0
info@redzet.lv

Daba » Augi » Dārzeņi

Ainava ar topinambūriemSaules apspīdēti topinambūri
Lasīt aprakstu
Ainava ar topinambūriem, Topinambūrs (Helianthus tuberosus), Ziedi, Ainava

Ainava ar topinambūriem

Kods: A-065-18-AP
Autors: Aija Pastare
Bildēts 2018. gada 30. jūlijā
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
223 KB
S 2000 x 1333 px
2.53 MB
M 2480 x 1653 px
21 x 14 cm / 300 dpi
L 3888 x 2592 px
32.92 x 21.95 cm / 300 dpi
9.6 MB
XL 6000 x 4000 px
50.8 x 33.87 cm / 300 dpi
20.8 MB
REĢISTRĒJIES
30 dienas
IEGŪSTI S IZMĒRA
FOTOGRĀFIJAS
PRIVĀTPERSONĀM
sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI
LIETOŠANAI

sākot ar 5 EUR
Augstas kvalitātes bildes
5 € = 5 FOTO
10 € = 20 FOTO

Bumbuļu topinambūrs - Helianthus tuberosus L.

Bumbuļu topinambūrs - angliski: Jerusalem Artichoke; vāciski: Topinambur; zviedru: jordärtskocka; igauņu: maapirn; lietuviešu: gumbinė saulegrąža; krievu: подсолнечник клубневой

Sēklaugu nodalījums
Segsēkļu (magnolijaugu) apakšnodalījums
Divdīgļlapju klase
Kurvjziežu dzimta

Apraksts:
Daudzgadīgs, liels vai ļoti liels (ga 1.2-2.5 m) kurvjziežu dzimtas lakstaugs. Saknes ar bumbuļveidīgām piedevām. Stublājs stāvs, resns, spēcīgs, parasti zaro un skarbmatains. Arī lapas skarbmatainas, veselas, olveidīgas (ga 10-20 cm, pl 8-18 cm), mala lielzāģzobaina, gals smails, pamats ķīļveidīgs, kāts diezgan īss (ga 2-5 cm). Ziedu kurvīši pa vienam zaru galā, lieli (pl 3-8 cm). Kurvīša malā ir neauglīgi, dzelteni mēlziedi. Kurvīša centrā atrodas dzeltenbrūni divdzimumu stobrziedi. Auglis - plēkšņveidīgs sēklenis. Zied no augusta līdz oktobrim.

Izplatība:
Ziemeļamerikas augs. XVII gs. sākumā ieviests Eiropā; mūsdienās plaši sastopams Eirāzijā.

Latvijā reti kultivē, nereti sastopams kā dārzbēglis. Naturalizējies augs.

Biotopi:
Parasti veido blīvas audzes vai grupas nezālienēs, izgāztuvēs un gar dzelzceļiem.

Īpašas norādes:
Lopbarības augs. Nezarots augs varētu šķist līdzīgs sīkai saulgriezei (H. annuus). Tomēr viegli atšķirams pēc mazākiem ziedu kurvīšiem un bumbuļveidīgām sakņu piedevām (nevis bez piedevām).
www.latvijasdaba.lv

 

Topinambūrs (Helianthus tuberosus) ir daudzgadīgs, ap 1,5-3 m augsts lakstaugs ar stāvu, augšdaļā sazarotu stub­lāju un dzelteniem ziediem, kas zied no vasaras vidus līdz pat salnām. Tuvs saulespuķes (Helianthus annus) radinieks, tomēr viegli atšķirams no tās – ziedu kurvīši ir mazāki, turklāt topinambūram ir bumbuļveida ēdamas saknes, tautā sauktas arī par zemes bumbieriem. Bumbuļu miza var būt balta, dzeltena, rozā, sarkana vai violeta – atkarībā no šķirnes. Mīkstums – balts vai dzeltens.

Topinambūra dzimtene ir Ziemeļamerika, kur tas ir plaši izplatīts visā kontinentā. Vietējie indiāņi topinambūru pārtikā lietojuši jau izsenis, bet Eiropā tas nokļuva, pateicoties ceļotājam Samuelam de Šamplēnam – tieši viņš 1605. gadā nosūtīja topinambūrus uz Franciju. Tur arī saules sakne, kā to dēvēja indiāņi, ieguva savu nosaukumu – topinambūrs (tas ir atvasinājums no indiāņu cilts tupinamba nosaukuma). Rietumeiropā šis augs guva lielus panākumus. Ievesti vienlaikus ar kartupeļiem, topinambūri tolaik popularitātes ziņā tos pārspēja un drīz vien izplatījās pa visu Eiropu. Topinambūrs tika audzēts gan kā dārzenis, gan kā lopbarības augs, gan arī kā saimniecisks augs – no tā centās iegūt spirtu, fruktozi, vīnu un pat alu. Pa laikam topinambūrs bija populārs arī Krievijā, un no turienes pagājušā gadsimta piecdesmitajos gados ienāca arī Latvijas tīrumos – tolaik topinam­būru audzēja galvenokārt lopbarībai.

Ir ļoti pieticīgs augs. Tas ir liela auguma lakstaugs, rudens pusē zied dzelteniem ziediem, kas atgādina mazas saulespuķes. Topinambūra bumbuļi pārziemo augsnē. Visus ir grūti izrakt, tādēļ mazdārziņu rajonos tas vietām pārvērties par nezāli.

Kā lietot ārstniecībā?
Topinambūra bumbulis satur olbaltumvielas, organiskās skābes, minerālvielas (kāliju, silīciju, magniju, dzelzi, fos­foru u. c.), B grupas, C un citus vitamīnus, kā arī šķiedrvielas, pektīnvielas un inulīnu. Tieši procentuāli lielā inulīna daudzuma dēļ topinambūrs ieteicams cukura diabēta slimniekiem, jo organismā, inulīnam sašķeļoties, veidojas fruktoze, kas nepaaugstina cukura līmeni asinīs. Inulīns uzlabo zarnu trakta darbību, baro vērtīgās zarnu traktā esošās baktērijas, kavē holesterīna sintēzi un uzlabo kalcija uzsūkšanos, paaugstina organisma imunitāti un novērš stresa radītās sekas. Savukārt šķiedrvielas un pektīnvielas saista toksiskās vielas, smagos metālus un veicina to izvadīšanu no organisma.

Bumbuļus vislabāk ēst rudenī un pavasarī, kad tie satur gandrīz visus cilvēkam nepieciešamos elementus. To sistemātiska lietošana kavē sāļu nogulsnēšanos, der infarkta un insulta profilaksei. Atveseļošanās nolūkos iesaka svaigā veidā ik dienas apēst 50 g bumbuļu. Tos nemizo, bet tikai rūpīgi nomazgā.

Organisma attīrīšanai noderēs 10-15 dienu gara topinambūra sulas kūre – pa 1 ēdamkarotei 3 reizes dienā. Ārīgi sulu izmanto apdegumu, ekzēmu vai psoriāzes ārstēšanā.
Ainava ar topinambūriem

Kods: A-065-18-AP
Autors: Aija Pastare
Bildēts 2018. gada 30. jūlijā
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
223 KB
S 2000 x 1333 px
2.53 MB
M 2480 x 1653 px
21 x 14 cm / 300 dpi
L 3888 x 2592 px
32.92 x 21.95 cm / 300 dpi
9.6 MB
XL 6000 x 4000 px
50.8 x 33.87 cm / 300 dpi
20.8 MB
REĢISTRĒJIES
30 dienas
IEGŪSTI S IZMĒRA
FOTOGRĀFIJAS
PRIVĀTPERSONĀM
sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI
LIETOŠANAI

sākot ar 5 EUR
Augstas kvalitātes bildes
5 € = 5 FOTO
10 € = 20 FOTO
Portālu www.redzet.lv un www.gotobaltic.com veidotāju grupas darbības sākums meklējams jau 2004. gadā, kad pulciņš domubiedru – 4 jaunieši un viens pieaugušais – brauca pa Latviju muzicēdami un iepazīdami Latvijas dabu un atklādami ceļotprieku. Tolaik arī radās interese par fotografēšanu, kā rezultātā laika gaitā sakrājās liels fotoarhīvs. Radās jautājums, kur to likt, kā izmantot, lai tam būtu kāda jēga? Tāpēc arī dzima ideja par portāla izveidošanu, un nu jau dažus gadus tā ir sekmīgi realizēta, jo portālā www.redzēt.lv līdz šim ir ievietots vairāk par 20000 bildēm, ik dienas tam ir ap 600 unikālo skatījumu un ir bilžu bezmaksas lejuplādes iespēja, kas tiek plaši izmantota.
Apceļojot Latviju, radās secinājums, ka mums ir ļoti daudz skaistu, bet neapzinātu vietu un ceļotājam nebūt nav viegli ātri un ērti atrast sev vajadzīgo informāciju, kas kurā vietā būtu apskates vērts. Sākām vākt materiālus dažādās interneta vietnēs, un vajadzība atkal deva jaunu ideju – veidot ceļotājam ērtu portālu, kurā vienuviet būtu iespējams atrast visu vajadzīgo informāciju – ko attiecīgajā vietā apskatīt, kur paēst, kur pārnakšņot, kur vērsties dažādu tehnisku nepieciešamību un kļūmju gadījumos. Pašreiz esam šīs idejas īstenošanas sākumā, un mūsu mērķis ir ar portāla www.gotobaltic.com palīdzību veidot tūrismam pievilcīgu Latvijas un vēlāk visas Baltijas tēlu, kā arī reklamēt mūsu organizācijas, uzņēmējus, individuālos ražotājus u.c., palīdzot viņiem piesaistīt klientus.
Sākumā plānojam parādīt kartē Latviju, sadalītu pa reģioniem un novadiem. Reģionu kartē būs redzamas interesantākās apskates vietas. Novados varēs redzēt plašāku informāciju par apskates vietām un sociāli nozīmīgiem objektiem.
Savu mērķi sākam īstenot ar Kurzemes novadiem.
Ērtības labad piedāvājam divus apskates veidus:
1. Uzklikšķinot atveram novada karti un izvēlamies sev interesējošo objektu apskati.
2. Sev interesējošas vietas aplūkošanai izvēlamies no saraksta.
Papildus kartei un apskates vietu sarakstam portālā atradīsiet attiecīgo vietu fotogrāfijas un informatīvus aprakstus. Tas jums palīdzēs izvēlēties savu ceļojumu pieturas un galamērķus.
Mūsu lielais mērķis ir šādā veidā parādīt visu Baltiju.
Perspektīvā plānojam portālu tulkot angļu, krievu, vācu, ķīniešu un poļu valodās, tādējādi piedāvājot lielisku produktu šo valstu tūristiem.

Tā kā uzdevums ir ļoti liels, aicinām katru interesantu uz sadarbību.


Turpināt lejuplādēt

Sākot ar 1 eiro atbalstu
saņemsiet iespēju 30 dienas
LEJUPLĀDĒT FOTOGRĀFIJAS LABĀ KVALITĀTĒ
(S izmērs, A4, 2000 x 1333 px)
bez www.redzet.lv logo

UZZINĀT VAIRĀK
REĢISTRĒJIES

un
30 dienas
iegūsti
JEBKURAS FOTOGRĀFIJAS FOTOGRĀFIJAS LABĀ KVALITĀTĒ
(S izmērs, A4, 2000 x 1333 px) bez www.redzet.lv logo
Reģistrēties
PRIVĀTPERSONĀM sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI LIETOŠANAI sākot ar 5 EUR
Reģistrējoties saņemsi piekļuvi
lejuplādes pogai

Varēsi lejuplādēt jebkuras izvēlētās fotogrāfijas!
Garantējam Jūsu sniegtās informācijas konfidencialitāti.
Jautājumu gadījumā sazinieties ar mums: info@redzet.lv
IEGŪSTI AUGSTAS KVALITĀTES FOTOGRĀFIJAS

5 € = 5 FOTO vai 10 € = 20 FOTO
iegūsti FOTOGRĀFIJAS AUGSTĀ KVALITĀTĒ
L izmērs, 3888 x 2592 px, vai XL izmērā


Raksti mums uz:
info@redzet.lv
un iegūsti izvēlētās fotogrāfijas!

Izvēlieties jebkuras 5 fotogrāfijas neatkarīgi no lieluma un kvalitātes par 5 eiro, vai jebkuras 20 fotogrāfijas par 10 eiro.

Ielogoties

Jūs neaizpildījāt abus laukus.

Reģistrēties

Jūs neaizpildījāt visus laukus.