0
info@redzet.lv

Daba » Augi » Savvaļas augi, puķes

Pļavas timotiņšBirztalas veronika
Lasīt aprakstu
Zalkšu sūrene, Zalkšu sūrene (Polygonum bistorta), Sūrenes (Polygonum)

Zalkšu sūrene

Kods: A-0260-09
Autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2009. gada 30. jūnijā
PAR
BRĪVU
667 x 1000 px
72 dpi
85 KB
S 1334 x 2000 px
1.18 MB
M 1653 x 2480 px
14 x 21 cm / 300 dpi
L 1965 x 2947 px
16.64 x 24.95 cm / 300 dpi
2.50 MB
REĢISTRĒJIES
30 dienas
IEGŪSTI S IZMĒRA
FOTOGRĀFIJAS
PRIVĀTPERSONĀM
sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI
LIETOŠANAI

sākot ar 5 EUR
Augstas kvalitātes bildes
5 € = 5 FOTO
10 € = 20 FOTO
Zalkšu sūrene 
 Polygonum bistorta L.
 Valsts         Augi (Plantae)
 Nodalījums  Segsēkļi (Magnoliophyta)
 Klase  Divdīgļlapji (Magnoliopsida)
 Rinda  Neļķu rinda (Caryophyllales)
 Dzimta  Sūreņu dzimta (Polygonaceae)
 Ģints  Sūrenes (Polygonum)
 Suga  Zalkšu sūrene (P. bistorta)
 Ziedu krāsa  rozā
 Augļa krāsa brūna, melna
 Lapu krāsa  zaļa
 Augšanas forma  lakstaugs
 Biotops  mežs, pļava
 Dabas zonas  jauktie meži
 Indīgums nav indīgs
 Izplatība  Āzija, Eiropa, Ziemeļamerika
 Auga pielietojums  ārstniecības augs

Zalkšu sūrene - Polygonum bistorta L. (syn. Bistorta major Gray)

Zalkšu sūrene - angliski: common Bistort; vāciski: Wiesen-Knöterich; zviedru: stor ormrot; igauņu: ussitatar; lietuviešu: paprastoji gyvatžolė; krievu: горец змеиный


Apraksts:
Daudzgadīgs, vidējs vai liels (ga 20-110 cm) sūreņu dzimtas lakstaugs. Augs ar spēcīgu, zarainu sakneni. Stublājs stāvs, skraji aplapots, kails, nezaro. Stublāja un piezemes lapas dažādas. Piezemes lapas ar kātu, iegareni olveidīgas (ga 6-18 cm, pl 1.5-5 cm), mala cirtaina vai gluda, pamats ķīļveida. Nereti pāreja kātā šaura un gara; lapas kāts it kā spārnains. Lapas plātnes gals smails. Lapas virspuse zaļa, apakšpuse zilganzaļa, gaišāka. Stublāja lapas sirdsveidīgas līdz lineāras, sēdošas. Turzīte ar sarkanbrūnu nokrāsu, kaila, stobrveidīga. Ziedi blīvā, cilindriskā vārpā (ga 2-6 cm) stublāja galotnē. Apziednis rožains, šķelts (ga 0.3-0.4 cm). Auglis - brūns, trīsšķautņains riekstiņš, kas garāks nekā apziednis. Zied no maija beigām līdz jūlijam.

Izplatība:
Plaši Eirāzijā un Ziemeļamerikā sastopama suga. Ieviesta Skandināvijā.

Latvijā ļoti nevienmērīgi, pārsvarā upju ielejās. Vietām bieži un masveidā.

Biotopi:
Parasti dažāda lieluma grupās vai audzēs auglīgās palieņu pļavās, krūmājos un grāvmalās.
www.latvijasdaba.lv


Izcelsme.
Plaši Eiropā un Āzijā sastopama suga. Ievesta Skandināvijā. Latvijā sastopama ļoti nevienmērīgi, pārsvarā upju ielejās. Vietām bieži un masveidā.

Morfoloģija.
Zalkšu sūrene ir 30 – 70 cm augsts, daudzgadīgs sūreņu dzimtas lakstaugs ar čūskveida izlocītu, resnu sakneni. Lapas pamīšus, vienkāršas, veselas, iegareni olveida, lancetiskas vai lineāras ar gludu malu. Lapas virspuse zaļa, lapas apakšpuse – zilganzaļa, gaišāka. Apakšējās lapas ar garu spārnainu kātu; stumbra lapas nedaudzas, sēdošas vai ar īsu kātu. Pielapes izveido turziņas, kuras aptver stumbru. Ziedi rožaini, sakopoti blīvās vārpās. Zied maijā, jūnijā. Auglis – brūns, trīsšķautņains riekstiņš, kas garāks nekā apziednis.

Ekoloģija.
Aug mitrās pļavās, palienēs, grāvmalās, vietām veidojot lielas audzes. Dažreiz sastopama arī krūmājos un mežu klajumos.

Nozīme.
Zalkšu sūrenes sakneņi satur miecvielas (15 – 25%), brīvu gallusskābi un ellagskābi, katehīnu, organiskās skābes, cieti. Lieto kā pretiekaisuma un asinsvadus nostiprinošu līdzekli.
database.smartgardens.eu


Sugas nosaukums šim augam radies no sakneņiem, kas pēc izskata atgādina zalkti. Latvijas teritorijā plaši sastopams augs, lielākoties aug mitrās pļavās, grāvjos un mežos, vietām veidojot ļoti plašas audzes, kurās citu augu ir maz. Augs zied no maija līdz jūnijam.

Drogai ievāc sakneņus pēc augu noziedēšanas vai agri pavasarī – nogriež sīkās saknītes, nomazgā aukstā ūdenī un sagriež vidēji 10 cm garos gabalos. Resnākos sakneņus var pārgriezt arī gareniski. Žāvē siltās, labi vēdināmās telpās vai krāsnīs. Smaržas drogai nav, garša stipri savelkoša. Var uzglabāt līdz pat 2 gadiem.

Zalkšu sūreneSakneņi satur daudz miecvielu, tiem ir liela ārstnieciska nozīme. No drogas gatavo novārījumu un šķidro ekstraktu, kurus lieto akūtu un hronisku caureju un citu zarnu iekaisumu ārstēšanai. Tāpat to lieto gremošanas trakta iekaisuma, dizentērijas ārstēšanai, ārīgi – mutes skalošanai pie smagiem iekaisumiem, asiņojošu brūču, augoņu un hemoroīdu ārstēšanai. Tautas medicīnā sakneņus lieto arī kuņģa čūlas, divpadsmitpirkstu zarnas iekaisumu, urīnpūšļa slimību ārstēšanai, kā arī pret stiprām mēnešreizēm un žultsakmeņu veidošanos.

Novārījuma pagatavošanai ņem tējkaroti sasmalcinātas drogas uz glāzi verdoša ūdens un vāra 20 minūtes, pēc tam atdzesē, izkāš un dzer pa pus glāzei 2 reizes dienā. Ja gatavo uzlējumu, 2 tējkarotes  sasmalcinātas drogas aplej ar glāzi verdoša ūdens, ļauj 20 minūtes ievilkties, tad izkāš un izdzer 2-3 reizēs pa dienu.

Zalkšu sūrenes lakstus izmanto vilnas krāsošanai dzeltenā vai melnā krāsā, kā arī ādu miecēšanai.
dabasspeks.wordpress.com

Zalkšu sūrene

Kods: A-0260-09
Autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2009. gada 30. jūnijā
PAR
BRĪVU
667 x 1000 px
72 dpi
85 KB
S 1334 x 2000 px
1.18 MB
M 1653 x 2480 px
14 x 21 cm / 300 dpi
L 1965 x 2947 px
16.64 x 24.95 cm / 300 dpi
2.50 MB
REĢISTRĒJIES
30 dienas
IEGŪSTI S IZMĒRA
FOTOGRĀFIJAS
PRIVĀTPERSONĀM
sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI
LIETOŠANAI

sākot ar 5 EUR
Augstas kvalitātes bildes
5 € = 5 FOTO
10 € = 20 FOTO
Portālu www.redzet.lv un www.gotobaltic.com veidotāju grupas darbības sākums meklējams jau 2004. gadā, kad pulciņš domubiedru – 4 jaunieši un viens pieaugušais – brauca pa Latviju muzicēdami un iepazīdami Latvijas dabu un atklādami ceļotprieku. Tolaik arī radās interese par fotografēšanu, kā rezultātā laika gaitā sakrājās liels fotoarhīvs. Radās jautājums, kur to likt, kā izmantot, lai tam būtu kāda jēga? Tāpēc arī dzima ideja par portāla izveidošanu, un nu jau dažus gadus tā ir sekmīgi realizēta, jo portālā www.redzēt.lv līdz šim ir ievietots vairāk par 20000 bildēm, ik dienas tam ir ap 600 unikālo skatījumu un ir bilžu bezmaksas lejuplādes iespēja, kas tiek plaši izmantota.
Apceļojot Latviju, radās secinājums, ka mums ir ļoti daudz skaistu, bet neapzinātu vietu un ceļotājam nebūt nav viegli ātri un ērti atrast sev vajadzīgo informāciju, kas kurā vietā būtu apskates vērts. Sākām vākt materiālus dažādās interneta vietnēs, un vajadzība atkal deva jaunu ideju – veidot ceļotājam ērtu portālu, kurā vienuviet būtu iespējams atrast visu vajadzīgo informāciju – ko attiecīgajā vietā apskatīt, kur paēst, kur pārnakšņot, kur vērsties dažādu tehnisku nepieciešamību un kļūmju gadījumos. Pašreiz esam šīs idejas īstenošanas sākumā, un mūsu mērķis ir ar portāla www.gotobaltic.com palīdzību veidot tūrismam pievilcīgu Latvijas un vēlāk visas Baltijas tēlu, kā arī reklamēt mūsu organizācijas, uzņēmējus, individuālos ražotājus u.c., palīdzot viņiem piesaistīt klientus.
Sākumā plānojam parādīt kartē Latviju, sadalītu pa reģioniem un novadiem. Reģionu kartē būs redzamas interesantākās apskates vietas. Novados varēs redzēt plašāku informāciju par apskates vietām un sociāli nozīmīgiem objektiem.
Savu mērķi sākam īstenot ar Kurzemes novadiem.
Ērtības labad piedāvājam divus apskates veidus:
1. Uzklikšķinot atveram novada karti un izvēlamies sev interesējošo objektu apskati.
2. Sev interesējošas vietas aplūkošanai izvēlamies no saraksta.
Papildus kartei un apskates vietu sarakstam portālā atradīsiet attiecīgo vietu fotogrāfijas un informatīvus aprakstus. Tas jums palīdzēs izvēlēties savu ceļojumu pieturas un galamērķus.
Mūsu lielais mērķis ir šādā veidā parādīt visu Baltiju.
Perspektīvā plānojam portālu tulkot angļu, krievu, vācu, ķīniešu un poļu valodās, tādējādi piedāvājot lielisku produktu šo valstu tūristiem.

Tā kā uzdevums ir ļoti liels, aicinām katru interesantu uz sadarbību.


Turpināt lejuplādēt

Sākot ar 1 eiro atbalstu
saņemsiet iespēju 30 dienas
LEJUPLĀDĒT FOTOGRĀFIJAS LABĀ KVALITĀTĒ
(S izmērs, A4, 2000 x 1333 px)
bez www.redzet.lv logo

UZZINĀT VAIRĀK
REĢISTRĒJIES

un
30 dienas
iegūsti
JEBKURAS FOTOGRĀFIJAS FOTOGRĀFIJAS LABĀ KVALITĀTĒ
(S izmērs, A4, 2000 x 1333 px) bez www.redzet.lv logo
Reģistrēties
PRIVĀTPERSONĀM sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI LIETOŠANAI sākot ar 5 EUR
Reģistrējoties saņemsi piekļuvi
lejuplādes pogai

Varēsi lejuplādēt jebkuras izvēlētās fotogrāfijas!
Garantējam Jūsu sniegtās informācijas konfidencialitāti.
Jautājumu gadījumā sazinieties ar mums: info@redzet.lv
IEGŪSTI AUGSTAS KVALITĀTES FOTOGRĀFIJAS

5 € = 5 FOTO vai 10 € = 20 FOTO
iegūsti FOTOGRĀFIJAS AUGSTĀ KVALITĀTĒ
L izmērs, 3888 x 2592 px, vai XL izmērā


Raksti mums uz:
info@redzet.lv
un iegūsti izvēlētās fotogrāfijas!

Izvēlieties jebkuras 5 fotogrāfijas neatkarīgi no lieluma un kvalitātes par 5 eiro, vai jebkuras 20 fotogrāfijas par 10 eiro.

Ielogoties

Jūs neaizpildījāt abus laukus.

Reģistrēties

Jūs neaizpildījāt visus laukus.