0
info@redzet.lv

Dzīvnieki » Putni » Dzilnveidīgo kārta

Melnā dzilna baro mazuļusMelnās dzilnas mazulis
Lasīt aprakstu
Melnā dzilna ar mazuļiem, Melnā dzilna (Dryocopus martius), Putni

Melnā dzilna ar mazuļiem

Kods: D-0258-08
Autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2008. gada 13. jūnijā
PAR
BRĪVU
667 x 1000 px
72 dpi
165 KB
S 1333 x 2000 px
1.75 MB
REĢISTRĒJIES
30 dienas
IEGŪSTI S IZMĒRA
FOTOGRĀFIJAS
PRIVĀTPERSONĀM
sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI
LIETOŠANAI

sākot ar 5 EUR
Augstas kvalitātes bildes
5 € = 5 FOTO
10 € = 20 FOTO

Melnā dzilna (Latīņu: Dryocopus martius; Angļu val. – Black Woodpecker; Vācu val. – Schwarzspecht; Krievu val. - Черный дятел) ir dzilnu dzimtas meža putnu suga, kas ir sastopama Eirāzijas mežos. Latvijā samērā parasta ligzdotāja.

Melnā dzilna ir vislielākā no dzeņu dzimtas putniem

Izskats: Viss apspalvojums melns, tikai galvas virsa (tēviņiem un jauniem putniem) vai pakausis (mātītēm) sarkans.

Balss: Skaļš, melodisks „tlīīī” vai „kli – kli – kli – kli”, lidojumā arī „kri – kri – kri”. Bungošana ļoti skaļa un tās atsevišķa kārta pagara – līdz 2 sekundēm.

Melnā dzilna ir īsts nometnieku putns, cauru gadu uzturas mūsu mežos(dažkārt rudenī veic nelielus klejojumus).Visbiežāk lielos jauktos vai skuju koku (sevišķi priežu) mežos. Ligzdu izkaļ gludos, bezzarainos kokos, sevišķi priedēs (retāk apsē) līdz 10 m augstumā. Melnā dzilna nemaz nemeklē sausus vai iztrunējušus kokus savam dobumam – viņas knābis ir spējīgs tikt galā ar vissvaigāko koksni. Aprīļa beigās vai maija sākumā ligzdā dēj 3 – 5 olas. Perēšana ilgst 18 dienas. Vienā dobumā perē vairākus gadus. Jaunos putnus dzilna baro no guzas ar skudru kūniņām un dažādiem kāpuriem. Lielāki paaugušies, dzilnēni bieži vien, sagaidot vecākus ar barību, izbāž galvas no dobuma un kliedz.

Melnā dzilna pārtiek no dažādu taureņu, mizgraužu un ūsaiņu kāpuriem un kūniņām, kuras mēdz sameklēt satrunējušos, vecos celmos, kā arī noplēšot nokaltušiem kokiem mizu no galotnes līdz zemei.

Avots: J. Baumanis, V. Klimpiņš „Putni Latvijā”, Kārlis Grigulis „Putnu grāmata”.

Dzīvo atsevišķi, veidojot pārus tikai pārošanās sezonā. Ēd kokos dzīvojošus kukaiņus, tajā skaitā skudras. Šī suga ir vislielākā no rietumu Palearktikas dzilnām, izmērā ir tikai mazliet mazāka par krauķi. Ķermeņa garums: 42—49 cm; spārnu vēziens: 64—80 cm; svars: 250—450 g.

Melnā dzilna ir plaši izplatīta suga Palearktikā – tā ligzdo Eiropā un Āzijā, no Spānijas rietumos līdz Kamčatkai un Sahalīnai austrumos. Latvijā melnā dzilna ligzdo dažādu tipu, galvenokārt jauktos un skujkoku mežos, parasti skrajākās vietās – pie izcirtumiem, laucēm, stigu malās. Dobumus tā visbiežāk kaļ resnās apsēs vai priedēs, kas atrodas klajumiņu malās. Labprāt ligzdo arī tā saucamajos ekoloģiskajos kokos izcirtumos. Melnā dzilna pārtiek galvenokārt no skudru (Formicidae) un koksnē dzīvojošu vaboļu (Coleoptera) kāpuriem, kūniņām un pieaugušajiem kukaiņiem. Ļoti nozīmīgas barošanās vietas šai sugai ir trūdošie koku celmi un nokaltuši koki.

Melnā dzilna ir tā saucamā ”atslēgas suga” – tās kaltajos dobumos ligzdo vairākas retas un apdraudētas putnu sugas. Meža balodis Columba oenas un bikšainais apogs Aegolius funereus ligzdo galvenokārt melnās dzilnas kaltos dobumos, tos ligzdošanai izmanto arī lielā gaura Mergus merganser, gaigala Bucephala clangula un zaļā vārna Coracias garrulus. Visas iepriekš minētās sugas, izņemot gaigalu, ir iekļautas Latvijas īpaši aizsargājamo sugu sarakstā. Zaļā vārna, meža balodis, bikšainais apogs un lielā gaura ir retas sugas Latvijā, kurām dobumaino koku trūkums ir nozīmīgs skaitu limitējošs faktors.

