Lapas navigācija
Reģions
Apskates vietas
Dabas objekti
Ūdeņi
Iegūt norādes

Lizuma pils

Lizuma muižas greznākā celtne neapšaubāmi ir pils, kas celta 19. gadsimta vidū historisma stilā – neogotikas stila fasādes apdare un septiņstūru tornis. Iekštelpās koka apdares darbus veica Aleksandrs Knoks. Viņš darināja interjera apdari Zilajā (Mednieku) zālē, kas ir viena no greznākajām telpām pilī. 1936./37. gadā pilī iekārtota skola, kas šeit atrodas arī tagad. Ap pili saglabājies neliels ainavu stila parks ar vairākiem dīķiem. Tuvākajā apkārtnē – vairākas muižas apbūves ēkas: stallis, klēts, kalpu mājas, spirta brūzis u.c.
www.visitgulbene.lv

 

 

Senākās ziņas par Lizuma novadu vēsta, ka 16. gadsimtā Lizuma novads piederējis Tīzenhauzenu dzimtai. Vēlākā laikā Lizuma novadu kopā ar Druvienu vai Tirzu Polijas un Zviedrijas karaļi dāvājuši saviem padotajiem par uzticīgu dienestu. 18. gadsimta beigās Lizumu manto Malamu dzimta, kuras pēdējais pārstāvis Matvejs fon Malama miris, neatstājot mantiniekus, tādēļ muiža nonākusi valsts īpašumā. 1836. gadā Lizuma muižu nopircis Otto Gotlībs fon Volfs, un trīs paaudzēs Lizums piederējis baronu Volfu dzimtai. Šai laikā pils ieguvusi savu tagadējo izskatu un kopā ar bijušajām muižas saimniecības ēkām veido patreizējo pagasta centru. Pilī kopš 1937. gada atrodas skola (tagad – Lizuma vidusskola), pagasta kultūras nams izvietots bijušajā muižas klētī, sporta zāle – zirgu stallī, ārsta prakse un aptieka – muižkunga mājā. Bijušajā spirta brūzī tiek ražotas konfektes. Ap pili plešas parks ar dīķu kaskādi.
zudusilatvija.lv

 

 

Lizuma muiža (vācu: Lisohn) ir muiža Lizuma pagastā, Gulbenes novadā, Latvijā. Pati muiža ir vietējas nozīmes arhitektūras piemineklis, muižas pils – valsts nozīmes arhitektūras piemineklis.

Muižas kungu māja celta 1864. vai 1854. gadā gotiskā stilā, 19. gadsimta vidū pārbūvēta neogotikas stilā. Muiža piederēja baronam F. fon Volfam. Mūra ēkai ir divi stāvi, ziemeļrietumu stūrī piebūvēts tornis. Kungu mājā vairākās telpās saglabājusies mākslinieciskā apdare. Līdz mūsdienām saglabājusies ir arī klēts un citas saimniecības ēkas. Pašlaik darbojas Lizuma pamatskola.
lv.wikipedia.org

Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu