0
info@redzet.lv

Daba » Augi » Kultūraugi

Vakara ainavaMieži un gubumākoņi
Lasīt aprakstu
Veldrē sakrituši rudzi, Rudzi, Labība, Ainava, Lauki

Veldrē sakrituši rudzi

Kods: A-503-19
Autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2019. gada 30. jūnijā
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
319 KB
S 2000 x 1333 px
3.53 MB
M 2480 x 1653 px
21 x 14 cm / 300 dpi
L 6000 x 4000 px
50.8 x 33.87 cm / 300 dpi
26.3 MB
REĢISTRĒJIES
30 dienas
IEGŪSTI S IZMĒRA
FOTOGRĀFIJAS
PRIVĀTPERSONĀM
sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI
LIETOŠANAI

sākot ar 5 EUR
Augstas kvalitātes bildes
5 € = 5 FOTO
10 € = 20 FOTO
Rudzi 
 Secale
 Valsts     Augi (Plantae)
 Nodalījums  Segsēkļi (Magnoliophyta)
 Klase   Viendīgļlapji (Liliopsida)
 Rinda  Graudzāles (Poales)
 Dzimta  Graudzāles (Poaceae)
 Ģints  Rudzi (Secale)

Rudzi (Secale)
Latvijas teritorijā rudziem ir ļoti liela nozīme, jo tie ir galvenā maizes labība. Vidējās rudzu ražas Latvijā svārstās no 1,8 - 2,1 t/ha, sējplatība 50 - 60 tūkst.ha katru gadu.

No rudzu graudiem gatavo miltus, ko izmanto maizes cepšanai un daļēji arī lopbarībai. Lopbarībai tiek izmantoti arī malšanas atkritumi un sīkie graudi. Rudzu graudi ir izejmateriāls cietes un spirta rūpniecībā. Rudzu salmus var izmantot lopbarībai, pakaišiem, augsnes mēslošanai, rūpnieciskai pārstrādei un sadzīves priekšmetu gatavošanai.

Ziemas rudzi ir mērena klimata augi un siltuma ziņā samērā mazprasīgi. Dīgšana sākas jau 1 - 2,0C temperatūrā. Tie labi cero, ja diennakts vidējā temperatūra ir 12,0C. Cerošanas process optimālā laikā iesētiem rudziem noris rudenī, bet tas var turpināties arī pavasarī. Labi norūdīti un ar barības vielām apgādāti rudzi spēj izturēt pat līdz -35,0C kailsalu. Cerošanas mezgls iztur no -1,0C līdz -20,0C.

Pavasarī rudzi strauji aug un jau maija vidū vai beigās tie savārpo. Rudzi ir svešapputes augi. Apputeksnēšanās notiek ar vēja palīdzību. Ja rudzu ziedēšanas laikā ir lietains, mitrs laiks, tad tiem var veidoties daudz neapaugļotu ziedu. Galarezultātā attīstās robainas vārpas unsamazinās graudu raža.

Graudi cietgatavību sasniedz apmēram 2 mēnešus pēc vārpošanas. To veidošanās un nogatavošanās ir lēnāka kā kviešiem. Graudu pēcbriedes periods ir ļoti īss - 10 - 12 dienas. Lietainā un siltā laikā, aizkavējoties rudzu novākšanai, graudi var sadīgt vārpās.
/Dr.agr. Iveta Gūtmane/
www.seklas.lv


RUDZI (Secale cereale L.)

Latvijas teritorijā rudzus audzē jau kopš VIII – IX gadsimta. Lai gan mūsdienās rudzu sējplatības aizņem tikai 1.5% no visas pasaules, tiem tomēr ir nozīmīga loma mērenajā klimata zonā. Mūsu klimatiskajā zonā rudzi ir galvenā maizes labība, tāpēc tos ievērojamās platībās audzē visās Rietumeiropas ziemeļdaļas valstīs, kā arī Austrumeiropā.

Rudzi kā kultūraugs ir cēlušies no savvaļas formām un ir pazīstami vairāk kā 2000 gadu. Senajā Romā rudzi tika uzskatīti par pārtikā neizmantojamu graudaugu, jo sliktās garšas dēļ iespējams lietot tikai kopā ar speltu, bet viduslaikos Eiropā tie bija galvenā maizes izejviela.

RUDZI VESELĪBAI
Lignāni un izoflavoni – fitoestrogēni
Starp visiem graudaugiem, tieši rudziem ir visaugstākais lignānu saturs. Šīs bioaktīvās vielas, ko ikdienā uzņemam ar pārtikas produktiem, mūsu organismam ir ļoti nozīmīgas. Tās palīdz atjaunot ne tikai zarnu dabīgo mikrofloru, bet arī samazina risku saslimt ar krūts, prostatas un zarnu trakta vēzi, sirds un asinsvadu slimībām, veicina cukura diabēta ārstēšanu.

B grupas vitamīni, PP un E vitamīns
B vitamīns atbild par ādas un matu saglabāšanu labā stāvoklī, nervu sistēmas funkciju uzturēšanu, organisma normālu augšanu, atmiņas saglabāšanu.  PP vitamīns piedalās šūnu elpošanas un saistaudu apmaiņas reakcijās. Tas ietekmē gremošanas orgānu darbu: normalizē kuņģa sekretoro un motoro funkciju, uzlabo aizkuņģa dziedzera sekrēciju un sulas sastāvu, normalizē aknu darbību, tas antitoksisko funkciju, pigmentu veidošanos un glikogēna uzkrāšanos. E vitamīns ir antioksidants, kas cīnās pret brīvajiem radikāļiem, kas nereti var izraisīt organisma novājināšanos vai pat vēzi.

Šķiedrvielas
Augu valsts produktos sastopamie saliktie ogļhidrāti – celuloze, hemiceluloze, lignīns, pektīns, kas cilvēka gremošanas sistēmā nesadalās un neuzsūcas, tomēr ir svarīga uztura sastāvdaļa:
• veicina zarnu kustības;
• mazinatoksisku vielu iedarbību;
• aizkavēt ar uzturu uzņemtā holesterīna uzsūkšanos zarnās.
www.stendeselekcija.lv


Rudzu šķiedrvielas – lieliska aizsardzība tavam organismam:

 - Palīdz samazināt svaru, jo rudzu šķiedrvielām piemīt augsta ūdens saistīt spēja kā rezultātā ātri rodas sāta sajūta.

 - Palīdz izvairīties no žultsakmeņu veidošanās, jo pēc zinātnieku domām nešķīstošās šķiedrvielas palīdz ātrāk vadīt barību cauri gremošanas traktam, un samazina žults skābju izdalīšanos.

 - Samazina otrā tipa diabēta risku, jo rudzos ir ļoti augsts magnija un mangāna saturs, kurš ietilpst enzīmu sastāvā, kuri organismā iesaistīti glikozes un insulīna izmantošanā.

 - Palīdz izvadīt no organisma toksīnus, tādējādi samazinot resnās zarnas vēža risku. Rudzu šķiedrvielām vienāda vai pat augstāka pret vēža aktivitāte salīdzinājumā ar augļu un dārzeņu šķiedrvielām. Salīdzinājumam – lai nodrošinātu organismu ar dienā nepieciešamajām šķiedrvielām, pietiek apēst 6 šķēles rudzu rupjmaizes, kamēr burkāni būtu jāēd 1.5kg, tomāti – 6kg un apelsīni – 3kg.

 - Samazina holesterīna līmeni, zems glikemiskais indekss (GI) rudzu pilngraudiem GI=39, no pilngraudiem gatavotās sausmaizītēs GI=63, līdz ar to mazina arī sirds un asinsvadu slimību saslimšanas risku.

 - Lignīni, kas ir šķiedrvielu sastāvā sievietēm pirms menopauzes un menopauzes periodā palīdz samazināt karstuma viļņus un zināmā mērā var bremzēt osteoporozes veidošanos.

 - Bērniem jau no mazotnes jāmāca ēst rudzu maize un pilngraudu produkti, jo pēc Nīderlandes zinātnieku pētījumiem ir konstatēts, ka bērniem (8 – 13 gadiem), kuri uzturā maz lieto pilngraudu produktus un zivis astma bija sastopama 16.7 %, bet bērniem, kuru uzturs ir bagāts ar šiem produktu veidiem astma bija sastopama tikai 2.8 %.


Rudzus izmanto:
 - Miltu ražošanai: maizes cepšanai, kā arī cepumiem, keksiem, pankūkām.
 - Pilngraudu pārslām – sausajās brokastīs, vārīt biezputras
 - Dažādu dzērienu arī alkoholisko (viskija un alus) ražošanai.
www.graudaspeks.lv

Veldrē sakrituši rudzi

Kods: A-503-19
Autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2019. gada 30. jūnijā
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
319 KB
S 2000 x 1333 px
3.53 MB
M 2480 x 1653 px
21 x 14 cm / 300 dpi
L 6000 x 4000 px
50.8 x 33.87 cm / 300 dpi
26.3 MB
REĢISTRĒJIES
30 dienas
IEGŪSTI S IZMĒRA
FOTOGRĀFIJAS
PRIVĀTPERSONĀM
sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI
LIETOŠANAI

