0
info@redzet.lv

Daba » Augi » Ogas

Ķirbji lieli, ķirbji mazi
Lasīt aprakstu
Pallasa sausserdis, Pallasa sausserdis (Lonicera caerulea)

Pallasa sausserdis

Kods: A-521-19
Autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2019. gada 4. jūlijā
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
106 KB
S 2000 x 1333 px
1.62 MB
M 2480 x 1653 px
21 x 14 cm / 300 dpi
L 6000 x 4000 px
50.8 x 33.87 cm / 300 dpi
19.5 MB
REĢISTRĒJIES
30 dienas
IEGŪSTI S IZMĒRA
FOTOGRĀFIJAS
PRIVĀTPERSONĀM
sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI
LIETOŠANAI

sākot ar 5 EUR
Augstas kvalitātes bildes
5 € = 5 FOTO
10 € = 20 FOTO

Pallasa sausserdis - Lonicera pallasii Ledeb. (syn. Lonicera caerulea L. ssp. pallasii (Ledeb.) Browicz; L. baltica Pojark.)

Pallasa sausserdis - zviedru: rysk blåtry; igauņu: Pallase kuslapuu; krievu: жимолость Палласа

APRAKSTS:
Vasarzaļš, neliels (ga 0.8-2 m) kaprifoliju dzimtas krūms. Miza brūna vai pelēkbrūna, vecākiem krūmiem slokšņaini atlobās. Zari stāvi vai lokveidīgi. Jaunie zari, pumpuri un lapas blīvi ar matiņiem. Lapas pretējas, iegarenas līdz ovālas (ga 2-9 cm, pl 1.5-5 cm), zilganzaļas, ar blāvāku apakšpusi. Plātnes mala gluda, pamats ieapaļš, gals visbiežāk strups, kāts īss. Ziedi blāvi dzeltenīgi vai dzeltenzaļi, pa pāriem kopā, ārpusē blīvi apmatoti. Sēklotnes abiem ziediem saaugušas. Tās apņem no pieziedlapām veidots vīkals. Kauslapas sīkas, nobirstošas. Vainaglapas saaugušas, veido vairāk vai mazāk simetrisku (tomēr divlūpainu) ziedu. Auglis - zilgani melnas, apsarmotas, saaugušas ogas. Zied maijā.

IZPLATĪBA:
Reti un nevienmērīgi ZA Eiropā un Rietumsibīrijā sastopama suga. Atsevišķi autori to īpaši nenodala no ļoti līdzīgā zilā sausserža (L. caerulea L.) vai aplūko kā pasugu (Lonicera caerulea ssp. pallasii). Tā rezultātā ziņas par izplatību daudzviet ir pretrunīgas, atkarībā no tā, kādā taksonomiskajā rangā šī suga (Latvijā) tiek aplūkota citur. Baltijas reģionā visbiežāk Igaunijā.

Latvijā reti, galvenokārt tikai piejūrā, īpaši Kurzemē.

BIOTOPI:
Atsevišķi krūmi un grupas dažādos mežos, purvos un kāpās.

ĪPAŠAS NORĀDES:
No otras savvaļas sugas Latvijā - daudz biežākā parastā sausserža (L. xylosteum) - atšķirams diezgan viegli pēc zilganzaļām (nevis zaļām) lapām, diezgan simetriska (nevis acīm redzami divlūpaina ar atliekušos apakšlūpu) zieda vainaga, zilganiem (ne spožiem, sarkaniem) augļiem.

Ierakstīts Baltijas jūras reģiona Sarkanajā grāmatā un Latvijas Sarkanajā grāmatā 3.kategorijā.
www.latvijasdaba.lv


Izplatība. Ziemeļeiropā, Rietumsibīrijā, Austrumsibīrijā – no mēreni siltās līdz vēsajai joslai.

Morfoloģija. Vasarzaļš, 0,7-2,5 m augsts krūms. Zari stāvi, ar brūnu mizu, kas atdalās garām sloksnēm. Dzinumi ar matiņiem. Lapas iegareni otrādi olveidīgas līdz eliptiskas, 2-7 cm garas, ar strupu galotni un ķīļveidīgu pamatu, sākumā abpusēji matainas, vēlāk virspusē koši zaļas, kailas, bet apakšpusē gaišākas, ar matiņiem. Ziedi pa 2 lapu žāklēs. Vainags piltuvveida, 0,9-1,5 cm garš, gaiši dzeltens. Augļi apaļi vai elipsoidāli, 0,7-1,2 cm gari, tumši zili, ar apsarmi, sulīgi, rūgti. Ziedi plaukst reizē ar lapām, Latvijā aprīļa beigās vai maija sākumā. Augļi nogatavojas jūlijā, augustā.

Ekoloģija. Sastopams slapju skujkoku mežu pamežā un mežmalās, purvu malās un upju ieleju krūmājos. Kalcifils augs.

