0
info@redzet.lv

Daba » Augi » Savvaļas augi, puķes

Lokaugļu zvērene pilnos ziedosKaķumētras
Lasīt aprakstu
Parastā deviņvīruspēka lapu rozete, Parastais deviņvīruspēks (Verbascum thapsus), Ārstniecības augi

Parastā deviņvīruspēka lapu rozete

Kods: A-332-19-AM
Autors: Ausma Melluma
Bildēts 2019. gada 4. maijā
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
260 KB
S 2000 x 1333 px
2.4 MB
M 2480 x 1653 px
21 x 14 cm / 300 dpi
L 6000 x 4000 px
50.8 x 33.87 cm / 300 dpi
19.6 MB
REĢISTRĒJIES
30 dienas
IEGŪSTI S IZMĒRA
FOTOGRĀFIJAS
PRIVĀTPERSONĀM
sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI
LIETOŠANAI

sākot ar 5 EUR
Augstas kvalitātes bildes
5 € = 5 FOTO
10 € = 20 FOTO

Parastais deviņvīruspēks (Verbascum thapsus), angliski: great Mullein, vāciski: Kleinblütige Königskerze, zviedru: kungsljus, igauņu: üheksavägine, lietuviešu: smulkiažiedė tūbė, krievu: коровяк обыкновенный.

Apraksts:
Divgadīgs, vidējs vai liels (ga 60-150 cm) cūknātru dzimtas lakstaugs. Mietsakne dziļa, spēcīga. Stublājs stāvs, nezarots, blīvi apmatots. Reti pie ziedkopas pamata mēdz būt 2-4 īsi un strupi zari (zarojums šai sugai ir netipiska pazīme). Lapas divējādas: piezemes lapas rozetē, otrādi olveidīgas (ga 15-30 cm, pl 5-10 cm), pie pamata sašaurinātas īsā kātā, gals strups, mala strupi zobaina. Stublāja lapas blīvi pamīšus, no olveidīgām līdz lancetiskām, sēdošas un nolaidenas. Visas lapas abpusēji blīvi klātas ar zarainiem matiņiem, kas kopumā augam piešķir tūbainu izskatu. Ziedi pušķos pa 2-7 blīvā ķekarā stublāja galā. Kauslapas un vainaglapas pa 5. Vainags dzeltens (pl 1.5-2.5 cm), parasti apakšējā vainaglapa mazliet lielāka nekā pārējās. Divas priekšējās zieda putekšņlapas garākas, to kātiņš kails. Divu īsāko (aizmugurējo) putekšņlapu kātiņš klāts ar baltiem, 2-3 mm gariem matiņiem. Auglis - ieapaļa (ga ap 0.7 cm) pogaļa. Zied jūlijā un augustā.

Izplatība:
Mainīga izskata suga Eiropā un Rietumāzijā. Ieviests Amerikā.


Latvijā nereti visā teritorijā, tomēr nevienmērīgi (rets mežainos un pārmitros apvidos). Visizplatītākā ģints suga Latvijā.

Biotopi:
Atsevišķi eksemplāri un nelielas grupas smilšainās, granšainās vietās atmatās, ceļmalās, uzbērumos, upju krastu nogāzēs un sausās mežmalās.

Īpašas norādes:
Atšķirībā no dārzbēgļa vai ievazātā blīvziedu deviņvīruspēka (V. densiflorum) ziedkopa nezaro, lapas vairāk vai mazāk piekļautas pie stublāja (nevis manāmi atstāv), ziedi daudz sīkāki (nevis ar 3.5-5.5 cm platu vainagu), vainaglapu mala gluda (ne sīkjomaina), uz īsāko putekšņlapu kātiņiem matiņi 2-3 mm (ne 3.5-5 mm) gari.
www.latvijasdaba.lv

Parastā deviņvīruspēka preparāti ir atzīti efektīvi augšējo elpceļu kataru gadījumos. Gļotvielas, kuras ir ziedos, noņem kairinājumu, bet saponīni sašķidrina gļotas bronhos un atviglo atkrēpošanas procesus. Ūdens- spirta tinktūras mazina arteriālo asinsspiedienu (līdz 20%), tāpat arī gatavo 1% spirta- ūdens uzlējumus, ar pretmikrobu iedarbību. Etanola ekstraktiem piemīt asins vadus paplašinošs efekts, uzlabo asinsriti par 20-30%. Tāpat arī ūdens izvilkums, labi palīdz cīnīties ar herpes vīrusu. Efektīvs tas ir arī A un B gripas vīrusa gadījumā.

Nostādinājums ir arī ļoti efektīvs pie dažādas etioloģijas neiralģijām, distrofijas, hipertonijas, aterosklerozes, nervu izsīkuma, epilepsijas lēkmēm. Efektīvi iedarbojas arī hemoroīdu ārstēšanā (izmanto sēdvannās). Tādām vajadzībām gatavo maisījumu no parastā deviņvīruspēka ziediem un saknēm. Efektivitāti atzīst arī oficiālā medicīna.  Tāpēc arī aptiekās var atrast līdzekļus, kas gatavoti uz šī auga bāzes- rektālās sveces un eļļas izvilkumi.

Tautas medicīnā parastā deviņvīruspēka saknes novārījumus lieto caurejas gadījumā, lai skalotu mutes dobumu zobu sāpju gadījumā un lieto pulverveida, kā pretparazītu līdzekli. Šī līdzekļa sula svaigā veidā, lieti noder, lai ārstētu karpas (lieto lokāli). No stublājiem spiež sulu un lieto, lai ārstētu bronhītus un elpceļu iekaisumus. Ar ziedu un lapu novārījumiem var skalot acis, lai mazinātu to iekaisumu. Tautā deviņvīruspēku pazīst, kā urīna dzenošu līdzekli, novārījumus no tā lapām un saknēm lieto hroniska cistīta, bronhiālās astmas, plaušu tuberkulozes, kuņģa un zarnu katara, aknu un liesas slimību, saaukstēšanās, reimatisma, galvas sāpju un citu slimību gadījumā.

Šo auga novārījumu lieto arī vannās, rahīta profilaksei un lai ārstētu skrofulozi. No lapu novārījuma taisa kompreses, lai ārstētu plīsumus, čūlas, hemoroīdus un kašķi. Ar žāvētu zāli, var apbērt arī pēc apdegumu brūces un plīsumus uz pēdām.

No deviņvīruspēka un olīveļļas gatavo karalisko eļļu (eļļas izvilkums), kuru lieto iekšķīgi.

Lietojot parastā deviņvīruspēka uzlējumus vai novārījumus, tos nepieciešams laist caur vairākkārtīgu audumu, lai tajos nenonāktu uz tā augošie matiņi- tie var izraisīt kuņģa un zarnu trakta spēcīgu kairinājumu.

Nekādā gadījumā nelietojam uzturā parastā deviņvīruspēka sēklas - tās ir toksiskas!
agrikitis.mozello.lv

Parastā deviņvīruspēka lapu rozete

Kods: A-332-19-AM
Autors: Ausma Melluma
Bildēts 2019. gada 4. maijā
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
260 KB
S 2000 x 1333 px
2.4 MB
M 2480 x 1653 px
21 x 14 cm / 300 dpi
L 6000 x 4000 px
50.8 x 33.87 cm / 300 dpi
19.6 MB
REĢISTRĒJIES
30 dienas
IEGŪSTI S IZMĒRA
FOTOGRĀFIJAS
PRIVĀTPERSONĀM
sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI
LIETOŠANAI

sākot ar 5 EUR
Augstas kvalitātes bildes
5 € = 5 FOTO
10 € = 20 FOTO
Portālu www.redzet.lv un www.gotobaltic.com veidotāju grupas darbības sākums meklējams jau 2004. gadā, kad pulciņš domubiedru – 4 jaunieši un viens pieaugušais – brauca pa Latviju muzicēdami un iepazīdami Latvijas dabu un atklādami ceļotprieku. Tolaik arī radās interese par fotografēšanu, kā rezultātā laika gaitā sakrājās liels fotoarhīvs. Radās jautājums, kur to likt, kā izmantot, lai tam būtu kāda jēga? Tāpēc arī dzima ideja par portāla izveidošanu, un nu jau dažus gadus tā ir sekmīgi realizēta, jo portālā www.redzēt.lv līdz šim ir ievietots vairāk par 20000 bildēm, ik dienas tam ir ap 600 unikālo skatījumu un ir bilžu bezmaksas lejuplādes iespēja, kas tiek plaši izmantota.
Apceļojot Latviju, radās secinājums, ka mums ir ļoti daudz skaistu, bet neapzinātu vietu un ceļotājam nebūt nav viegli ātri un ērti atrast sev vajadzīgo informāciju, kas kurā vietā būtu apskates vērts. Sākām vākt materiālus dažādās interneta vietnēs, un vajadzība atkal deva jaunu ideju – veidot ceļotājam ērtu portālu, kurā vienuviet būtu iespējams atrast visu vajadzīgo informāciju – ko attiecīgajā vietā apskatīt, kur paēst, kur pārnakšņot, kur vērsties dažādu tehnisku nepieciešamību un kļūmju gadījumos. Pašreiz esam šīs idejas īstenošanas sākumā, un mūsu mērķis ir ar portāla www.gotobaltic.com palīdzību veidot tūrismam pievilcīgu Latvijas un vēlāk visas Baltijas tēlu, kā arī reklamēt mūsu organizācijas, uzņēmējus, individuālos ražotājus u.c., palīdzot viņiem piesaistīt klientus.
Sākumā plānojam parādīt kartē Latviju, sadalītu pa reģioniem un novadiem. Reģionu kartē būs redzamas interesantākās apskates vietas. Novados varēs redzēt plašāku informāciju par apskates vietām un sociāli nozīmīgiem objektiem.
Savu mērķi sākam īstenot ar Kurzemes novadiem.
Ērtības labad piedāvājam divus apskates veidus:
1. Uzklikšķinot atveram novada karti un izvēlamies sev interesējošo objektu apskati.
2. Sev interesējošas vietas aplūkošanai izvēlamies no saraksta.
Papildus kartei un apskates vietu sarakstam portālā atradīsiet attiecīgo vietu fotogrāfijas un informatīvus aprakstus. Tas jums palīdzēs izvēlēties savu ceļojumu pieturas un galamērķus.
Mūsu lielais mērķis ir šādā veidā parādīt visu Baltiju.
Perspektīvā plānojam portālu tulkot angļu, krievu, vācu, ķīniešu un poļu valodās, tādējādi piedāvājot lielisku produktu šo valstu tūristiem.

Tā kā uzdevums ir ļoti liels, aicinām katru interesantu uz sadarbību.


Turpināt lejuplādēt

Sākot ar 1 eiro atbalstu
saņemsiet iespēju 30 dienas
LEJUPLĀDĒT FOTOGRĀFIJAS LABĀ KVALITĀTĒ
(S izmērs, A4, 2000 x 1333 px)
bez www.redzet.lv logo

UZZINĀT VAIRĀK
REĢISTRĒJIES

un
30 dienas
iegūsti
JEBKURAS FOTOGRĀFIJAS FOTOGRĀFIJAS LABĀ KVALITĀTĒ
(S izmērs, A4, 2000 x 1333 px) bez www.redzet.lv logo
Reģistrēties
PRIVĀTPERSONĀM sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI LIETOŠANAI sākot ar 5 EUR
Reģistrējoties saņemsi piekļuvi
lejuplādes pogai

Varēsi lejuplādēt jebkuras izvēlētās fotogrāfijas!
Garantējam Jūsu sniegtās informācijas konfidencialitāti.
Jautājumu gadījumā sazinieties ar mums: info@redzet.lv
IEGŪSTI AUGSTAS KVALITĀTES FOTOGRĀFIJAS

5 € = 5 FOTO vai 10 € = 20 FOTO
iegūsti FOTOGRĀFIJAS AUGSTĀ KVALITĀTĒ
L izmērs, 3888 x 2592 px, vai XL izmērā


Raksti mums uz:
info@redzet.lv
un iegūsti izvēlētās fotogrāfijas!

Izvēlieties jebkuras 5 fotogrāfijas neatkarīgi no lieluma un kvalitātes par 5 eiro, vai jebkuras 20 fotogrāfijas par 10 eiro.

Ielogoties

Jūs neaizpildījāt abus laukus.

Reģistrēties

Jūs neaizpildījāt visus laukus.