Kastaņi

Citviet pasaulē augošie kastaņi ir ēdami. Mūsējie - tā sauktie zirgkastaņi -nē, bet tādēļ tie nav par matu sliktāki. Kastaņi ir tautas dziedniecībā iecienīts līdzeklis.

Zirgkastaņu preparātus plaši lieto tautas medicīnā. Ārstnieciskos nolūkos izmanto gan ziedus, gan augļus. Tajos ir vielas, kas palēnina asins recēšanu, tonizē vēnas, paplašina asinsvadus, mazina iekaisumu un sāpes. Mūsu platuma grādos augošos kastaņus uzturā lietot nevajadzētu.


Parastā zirgkastaņa līdz 30 m augsts koks ar taisnu stumbru. Miza pelēka. Veidojas spēcīga mietsakne. Koksne dzeltenīgi balta, mīksta, viegla. Pumpuri līdz 25 mmgari. Ziedu skaras 20-30 cm garas. Dabā parastā zirgkastaņa aug Balkānu pussalā: Grieķijas ziemeļos un Bulgārijas dienvidos.

Parastā zirgkastaņa ir vasarzaļš lapu koks, un tas izaug 25-30 m augsts. Stumbra diametrs ir līdz 2 m. Koka mūžs ir 200-300 gadu. Samērā salcietīga un var panest zināmu noēnojumu. Priekšroku dod smilšmāla augsnei.

Koksni izmanto saplākšņu un mēbeļu ražošanai. Labs medusaugs. Sēklas noder dzīvnieku barībai un pārtikas industrijā (eļļa, alkohols), kā arī farmācijā. Parastā zirgkastaņa ir izplatīts krāšņumaugs.


Zirgkastaņas ziedi.
Var vākt visu augu visu vasaru - lapas, ziedus, kastaņus. Visiem iedarbības ir vienādas.
Zirgkastaņas drogām piemīt vēnas tonizējoša, pretiekaisuma un prettūsku iedarbība. Tās mazina kapilāru sieniņas caurlaidību, novērš trobu veidošanos paplašinātās vēnās, aktivizē holesterola vielmaiņu un pazemina tā līmeni asinīs.

Vēl drogas lieto paplašinātu, iekaisušu vēnu un hemoroīdu ārstēšanai, pret dzemdes asinošanu klimatērijas periodā, pret zarnu un žultspūšļa iekaisumu. Ar ziedu spirta izvilkumu var ieberzēt sāpošās locītavas un muskuļus, lai mazinātu reimatisma un podagras izraisītās sāpes.  
Lietošana.
Ziedu sulu (svaigu vai konservētu) dzer pa 20-30 pilieniem 3 x dienā, atšķaidot ar ūdeni. Svaigu sulu var konservēt ar 40 % spirtu (1:1).
No kaltētiem zidiem var pagatavot spirta izvilkumu. 50 gr drogas aplej ar 500 ml degvīna, atstāj ievilkties 2 nedēļas, pa laikam saskalojot. Nokāš un dzer pa 30-40 pilieniem 4 x dienā.
Brīdinājums.
Lietojot zirgkastaņas preperātus lielās devās, var notikt saindēšanās - rasties vemšana, caureja, nespēks, sirdsdarbības un kustības koordinācijas traucējumi, paplašināties acu zīlītes.

Zirgkastaņa ir arī ārstniecības augs.

