0
info@redzet.lv

Daba » Augi » Ogas

Balkona ķirštomāti 'Sprīdītis'Sarkanās jāņogas
Lasīt aprakstu
Upenes, Melnā upene (ribes nigrum), Ogas

Upenes

Kods: A-047-18-AP
Autors: Aija Pastare
Bildēts 2018. gada 22. jūlijā
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
188 KB
S 2000 x 1333 px
1.92 MB
M 2480 x 1653 px
21 x 14 cm / 300 dpi
L 3888 x 2592 px
32.92 x 21.95 cm / 300 dpi
7.9 MB
XL 6000 x 4000 px
50.8 x 33.87 cm / 300 dpi
18.6 MB
REĢISTRĒJIES
30 dienas
IEGŪSTI S IZMĒRA
FOTOGRĀFIJAS
PRIVĀTPERSONĀM
sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI
LIETOŠANAI

sākot ar 5 EUR
Augstas kvalitātes bildes
5 € = 5 FOTO
10 € = 20 FOTO
 Melnā upene
ribes nigrum 
 Valsts     Augi (Plantae)
 Nodalījums  Segsēkļi (Magnoliophyta)
 Klase Divdīgļlapji (Magnoliopsida)
 Rinda Akmeņlauzīšu rinda (Saxifragales)
 Dzimta  Ērkšķogu dzimta (Grossulariaceae)
 Ģints  Jāņogas (Ribes)
 Suga  Melnā upene (R. nigrum)

Melnā upene (Latīņu: ribes nigrum; angliski: black Currant; vāciski: Schwarze Johannisbeere; krievu: смородина черная)


Apraksts:
Vasarzaļš, neliels (ga līdz 1.7 m) ērkšķogu dzimtas krūms. Miza pelēkbrūna. Zari stāvi vai pacili. Lapas trīsstaraini līdz piecstaraini daivainas (ga, pl 5-10 cm), bez pielapēm, virspuse kaila, apakšpuse dziedzermataina. Lapas kāts aptuveni plātnes garumā vai īsāks, plātnes mala divkārtzobaina, daivas gals smails. Lapām (saberzējot) īpatnēja upeņu smarža. Ziedi 3-6 cm garos ķekaros lapu žāklēs. Pie ziedkāta pamata ir pieziedlapas. Ziedi zaļgansārti (ga 0.7-1 cm), kauslapas galā atliekušās, apmēram divreiz garākas nekā vainaglapas. Auglis - melna (Ø ap 1 cm) oga. Zied maijā. Ogas nogatavojas jūlijā.

Izplatība:
Eirāzijā sastopama suga, kas kultivējot plaši izplatījusies visā pasaulē.
Latvijā diezgan bieži visā teritorijā. Ļoti bieži kultivē.

Biotopi:
Atsevišķi eksemplāri un grupas mēreni mitros līdz pārmitros mežos, krūmājos, krūmainās palieņu pļavās. Raksturīga suga augu sabiedrībās melnalksnājos: Cl. Alnetea glutinosae, All. Alnion glutinosae.

Īpašas norādes:
Nozīmīgs pārtikas augs. Kultivē daudz dažādu šķirņu.
Arī neziedoši vai bez augļiem krūmi viegli atšķirami no sarkanās (R. rubrum) vai pūkainās (R. spicatum) jāņogas, saberzējot lapas (jūtama raksturīga upeņu smarža).
www.latvijasdaba.lv


Melnā upene (latīņu: ribes nigrum) - daudzgadīgs, līdz 1,5 m augsts ērkšķogu dzimtas krūms. Diezgan bieži sastopams savvaļā mitros mežos, krūmājos, upju krastmalās. Bieži audzē dārzos. Dzinumi ar matiņiem, sākumā bāli, bet uz vasaras beigām jau brūngani. Lapas pamīšus, vienkāršas, 5 - 10 cm garas un platas, trīsdaivainas vai retāk piecdaivainas, blāvas, virspusē kailas, tumši zaļas, apakšpusē gaišākas, gar dzīslām ar matiņiem un ar dzelteniem punktveida dziedzerīšiem, lapas mala divkārt rupji zobaina. Zied maijā un jūnijā. Ziedi sakopoti līdz 8 cm garos ķekaros, katrā ķekarā 5 - 10 ziedi, pie zieda kāta pamata viena vai divas mazākas ovālas vai lancetiskas pieziedlapas. Ziedi 0,7 - 0,9 cm gari, violeti vai sārti pelēki. Kauss zvanveida, klāts ar sveķu dziedzerīšiem, spilvains. Kauslapas 5, garenas, strupas, atliekušās, divreiz garākas par vainaglapām. Vainaglapas 5, saaugušas. Putekšņlapas 5, apmēram tikpat garas, kā kauslapas. Sēklotne vidēja, kaila vai spilvaina. Irbulis ar 2 drīksnām. Auglis - melna, retāk brūngana vai zaļgana oga. Tā ir pamatsuga gandrīz visām upeņu kultūras šķirnēm.

Ogas satur C vitamīnu, A provitamīnu (karotīnu), B1 vitamīnu, P vitamīnu. Upenēs C vitamīna ir 5 reizes vairāk nekā zemenēs un apmēram 5 - 8 reizes vairāk nekā citrusaugu augļos. Pumpuri un ziedi satur 0,75% ēteriskās eļļas. Lapas izmanto dārzeņu konservēšanai. Tautas medicīnā lapu novārījumu lieto reimatisma ārstēšanai un arī kā diurētisku un sviedrējošu līdzekli.


100 g upeņu satur:

 • enerģētiskā vērtība 60 kcal (264 kJ)
 • 1,4g proteīna
 • 0,4g tauku
 • 1,5mg dzelzs
 • 55mg kalcija
 • 24mg magnēzija
 • 59mg fosfora
 • 0,27mg cinka
 • 181mg C vitamīna (dienas norma 60 mg)
 • 0,398mg pantotēnskābju
 • 0,066mg B6 vitamīna (piridoksīna)
 • 0,05mg B1 vitamīna (tiamīna)
 • 0,05mg B2 vitamīna (riboflavīna)

lv.wikipedia.org


Ogām un lapām piemīt pretiekaisuma, sviedrējošas, urīndzenošas un pretcaurejas īpašības. Ogas satur ļoti daudz C vitamīna un ir bagātas ar antioksidantiem, kas uzlabo asinsriti, novērš trombu veidošanos un samazina holesterīna daudzumu asinīs. Tās ieteicams lietot tūliņ pēc novākšanas, jo jau pēc dažām stundām tās zaudē daļu vitamīnu. Bez C vitamīna, ogas satur arī B1 un P vitamīnu, karotīnus, organiskās skābes, dzelzi un mikroelementus – mangānu, varu hromu u.c. Lai ārstētu kuņģa čūlu un gastrītu, trīs reizes dienā dzer pa ¼ vai ½ glāzei upeņu sulas.

Upeņu lapu uzlējumu lieto klepus, aizsmakuma, saaukstēšanās, hipertonijas, nierakmeņu un urīnpūšļa akmeņu un iekaisumu ārstēšanai. Svaigas upeņu lapas lieto augoņu dziedēšanai.
dabasspeks.com

Upenes

Kods: A-047-18-AP
Autors: Aija Pastare
Bildēts 2018. gada 22. jūlijā
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
188 KB
S 2000 x 1333 px
1.92 MB
M 2480 x 1653 px
21 x 14 cm / 300 dpi
L 3888 x 2592 px
32.92 x 21.95 cm / 300 dpi
7.9 MB
XL 6000 x 4000 px
50.8 x 33.87 cm / 300 dpi
18.6 MB
REĢISTRĒJIES
30 dienas
IEGŪSTI S IZMĒRA
FOTOGRĀFIJAS
PRIVĀTPERSONĀM
sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI
LIETOŠANAI

