0
info@redzet.lv

Daba » Augi » Dārza puķes

DienziedeDienziede
Lasīt aprakstu
Dienziede, Dienziede jeb dienlilija (Hemerocallis), Dienlilija, Ziedi

Dienziede

Kods: A-586-12
Autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2012. gada 28. jūlijā
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
114 KB
S 2000 x 1333 px
1.75 MB
M 2480 x 1653 px
21 x 14 cm / 300 dpi
L 3520 x 2346 px
29.8 x 19.86 cm / 300 dpi
4.69 MB
REĢISTRĒJIES
30 dienas
IEGŪSTI S IZMĒRA
FOTOGRĀFIJAS
PRIVĀTPERSONĀM
sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI
LIETOŠANAI

sākot ar 5 EUR
Augstas kvalitātes bildes
5 € = 5 FOTO
10 € = 20 FOTO

Dienziedei patiesībā ir trīs nosaukumi – dienziede, dienlilija jeb viendienīte. Latīniski gan šiem īpašajiem augiem ir tikai viens nosaukums - Hemerocallis.
Kaut tā saukta trīs dažādos vārdos, tie visi precīzi raksturo augu atšķirību no pārējām dārza puķēm – katrs zieds zied tikai vienu dienu un vakarā tas novīst. Maldīgi varētu likties, ka ar to arī auga ziedēšana beidzas. Bet tā tas gluži nav, jo no rīta, blakus iepriekšējā vakarā noziedējušajam ziedam, atveras pavisam jauns zieds, kas arī vakarā novītīs. Bagāta dienliliju ziedēšana ilgst 1 – 2 mēnešus.

Savvaļā sastopamas aptuveni 30 dienziešu sugas, lielākā izplatība ir Austrumāzijas mežmalās. Vēsturē dienlilijas audzēja nevis to skaistuma dēļ, bet gan medicīnas un pārtikas vajadzībām (dienziežu ziediem piemītot īpatnēja garša). Šo neparasto augu selekcija sākta tikai 20.gadsimta 30 gados. Reģistrētas jau desmitiem tūkstošu jaunu šķirņu un nepārtraukti reģistrā pievienojas aizvien jaunas. Tādēļ dienlilijas vairs nevar saukt par necilām un vecmodīgām puķēm. Iegūstot aizvien krāšņākus un lielākus ziedus, arī cilvēki tās vairāk sākuši saukt par dienlilijām – tā cildinot viņu skaistumu. Savvaļas dienziežu pētnieks Džordžs Jelds 1893.gadā reģistrēja pašu pirmo dienziedi ‘Apricot’ – kas joprojām ir sastopama gan piemājas dārzos, gab arī botānisko dārzu kolekcijās. Vēlākos gados viskrāšņākas dienziežu šķirnes radušās ASV siltākajos apgabalos. Latvijas klimats reizēm mēdz būt par vēsu, lai īpaši greznās šķirnes parādītu sevi maksimālā krāšņumā.
www.galantus.lv


Savvaļas dienliliju jeb dienziežu sugas pazina jau mūsu vecmāmiņas, taču selekcijas rezultātā iegūtie hibrīdi ieguvuši daudz tādu īpašību, kādu nav savvaļas sugām. Mūsdienu šķirnēm ir salīdzinoši lieli dažādu formu un krāsu ziedi (līdz pat 20—30 cm diametrā), krokotas, zobainas un burbuļotas dažādu krāsu gammu ziedlapu malas, dažādu formu un krāsu zīmējumi uz ziedlapām. Piemēram ir ziedi ar 8 ziedlapiņām (parasti 6), ir pildīti un puspildīti ziedi un ziedlapu malas ar zelta un dimanta  mirdzums. Ziedi ir sastopami gandrīz visās varavīksnes krāsās!  Līdz šim pasaulē nav izdevies selekcionēt ziedus zilā un sniegbaltā krāsā!