sākot ar 5 EUR
Augstas kvalitātes bildes
5 € = 5 FOTO
10 € = 20 FOTO
Portālu www.redzet.lv un www.gotobaltic.com veidotāju grupas darbības sākums meklējams jau 2004. gadā, kad pulciņš domubiedru – 4 jaunieši un viens pieaugušais – brauca pa Latviju muzicēdami un iepazīdami Latvijas dabu un atklādami ceļotprieku. Tolaik arī radās interese par fotografēšanu, kā rezultātā laika gaitā sakrājās liels fotoarhīvs. Radās jautājums, kur to likt, kā izmantot, lai tam būtu kāda jēga? Tāpēc arī dzima ideja par portāla izveidošanu, un nu jau dažus gadus tā ir sekmīgi realizēta, jo portālā www.redzēt.lv līdz šim ir ievietots vairāk par 20000 bildēm, ik dienas tam ir ap 600 unikālo skatījumu un ir bilžu bezmaksas lejuplādes iespēja, kas tiek plaši izmantota.
Apceļojot Latviju, radās secinājums, ka mums ir ļoti daudz skaistu, bet neapzinātu vietu un ceļotājam nebūt nav viegli ātri un ērti atrast sev vajadzīgo informāciju, kas kurā vietā būtu apskates vērts. Sākām vākt materiālus dažādās interneta vietnēs, un vajadzība atkal deva jaunu ideju – veidot ceļotājam ērtu portālu, kurā vienuviet būtu iespējams atrast visu vajadzīgo informāciju – ko attiecīgajā vietā apskatīt, kur paēst, kur pārnakšņot, kur vērsties dažādu tehnisku nepieciešamību un kļūmju gadījumos. Pašreiz esam šīs idejas īstenošanas sākumā, un mūsu mērķis ir ar portāla www.gotobaltic.com palīdzību veidot tūrismam pievilcīgu Latvijas un vēlāk visas Baltijas tēlu, kā arī reklamēt mūsu organizācijas, uzņēmējus, individuālos ražotājus u.c., palīdzot viņiem piesaistīt klientus.
Sākumā plānojam parādīt kartē Latviju, sadalītu pa reģioniem un novadiem. Reģionu kartē būs redzamas interesantākās apskates vietas. Novados varēs redzēt plašāku informāciju par apskates vietām un sociāli nozīmīgiem objektiem.
Savu mērķi sākam īstenot ar Kurzemes novadiem.
Ērtības labad piedāvājam divus apskates veidus:
1. Uzklikšķinot atveram novada karti un izvēlamies sev interesējošo objektu apskati.
2. Sev interesējošas vietas aplūkošanai izvēlamies no saraksta.
Papildus kartei un apskates vietu sarakstam portālā atradīsiet attiecīgo vietu fotogrāfijas un informatīvus aprakstus. Tas jums palīdzēs izvēlēties savu ceļojumu pieturas un galamērķus.
Mūsu lielais mērķis ir šādā veidā parādīt visu Baltiju.
Perspektīvā plānojam portālu tulkot angļu, krievu, vācu, ķīniešu un poļu valodās, tādējādi piedāvājot lielisku produktu šo valstu tūristiem.

Tā kā uzdevums ir ļoti liels, aicinām katru interesantu uz sadarbību.


Turpināt lejuplādēt

Sākot ar 1 eiro atbalstu
saņemsiet iespēju 30 dienas
LEJUPLĀDĒT FOTOGRĀFIJAS LABĀ KVALITĀTĒ
(S izmērs, A4, 2000 x 1333 px)
bez www.redzet.lv logo

UZZINĀT VAIRĀK
REĢISTRĒJIES

un
30 dienas
iegūsti
JEBKURAS FOTOGRĀFIJAS FOTOGRĀFIJAS LABĀ KVALITĀTĒ
(S izmērs, A4, 2000 x 1333 px) bez www.redzet.lv logo
Reģistrēties
PRIVĀTPERSONĀM sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI LIETOŠANAI sākot ar 5 EUR
Reģistrējoties saņemsi piekļuvi
lejuplādes pogai

Varēsi lejuplādēt jebkuras izvēlētās fotogrāfijas!
Garantējam Jūsu sniegtās informācijas konfidencialitāti.
Jautājumu gadījumā sazinieties ar mums: info@redzet.lv
IEGŪSTI AUGSTAS KVALITĀTES FOTOGRĀFIJAS

5 € = 5 FOTO vai 10 € = 20 FOTO
iegūsti FOTOGRĀFIJAS AUGSTĀ KVALITĀTĒ
L izmērs, 3888 x 2592 px, vai XL izmērā


Raksti mums uz:
info@redzet.lv
un iegūsti izvēlētās fotogrāfijas!

Izvēlieties jebkuras 5 fotogrāfijas neatkarīgi no lieluma un kvalitātes par 5 eiro, vai jebkuras 20 fotogrāfijas par 10 eiro.

Ielogoties

Jūs neaizpildījāt abus laukus.

Reģistrēties

Jūs neaizpildījāt visus laukus.