0
info@redzet.lv

Daba » Augi » Savvaļas augi, puķes

Melnā visteneParastā vībotne
Lasīt aprakstu
Melnā vistene, Melnā vistene (Empetrum nigrum), Ogas

Melnā vistene

Kods: A-358-17
Autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2017. gada 01. oktobrī
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
135 KB
S 2000 x 1333 px
2.1 MB
M 2480 x 1653 px
21 x 14 cm / 300 dpi
L 3888 x 2592 px
32.92 x 21.95 cm / 300 dpi
6.28 MB
REĢISTRĒJIES
30 dienas
IEGŪSTI S IZMĒRA
FOTOGRĀFIJAS
PRIVĀTPERSONĀM
sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI
LIETOŠANAI

sākot ar 5 EUR
Augstas kvalitātes bildes
5 € = 5 FOTO
10 € = 20 FOTO
Melnā vistene 
 Empetrum nigrum L.
 Nodalījums  angiospermae (segsēkļi)
 Dzimta  Ericaceae (ēriku dzimta)
 Ģints  Empetrum (vistene)
   
 Ziedu krāsa  rozā, sarkana/purpura
 Augļa krāsa  melna
 Lapu krāsa  zaļa
 Augšanas forma  krūms
 Biotops  kalns, kāpas, mežs, mitrājs (t.sk. purvs)
 Dabas zonas jauktie meži, skujkoku meži (taiga), tundra
 Indīgums  nav indīgs
 Izplatība  Āzija, Eiropa, Ziemeļamerika
 Auga pielietojums  ārstniecības augs, dekoratīvs augs, pārtikas augs, tehniskais augs

Melnā vistene - Empetrum nigrum L.

Melnā vistene - angliski: Crowberry; vāciski: Gemeine Krähenbeere; zviedru: kråkbär; igauņu: harilik kukemari; lietuviešu: juodoji varnauogė; krievu: водяника черная


Apraksts:
Daudzgadīgs visteņu dzimtas sīkkrūms ar garu, gulošu vai pacilu un koksnainu stublāju (ga līdz 120 cm). No stublāja atiet stāvi zari ar šauri eliptiskām (ga 0.4-0.6 cm, pl 0.15 cm) lapām, kas gandrīz sēdošas, uz zariem pamīšus vai mieturos. Lapas plātnes gals strups, mala mazliet ieritināta. Ziedi pa vienam zaru augšdaļā lapu žāklēs. Vainaglapas sārtas (ga ap 0.3 cm), divreiz garākas nekā kauslapas. Putekšņlapas tumšsārtas, pārsniedz vainagu. Auglis - melns kaulenis ar apsarmi, tajā 6-9 sēklas. Zied no aprīļa beigām līdz jūnijam.

Izplatība:
Ziemeļu un kalnu apvidos Eirāzijā un Ziemeļamerikā sastopama suga, kā ietvaros nodala vairākas pasugas vai tuvas sugas.

Latvijā diezgan bieži visā teritorijā.

Biotopi:
Parasti veido lielas, klājeniskas audzes nabadzīgās augsnēs piejūras priežu mežos, dažādos purvos, virsājos un kāpās. Raksturīga suga augu sabiedrībās purvos (Cl. Oxycocco-Sphagnetea, All. Ledo-Pinetum) un sausos priežu mežos (Cl. Vaccinio-Piceetea, All. Dicrano-Pinion).
www.latvijasdaba.lv


Apraksts
Izplatība. Cirkumpolāra suga, savvaļā aug Ziemeļu puslodes mērenās joslas vēsajā daļā un subarktiskajā klimatiskajā joslā, pārsvarā priežu mežos un purvu malās, aptverot gan mežu, gan tundras zonas, arī kalnus un kāpas, no 0 līdz 1900 m augstumam. Savvaļā arī Latvijā.

Morfoloģija. Mūžzaļš, ložņājošs pundurkrūms. Pārsvarā līdz 1m garām asīm, bet mēdz būt arī garākām. Dzinumi, pacilus, olīvzaļi, klāti ar iesarkaniem dziedzermatiņiem. Lapas dzeltenzaļas, apakšpusē rūsganas, tūbainas, šauri eliptiskas līdz plati lineāras ar ierotītām malām, 3-6 mm garas un līdz 2 cm platas. Ziedi viendzimuma, reti divdzimumu, sīki, 3-7 mm diametrā, izvietoti dzinumu padusēs pa 1-3, sārti līdz purpursarkani. Zied maijā-jūnijā. Divdzimumu ziedi pārsvarā sastopami Ziemeļamerikā areāla ziemeļu daļā vai kalnos. Divdzimumu formu mēdz izdalīt atsevišķā sugā - Empetrum hermaphroditum Hagerup. Auglis melnā krāsā, līdz 5 mm diametrā, Ziemeļamerikā līdz 10 mm.

Ekoloģija. Vislabāk jūtas saulainā vai viegli noēnotā vietā, vāji skābā līdz skābā, trūdvielām bagātā, kūdrainā, mitrā, vieglā mālsmilts vai smilts augsnē ar augsnes reakciju pH 4,5-6,0. Ierīkojot stādījumus, apdobes vēlams mulčēt ar skābu kūdru, mizu mulču vai kādu citu organiskas izcelsmes materiālu, jānodrošina pastāvīgs mitrums.

Nozīme. Dekoratīva suga. Labi iederas stādīšanai lielās grupās jauktajās dobēs kopā ar citām ēriku dzimtas un skujkoku sugām vai to dekoratīvajām formām. No seniem laikiem tiek izmantota tautas medicīnā un pārtikā, zivju kūpināšanā.
database.smartgardens.eu

 

Melno visteņu (Empetrum nigrum) ogu un lapu ķīmiskais sastāvs

Melnā vistene (Empetrum nigrum) ir plaši izplatīts augs Ziemeļu puslodē, un tā ir sastopama arī Latvijas mežos un purvos. Bakalaura darba mērķis ir veikt melno visteņu ogu, to izspiedņu un lapu ķīmiskā sastāva kompleksu izpēti dažādos ekstraktos, un identificēt ogu sastāvā esošos lipīdu klases un antociānu grupas savienojumus, veicinot melno visteņu svaigu ogu un to izspiedņu izmantošanu jaunu produktu izstrādē. Daudziem melnās vistenes sastāvā atrastajiem ķīmiskajiem savienojumiem piemīt antioksidatīva, antimikrobiāla un pretiekaisuma iedarbība. Bakalaura darbā ir pētīti un identificēti melno visteņu ogu izspiednēs un lapās esošie savienojumi. Pētījumā tika secināts, ka kompleksā melno visteņu ogu pārstrādē ir iespējams iegūt vērtīgas spiedpaliekas, kuru sastāvā ir bioloģiski aktīvas polifenolu un lipīdu vielu grupas. Ķīmiskā sastāva analīze liecina, ka melnā vistene un tās ogu sulas ražošanas blakusprodukti ir ar potenciāli augstu vērtību, un tie var tikt izmantoti jaunu produktu ražošanā.
dspace.lu.lv

Melnā vistene

Kods: A-358-17
Autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2017. gada 01. oktobrī
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
135 KB
S 2000 x 1333 px
2.1 MB
M 2480 x 1653 px
21 x 14 cm / 300 dpi
L 3888 x 2592 px
32.92 x 21.95 cm / 300 dpi
6.28 MB
REĢISTRĒJIES
30 dienas
IEGŪSTI S IZMĒRA
FOTOGRĀFIJAS
PRIVĀTPERSONĀM
sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI
LIETOŠANAI

sākot ar 5 EUR
Augstas kvalitātes bildes
5 € = 5 FOTO
10 € = 20 FOTO
Portālu www.redzet.lv un www.gotobaltic.com veidotāju grupas darbības sākums meklējams jau 2004. gadā, kad pulciņš domubiedru – 4 jaunieši un viens pieaugušais – brauca pa Latviju muzicēdami un iepazīdami Latvijas dabu un atklādami ceļotprieku. Tolaik arī radās interese par fotografēšanu, kā rezultātā laika gaitā sakrājās liels fotoarhīvs. Radās jautājums, kur to likt, kā izmantot, lai tam būtu kāda jēga? Tāpēc arī dzima ideja par portāla izveidošanu, un nu jau dažus gadus tā ir sekmīgi realizēta, jo portālā www.redzēt.lv līdz šim ir ievietots vairāk par 20000 bildēm, ik dienas tam ir ap 600 unikālo skatījumu un ir bilžu bezmaksas lejuplādes iespēja, kas tiek plaši izmantota.
Apceļojot Latviju, radās secinājums, ka mums ir ļoti daudz skaistu, bet neapzinātu vietu un ceļotājam nebūt nav viegli ātri un ērti atrast sev vajadzīgo informāciju, kas kurā vietā būtu apskates vērts. Sākām vākt materiālus dažādās interneta vietnēs, un vajadzība atkal deva jaunu ideju – veidot ceļotājam ērtu portālu, kurā vienuviet būtu iespējams atrast visu vajadzīgo informāciju – ko attiecīgajā vietā apskatīt, kur paēst, kur pārnakšņot, kur vērsties dažādu tehnisku nepieciešamību un kļūmju gadījumos. Pašreiz esam šīs idejas īstenošanas sākumā, un mūsu mērķis ir ar portāla www.gotobaltic.com palīdzību veidot tūrismam pievilcīgu Latvijas un vēlāk visas Baltijas tēlu, kā arī reklamēt mūsu organizācijas, uzņēmējus, individuālos ražotājus u.c., palīdzot viņiem piesaistīt klientus.
Sākumā plānojam parādīt kartē Latviju, sadalītu pa reģioniem un novadiem. Reģionu kartē būs redzamas interesantākās apskates vietas. Novados varēs redzēt plašāku informāciju par apskates vietām un sociāli nozīmīgiem objektiem.
Savu mērķi sākam īstenot ar Kurzemes novadiem.
Ērtības labad piedāvājam divus apskates veidus:
1. Uzklikšķinot atveram novada karti un izvēlamies sev interesējošo objektu apskati.
2. Sev interesējošas vietas aplūkošanai izvēlamies no saraksta.
Papildus kartei un apskates vietu sarakstam portālā atradīsiet attiecīgo vietu fotogrāfijas un informatīvus aprakstus. Tas jums palīdzēs izvēlēties savu ceļojumu pieturas un galamērķus.
Mūsu lielais mērķis ir šādā veidā parādīt visu Baltiju.
Perspektīvā plānojam portālu tulkot angļu, krievu, vācu, ķīniešu un poļu valodās, tādējādi piedāvājot lielisku produktu šo valstu tūristiem.

Tā kā uzdevums ir ļoti liels, aicinām katru interesantu uz sadarbību.


Turpināt lejuplādēt

Sākot ar 1 eiro atbalstu
saņemsiet iespēju 30 dienas
LEJUPLĀDĒT FOTOGRĀFIJAS LABĀ KVALITĀTĒ
(S izmērs, A4, 2000 x 1333 px)
bez www.redzet.lv logo

UZZINĀT VAIRĀK
REĢISTRĒJIES

un
30 dienas
iegūsti
JEBKURAS FOTOGRĀFIJAS FOTOGRĀFIJAS LABĀ KVALITĀTĒ
(S izmērs, A4, 2000 x 1333 px) bez www.redzet.lv logo
Reģistrēties
PRIVĀTPERSONĀM sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI LIETOŠANAI sākot ar 5 EUR
Reģistrējoties saņemsi piekļuvi
lejuplādes pogai

Varēsi lejuplādēt jebkuras izvēlētās fotogrāfijas!
Garantējam Jūsu sniegtās informācijas konfidencialitāti.
Jautājumu gadījumā sazinieties ar mums: info@redzet.lv
IEGŪSTI AUGSTAS KVALITĀTES FOTOGRĀFIJAS

5 € = 5 FOTO vai 10 € = 20 FOTO
iegūsti FOTOGRĀFIJAS AUGSTĀ KVALITĀTĒ
L izmērs, 3888 x 2592 px, vai XL izmērā


Raksti mums uz:
info@redzet.lv
un iegūsti izvēlētās fotogrāfijas!

Izvēlieties jebkuras 5 fotogrāfijas neatkarīgi no lieluma un kvalitātes par 5 eiro, vai jebkuras 20 fotogrāfijas par 10 eiro.

Ielogoties

Jūs neaizpildījāt abus laukus.

Reģistrēties

Jūs neaizpildījāt visus laukus.