sākot ar 5 EUR
Augstas kvalitātes bildes
5 € = 5 FOTO
10 € = 20 FOTO
Portālu www.redzet.lv un www.gotobaltic.com veidotāju grupas darbības sākums meklējams jau 2004. gadā, kad pulciņš domubiedru – 4 jaunieši un viens pieaugušais – brauca pa Latviju muzicēdami un iepazīdami Latvijas dabu un atklādami ceļotprieku. Tolaik arī radās interese par fotografēšanu, kā rezultātā laika gaitā sakrājās liels fotoarhīvs. Radās jautājums, kur to likt, kā izmantot, lai tam būtu kāda jēga? Tāpēc arī dzima ideja par portāla izveidošanu, un nu jau dažus gadus tā ir sekmīgi realizēta, jo portālā www.redzēt.lv līdz šim ir ievietots vairāk par 20000 bildēm, ik dienas tam ir ap 600 unikālo skatījumu un ir bilžu bezmaksas lejuplādes iespēja, kas tiek plaši izmantota.
Apceļojot Latviju, radās secinājums, ka mums ir ļoti daudz skaistu, bet neapzinātu vietu un ceļotājam nebūt nav viegli ātri un ērti atrast sev vajadzīgo informāciju, kas kurā vietā būtu apskates vērts. Sākām vākt materiālus dažādās interneta vietnēs, un vajadzība atkal deva jaunu ideju – veidot ceļotājam ērtu portālu, kurā vienuviet būtu iespējams atrast visu vajadzīgo informāciju – ko attiecīgajā vietā apskatīt, kur paēst, kur pārnakšņot, kur vērsties dažādu tehnisku nepieciešamību un kļūmju gadījumos. Pašreiz esam šīs idejas īstenošanas sākumā, un mūsu mērķis ir ar portāla www.gotobaltic.com palīdzību veidot tūrismam pievilcīgu Latvijas un vēlāk visas Baltijas tēlu, kā arī reklamēt mūsu organizācijas, uzņēmējus, individuālos ražotājus u.c., palīdzot viņiem piesaistīt klientus.
Sākumā plānojam parādīt kartē Latviju, sadalītu pa reģioniem un novadiem. Reģionu kartē būs redzamas interesantākās apskates vietas. Novados varēs redzēt plašāku informāciju par apskates vietām un sociāli nozīmīgiem objektiem.
Savu mērķi sākam īstenot ar Kurzemes novadiem.
Ērtības labad piedāvājam divus apskates veidus:
1. Uzklikšķinot atveram novada karti un izvēlamies sev interesējošo objektu apskati.
2. Sev interesējošas vietas aplūkošanai izvēlamies no saraksta.
Papildus kartei un apskates vietu sarakstam portālā atradīsiet attiecīgo vietu fotogrāfijas un informatīvus aprakstus. Tas jums palīdzēs izvēlēties savu ceļojumu pieturas un galamērķus.
Mūsu lielais mērķis ir šādā veidā parādīt visu Baltiju.
Perspektīvā plānojam portālu tulkot angļu, krievu, vācu, ķīniešu un poļu valodās, tādējādi piedāvājot lielisku produktu šo valstu tūristiem.

Tā kā uzdevums ir ļoti liels, aicinām katru interesantu uz sadarbību.


Turpināt lejuplādēt

Sākot ar 1 eiro atbalstu
saņemsiet iespēju 30 dienas
LEJUPLĀDĒT FOTOGRĀFIJAS LABĀ KVALITĀTĒ
(S izmērs, A4, 2000 x 1333 px)
bez www.redzet.lv logo

UZZINĀT VAIRĀK
REĢISTRĒJIES

un
30 dienas
iegūsti
JEBKURAS FOTOGRĀFIJAS FOTOGRĀFIJAS LABĀ KVALITĀTĒ
(S izmērs, A4, 2000 x 1333 px) bez www.redzet.lv logo
Reģistrēties
PRIVĀTPERSONĀM sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI LIETOŠANAI sākot ar 5 EUR
Reģistrējoties saņemsi piekļuvi
lejuplādes pogai

Varēsi lejuplādēt jebkuras izvēlētās fotogrāfijas!
Garantējam Jūsu sniegtās informācijas konfidencialitāti.
Jautājumu gadījumā sazinieties ar mums: info@redzet.lv
IEGŪSTI AUGSTAS KVALITĀTES FOTOGRĀFIJAS

5 € = 5 FOTO vai 10 € = 20 FOTO
iegūsti FOTOGRĀFIJAS AUGSTĀ KVALITĀTĒ
L izmērs, 3888 x 2592 px, vai XL izmērā


Raksti mums uz:
info@redzet.lv
un iegūsti izvēlētās fotogrāfijas!

Izvēlieties jebkuras 5 fotogrāfijas neatkarīgi no lieluma un kvalitātes par 5 eiro, vai jebkuras 20 fotogrāfijas par 10 eiro.

Ielogoties

Jūs neaizpildījāt abus laukus.

Reģistrēties

Jūs neaizpildījāt visus laukus.