0
info@redzet.lv

Daba » Augi » Dārza puķes

Rūtainā fritilārija 'Alba'Muskares
Lasīt aprakstu
Muskares apsnigušas ar sniegu, Muskares (Muscari), Ziedi, Sniegs

Muskares apsnigušas ar sniegu

Kods: A-016-17
Autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2017. gada 10. maijā
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
178 KB
S 2000 x 1333 px
2.16 MB
M 2480 x 1653 px
21 x 14 cm / 300 dpi
L 3380 x 2263 px
28.62 x 19.08 cm / 300 dpi
5.55 MB
REĢISTRĒJIES
30 dienas
IEGŪSTI S IZMĒRA
FOTOGRĀFIJAS
PRIVĀTPERSONĀM
sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI
LIETOŠANAI

sākot ar 5 EUR
Augstas kvalitātes bildes
5 € = 5 FOTO
10 € = 20 FOTO
Muskares 
 Muscari
 Valsts     Augi (Plantae)
 Klase Viendīgļlapju klase (Monocotyledoneae)
 Dzimta  liliju dzimta (Liliaceae)
 Ģints  Muskares (Muscari)

Muskares (latīņu: Muscari) — liliju dzimtas ģints. Muskaru ģintī ir aptuveni 60 sugu. Tās zied pavasarī un vasarā. Savvaļā izplatītas stepēs, kalnu nogāzēs un krūmājos no Alpu pļavām līdz Vidusjūras apgabaliem, Vidusāzijai, Turcijai, Irānai un pat Ziemeļāfrikai.

Augs ir 5-30cm augsts. Dažu sugu muskares izaug pat 60cm garas. Lapas parasti ir lineāras, vidū ieliektas, no zemes veido pušķi. Gandrīz visas muskaru sugas ir dekoratīvas. Selekcionāri izveidojuši daudzas šķirnes ar dažādu krāsu toņu vienkāršiem un pildītiem ziediem. Dažu šķirņu ziediem ir tik neparastas formas, ka nemaz nelīdzinās ierastajai muskarei.

Daudzām sugām, sevišķi no muskarīmiju ģints, ir spēcīga smarža, kas atgādina austrumniecisko smaržvielu muskusu. No tā radies ģints latīniskais nosaukums - Muscari.

Ziedi var būt balti, dažām sugām dzeltenos vai brūnganos toņos, divkrāsu, bet visbiežāk – gaišāk vai tumšāk zili, violetos vai purpura toņos, ar baltu, zobainu apmalīti vai bez tās. Ziedi ir bumbiņu, muciņu formā, ciešāk vai retāk sakārtoti cilindriskās vārpveida ziedkopās. Ziedvārpu veido divu tipu ziedi: apakšējie – auglīgie, vārpas virsotnē – sterilie.

Ziedus parasti apputeksnē bites un citi kukaiņi, tāpēc daudzām sugām augšējie sterilie ziedi ir košāki – apputeksnētāju pievilināšanai.

Muskares atkarībā no sugas zied diezgan ilgi, apmēram 3-4 nedēļas, un dažādos laikos. Pēc noziedēšanas veido sausas trīsdaļīgas pogaļas, kurās ir apaļas vai iegarenas sēklas melnā krāsā. Ienākoties tās no pogaļām ātri vien izbirst un teicami vairojas ar pašizsēju. Ja tuvumā aug vairākas sugas, tad sēšanai paredzētās sēklas ievāc pirms pogaļu atvēršanās. Dažas sugas izsējoties var kļūt par grūti iznīdējamu nezāli.

Sīpoli muskarēm ir apaļveidīgi lodveida, ar nenoslēgtām zvīņām. Katru gadu sīpols veido 2-30 vairsīpolus, kas var uzziedēt jau nākamajā gadā. Muskares ieteicams pārstādīt katru gadu, norokot vasarā, kad sāk dzeltēt lapas. Taču tās var augt arī bez pārstādīšanas 3-5 gadus.


Populārākās Muskaru sugas un šķirnes

Armēnijas muskare(Muscari armeniacum)
Savvaļā aug Aizkaukāzā un Ziemeļrietumu Turcijā – līdzenumos. Sīpols sasniedz 2.5-3cm diametru. Lapas 15-20cm augstas, 3-7 rozetē. Ziedkāts līdz 20cm augsts, uz tā veidojas gandrīz lodveida ziedkopa ar nedaudziem ziediem augšpusē. Ziedi koši, ar baltiem zobiņiem malās.
Šķirnes ‘Argaei Album’(syn. M. Argaei ‘Album’)
Ziedi tīri balti, līdz 15cm garos ziedkātos, blīvi sakārtoti vārpveida ziedkopās.

Armēnijas muskare ‘Blue Spike’
Ziedi spilgti zili, pildīti. Zied vēlu un ilgstoši. Šīs šķirnes stādījumoas dažkārt vērojama atgriezeniskā mutācija – augi ar vienkāršiem ziediem, kā pamatsugai. Visus šos eksemplārus ziedēšanas laikā izrok.
’Early Giant’
Augumā lielāka nekā pamatsuga. Lieli, tumši zili ziedi ar baltiem zobiņiem malās.

Armēnijas muskare ‘Saffier’
Šķirnei augums kā pamatsugai. Ziedi ļoti neparastas formas – koši zilas, pilnīgi noslēgtas bumbiņas ar zaļganīgu nokrāsu, kas sakārtotas cilindriskā vārpā. Zied ļoti ilgi.

Armēnijas muskare ‘Fantasy Creation’
Tai ir zaļganzili, blīvi pildīti, spuraini ziedi sazarotās vārpās. Arī šī šķirne mēdz atgriezties pie pamatformas. Ja parādās eksemplāri ar vienkāršiem ziediem, tie jāizrok.
‘Havenly Blue’
Augumā kā pamatsuga. Ziedi ļoti koši kobaltzili, augšējie sterilie ziedi nedaudz gaišāki. Zied vidēji agri.

Debeszilā muskare(Muscari azureum)
Suga aug Turcijā, kalnu strautu malās. Lapas gaiši zaļas, 6-20cm garas. Ziedkātiņ 10cm gari. Ziedi koši, gaiši debeszili, plati pavērti, veido nelielas cilindriskas vārpas. Zied ļoti agri, reizē ar krokusiem.

Mazā muskare(Muscari botryoides)
Savvaļā aug Viduseiropas un Dienvideiropas kalnainajos apgabalos. Sīpols 1.5-3.5cm diametrā. Lapas 10-12cm garas, pa 2-6 rozetē. Ziedkāts 20-25cm augsts. Ziedi gandrīz apaļi, zili violeti, ar īsiem, baltiem zobiņiem, izvietoti cilindriskā ķekarā. Zied vidēji agri.
Šķirne ’Album’
Augums kā pamatsugai, ziedi tīri balti.

Cekulainā muskare(Muscari comosum syn. Leopoldia comosa)
Savvaļā suga aug kalnu nogāzēs Dienvideiropā, Turcijā un Irānā. Šī muskare ir 20-60cm augsta. Ziedi sakārtoti 6-30cm garā, irdenā, vārpveida ziedkopā. Ziedi ir krēmīgi brūni, augšējie sterilie ziedi – spilgti violeti. Zied vasaras vidū. Stāda siltā, no vējiem aizsargātā vietā, ziemā stādījumus mulčē ar kūdru. Suga ne visai ziemcietīga.

Auhēra muskare(Muscari aucheri syn. M. tubergenianum)
Savvaļā aug Turcijā, kalnu nogāzēs. Sīpols 2cm diametrā. Augs 5-8cm garš. Lapas pa 2-3, šauri lancetiskas. Ziedi sakārtoti cilindriskās vārpās, tie ir koši zili, ar bāliem zobiņiem. Augšējie sterilie ziedi daudz gaišāki par apakšējiem.

Ķekaru muskare(Muscari neglectum syn. Muscari racemosum)
Savvaļā aug Vidusjūras apgabalā, Eiropas un Kaukāza kalnainajos apgabalos. Sīpols 1-1.5cm diametrā. Lapas 3-6, šauras, vidū ieliektas. Ziedkāts 15cm garš. Ziedi tumši zili, ar baltiem zobiņiem, augšējie sterilie – gaišāki, sakārtoti blīvā vārpā. Zied vidēji agri, ilgi – 3 nedēļas.

Daudzziedu muskare(Muscari polyanthum)
Suga savvaļā aug Aizkaukāzā un Ziemeļaustrumturcijas kalnainajos apgabalos. Sīpoli olveida, 2cm diametrā. Lapas pa 2-3, plati lineāras, rievainas, ziedkāts 20-25cm garš. Ziedi spilgti zili, ar baltiem zobiņiem, augšējie sterilie – bāli violeti. Zied agri, aprīļa beigās.

Bālā muskare(Muscari pallens)
Suga aug Kaukāza kalnu nogāzēs. Sīpols 1.5-3cm diametrā. Lapas pa 2-3, šauri lineāras. Ziedkāti 15-20cm gari. Gaiši zili ovāli ziedi ar viegli dzeltenīgu tonējumu, augšējie sterilie – balti. Ziedi sakārtoti nelielās, iegareni ovālās vārpās. Labi aug drenētās, sausās vietās. Piemērota akmeņdārziem. Zied maija sākumā.

Mainīgā muskare(Muscari commutatum)
Suga savvaļā aug Vidusjūras kalnainajos apgabalos, nogāzēs. Sīpols 2.5cm diametrā. Lapas 30-40cm garas, pa 5-6 rozetē. Ziedkāts 20-30cm garš. Tumši zilie ziedi sakārtoti blīvās vārpveida ziedkopās.

Cekulainā muskare ‘Plumosum’
Ziedi neparastas formas, ar izlocītām, plūksnainām, diegveida ziedkopām purpurvioletā krāsā, garos ziedkātos. Grūti pateikt, ka tā ir muskare. Pārējais kā pamatsugai.

Platlapu muskare(Muscari latifolium)
Suga aug Dienvidāzijas un Rietumāzijas kalnainajos apgabalos. Sīpols 1.5-2cm diametrā. Augam ir viena plata lancetiska lapa, kas atgādina tulpes lapu. Ziedi pat līdz 30cm augstos ziedkātos, sakārtoti garā, cilindriskā vārpā. Tie ir ļoti tumši violeti, augšējie sterilie – gaišāk violeti. Zied agri, jau aprīļa beigās. Veģetatīvi vairojas slikti.

Baltkaklu muskare (Muscari leucostomum)
Suga aug Aizkaukāzā, Vidusāzijas un Irānas kalnu nogāzēs. Sīpols sasniedz 2.5cm diametru. Lapas garas, šauras. Ziedkāts 15-20cm augsts. Apakšējie auglīgie ziedi apaļi, muciņveida, tumši violeti, ar baltiem zobiņiem. Augšējie sterilie ziedi ir gaiši zili. Zied maija beigās.

Lielaugļu muskare (Muscari macrocarpum)
Savvaļā aug kalnos Grieķijā, Turcijā. Lapas gaiši zaļas, līdz 30cm garas. Ziedkāts 15-20cm augsts. Ziedi lieli, sakārtoti skrajā vārpā. Auglīgie apakšējie ziedi krēmīgi, ar nelielām violetām, zobainām apmalītēm. Augšējie sterilie ziedi – violeti. Zied vasarā. Ziedot izplata spēcīgu muskusa smaržu. Mīl siltumu, ziemā piesedz ar kūdras substrātu. Vāja ziemcietība. Necieš biežu pārstādīšanu.

Muskusa muskare (Muscari moschatum)
Suga savvaļā aug Tuvo Austrumu kalnainajos apgabalos. Ziedi bāli dzeltenzaļi, sakārtoti skrajā vārpā, līdz 30cm garā kātā. Ziedi smaržo pēc muskusa. Zied vasarā. Ziemcietība vāja, piesedz ar kūdras substrātu. Ziemā nemīl pārlieku mitrumu.

Tekstā izmantoti materiāli no žurnāla Dārza Pasaule (4/2005)
www.eva.lv

Muskares apsnigušas ar sniegu

Kods: A-016-17
Autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2017. gada 10. maijā
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
178 KB
S 2000 x 1333 px
2.16 MB
M 2480 x 1653 px
21 x 14 cm / 300 dpi
L 3380 x 2263 px
28.62 x 19.08 cm / 300 dpi
5.55 MB
REĢISTRĒJIES
30 dienas
IEGŪSTI S IZMĒRA
FOTOGRĀFIJAS
PRIVĀTPERSONĀM
sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI
LIETOŠANAI

sākot ar 5 EUR
Augstas kvalitātes bildes
5 € = 5 FOTO
10 € = 20 FOTO
Portālu www.redzet.lv un www.gotobaltic.com veidotāju grupas darbības sākums meklējams jau 2004. gadā, kad pulciņš domubiedru – 4 jaunieši un viens pieaugušais – brauca pa Latviju muzicēdami un iepazīdami Latvijas dabu un atklādami ceļotprieku. Tolaik arī radās interese par fotografēšanu, kā rezultātā laika gaitā sakrājās liels fotoarhīvs. Radās jautājums, kur to likt, kā izmantot, lai tam būtu kāda jēga? Tāpēc arī dzima ideja par portāla izveidošanu, un nu jau dažus gadus tā ir sekmīgi realizēta, jo portālā www.redzēt.lv līdz šim ir ievietots vairāk par 20000 bildēm, ik dienas tam ir ap 600 unikālo skatījumu un ir bilžu bezmaksas lejuplādes iespēja, kas tiek plaši izmantota.
Apceļojot Latviju, radās secinājums, ka mums ir ļoti daudz skaistu, bet neapzinātu vietu un ceļotājam nebūt nav viegli ātri un ērti atrast sev vajadzīgo informāciju, kas kurā vietā būtu apskates vērts. Sākām vākt materiālus dažādās interneta vietnēs, un vajadzība atkal deva jaunu ideju – veidot ceļotājam ērtu portālu, kurā vienuviet būtu iespējams atrast visu vajadzīgo informāciju – ko attiecīgajā vietā apskatīt, kur paēst, kur pārnakšņot, kur vērsties dažādu tehnisku nepieciešamību un kļūmju gadījumos. Pašreiz esam šīs idejas īstenošanas sākumā, un mūsu mērķis ir ar portāla www.gotobaltic.com palīdzību veidot tūrismam pievilcīgu Latvijas un vēlāk visas Baltijas tēlu, kā arī reklamēt mūsu organizācijas, uzņēmējus, individuālos ražotājus u.c., palīdzot viņiem piesaistīt klientus.
Sākumā plānojam parādīt kartē Latviju, sadalītu pa reģioniem un novadiem. Reģionu kartē būs redzamas interesantākās apskates vietas. Novados varēs redzēt plašāku informāciju par apskates vietām un sociāli nozīmīgiem objektiem.
Savu mērķi sākam īstenot ar Kurzemes novadiem.
Ērtības labad piedāvājam divus apskates veidus:
1. Uzklikšķinot atveram novada karti un izvēlamies sev interesējošo objektu apskati.
2. Sev interesējošas vietas aplūkošanai izvēlamies no saraksta.
Papildus kartei un apskates vietu sarakstam portālā atradīsiet attiecīgo vietu fotogrāfijas un informatīvus aprakstus. Tas jums palīdzēs izvēlēties savu ceļojumu pieturas un galamērķus.
Mūsu lielais mērķis ir šādā veidā parādīt visu Baltiju.
Perspektīvā plānojam portālu tulkot angļu, krievu, vācu, ķīniešu un poļu valodās, tādējādi piedāvājot lielisku produktu šo valstu tūristiem.

Tā kā uzdevums ir ļoti liels, aicinām katru interesantu uz sadarbību.


Turpināt lejuplādēt

Sākot ar 1 eiro atbalstu
saņemsiet iespēju 30 dienas
LEJUPLĀDĒT FOTOGRĀFIJAS LABĀ KVALITĀTĒ
(S izmērs, A4, 2000 x 1333 px)
bez www.redzet.lv logo

UZZINĀT VAIRĀK
REĢISTRĒJIES

un
30 dienas
iegūsti
JEBKURAS FOTOGRĀFIJAS FOTOGRĀFIJAS LABĀ KVALITĀTĒ
(S izmērs, A4, 2000 x 1333 px) bez www.redzet.lv logo
Reģistrēties
PRIVĀTPERSONĀM sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI LIETOŠANAI sākot ar 5 EUR
Reģistrējoties saņemsi piekļuvi
lejuplādes pogai

Varēsi lejuplādēt jebkuras izvēlētās fotogrāfijas!
Garantējam Jūsu sniegtās informācijas konfidencialitāti.
Jautājumu gadījumā sazinieties ar mums: info@redzet.lv
IEGŪSTI AUGSTAS KVALITĀTES FOTOGRĀFIJAS

5 € = 5 FOTO vai 10 € = 20 FOTO
iegūsti FOTOGRĀFIJAS AUGSTĀ KVALITĀTĒ
L izmērs, 3888 x 2592 px, vai XL izmērā


Raksti mums uz:
info@redzet.lv
un iegūsti izvēlētās fotogrāfijas!

Izvēlieties jebkuras 5 fotogrāfijas neatkarīgi no lieluma un kvalitātes par 5 eiro, vai jebkuras 20 fotogrāfijas par 10 eiro.

Ielogoties

Jūs neaizpildījāt abus laukus.

Reģistrēties

Jūs neaizpildījāt visus laukus.