0
info@redzet.lv

Daba » Augi » Augļkoki

Kaukāza plūmes ziediZiedošs kizils
Lasīt aprakstu
Ziedošs kizils, Parastais kizils (Cornus mas), Augļukoks, augļukoki, Krūmi

Ziedošs kizils

Kods: A-145-19-AM
Autors: Ausma Melluma
Bildēts 2019. gada 15. aprīlī
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
224 KB
S 2000 x 1333 px
2.11 MB
M 2480 x 1653 px
21 x 14 cm / 300 dpi
L 5592 x 3728 px
47.35 x 31.56 cm / 300 dpi
17.3 MB
REĢISTRĒJIES
30 dienas
IEGŪSTI S IZMĒRA
FOTOGRĀFIJAS
PRIVĀTPERSONĀM
sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI
LIETOŠANAI

sākot ar 5 EUR
Augstas kvalitātes bildes
5 € = 5 FOTO
10 € = 20 FOTO

Kizils jeb ēdamais grimonis ir viens no ziemcietīgākajiem un agrāk ziedošajiem krūmiem pavasarī. Kā rāda selekcionāra pieredze, no vairāk nekā 200 kizilu, kas šurp atvesti no Ukrainas kopš 70. gadiem, daži augi te izdzīvojuši un pat pārcietuši –32 °C salu. No šiem kiziliem krustošanas ceļā iegūti izturīgi, ražīgi augi, kuru ziedi labi pacieš pavasara nakts salnas. Tie nenosala arī šopavasar, kad bagātīgas ziedēšanas laikā temperatūra noslīdēja līdz –6 °C. Atšķirībā no citām augļaugu kultūrām kizilu nevajag speciāli aizsargāt pret slimībām, jo tas ne ar ko neslimo, arī kaitēkļi augu nebojā.

Latvijā augļu šķirnes nopērkamas tikai pie dažiem stādaudzētājiem, tomēr arī starp apstādījumos izplatītajiem labākajiem sēklaudžiem var atrast ražīgas un ziemcietīgas formas. Kizilu pavairo ar sēju vai veģetatīvi. Labāku ražu dod veģetatīvi pavairotie šķirnes stādi (šķirnes potē uz pamatsugas trīsgadīgajiem sējeņiem vai arī pavairo ar lapainajiem spraudeņiem – jūnijā, jūlijā griež dzinumus, sprauž zemē, uzliek stikla burciņu). Sēklas ir ļoti grūti diedzējamas, tās dīgst 2–3 gadus. Jāatceras arī, ka no sēklām iegūtiem augiem piemīt abu vecāku, nevis tikai mātesauga īpašības, tādēļ raža un tās kvalitāte ir zemāka nekā mātesaugam. No sēklām izaudzēti augi sāk ražot piektajā sestajā gadā, bet veģetatīvi pavairotie – jau otrajā trešajā gadā. Sākumā raža ir neliela (1–2 kg no auga), bet no 8–9 gadus veciem kiziliem var iegūt pat 9–10 kg augļu.

Augsnes ziņā kizils ir pieticīgs. Labi pacieš periodisku sausumu, bet ļoti nepatīk ilgstoši stāvošs ūdens. Labāk aug vieglā, caurlaidīgā augsnē ar pH reakciju 5,5–6. Kizilu var stādīt gan pavasarī, gan rudenī. Pirms stādīšanas augsnē der iestrādāt kūtsmēslus, bet skāba augsne jākaļķo. Krūmiem nekāda specifiska kopšana un mēslošana nav vajadzīga, jo tie vislabāk jūtas, augot brīvi.

 Kizils ir bioķīmiski ļoti vērtīgs augļaugs, it īpaši noder diabētiķiem cukura līmeņa pazemināšanai. Augļus var lietot svaigus, žāvēt, saldēt, izmantot ievārījumu, kompotu gatavošanai. Augļi ir sarkani līdz rozā, iegareni, ar skābeni saldu garšu (tā variē atkarībā no šķirnes), vācami septembrī, oktobrī, kad sāk paši birt no krūma.

Kizils ir svešapputes augs, tādēļ ražas ieguvei noteikti vajag apputeksnētāju. Apmēram četru metru attālumā citu no cita jāstāda divi vai trīs krūmi.

Aug no Eiropas dienvidiem līdz Mazāzijai, ar gaismu bagātos lapu koku un jauktajos mežos pameža stāvā, mežmalās un krūmājos, 800-1200 m augstumā virs jūras līmeņa. Līdz 10 m augsts vasarzaļš koks savā dzimtenē, 3-4 m vasarzaļš krūms Latvijā. Stumbra diametrs līdz 60 cm. Mūžs līdz 300 gadiem. Salcietīgs, bet pumpuri aukstākajās ziemās var apsalt, un tad zied tikai auga zemākā daļa. Augs var nosalt, ja ziemā temperatūra ilgstoši ir zem – 30 ºC. Panes pilsētas apstākļus, stipru apgriešanu, vējus, sausumu un ēnu. Samērā jutīgi ir jauni augi. Priekšroka ir kaļķainām, svaigām, mēreni mitrām augsnēm. Aug saulainās vietās un pusēnā. Dzinumi ir zaļi līdz brūngani, klāti ar pelēkiem matiņiem. Lapas iegareni olveida, 4-10 cm garas un 3-5 cm platas, ar smailu galu, mala viļņaina, virspuse spīdīga, apakšpuse gaišāka, 3-5 (6) pāri dzīslu ar matiņiem abās lapas pusēs. Rudenī lapas kļūst dzeltenas vai oranžas. Ziedi dzelteni, ziedkopās, bagāti ar nektāru, ko izmanto bites. Zied pirms salapošanas, aprīlī. Auglis – sarkans iegarens kaulenis, līdz 2 cm garš, ar lielu sēklu. Izmantošana. Augs nav toksisks. Koksni izmanto tādu priekšmetu izgatavošanai, kam vajadzīga liela izturība – rokturiem, koka pogām, koka apaviem. Augļi ir skābi, pārtikas rūpniecībā no tiem gatavo ievārījumus. Tautas medicīnā lieto pret gremošanas slimībām un saaukstēšanos. Dekoratīvs augs.
www.termorelax.com

Ziedošs kizils

Kods: A-145-19-AM
Autors: Ausma Melluma
Bildēts 2019. gada 15. aprīlī
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
224 KB
S 2000 x 1333 px
2.11 MB
M 2480 x 1653 px
21 x 14 cm / 300 dpi
L 5592 x 3728 px
47.35 x 31.56 cm / 300 dpi
17.3 MB
REĢISTRĒJIES
30 dienas
IEGŪSTI S IZMĒRA
FOTOGRĀFIJAS
PRIVĀTPERSONĀM
sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI
LIETOŠANAI

sākot ar 5 EUR
Augstas kvalitātes bildes
5 € = 5 FOTO
10 € = 20 FOTO
Portālu www.redzet.lv un www.gotobaltic.com veidotāju grupas darbības sākums meklējams jau 2004. gadā, kad pulciņš domubiedru – 4 jaunieši un viens pieaugušais – brauca pa Latviju muzicēdami un iepazīdami Latvijas dabu un atklādami ceļotprieku. Tolaik arī radās interese par fotografēšanu, kā rezultātā laika gaitā sakrājās liels fotoarhīvs. Radās jautājums, kur to likt, kā izmantot, lai tam būtu kāda jēga? Tāpēc arī dzima ideja par portāla izveidošanu, un nu jau dažus gadus tā ir sekmīgi realizēta, jo portālā www.redzēt.lv līdz šim ir ievietots vairāk par 20000 bildēm, ik dienas tam ir ap 600 unikālo skatījumu un ir bilžu bezmaksas lejuplādes iespēja, kas tiek plaši izmantota.
Apceļojot Latviju, radās secinājums, ka mums ir ļoti daudz skaistu, bet neapzinātu vietu un ceļotājam nebūt nav viegli ātri un ērti atrast sev vajadzīgo informāciju, kas kurā vietā būtu apskates vērts. Sākām vākt materiālus dažādās interneta vietnēs, un vajadzība atkal deva jaunu ideju – veidot ceļotājam ērtu portālu, kurā vienuviet būtu iespējams atrast visu vajadzīgo informāciju – ko attiecīgajā vietā apskatīt, kur paēst, kur pārnakšņot, kur vērsties dažādu tehnisku nepieciešamību un kļūmju gadījumos. Pašreiz esam šīs idejas īstenošanas sākumā, un mūsu mērķis ir ar portāla www.gotobaltic.com palīdzību veidot tūrismam pievilcīgu Latvijas un vēlāk visas Baltijas tēlu, kā arī reklamēt mūsu organizācijas, uzņēmējus, individuālos ražotājus u.c., palīdzot viņiem piesaistīt klientus.
Sākumā plānojam parādīt kartē Latviju, sadalītu pa reģioniem un novadiem. Reģionu kartē būs redzamas interesantākās apskates vietas. Novados varēs redzēt plašāku informāciju par apskates vietām un sociāli nozīmīgiem objektiem.
Savu mērķi sākam īstenot ar Kurzemes novadiem.
Ērtības labad piedāvājam divus apskates veidus:
1. Uzklikšķinot atveram novada karti un izvēlamies sev interesējošo objektu apskati.
2. Sev interesējošas vietas aplūkošanai izvēlamies no saraksta.
Papildus kartei un apskates vietu sarakstam portālā atradīsiet attiecīgo vietu fotogrāfijas un informatīvus aprakstus. Tas jums palīdzēs izvēlēties savu ceļojumu pieturas un galamērķus.
Mūsu lielais mērķis ir šādā veidā parādīt visu Baltiju.
Perspektīvā plānojam portālu tulkot angļu, krievu, vācu, ķīniešu un poļu valodās, tādējādi piedāvājot lielisku produktu šo valstu tūristiem.

Tā kā uzdevums ir ļoti liels, aicinām katru interesantu uz sadarbību.


Turpināt lejuplādēt

Sākot ar 1 eiro atbalstu
saņemsiet iespēju 30 dienas
LEJUPLĀDĒT FOTOGRĀFIJAS LABĀ KVALITĀTĒ
(S izmērs, A4, 2000 x 1333 px)
bez www.redzet.lv logo

UZZINĀT VAIRĀK
REĢISTRĒJIES

un
30 dienas
iegūsti
JEBKURAS FOTOGRĀFIJAS FOTOGRĀFIJAS LABĀ KVALITĀTĒ
(S izmērs, A4, 2000 x 1333 px) bez www.redzet.lv logo
Reģistrēties
PRIVĀTPERSONĀM sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI LIETOŠANAI sākot ar 5 EUR
Reģistrējoties saņemsi piekļuvi
lejuplādes pogai

Varēsi lejuplādēt jebkuras izvēlētās fotogrāfijas!
Garantējam Jūsu sniegtās informācijas konfidencialitāti.
Jautājumu gadījumā sazinieties ar mums: info@redzet.lv
IEGŪSTI AUGSTAS KVALITĀTES FOTOGRĀFIJAS

5 € = 5 FOTO vai 10 € = 20 FOTO
iegūsti FOTOGRĀFIJAS AUGSTĀ KVALITĀTĒ
L izmērs, 3888 x 2592 px, vai XL izmērā


Raksti mums uz:
info@redzet.lv
un iegūsti izvēlētās fotogrāfijas!

Izvēlieties jebkuras 5 fotogrāfijas neatkarīgi no lieluma un kvalitātes par 5 eiro, vai jebkuras 20 fotogrāfijas par 10 eiro.

Ielogoties

Jūs neaizpildījāt abus laukus.

Reģistrēties

Jūs neaizpildījāt visus laukus.