Lapas navigācija
Reģions
Apskates vietas
Dabas objekti
Ūdeņi
Iegūt norādes

Rentnieka Volfa māja "Baltā muižiņa"

Pirmo reizi oficiālajos dokumentos Ainaži minēti jau 1564. gadā kā kroņa īpašums. Vēlāk tas nonāk Svētciema muižas pārvaldē. 1800. gadā Ainažu ciemu ar muižu atdalīja no ieķīlātās Svētciema muižas un to ieguva Mazstraupes īpašnieku baronu Meiendorfu dzimta. Ap to laiku te jau bija četras klaušu mājas – „Dreimači”, „Pittaki”, „Pelmes” un „Sapati”.

No 1848. gada Ainažu muiža kopā ar Vecsalacu piederēja kambarkungam baronam Aleksandram Meiendorfam. 1854. gada 20. oktobrī viņš Ainažu muižu par 23000 rubļu pārdeva Maksimilianam fon Alderskronam, kurš savukārt muižu izrentējis Bavārijas mežkungam Aleksandram Volfam. Rentes līgumā, kas tika noslēgts 1856. gada 6. oktobrī uz 50 gadiem, noteikts, ka rentniekam Volfam jāuzlabo muižas darbība. Tā radās vēl virkne klaušu māju – „Indes”, „Baloži”, „Ramaņi”, „Menģeļi”, „Untes”, „Puriņi” un „Kaktiņi”, kā arī neliela koka muižas ēka. Tā nodega 1944. gada septembrī, un tajā vietā parka ielā 1966. gadā uzcēla jauno Ainažu pamatskolu. Tātad rentniekam Volfam bija jāuzceļ krogs Pērnavas ceļa malā un stikla fabrika. To visu viņš arī paveica.

Ar atļauju viņš uzcēla māju arī pats sev, kuru sauca par „Balto muižiņu”, un kur dzīvoja ar savu ģimeni. Pēc Otrā pasaules ēkā kara darbojās Ainažu pamatskola. 1876. gadā Ainažus vairāksolīšanā par 60050 rubļiem savā īpašumā uz laiku ieguva grāfs Augusts Mellins.
zudusilatvija.lv

 


Ainažu muiža (vācu: Haynasch) bija Vidzemes muiža, kas atradās mūsdienu Ainažu pilsētas teritorijā.

Ainažu (Haynasch) vārds oficiālos dokumentos pirmoreiz parādās 1564. gadā kā kroņa īpašums, bet vēlāk tas nonāk Svētciema muižas īpašumā. 1800. gadā to muižu ar ciemu atdalīja no ieķīlātās Svētciema muižas un to nopirka Mazstraupes īpašnieku Meijendorfu dzimta. No 1848. gada Ainažu muiža kopā ar Vecsalacas muižu piederēja kambarkungam baronam Aleksandram fon Meiendorfam. 1854. gada 20. oktobrī viņš Ainažu muižu par 23000 rubļu pārdeva Maksimilianam fon Alderskronam, kurš savukārt muižu izrentējis Bavārijas mežkungam Aleksandram Volfam. Rentes līgumā, kas tika noslēgts 1856. gada 6. oktobrī uz 50 gadiem, noteikts, ka rentniekam Volfam jāuzlabo muižas darbība. Tā radās vēl virkne klaušu māju, kā arī vēl viena neliela koka muižas ēka. Tika uzcelts krogs Pērnavas ceļa malā un stikla fabrika. 1876. gadā Ainažus vairāksolīšanā par 60 050 rubļiem savā īpašumā uz laiku ieguva grāfs Augusts Mellīns. Nelielā koka muižas ēka nodega 1944. gada septembrī, un tajā vietā Parka ielā 1966. gadā uzcēla jauno Ainažu pamatskolu.
lv.wikipedia.org

Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu