Lapas navigācija
Reģions
Apskates vietas
Dabas objekti
Ūdeņi
Iegūt norādes

Cesvaines muižas pils

Cesvaines pils (vācu: Schloss Seßwegen) ir neorenesanses stilā celta muižas pils Cesvainē. Pēc vācu arhitekta Hansa Grīzebaha projekta uzbūvēta laika posmā no 1890. līdz 1897. gadam blakus Cesvaines viduslaiku pils drupām kā muižas īpašnieka Ādolfa Gerharda fon Vulfa dzīvojamā māja. Pils ir izcils eklektisma paraugs, kurā sajaukušies gotikas, renesanses, romānikas un jūgendstila elementi.
lv.wikipedia.org

 


Romantiskā parka un seno muižas ēku ielokā savus torņus pret debesīm pacēlusi akmenī kaltā skulptūra – Cesvaines pils. Ādolfa fon Vulfa pils uzskatāma par vienu no spožākajiem 19. gs. 2. puses arhitektūras sasniegumiem. Tā ir eklektisma mākslas šedevrs, kurā apvienojas arhitektūra, tēlniecība, metālmāksla un glezniecība.

Cesvaines pils ir valsts mēroga arhitektūras piemineklis un kopš 1997. gada iekļauta Eiropas kultūras mantojuma sarakstā.
Akcijas "Apceļosim Latvijas pilis" ietvaros pils ieguvusi goda titulu "Sapņu pils".

Pils celta no 1893.–1896. gadam. Kopš 1919. gada pilī atradās skola, bet 2002. gadā ugunsgrēks nopostīja pils jumtu. Cesvainē uzcelta jauna vidusskola, un pils pakāpeniski atgūst tās sākotnējo izskatu. 2003. gadā atjaunots pils kreisā spārna jumts, 2006. gadā – pils tornis. Atjaunošanas darbi turpinās.
www.cesvaine.lv

Valsts nozīmes kultūras piemineklis Cesvaines muižas ir celta laika periodā no 1890. līdz 1897. gadam pēc Hansa Grīzenbaha (Griesenbach) un Augusta Georga Dinklāga (Dinklage) projekta. Jāpiebilst, ka Cesvaines pils ir vienīgā Baltijas pils, kas ir iekļauta G. Baranovska sastādītajā 19. gadsimta 2. puses arhitektūras enciklopēdijā. Medību pils ir celta Sūlas upītes ielejas labajā krastā eklektisma stilā ar gotikas, romānikas, renesances un jūgenstila elementiem.

Muiža ir celta no neaptēstiem laukakmeņiem divos stāvos U veida formā ar atklātu pagalmu un galveno ieeju Dienvidu pusē. Muiža ir piederēja von Vulfu dzimtai, par ko liecina arī viens no pils zelmeņu rotājumiem – vilks. Pēc nostāstiem šī figūra tika uzstādīta ar asti pret Gulbeni, kur dzīvoja Cesvaines barona Vulfa radinieks, ar kuru viņš nesapratās. Pils nav cietusi, ne 1905. gada revolūcijas laikā, ne abos Pasaules karos. Skola pilī tika izvedota jau 1919. gadā, kad tajā bija ģimnāzijas klase un reālskolas klase. 1920. gadā to pārvedoja par Cesvaines valsts vidusskolu. Skola šeit pastāv līdz pat mūsdienām. 2002. gada 5. decembrī Cesvaines pils izdega, pašlaik turpinās atjaunošanas darbi, ko atbalsta sabiedrība un valsts.
www.zudusilatvija.lv

Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu