0
info@redzet.lv

Daba » Augi » Augļi

Kastaņu krājumiKlusā daba ar āboliem
Lasīt aprakstu
Kastaņu krājumi, Parastā zirgkastaņa (Aesculus hippocastanum), Kastaņi, Zirgkastaņas (Aesculus), Ārstniecības augi

Kastaņu krājumi

Kods: A-119-18-AM
Autors: Ausma Melluma
Bildēts 2018. gada 5. oktobrī
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
152 KB
S 2000 x 1333 px
1.93 MB
M 2480 x 1653 px
21 x 14 cm / 300 dpi
L 3888 x 2592 px
32.92 x 21.95 cm / 300 dpi
8.1 MB
XL 6000 x 4000 px
50.8 x 33.87 cm / 300 dpi
18.0 MB
REĢISTRĒJIES
30 dienas
IEGŪSTI S IZMĒRA
FOTOGRĀFIJAS
PRIVĀTPERSONĀM
sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI
LIETOŠANAI

sākot ar 5 EUR
Augstas kvalitātes bildes
5 € = 5 FOTO
10 € = 20 FOTO
 Parastā zirgkastaņa
Aesculus hippocastanum L. 
 Valsts     Augi (Plantae)
 Nodalījums  Segsēkļi (Magnoliophyta)
 Klase Divdīgļlapji (Magnoliopsida)
 Dzimta  Zirgkastaņu dzimta (Hippocastanaceae)
 Ģints  Zirgkastaņas (Aesculus)
 Suga  Parastā zirgkastaņa (A. hippocastanum)

Aesculus hippocastanum – Parastā zirgkastaņa

Augstums: 15m; Platums: 8m.

Augšanas apstākļi Latvijas klimatiskajās zonās: rietumu, vidus,retāk austrumu zona.

Vainags: apaļš, izplests.

Ziedi: balti, stāvās skarās; Ziedēšanas laiks: V-VI

Augļi: pogaļa

Lapojums: zaļš.

Vasarzaļi koki. Vidēji ātraudzīgi, prasa dziļas, irdenas un pietiekami mitras augsnes, veidojas miet-sakne. Dekoratīvi soliteros, ielu stādījumos, alejās. Nektāraugi. Saulmīļi. Apgriešana nav ieteicama. Apdraud “mīnējošā” kode.
www.stadibulduri.lv


Izplatība.
Dabā parastā zirgkastaņa aug Balkānu pussalā: Grieķijas ziemeļos un Bulgārijas dienvidos.

Ekoloģija.
Parastā zirgkastaņa ir vasarzaļš lapu koks, un tas izaug 25-30 m augsts. Stumbra diametrs ir līdz 2 m. Koka mūžs ir 200-300 gadu. Samērā salcietīga un var panest zināmu noēnojumu. Priekšroku dod smilšmāla augsnei.

Morfoloģija.
Vainagam ir lodes vai olas forma. Miza ir pelēkbrūna, plēkšņaina. Dzinumi ir brūni vai nedaudz sarkanīgi, stipri, ar virsmas lenticelēm, kaili. Lapas ir staraini saliktas no 5 vai 7 otrādi olveida lapiņām, kuras ir 10-20 cm garas un 3-10 cm platas, ar smailu galotni, ķīļveida pamatni un zāģzobainu malu. Lapu virspuse ir tumši zaļa, bet apakšpuse ir gaišāka. Lapu kāti ir 15-20 cm gari, ar brūniem matiņiem. Lapu vidējās lapiņas ir garākas par citām. Ziedi sakopoti galotnes skarās, kas ir 30 cm garas. Tie ir balti ar dzelteniem vai sarkaniem plankumiem. Ziedkopu kāti ir mataini. Zied maija beigās vai jūnija sākumā. Auglis ir ādaina pogaļa ar dzeloņainiem izaugumiem, 6 cm diametrā, parasti ar vienu sēklu. Sēkla ir brūna un nav indīga, bet pogaļas biezais apvalks gan tāds ir.

Izmantošana.
Koksni izmanto saplākšņu un mēbeļu ražošanai. Labs medusaugs. Sēklas noder dzīvnieku barībai un pārtikas industrijā (eļļa, alkohols), kā arī farmācijā. Parastā zirgkastaņa ir izplatīts krāšņumaugs.
database.smartgardens.eu


Ārstniecībā

Parastā zirgkastaņa, arī zirgkastanis (latīņu: Aesculus hippocastanum) — dekoratīvs zirgkastaņu dzimtas koks ar piramidālu vainagu. Pumpuri ļoti lipīgi, līdz 2,5 cm gari. Lapas pretējas, staraini saliktas, ar 5 - 9 lapiņām. Ziedi balti, ar sarkaniem vai dzelteniem plankumiem, sakopoti stāvās skarās vai ķekaros. Auglis dzeloņaina pogaļa ar 1 vai 2 sēklām. Zied maijā. Sēklas nogatavojas septembrī, oktobrī. Sēklas satur kumarīnglikozīdus - eskulīnu, fraksīnu, saponīnu escīnu, flavonoīdus, eļļu, miecvielas, cieti, fitosterīnus, B1, C un K vitamīnus. Lapās ir karotinoīdi, flavonoīdi un citas vielas. Ziedi satur flavonglikozīdus - kvercitrīnu, izokvercitrīnu, rutīnu, karotinoīdus u.c. Mizā ir eskulīns, fraksīns, saponīns escīns, miecvielas, flavonoīdi u.c.

Ārstniecībā
Zirgkastaņas sēklu ekstraktam ir venotoniskas īpašības, tas tiek izmantots kā pārtikas piedeva/bezrecepšu medikaments vēnu atteces traucējumu gadījumā.

Kādā pētījumā iekšķīga zirgkastaņas sēklu ekstrakta lietošana (50 mg divreiz dienā) deva tādus pašus rezultātus kā 2. klases kompresijas zeķes. Salīdzinot subjektu smagāk skarto apakšējo ekstremitāšu tilpumu, rezultāti bijuši: zirgkastaņas ekstrakts - tilpums samazinājies par 43,9 ml; kompresijas terapija - tilpums samazinājies par 46,7 ml; placebo - tilpums palielinājies par 9,8 ml. Secināts, ka kompresijas zeķes un zirgkastaņas ekstrakts ir vienlīdz efektīvi alternatīvi vai papildus terapijas veidi.
lv.wikipedia.org


Zirgkastaņa ir arī ārstniecības augs. Visas auga daļas – zaru miza, lapas, ziedi, sēklas – ir bagātas ar dažādiem ķīmiskiem savienojumiem. Mizā ir flavonoīdi, saponīni, kumarīni, miecvielas, lapās – flavonoīdi, karotinoīdi, miecvielas, organiskās skābes, ziedos – flavonoīdi, gļotvielas, pektīnvielas, bet sēklas ir bagātas ar saponīniem, flavonoīdiem, kumarīniem, cieti, miecvielām, rūgtvielām.

Visas auga daļas palīdz pret iekaisumiem un tūsku, tonizē vēnu sieniņas, novērš trombu veidošanos paplašinātās vēnās, pazemina holesterīna līmeni asinīs un arteriālo asinsspiedienu.

Sēklas un ziedus izmanto arī svaigus – no tiem gatavo izvilkumu 40 % spirtā. No kaltēta materiāla gatavo novārījumu – tējkaroti sasmalcinātas drogas aplej ar glāzi verdoša ūdens, 15 minūtes vāra uz mazas uguns, tad nokāš. Dzer pa pusglāzei trīs reizes dienā, ārstējot iekaisušas vēnas, zarnu un žultspūšļa iekaisumus.

Locītavu sāpju mazināšanai un vēnu mezglu ārstēšanai ādu var ieberzēt ar ziedu vai augļu izvilkumu spirtā – 100 g sausu ziedu vai sasmalcinātu augļu aplej ar 500 ml degvīna, noliek tumšā, siltā vietā, tur divas nedēļas, palaikam saskalo, nokāš.

Var lietot arī iekšķīgi: ziedu tinktūru – pa 40 pilieniem, augļu mizu tinktūru – pa 20 pilieniem trīs reizes dienā pirms ēšanas. Vienlaikus ar tinktūru viegli ierīvē ādu ap paplašinātām vēnām. Nedrīkst pārdozēt, jo zirgkastaņas preparāti var veicināt sirdsdarbības traucējumus, kā arī radīt vemšanu, caureju, nespēku.
www.lazurits.lv

Kastaņu krājumi

Kods: A-119-18-AM
Autors: Ausma Melluma
Bildēts 2018. gada 5. oktobrī
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
152 KB
S 2000 x 1333 px
1.93 MB
M 2480 x 1653 px
21 x 14 cm / 300 dpi
L 3888 x 2592 px
32.92 x 21.95 cm / 300 dpi
8.1 MB
XL 6000 x 4000 px
50.8 x 33.87 cm / 300 dpi
18.0 MB
REĢISTRĒJIES
30 dienas
IEGŪSTI S IZMĒRA
FOTOGRĀFIJAS
PRIVĀTPERSONĀM
sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI
LIETOŠANAI

sākot ar 5 EUR
Augstas kvalitātes bildes
5 € = 5 FOTO
10 € = 20 FOTO
Portālu www.redzet.lv un www.gotobaltic.com veidotāju grupas darbības sākums meklējams jau 2004. gadā, kad pulciņš domubiedru – 4 jaunieši un viens pieaugušais – brauca pa Latviju muzicēdami un iepazīdami Latvijas dabu un atklādami ceļotprieku. Tolaik arī radās interese par fotografēšanu, kā rezultātā laika gaitā sakrājās liels fotoarhīvs. Radās jautājums, kur to likt, kā izmantot, lai tam būtu kāda jēga? Tāpēc arī dzima ideja par portāla izveidošanu, un nu jau dažus gadus tā ir sekmīgi realizēta, jo portālā www.redzēt.lv līdz šim ir ievietots vairāk par 20000 bildēm, ik dienas tam ir ap 600 unikālo skatījumu un ir bilžu bezmaksas lejuplādes iespēja, kas tiek plaši izmantota.
Apceļojot Latviju, radās secinājums, ka mums ir ļoti daudz skaistu, bet neapzinātu vietu un ceļotājam nebūt nav viegli ātri un ērti atrast sev vajadzīgo informāciju, kas kurā vietā būtu apskates vērts. Sākām vākt materiālus dažādās interneta vietnēs, un vajadzība atkal deva jaunu ideju – veidot ceļotājam ērtu portālu, kurā vienuviet būtu iespējams atrast visu vajadzīgo informāciju – ko attiecīgajā vietā apskatīt, kur paēst, kur pārnakšņot, kur vērsties dažādu tehnisku nepieciešamību un kļūmju gadījumos. Pašreiz esam šīs idejas īstenošanas sākumā, un mūsu mērķis ir ar portāla www.gotobaltic.com palīdzību veidot tūrismam pievilcīgu Latvijas un vēlāk visas Baltijas tēlu, kā arī reklamēt mūsu organizācijas, uzņēmējus, individuālos ražotājus u.c., palīdzot viņiem piesaistīt klientus.
Sākumā plānojam parādīt kartē Latviju, sadalītu pa reģioniem un novadiem. Reģionu kartē būs redzamas interesantākās apskates vietas. Novados varēs redzēt plašāku informāciju par apskates vietām un sociāli nozīmīgiem objektiem.
Savu mērķi sākam īstenot ar Kurzemes novadiem.
Ērtības labad piedāvājam divus apskates veidus:
1. Uzklikšķinot atveram novada karti un izvēlamies sev interesējošo objektu apskati.
2. Sev interesējošas vietas aplūkošanai izvēlamies no saraksta.
Papildus kartei un apskates vietu sarakstam portālā atradīsiet attiecīgo vietu fotogrāfijas un informatīvus aprakstus. Tas jums palīdzēs izvēlēties savu ceļojumu pieturas un galamērķus.
Mūsu lielais mērķis ir šādā veidā parādīt visu Baltiju.
Perspektīvā plānojam portālu tulkot angļu, krievu, vācu, ķīniešu un poļu valodās, tādējādi piedāvājot lielisku produktu šo valstu tūristiem.

Tā kā uzdevums ir ļoti liels, aicinām katru interesantu uz sadarbību.


Turpināt lejuplādēt

Sākot ar 1 eiro atbalstu
saņemsiet iespēju 30 dienas
LEJUPLĀDĒT FOTOGRĀFIJAS LABĀ KVALITĀTĒ
(S izmērs, A4, 2000 x 1333 px)
bez www.redzet.lv logo

UZZINĀT VAIRĀK
REĢISTRĒJIES

un
30 dienas
iegūsti
JEBKURAS FOTOGRĀFIJAS FOTOGRĀFIJAS LABĀ KVALITĀTĒ
(S izmērs, A4, 2000 x 1333 px) bez www.redzet.lv logo
Reģistrēties
PRIVĀTPERSONĀM sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI LIETOŠANAI sākot ar 5 EUR
Reģistrējoties saņemsi piekļuvi
lejuplādes pogai

Varēsi lejuplādēt jebkuras izvēlētās fotogrāfijas!
Garantējam Jūsu sniegtās informācijas konfidencialitāti.
Jautājumu gadījumā sazinieties ar mums: info@redzet.lv
IEGŪSTI AUGSTAS KVALITĀTES FOTOGRĀFIJAS

5 € = 5 FOTO vai 10 € = 20 FOTO
iegūsti FOTOGRĀFIJAS AUGSTĀ KVALITĀTĒ
L izmērs, 3888 x 2592 px, vai XL izmērā


Raksti mums uz:
info@redzet.lv
un iegūsti izvēlētās fotogrāfijas!

Izvēlieties jebkuras 5 fotogrāfijas neatkarīgi no lieluma un kvalitātes par 5 eiro, vai jebkuras 20 fotogrāfijas par 10 eiro.

Ielogoties

Jūs neaizpildījāt abus laukus.

Reģistrēties

Jūs neaizpildījāt visus laukus.