Nozīme. Mizu, lapas, ziedus un augļus plaši pielieto dažādu slimību ārstēšanā. Augļi ēdami, no tiem iegūst vērtīgu pārtikas krāsvielu. Medusaugs.
database.smartgardens.eu

Pallasa sausserdis

Kods: A-521-19
Autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2019. gada 4. jūlijā
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
106 KB
S 2000 x 1333 px
1.62 MB
M 2480 x 1653 px
21 x 14 cm / 300 dpi
L 6000 x 4000 px
50.8 x 33.87 cm / 300 dpi
19.5 MB
REĢISTRĒJIES
30 dienas
IEGŪSTI S IZMĒRA
FOTOGRĀFIJAS
PRIVĀTPERSONĀM
sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI
LIETOŠANAI

sākot ar 5 EUR
Augstas kvalitātes bildes
5 € = 5 FOTO
10 € = 20 FOTO
Portālu www.redzet.lv un www.gotobaltic.com veidotāju grupas darbības sākums meklējams jau 2004. gadā, kad pulciņš domubiedru – 4 jaunieši un viens pieaugušais – brauca pa Latviju muzicēdami un iepazīdami Latvijas dabu un atklādami ceļotprieku. Tolaik arī radās interese par fotografēšanu, kā rezultātā laika gaitā sakrājās liels fotoarhīvs. Radās jautājums, kur to likt, kā izmantot, lai tam būtu kāda jēga? Tāpēc arī dzima ideja par portāla izveidošanu, un nu jau dažus gadus tā ir sekmīgi realizēta, jo portālā www.redzēt.lv līdz šim ir ievietots vairāk par 20000 bildēm, ik dienas tam ir ap 600 unikālo skatījumu un ir bilžu bezmaksas lejuplādes iespēja, kas tiek plaši izmantota.
Apceļojot Latviju, radās secinājums, ka mums ir ļoti daudz skaistu, bet neapzinātu vietu un ceļotājam nebūt nav viegli ātri un ērti atrast sev vajadzīgo informāciju, kas kurā vietā būtu apskates vērts. Sākām vākt materiālus dažādās interneta vietnēs, un vajadzība atkal deva jaunu ideju – veidot ceļotājam ērtu portālu, kurā vienuviet būtu iespējams atrast visu vajadzīgo informāciju – ko attiecīgajā vietā apskatīt, kur paēst, kur pārnakšņot, kur vērsties dažādu tehnisku nepieciešamību un kļūmju gadījumos. Pašreiz esam šīs idejas īstenošanas sākumā, un mūsu mērķis ir ar portāla www.gotobaltic.com palīdzību veidot tūrismam pievilcīgu Latvijas un vēlāk visas Baltijas tēlu, kā arī reklamēt mūsu organizācijas, uzņēmējus, individuālos ražotājus u.c., palīdzot viņiem piesaistīt klientus.
Sākumā plānojam parādīt kartē Latviju, sadalītu pa reģioniem un novadiem. Reģionu kartē būs redzamas interesantākās apskates vietas. Novados varēs redzēt plašāku informāciju par apskates vietām un sociāli nozīmīgiem objektiem.
Savu mērķi sākam īstenot ar Kurzemes novadiem.
Ērtības labad piedāvājam divus apskates veidus:
1. Uzklikšķinot atveram novada karti un izvēlamies sev interesējošo objektu apskati.
2. Sev interesējošas vietas aplūkošanai izvēlamies no saraksta.
Papildus kartei un apskates vietu sarakstam portālā atradīsiet attiecīgo vietu fotogrāfijas un informatīvus aprakstus. Tas jums palīdzēs izvēlēties savu ceļojumu pieturas un galamērķus.
Mūsu lielais mērķis ir šādā veidā parādīt visu Baltiju.
Perspektīvā plānojam portālu tulkot angļu, krievu, vācu, ķīniešu un poļu valodās, tādējādi piedāvājot lielisku produktu šo valstu tūristiem.

Tā kā uzdevums ir ļoti liels, aicinām katru interesantu uz sadarbību.


Turpināt lejuplādēt

Sākot ar 1 eiro atbalstu
saņemsiet iespēju 30 dienas
LEJUPLĀDĒT FOTOGRĀFIJAS LABĀ KVALITĀTĒ
(S izmērs, A4, 2000 x 1333 px)
bez www.redzet.lv logo

UZZINĀT VAIRĀK
REĢISTRĒJIES

un
30 dienas
iegūsti
JEBKURAS FOTOGRĀFIJAS FOTOGRĀFIJAS LABĀ KVALITĀTĒ
(S izmērs, A4, 2000 x 1333 px) bez www.redzet.lv logo
Reģistrēties
PRIVĀTPERSONĀM sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI LIETOŠANAI sākot ar 5 EUR
Reģistrējoties saņemsi piekļuvi
lejuplādes pogai

Varēsi lejuplādēt jebkuras izvēlētās fotogrāfijas!
Garantējam Jūsu sniegtās informācijas konfidencialitāti.
Jautājumu gadījumā sazinieties ar mums: info@redzet.lv
IEGŪSTI AUGSTAS KVALITĀTES FOTOGRĀFIJAS

5 € = 5 FOTO vai 10 € = 20 FOTO
iegūsti FOTOGRĀFIJAS AUGSTĀ KVALITĀTĒ
L izmērs, 3888 x 2592 px, vai XL izmērā


Raksti mums uz:
info@redzet.lv
un iegūsti izvēlētās fotogrāfijas!

Izvēlieties jebkuras 5 fotogrāfijas neatkarīgi no lieluma un kvalitātes par 5 eiro, vai jebkuras 20 fotogrāfijas par 10 eiro.

Ielogoties

Jūs neaizpildījāt abus laukus.

Reģistrēties

Jūs neaizpildījāt visus laukus.