv
IEGŪSTI AUGSTAS KVALITĀTES FOTOGRĀFIJAS

5 € = 5 FOTO vai 10 € = 20 FOTO
iegūsti FOTOGRĀFIJAS AUGSTĀ KVALITĀTĒ
L izmērs, 3888 x 2592 px, vai XL izmērā


Raksti mums uz:
info@redzet.lv
un iegūsti izvēlētās fotogrāfijas!

Izvēlieties jebkuras 5 fotogrāfijas neatkarīgi no lieluma un kvalitātes par 5 eiro, vai jebkuras 20 fotogrāfijas par 10 eiro.

Ielogoties

Jūs neaizpildījāt abus laukus.

Reģistrēties

Jūs neaizpildījāt visus laukus.