lv.wikipedia.org
lob.lv

Melnā dzilna ar mazuļiem

Kods: D-0258-08
Autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2008. gada 13. jūnijā
PAR
BRĪVU
667 x 1000 px
72 dpi
165 KB
S 1333 x 2000 px
1.75 MB
REĢISTRĒJIES
30 dienas
IEGŪSTI S IZMĒRA
FOTOGRĀFIJAS
PRIVĀTPERSONĀM
sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI
LIETOŠANAI

sākot ar 5 EUR
Augstas kvalitātes bildes
5 € = 5 FOTO
10 € = 20 FOTO
Portālu www.redzet.lv un www.gotobaltic.com veidotāju grupas darbības sākums meklējams jau 2004. gadā, kad pulciņš domubiedru – 4 jaunieši un viens pieaugušais – brauca pa Latviju muzicēdami un iepazīdami Latvijas dabu un atklādami ceļotprieku. Tolaik arī radās interese par fotografēšanu, kā rezultātā laika gaitā sakrājās liels fotoarhīvs. Radās jautājums, kur to likt, kā izmantot, lai tam būtu kāda jēga? Tāpēc arī dzima ideja par portāla izveidošanu, un nu jau dažus gadus tā ir sekmīgi realizēta, jo portālā www.redzēt.lv līdz šim ir ievietots vairāk par 20000 bildēm, ik dienas tam ir ap 600 unikālo skatījumu un ir bilžu bezmaksas lejuplādes iespēja, kas tiek plaši izmantota.
Apceļojot Latviju, radās secinājums, ka mums ir ļoti daudz skaistu, bet neapzinātu vietu un ceļotājam nebūt nav viegli ātri un ērti atrast sev vajadzīgo informāciju, kas kurā vietā būtu apskates vērts. Sākām vākt materiālus dažādās interneta vietnēs, un vajadzība atkal deva jaunu ideju – veidot ceļotājam ērtu portālu, kurā vienuviet būtu iespējams atrast visu vajadzīgo informāciju – ko attiecīgajā vietā apskatīt, kur paēst, kur pārnakšņot, kur vērsties dažādu tehnisku nepieciešamību un kļūmju gadījumos. Pašreiz esam šīs idejas īstenošanas sākumā, un mūsu mērķis ir ar portāla www.gotobaltic.com palīdzību veidot tūrismam pievilcīgu Latvijas un vēlāk visas Baltijas tēlu, kā arī reklamēt mūsu organizācijas, uzņēmējus, individuālos ražotājus u.c., palīdzot viņiem piesaistīt klientus.
Sākumā plānojam parādīt kartē Latviju, sadalītu pa reģioniem un novadiem. Reģionu kartē būs redzamas interesantākās apskates vietas. Novados varēs redzēt plašāku informāciju par apskates vietām un sociāli nozīmīgiem objektiem.
Savu mērķi sākam īstenot ar Kurzemes novadiem.
Ērtības labad piedāvājam divus apskates veidus:
1. Uzklikšķinot atveram novada karti un izvēlamies sev interesējošo objektu apskati.
2. Sev interesējošas vietas aplūkošanai izvēlamies no saraksta.
Papildus kartei un apskates vietu sarakstam portālā atradīsiet attiecīgo vietu fotogrāfijas un informatīvus aprakstus. Tas jums palīdzēs izvēlēties savu ceļojumu pieturas un galamērķus.
Mūsu lielais mērķis ir šādā veidā parādīt visu Baltiju.
Perspektīvā plānojam portālu tulkot angļu, krievu, vācu, ķīniešu un poļu valodās, tādējādi piedāvājot lielisku produktu šo valstu tūristiem.

Tā kā uzdevums ir ļoti liels, aicinām katru interesantu uz sadarbību.


Turpināt lejuplādēt

Sākot ar 1 eiro atbalstu
saņemsiet iespēju 30 dienas
LEJUPLĀDĒT FOTOGRĀFIJAS LABĀ KVALITĀTĒ
(S izmērs, A4, 2000 x 1333 px)
bez www.redzet.lv logo

UZZINĀT VAIRĀK
REĢISTRĒJIES

un
30 dienas
iegūsti
JEBKURAS FOTOGRĀFIJAS FOTOGRĀFIJAS LABĀ KVALITĀTĒ
(S izmērs, A4, 2000 x 1333 px) bez www.redzet.lv logo
Reģistrēties
PRIVĀTPERSONĀM sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI LIETOŠANAI sākot ar 5 EUR
Reģistrējoties saņemsi piekļuvi
lejuplādes pogai

Varēsi lejuplādēt jebkuras izvēlētās fotogrāfijas!
Garantējam Jūsu sniegtās informācijas konfidencialitāti.
Jautājumu gadījumā sazinieties ar mums: info@redzet.lv
IEGŪSTI AUGSTAS KVALITĀTES FOTOGRĀFIJAS

5 € = 5 FOTO vai 10 € = 20 FOTO
iegūsti FOTOGRĀFIJAS AUGSTĀ KVALITĀTĒ
L izmērs, 3888 x 2592 px, vai XL izmērā


Raksti mums uz:
info@redzet.lv
un iegūsti izvēlētās fotogrāfijas!

Izvēlieties jebkuras 5 fotogrāfijas neatkarīgi no lieluma un kvalitātes par 5 eiro, vai jebkuras 20 fotogrāfijas par 10 eiro.

Ielogoties

Jūs neaizpildījāt abus laukus.

Reģistrēties

Jūs neaizpildījāt visus laukus.