  • Zirgkastaņas sēklu ekstraktam ir venotoniskas īpašības, tas tiek izmantots kā pārtikas piedeva/bezrecepšu medikaments vēnu atteces traucējumu gadījumā. Kādā pētījumā iekšķīga zirgkastaņas sēklu ekstrakta lietošana (50 mg divreiz dienā) deva tādus pašus rezultātus kā 2. klases kompresijas zeķes. Salīdzinot subjektu smagāk skarto apakšējo ekstremitāšu tilpumu, rezultāti bijuši: zirgkastaņas ekstrakts - tilpums samazinājies par 43,9 ml; kompresijas terapija - tilpums samazinājies par 46,7 ml; placebo - tilpums palielinājies par 9,8 ml. Secināts, ka kompresijas zeķes un zirgkastaņas ekstrakts ir vienlīdz efektīvi alternatīvi vai papildus terapijas veidi
  • Visas auga daļas palīdz pret iekaisumiem un tūsku, tonizē vēnu sieniņas, novērš trombu veidošanos paplašinātās vēnās, pazemina holesterīna līmeni asinīs un arteriālo asinsspiedienu.
  • Sēklas un ziedus izmanto arī svaigus – no tiem gatavo izvilkumu 40 % spirtā. No kaltēta materiāla gatavo novārījumu – tējkaroti sasmalcinātas drogas aplej ar glāzi verdoša ūdens, 15 minūtes vāra uz mazas uguns, tad nokāš. Dzer pa pusglāzei trīs reizes dienā, ārstējot iekaisušas vēnas, zarnu un žultspūšļa iekaisumus.
  • Locītavu sāpju mazināšanai un vēnu mezglu ārstēšanai ādu var ieberzēt ar ziedu vai augļu izvilkumu spirtā – 100 g sausu ziedu vai sasmalcinātu augļu aplej ar 500 ml degvīna, noliek tumšā, siltā vietā, tur divas nedēļas, palaikam saskalo, nokāš. Var lietot arī iekšķīgi: ziedu tinktūru – pa 40 pilieniem, augļu mizu tinktūru – pa 20 pilieniem trīs reizes dienā pirms ēšanas. Vienlaikus ar tinktūru viegli ierīvē ādu ap paplašinātām vēnām.
  • Ekstraktu lieto iekšķīgi, dažādas izcelsmes hroniskas vēnu mazspējas gadījumos, īpaši, ja ir tūska, apakšstilbu muskuļu krampji, nieze, sāpju un smaguma sajūta kājās, arī vēnu varikozes un pēctromboflebīta simptomu gadījumos, apakšstilbu čūlu ārstēšanas veicināšanai.reparāti var veicināt sirdsdarbības traucējumus, kā arī radīt vemšanu, caureju, nespēku.
  • Zirgkastaņa šķidrā ekstrakta lietošana var traucēt vienlaicīgu antiagregantu, antikoagulantu un nesteroīdo pretiekaisuma līdzekļu terapiju. Nevajadzētu lietot kopā ar zālēm, kurām piemīt nefrotoksiskas īpašības, piemēram, ar gentamicīnu.
  • Kastaņi savāc mūsu negatīvo enerģiju, palīdz noņemt stresu. Brūnos bumbuļus saber kabatā vai saliek mašīnā, tur zem spilvena vai novieto uz rakstāmgalda.
  • Pirtī lieti noder no kastaņiem savērta virtene, ar ko izmasēt muguru un pēdas. Tautas medicīnā izsenis gatavo uzlējumu – kastaņus izloba, sagriež, ber burkā un aplej ar degvīnu. Notur apmēram divas nedēļas un ar šādu izvilkumu ierīvē gan sāpošu muguru un kājas, gan pietūkušas vēnas, der pret reimatismu un locītavu sāpēm.
  • Teorētiska pamatojuma nav, bet kastaņiem tiek piedēvētas brīnumainas spējas. Tajos esot uzkrāta pozitīvā enerģija. Stresu un uztraukumu var mazināt, virpinot rokā divus kastaņus. Ja kastanis vēl ir savā adatu kažociņā, pirkstu nervu gali tiek vēl vairāk tonizēti.
  • Ar kastaņu uzlējumu var ierīvēt sāpošu muguru. To var gatavot arī no kastaņu brūnās miziņas, kurā ir koncentrēts visvairāk ārstniecisko vielu: 50 gramiem miziņu uzlej 200 gramu degvīna un noliek tumšā vietā. Pēc 10 dienām uzlējums iegūs brūnu krāsu un būs gatavs lietošanai. Tradicionālajā farmācijā kastaņus izmanto, ražojot ziedes kāju vēnu stiprināšanai.


Dara tā

  • Trīslitru burku piepilda ar izplaukušiem zirgkastaņas ziediem, kas rūpīgi atdalīti no ķekara kātiņiem, uzlej degvīnu – tik daudz, lai tas pārklātu ziedus – un trauku blīvi aizvāko. (Protams, var gatavot arī mazāku tilpumu.)
  • Burku trīs mēnešus tur saules apspīdētā vietā, laiku pa laikam paskalina.
  • Radušos brūngano šķidrumu izfiltrē caur kafijas filtru vai marlīti, salej pudelēs, glabā tumšā un vēsā vietā.

    Šāds novilkums der visdažādāko nobrāzumu un sasitumu gadījumā, jo neļauj brūcei iekaist un sastrutot, kavē hematomas veidošanos, veicina dzīšanu. Ja trauma neliela, pietiek to apmazgāt ar novilkumā samitrinātu vatīti, ja pamatīga – labāk uzlikt kompresi. Kastaņu ziedu novilkums, kas satur glikozīdus, ir nosacīti indīgs – ja to lieto pārmēru lielā devā. Bet prātīgi izmantojot – labas zāles.

www.termorelax.com

Lasīt tālāk
Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu