0
info@redzet.lv

Daba » Augi » Dārza puķes

Atraitnītes Talsu puķu dobēLielziedu mežlilija
Lasīt aprakstu
Aprasojušas atraitnītes, Atraitnītes, Ziedi

Aprasojušas atraitnītes

Kods: A-388-19
Autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2019. gada 8. jūnijā
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
304 KB
S 2000 x 1333 px
2.88 MB
M 2480 x 1653 px
21 x 14 cm / 300 dpi
L 6000 x 4000 px
50.8 x 33.87 cm / 300 dpi
17.8 MB
REĢISTRĒJIES
30 dienas
IEGŪSTI S IZMĒRA
FOTOGRĀFIJAS
PRIVĀTPERSONĀM
sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI
LIETOŠANAI

sākot ar 5 EUR
Augstas kvalitātes bildes
5 € = 5 FOTO
10 € = 20 FOTO

Atraitnītes pieder vijolīšu dzimtai. Tajā ir aptuveni 400 veidu atraitnīšu, vēl vairāk to paveidu un neskaitāmas šķirnes. Vijolīšu dzimtas ģeogrāfija ir ārkārtīgi plaša. Tās aug gan mērenā klimata zonā, gan tropos, gan subtropos – gandrīz visā pasaulē. Neraugoties uz tik plašo augšanas areālu, tām vislabāk patīk saulainas, atklātas vai nedaudz noēnotas mēreni mitras vietas.

Atraitnītes ir viena no senākajām dārza kultūrām. Senie grieķi un romieši jau pirms 2400 gadu tās pina vainagos un rotāja ar tām galdus īpašos svētkos. Vienas no pirmajām Eiropas klosteru dārzos bija smaržīgās vijolītes un kalnu vijolītes.

 Pirmās rakstiskās atsauces par šo puķi fiksētas 1683.gadā Edinburgas botāniskajā dārzā. Divkrāsu vijolīti botāniķi pazina jau 14.gadsimtā, bet tikai pēc diviem gadu simtiem slavenais angļu puķkopis F.Millers sāka kultivēt tās dārzā.

 Krievu botāniķis P.S.Pallass 18.gadsimta beigās pētīja Altaja floru un no turienes ieveda Krievijā Altaja vijolīti. Tajā pašā laikā Eiropā parādījās pirmās Amerikas vijolītes.
 Beidzot 19.gadsimta sākumā Eiropa iepazina hibrīdo atraitnīti (Viola wittrockiana), kas apvienoja visu labāko no trīskrāsu, Altaja un dzeltenās vijolītes.

Atraitnītes ir ļoti daudzveidīgas, tās grupē pēc auga formas, ziedēšanas laika un ziedu daudzuma, zieda izmēra, zieda krāsas, auga ziemcietības. Katram dārzkopim ir savi kritērija, pēc kuriem viņš izvēlas atraitnīšu sēklas vai stādus. Viens uzskata par priekšrocību ziedu daudzumu un izmēru, citam svarīgāka ir zieda krāsa.


Lielziedu atraitnītes (Viola wittrockiana)

Lielziedu atraitnītes (Viola wittrockiana) var audzēt gan kā viengadīgu, gan divgadīgu puķi, kas veido krūmveida augu, augstums 10-20cm. Atraitnītes labi zarojas, to lapas ir olveida vai ovālas, ar smailiem galiem.

Ziedu diametrs var būt no 5 līdz pat 10cm. Ziedi vienkrāsaini, ar sejiņām vai raibi. Ziedi ar sejiņām izskatās īpaši jauki. Katrs zieds zied 6-8 dienas.

Divgadīgās atraitnītes

Audzējot tradicionāli kā divgadīgu kultūru, atraitnītes sēj no jūlija sākuma līdz jūlija beigām. Optimālā dīgšanas temperatūra 15-20 grādu pēc Celsija. Jāatceras, ka miera periods sēklām iestājas, ja temperatūra ir virs 25 grādiem pēc Celsija. Dīgšana ilgst 7-15 dienas.

Pēc četrām nedēļām izpiķē kastītēs vai arī podo 9cm diametra podiņos. Podiņus ar dēstiem iegremdē augsnē dobē ārā vai plēves siltumnīcā. Šāds paņēmiens neļauj ziemā izsalt saknēm un pasargā no pārmērīgas substrāta izžūšanas.

Ja ir silts un garš rudens, atraitnītes var uzziedēt arī sēšanas gada rudenī. Daudzās Eiropas valstīs tās tirgo arī rudens sezonā, bet pie mums galvenokārt agri pavasarī. Lai augi labi pārziemotu un ziemošanai uzkrāto enerģiju neiztērētu, noziedot jau rudenī, visi ziedi un lielākie ziedpumpuri jāizkniebj. Lai augi labi attīstītos un veiksmīgi pārziemotu, tos regulāri mēslo. Augstas mēslojuma devas ir īpaši nepieciešamas rudens beigās, audzējot ziedēšanai pavasarī.

Ja atraitnīšu stādus izstāda dobē paliekošā vietā jau rudenī un ziemā sniega sega ir bieza, nav daudz atkušņu, tās var arī nepiesegt. Ja ziema ir bez sniega, ir kailsals, labāk tās nedaudz piesegt ar kūdru.


Viengadīgās atraitnītes

Atraitnītes var audzēt arī kā viengadīgu kultūru siltumnīcā. Tad optimālais sējas laiks ir janvāra beigas, februāra sākums, iegūstot ziedošus augus aprīļa beigās, maija sākumā. Atraitnītes sēj kastītēs. Substrāta pH 5,5-5,8. Sējot sēklas viegli apber ar smiltīm vai vermikulītu un raugās, lai kastītē būtu pastāvīgs mitrums. Lai saglabātu mitrumu dīgšanas laikā, kastīti var apsegt ar plēvi vai uzlikt tai stiklu, taču jāraugās, lai būtu pietiekama ventilācija, jo jaunie dīgsti var izsust. Pēc dīgstu parādīšanās kastītes novieto gaišā, vēsā vietā, lai tie neizstīdzētu.

Labākus rezultātus var iegūt, audzējot atraitnītes telpā, kur pastāvīgā temperatūra visā audzēšanas laikā ir 7-15 grādu pēc Celsija. Zema temperatūra un pietiekams mēslojums nodrošina zemus kompaktus augus ar lieliem, košiem ziediem.

www.eva.lv

Aprasojušas atraitnītes

Kods: A-388-19
Autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2019. gada 8. jūnijā
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
304 KB
S 2000 x 1333 px
2.88 MB
M 2480 x 1653 px
21 x 14 cm / 300 dpi
L 6000 x 4000 px
50.8 x 33.87 cm / 300 dpi
17.8 MB
REĢISTRĒJIES
30 dienas
IEGŪSTI S IZMĒRA
FOTOGRĀFIJAS
PRIVĀTPERSONĀM
sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI
LIETOŠANAI

sākot ar 5 EUR
Augstas kvalitātes bildes
5 € = 5 FOTO
10 € = 20 FOTO
Portālu www.redzet.lv un www.gotobaltic.com veidotāju grupas darbības sākums meklējams jau 2004. gadā, kad pulciņš domubiedru – 4 jaunieši un viens pieaugušais – brauca pa Latviju muzicēdami un iepazīdami Latvijas dabu un atklādami ceļotprieku. Tolaik arī radās interese par fotografēšanu, kā rezultātā laika gaitā sakrājās liels fotoarhīvs. Radās jautājums, kur to likt, kā izmantot, lai tam būtu kāda jēga? Tāpēc arī dzima ideja par portāla izveidošanu, un nu jau dažus gadus tā ir sekmīgi realizēta, jo portālā www.redzēt.lv līdz šim ir ievietots vairāk par 20000 bildēm, ik dienas tam ir ap 600 unikālo skatījumu un ir bilžu bezmaksas lejuplādes iespēja, kas tiek plaši izmantota.
Apceļojot Latviju, radās secinājums, ka mums ir ļoti daudz skaistu, bet neapzinātu vietu un ceļotājam nebūt nav viegli ātri un ērti atrast sev vajadzīgo informāciju, kas kurā vietā būtu apskates vērts. Sākām vākt materiālus dažādās interneta vietnēs, un vajadzība atkal deva jaunu ideju – veidot ceļotājam ērtu portālu, kurā vienuviet būtu iespējams atrast visu vajadzīgo informāciju – ko attiecīgajā vietā apskatīt, kur paēst, kur pārnakšņot, kur vērsties dažādu tehnisku nepieciešamību un kļūmju gadījumos. Pašreiz esam šīs idejas īstenošanas sākumā, un mūsu mērķis ir ar portāla www.gotobaltic.com palīdzību veidot tūrismam pievilcīgu Latvijas un vēlāk visas Baltijas tēlu, kā arī reklamēt mūsu organizācijas, uzņēmējus, individuālos ražotājus u.c., palīdzot viņiem piesaistīt klientus.
Sākumā plānojam parādīt kartē Latviju, sadalītu pa reģioniem un novadiem. Reģionu kartē būs redzamas interesantākās apskates vietas. Novados varēs redzēt plašāku informāciju par apskates vietām un sociāli nozīmīgiem objektiem.
Savu mērķi sākam īstenot ar Kurzemes novadiem.
Ērtības labad piedāvājam divus apskates veidus:
1. Uzklikšķinot atveram novada karti un izvēlamies sev interesējošo objektu apskati.
2. Sev interesējošas vietas aplūkošanai izvēlamies no saraksta.
Papildus kartei un apskates vietu sarakstam portālā atradīsiet attiecīgo vietu fotogrāfijas un informatīvus aprakstus. Tas jums palīdzēs izvēlēties savu ceļojumu pieturas un galamērķus.
Mūsu lielais mērķis ir šādā veidā parādīt visu Baltiju.
Perspektīvā plānojam portālu tulkot angļu, krievu, vācu, ķīniešu un poļu valodās, tādējādi piedāvājot lielisku produktu šo valstu tūristiem.

Tā kā uzdevums ir ļoti liels, aicinām katru interesantu uz sadarbību.


Turpināt lejuplādēt

Sākot ar 1 eiro atbalstu
saņemsiet iespēju 30 dienas
LEJUPLĀDĒT FOTOGRĀFIJAS LABĀ KVALITĀTĒ
(S izmērs, A4, 2000 x 1333 px)
bez www.redzet.lv logo

UZZINĀT VAIRĀK
REĢISTRĒJIES

un
30 dienas
iegūsti
JEBKURAS FOTOGRĀFIJAS FOTOGRĀFIJAS LABĀ KVALITĀTĒ
(S izmērs, A4, 2000 x 1333 px) bez www.redzet.lv logo
Reģistrēties
PRIVĀTPERSONĀM sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI LIETOŠANAI sākot ar 5 EUR
Reģistrējoties saņemsi piekļuvi
lejuplādes pogai

Varēsi lejuplādēt jebkuras izvēlētās fotogrāfijas!
Garantējam Jūsu sniegtās informācijas konfidencialitāti.
Jautājumu gadījumā sazinieties ar mums: info@redzet.lv
IEGŪSTI AUGSTAS KVALITĀTES FOTOGRĀFIJAS

5 € = 5 FOTO vai 10 € = 20 FOTO
iegūsti FOTOGRĀFIJAS AUGSTĀ KVALITĀTĒ
L izmērs, 3888 x 2592 px, vai XL izmērā


Raksti mums uz:
info@redzet.lv
un iegūsti izvēlētās fotogrāfijas!

Izvēlieties jebkuras 5 fotogrāfijas neatkarīgi no lieluma un kvalitātes par 5 eiro, vai jebkuras 20 fotogrāfijas par 10 eiro.

Ielogoties

Jūs neaizpildījāt abus laukus.

Reģistrēties

Jūs neaizpildījāt visus laukus.