Stādi ir labi piemēroti Latvijas augšanas apstākļiem, labi pacieš salu, sniegu, nav nepieciešama to piesegšana. Taču ir jāuzmanās ar šķirnēm, kas tiek ievestas no siltākām zemēm, jo ne visas ir piemērotas Latvijas apstākļiem! Ir šķirnes, kas krāšņi zied piemēram ASV, taču Latvijā zieds var uzziedēt pavisam citādās krāsās,  vai var atšķirties ziedu skaits, pat ziedu forma.

Dienliliju stādi nav īpaši prasīgi pret augsni, taču tām ir nepieciešama saule (jo vairāk jo labāk)!  
Lai arī dienlilijas zieds zied tikai vienu dienu, vidēji ziedkopā uz viena ziedkāta var būt no 10—50 pumpuriem, bet krūmā var būt daudz ziedkāti, līdz ar to vecākā krūmā vienlaikus ziedošo ziedu skaits ir liels, un tas nepārtraukti var ziedēt pat 1—2 mēnešus. Atsevišķas šķirnes,  zied pat 2 reizes gadā, kā piemēram, Shelton Hollyday, Alternative Universs, Song writter, u.c.

Dienlilijas ir ideāla puķe mūsdienu aizņemtā cilvēka dārzā, jo neviena no dekoratīvajām ziemcietēm nav tik mazprasīga augsnes, kopšanas, vietas izvēles un klimata ziņā. Tās būtiski nebojā arī kaitēkļi un neapdraud slimības. Šīs puķes var vienā vietā augt 10 un vairāk gadus.

Daži padomi dienziežu audzēšanā:
     1. Dienziedes ir sauli mīlošs augs, tādēļ cenšamies tās stādīt saulainā vietā.
     2. Dienziedēm nepieciešama sausa vieta.
     3. Stādus nepieciešams stādīt ne pārāk dziļi, tādā dziļumā kā viņi auguši.
     4. tā kā dienziedes pieaugot veidos krūmu, tādēļ ir nepieciešams tām  rezervēt pietiekami daudz vietas (ieteicamais attālums starp dienziedēm 50cm)
     5. Dienziedes ir mazprasīgas pret augsni, taču nabadzīgas augsnes ir nepieciešams ielabot, pavasarī ieteicams bagātināt augsni ar kompleksajiem minerālmēsliem ar zemu slāpekļa saturu.
daylily.lv

Dienziede

Kods: A-586-12
Autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2012. gada 28. jūlijā
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
114 KB
S 2000 x 1333 px
1.75 MB
M 2480 x 1653 px
21 x 14 cm / 300 dpi
L 3520 x 2346 px
29.8 x 19.86 cm / 300 dpi
4.69 MB
REĢISTRĒJIES
30 dienas
IEGŪSTI S IZMĒRA
FOTOGRĀFIJAS
PRIVĀTPERSONĀM
sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI
LIETOŠANAI

sākot ar 5 EUR
Augstas kvalitātes bildes
5 € = 5 FOTO
10 € = 20 FOTO
Portālu www.redzet.lv un www.gotobaltic.com veidotāju grupas darbības sākums meklējams jau 2004. gadā, kad pulciņš domubiedru – 4 jaunieši un viens pieaugušais – brauca pa Latviju muzicēdami un iepazīdami Latvijas dabu un atklādami ceļotprieku. Tolaik arī radās interese par fotografēšanu, kā rezultātā laika gaitā sakrājās liels fotoarhīvs. Radās jautājums, kur to likt, kā izmantot, lai tam būtu kāda jēga? Tāpēc arī dzima ideja par portāla izveidošanu, un nu jau dažus gadus tā ir sekmīgi realizēta, jo portālā www.redzēt.lv līdz šim ir ievietots vairāk par 20000 bildēm, ik dienas tam ir ap 600 unikālo skatījumu un ir bilžu bezmaksas lejuplādes iespēja, kas tiek plaši izmantota.
Apceļojot Latviju, radās secinājums, ka mums ir ļoti daudz skaistu, bet neapzinātu vietu un ceļotājam nebūt nav viegli ātri un ērti atrast sev vajadzīgo informāciju, kas kurā vietā būtu apskates vērts. Sākām vākt materiālus dažādās interneta vietnēs, un vajadzība atkal deva jaunu ideju – veidot ceļotājam ērtu portālu, kurā vienuviet būtu iespējams atrast visu vajadzīgo informāciju – ko attiecīgajā vietā apskatīt, kur paēst, kur pārnakšņot, kur vērsties dažādu tehnisku nepieciešamību un kļūmju gadījumos. Pašreiz esam šīs idejas īstenošanas sākumā, un mūsu mērķis ir ar portāla www.gotobaltic.com palīdzību veidot tūrismam pievilcīgu Latvijas un vēlāk visas Baltijas tēlu, kā arī reklamēt mūsu organizācijas, uzņēmējus, individuālos ražotājus u.c., palīdzot viņiem piesaistīt klientus.
Sākumā plānojam parādīt kartē Latviju, sadalītu pa reģioniem un novadiem. Reģionu kartē būs redzamas interesantākās apskates vietas. Novados varēs redzēt plašāku informāciju par apskates vietām un sociāli nozīmīgiem objektiem.
Savu mērķi sākam īstenot ar Kurzemes novadiem.
Ērtības labad piedāvājam divus apskates veidus:
1. Uzklikšķinot atveram novada karti un izvēlamies sev interesējošo objektu apskati.
2. Sev interesējošas vietas aplūkošanai izvēlamies no saraksta.
Papildus kartei un apskates vietu sarakstam portālā atradīsiet attiecīgo vietu fotogrāfijas un informatīvus aprakstus. Tas jums palīdzēs izvēlēties savu ceļojumu pieturas un galamērķus.
Mūsu lielais mērķis ir šādā veidā parādīt visu Baltiju.
Perspektīvā plānojam portālu tulkot angļu, krievu, vācu, ķīniešu un poļu valodās, tādējādi piedāvājot lielisku produktu šo valstu tūristiem.

Tā kā uzdevums ir ļoti liels, aicinām katru interesantu uz sadarbību.


Turpināt lejuplādēt

Sākot ar 1 eiro atbalstu
saņemsiet iespēju 30 dienas
LEJUPLĀDĒT FOTOGRĀFIJAS LABĀ KVALITĀTĒ
(S izmērs, A4, 2000 x 1333 px)
bez www.redzet.lv logo

UZZINĀT VAIRĀK
REĢISTRĒJIES

un
30 dienas
iegūsti
JEBKURAS FOTOGRĀFIJAS FOTOGRĀFIJAS LABĀ KVALITĀTĒ
(S izmērs, A4, 2000 x 1333 px) bez www.redzet.lv logo
Reģistrēties
PRIVĀTPERSONĀM sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI LIETOŠANAI sākot ar 5 EUR
Reģistrējoties saņemsi piekļuvi
lejuplādes pogai

Varēsi lejuplādēt jebkuras izvēlētās fotogrāfijas!
Garantējam Jūsu sniegtās informācijas konfidencialitāti.
Jautājumu gadījumā sazinieties ar mums: info@redzet.lv
IEGŪSTI AUGSTAS KVALITĀTES FOTOGRĀFIJAS

5 € = 5 FOTO vai 10 € = 20 FOTO
iegūsti FOTOGRĀFIJAS AUGSTĀ KVALITĀTĒ
L izmērs, 3888 x 2592 px, vai XL izmērā


Raksti mums uz:
info@redzet.lv
un iegūsti izvēlētās fotogrāfijas!

Izvēlieties jebkuras 5 fotogrāfijas neatkarīgi no lieluma un kvalitātes par 5 eiro, vai jebkuras 20 fotogrāfijas par 10 eiro.

Ielogoties

Jūs neaizpildījāt abus laukus.

Reģistrēties

Jūs neaizpildījāt visus laukus.