Lapas navigācija
Reģions
Apskates vietas
Dabas objekti
Ūdeņi
Iegūt norādes

Grūbas ūdenskritumi

Ieriķupītes ūdenskritumi atrodas Vidzemes šosejas 72 km no Rīgas starp Siguldu un Cēsīm. Tie ir apskatāmi ierīkotajā „Ieriķu dzirnavu dabas takā”, kur ērtai to aplūkošanai ir izveidoti celiņi, laipiņas un tiltiņi no maziem apaļiem kociņiem

Ieriķupīte pieder pie straujām upēm, jo lejpus Vidzemes šosejas tai ir izteikti liels kritums – 200 m garā posmā līmeņu starpība ir 12 m. Tā ir vienīgā upe Latvijā ar tik izteikti lielu kritumu. Uz tās ir izvietojušies 7 dažāda augstuma ūdenskritumi. Ieriķupītes ūdenskritumi varētu būt iespaidīgākā ūdenskritumu kaskāde visā Latvijā.

Pirmais ūdenskritums ir uzskatāms par daļēji mākslīgu, jo tas kalpojis kā dambis ar slūžām un jau kopš senatnes ir vairākkārtīgi nostiprināts. Neraugoties uz to, tas ir iekļauts Latvijas izcilāko ūdenskritumu sarakstā. Ūdenskrituma augstums ir 2,4 m un platums: 7,5 m.

Otrais ūdenskritums ir redzama skaista, neliela dolomīta kāplīte, kas atrodas starp abiem lielajiem ūdenskritumiem. Tā augstums ap: 0,3 m un platums: 6,3 m.

Trešais ūdenskritums ir viens no skaistākajiem Latvijas ūdenskritumiem. Tā augstums ap 1,9 m un platums: 7 m. Pie šī ūdenskrituma ir izbūvēta fotografēšanās vieta, kas dod iespēju uzņemt brīnišķīgus fotoattēlus.

„Ieriķu dzirnavu dabas takās” ir apskatāmas arī vecās dzirnavas. Šobrīd redzamie vecie mūri ir saglabājušies no pašiem dzirnavu pirmsākumiem un tie balstās uz klintīm. Savulaik dzirnavas tika uzceltas kā Ieriķu muižas saimniecības sastāvdaļa un tās pirmsākumi meklējami poļu valdīšanas laikā Vidzemē (16. gs. beigas). 17. gs. beigās dzirnavās darbojās tikai viens gaņģis, bet 1866. gadā sāka darboties jau divi gaņģi, kuros mala rupjos miltus un grūbas. Darbojās arī ierīce vadmalas velšanai un notika elektrības ražošana. Pēc otrā pasaules kara Dzirnavas tika nacionalizētas un nodotas kolhozam „Komunists”. 1965. gadā darbi tajās tika pilnībā pārtraukti un dzirnavas atstātas sabrukumam. Pēdējo postažu – ugunsgrēku, dzirnavas piedzīvoja 80. gados. Ieriķu ūdensdzirnavas kā 17. gs. celtniecības piemineklis tagad iekļautas vietējās nozīmes arhitektūras pieminekļu sarakstā.
epadomi.lv

Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu