0
info@redzet.lv

Daba » Augi » Savvaļas augi, puķes

Baltais vizbulisPavasara drojenīte
Lasīt aprakstu
Skābenes, Skābenes (Rumex)

Skābenes

Kods: A-045-13
Autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2013. gada 05. maijā
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
234 KB
S 2000 x 1333 px
2.71 MB
M 2480 x 1653 px
21 x 14 cm / 300 dpi
L 3494 x 2329 px
29.58 x 19.72 cm / 300 dpi
7.31 MB
REĢISTRĒJIES
30 dienas
IEGŪSTI S IZMĒRA
FOTOGRĀFIJAS
PRIVĀTPERSONĀM
sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI
LIETOŠANAI

sākot ar 5 EUR
Augstas kvalitātes bildes
5 € = 5 FOTO
10 € = 20 FOTO

Skābenes (Rumex acetosa L.) ir daudzgadīgi sūreņu dzimtas (Polygonacea) lakstaugi. Pirmajā audzēšanas gadā skābenes veido lapu rozeti, sākot ar otro gadu tās veido arī stublāju un ziedus. Skābeņu sakne ir īsa un bārkšveida. Rozetes lapas ir bultveida, ar gludu malu un gludu lapu plātni, ar gariem kātiem. Skābeņu stublājs ir taisns, līdz 1 m augsts, lapas uz tā ir sēdošas un mazākas par rozetes lapām. Skābeņu ziedi ir sīki, sarkanīgi dzelteni. Tie ir sakopoti ziedkopā, kas ir skraja, šaura un zaraina skara. Skābeņu auglis ir brūni melns, spīdīgs riekstiņš. 1000 sēklu masa ir 0,6-1,2 g

Otra lielākā sūreņu dzimtas ģints ir skābenes (Rumex) no kuras Latvijā konstatētas 18 sugas.

Pļavās un zālājos bieži sastopama piramidālā skābene (Rumex thyrsiflorus). Tai raksturīga spēcīgi attīstīta mietsakne un ziedkopa – blīva, piramidāla skara.

Tai līdzīga ir retāk sastopamā parastā skābene (Rumex acetosa), kurai veidojas bārkšu sakne. Ziedkopa vairāk vai mazāk cilindriska vai ovāla. Šo sugu reizēm arī kultivē.

Mazā skābene (Rumex acetosella) ir daudzgadīgs, 15 - 50 cm garš lakstaugs ar raksturīgām, 1 - 5 cm garām, šķēpveidīgām lapām. Augs sastopams ļoti bieži smilšainos tīrumos, atmatās, dārzos ar skābu augsni.

Skābenes ar lielām lapām sauc par zirgskābenēm. Tām, atšķirībā no pārējām skābenēm, ziedi ir divdzimumu. Viena no biežāk sastopamajām zirgskābenēm ir cirtainā skābene (Rumex crispus), kuras lapas, garas, lancetiskas, ar viļņainu malu. Tā ļoti bieži sastopama atmatās, tīrumos, ceļmalās.

Pagājušā gadsimtā Latvijā izplatījusies blīvā skābene (Rumex confertus), kas pirmo reizi pie Rīgas atrasta 1921. gadā. Tas ir daudzgadīgs, 60 - 120 cm garš augs ar daudziem stublājiem, kuri veido lielākus vai mazākus cerus. Šodien bieži sastopama visā valsts teritorijā ceļmalās, zālājos, nezālienēs.

Mitros krūmājos, mežos, grāvjos, ganībās u.c. aug struplapu skābene (Rumex obtusifolius), kas ir daudzgadīgs, 60 - 120 cm garš augs. Tā apakšējās lapas ir plati iegareni olveidīgas, līdz 25 cm garas un 12 cm platas, ar strupu, noapaļotu galu un sirdsveidīgu vai noapaļotu pamatni.

Ūdeņu tuvumā un ūdenī aug krastmalas skābene (Rumex hydrolapathum) un ūdens skābene (Rumex aquaticus). Krastmalas skābenei ir ļoti lielas, pat līdz 60 cm garas apakšējās lapas. Ūdens skābenei apakšējās lapas līdz 30 cm garas un 15 cm platas, plati gareniski olveidīgas, smailas vai strupas, bet ar sirdsveidīgu pamatu. Abas sugas sastopamas grāvjos, purvos, krastmalās.

Skābenes satur daudz C vitamīna, karotīna un minerālvielu. Skābenēs ir daudz oksālskābes, kas traucē kalcija uzsūkšanos zarnās. Skābenes izmanto līdzīgi kā spinātus – zupās, sautējumos, salātiem. Lapas satur līdz 3% olbaltumvielas, 2,8% ogļhidrātus, dažādas minerālvielas, karotīnu (līdz 6 mg%), flavonglikozīdu, C (50-60 mg%), B1, B2, A, PP vitamīnus, 3% olbaltumvielas, ābolskābi, citronskābi, skābeņskābi, rūgt vielas.

darzabagatiba.lv
latvijas.daba.lv

Skābenes

Kods: A-045-13
Autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2013. gada 05. maijā
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
234 KB
S 2000 x 1333 px
2.71 MB
M 2480 x 1653 px
21 x 14 cm / 300 dpi
L 3494 x 2329 px
29.58 x 19.72 cm / 300 dpi
7.31 MB
REĢISTRĒJIES
30 dienas
IEGŪSTI S IZMĒRA
FOTOGRĀFIJAS
PRIVĀTPERSONĀM
sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI
LIETOŠANAI

sākot ar 5 EUR
Augstas kvalitātes bildes
5 € = 5 FOTO
10 € = 20 FOTO
Portālu www.redzet.lv un www.gotobaltic.com veidotāju grupas darbības sākums meklējams jau 2004. gadā, kad pulciņš domubiedru – 4 jaunieši un viens pieaugušais – brauca pa Latviju muzicēdami un iepazīdami Latvijas dabu un atklādami ceļotprieku. Tolaik arī radās interese par fotografēšanu, kā rezultātā laika gaitā sakrājās liels fotoarhīvs. Radās jautājums, kur to likt, kā izmantot, lai tam būtu kāda jēga? Tāpēc arī dzima ideja par portāla izveidošanu, un nu jau dažus gadus tā ir sekmīgi realizēta, jo portālā www.redzēt.lv līdz šim ir ievietots vairāk par 20000 bildēm, ik dienas tam ir ap 600 unikālo skatījumu un ir bilžu bezmaksas lejuplādes iespēja, kas tiek plaši izmantota.
Apceļojot Latviju, radās secinājums, ka mums ir ļoti daudz skaistu, bet neapzinātu vietu un ceļotājam nebūt nav viegli ātri un ērti atrast sev vajadzīgo informāciju, kas kurā vietā būtu apskates vērts. Sākām vākt materiālus dažādās interneta vietnēs, un vajadzība atkal deva jaunu ideju – veidot ceļotājam ērtu portālu, kurā vienuviet būtu iespējams atrast visu vajadzīgo informāciju – ko attiecīgajā vietā apskatīt, kur paēst, kur pārnakšņot, kur vērsties dažādu tehnisku nepieciešamību un kļūmju gadījumos. Pašreiz esam šīs idejas īstenošanas sākumā, un mūsu mērķis ir ar portāla www.gotobaltic.com palīdzību veidot tūrismam pievilcīgu Latvijas un vēlāk visas Baltijas tēlu, kā arī reklamēt mūsu organizācijas, uzņēmējus, individuālos ražotājus u.c., palīdzot viņiem piesaistīt klientus.
Sākumā plānojam parādīt kartē Latviju, sadalītu pa reģioniem un novadiem. Reģionu kartē būs redzamas interesantākās apskates vietas. Novados varēs redzēt plašāku informāciju par apskates vietām un sociāli nozīmīgiem objektiem.
Savu mērķi sākam īstenot ar Kurzemes novadiem.
Ērtības labad piedāvājam divus apskates veidus:
1. Uzklikšķinot atveram novada karti un izvēlamies sev interesējošo objektu apskati.
2. Sev interesējošas vietas aplūkošanai izvēlamies no saraksta.
Papildus kartei un apskates vietu sarakstam portālā atradīsiet attiecīgo vietu fotogrāfijas un informatīvus aprakstus. Tas jums palīdzēs izvēlēties savu ceļojumu pieturas un galamērķus.
Mūsu lielais mērķis ir šādā veidā parādīt visu Baltiju.
Perspektīvā plānojam portālu tulkot angļu, krievu, vācu, ķīniešu un poļu valodās, tādējādi piedāvājot lielisku produktu šo valstu tūristiem.

Tā kā uzdevums ir ļoti liels, aicinām katru interesantu uz sadarbību.


Turpināt lejuplādēt

Sākot ar 1 eiro atbalstu
saņemsiet iespēju 30 dienas
LEJUPLĀDĒT FOTOGRĀFIJAS LABĀ KVALITĀTĒ
(S izmērs, A4, 2000 x 1333 px)
bez www.redzet.lv logo

UZZINĀT VAIRĀK
REĢISTRĒJIES

un
30 dienas
iegūsti
JEBKURAS FOTOGRĀFIJAS FOTOGRĀFIJAS LABĀ KVALITĀTĒ
(S izmērs, A4, 2000 x 1333 px) bez www.redzet.lv logo
Reģistrēties
PRIVĀTPERSONĀM sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI LIETOŠANAI sākot ar 5 EUR
Reģistrējoties saņemsi piekļuvi
lejuplādes pogai

Varēsi lejuplādēt jebkuras izvēlētās fotogrāfijas!
Garantējam Jūsu sniegtās informācijas konfidencialitāti.
Jautājumu gadījumā sazinieties ar mums: info@redzet.lv
IEGŪSTI AUGSTAS KVALITĀTES FOTOGRĀFIJAS

5 € = 5 FOTO vai 10 € = 20 FOTO
iegūsti FOTOGRĀFIJAS AUGSTĀ KVALITĀTĒ
L izmērs, 3888 x 2592 px, vai XL izmērā


Raksti mums uz:
info@redzet.lv
un iegūsti izvēlētās fotogrāfijas!

Izvēlieties jebkuras 5 fotogrāfijas neatkarīgi no lieluma un kvalitātes par 5 eiro, vai jebkuras 20 fotogrāfijas par 10 eiro.

Ielogoties

Jūs neaizpildījāt abus laukus.

Reģistrēties

Jūs neaizpildījāt visus laukus.