0
info@redzet.lv

Dzīvnieki » Dzīvā radība » Tauriņi

Mazais viršu zilenītisMazais nātru raibenis (vasaras forma)
Lasīt aprakstu
Mazais nātru raibenis (vasaras forma), Mazais nātru raibenis (Araschnia levana), Nātru raibeņi, Raibeņi, Tauriņi, Kukaiņi

Mazais nātru raibenis (vasaras forma)

Kods: D-0606-09
Autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2009. gada 21. jūlijā
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
159 KB
S 2000 x 1334 px
1.94 MB
M 2480 x 1653 px
21 x 14 cm / 300 dpi
L 3154 x 2103 px
26.7 x 17.81 cm / 300 dpi
4.47 MB
REĢISTRĒJIES
30 dienas
IEGŪSTI S IZMĒRA
FOTOGRĀFIJAS
PRIVĀTPERSONĀM
sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI
LIETOŠANAI

sākot ar 5 EUR
Augstas kvalitātes bildes
5 € = 5 FOTO
10 € = 20 FOTO
 Mazais nātru raibenis
Araschnia levana 
 Valsts     Dzīvnieki (Animalia)
 Klase  Kukaiņi (Insecta)
 Kārta  Zvīņspārņi (Lepidoptera)
 Apakškārta  Sūcējsnuķaiņi (Glossata)
 Infrakārta  Dažādspārnu tauriņi (Heteroneura)
 Virsdzimta  Dižtauriņu virsdzimta (Papilionoidea)
 Dzimta  Raibeņu dzimta (Nymphalidae)
 Apakšdzimta  Īstie raibeņi (Nymphalinae)
Cilts      Raibeņu cilts (Nymphalini)
Ģints  Āzijas raibeņi (Araschnia)
Suga  Mazais nātru raibenis (Araschnia levana)

Mazais nātru raibenis (Araschnia levana) ir izteikti mazākais no ‘klasiskajiem’ raibeņiem ar divām pilnīgi atšķirīgām krāsu formām.

NO VIRSPUSES: Pavasara paaudze ar raibeņiem raksturīgu oranži melnu krāsojumu. Uz visiem spārniem bagātīgs melno plankumu daudzums. Pakaļspārnu pamatnes tumšas ar raksturīgu oranžu tīklojuma rakstu. Svaigiem īpatņiem to ārmalā izteikta gaiši zilu laukumiņu josla. Otrā vasaras paaudze kardināli atšķirīga – ar tumši brūnu, gandrīz melnu pamattoni. Katra spārna vidusdaļā plata, balta josla – priekšspārniem tā vidusdaļā pārtraukta. Pakaļspārnu ārmalās šauras, oranžas joslas, kas nedaudz izteiktas arī priekšspārnu ārmalās. Zīmējums mainīgs – aukstākās vasarās krāsojumā vairāk dominē oranžā krāsa.

NO APAKŠPUSES: Pamattonis kastaņbrūns ar gaišāku centrālo joslu, kam ārpusē pieguļ tumšāka josla (izteiktāka otrajai paaudzei) un raksturīgi uzkrītošām, gaiši krāsotajām spārnu dzīslām. Pavasara paaudzei pamattonis nedaudz raibāks ar vairāku krāsu piejaukumu.

DZĪVES CIKLS: Gadā attīstās divas paaudzes. Pārziemo kūniņas stadijā. Pieaugušie tauriņi izšķiļas pašā maija sākumā un lido līdz jūnija sākumam. Otrā paaudze izlido jūnija vidū un lido līdz augusta beigām. Kāpurus uz barības augiem var atrast no maija vidus līdz pat septembrim.

BARĪBAS AUGI: Kāpuri barojas tikai ar lielajām nātrēm (Urtica dioica).

BIOTOPS: Mežmalas, krūmāji un ceļmalas. Tauriņi mēdz baroties ar dažādu ziedu nektāru – vairāk otrās paaudzes īpatņi.

NESAJAUKT: Otrās paaudzes īpatņus ar sausseržu raibeni, kas ir lielāks izmēros, noapaļotāku spārnu formu un bez oranžas krāsas spārnu virspusē.

Spārnu izpletums 28 – 34 mm

Mazā nātru raibeņa raksturīgākā īpatnība ir sezonālā mainība. Spārnu plētums 28-32 mm. Pavasara eksemplāriem (forma levana) ir ķieģeļsarkani spārni ar tumšu zīmējumu, vasaras paaudzes eksemplāriem (forma prorsa) spārni ir melni ar baltu zīmējumu. Linnejs, aprakstot šos tauriņus, abas formas atzīmēja kā atsevišķas sugas. Vēlāk zinātnieki konstatēja, ka tauriņa krāsas veidošanās ir atkarīga no temperatūras, kādā attīstās kūniņa. Ja vasara ir auksta vai novēlojies kāpurs attīstās rudenī, rodas tauriņš starpformu krāsā. Audzējot kūniņas laboratorijas apstākļos dažādās temperatūrās, var iegūt veselu rindu starpformu. Kāpuri uz nātru lapām iesākumā dzīvo grupās, pēc tam izklīst. Iztraucēti saritinās un krīt zemē. Pieauguša kāpura garums aptuveni 30 mm. Kūniņas piestiprinās pie augu stiebriem. Mazais nātru raibenis plaši izplatīts Viduseiropā un Dienvideiropā, Latvijā parasts visur, kur aug nātres. Pēdējos desmit gados vērojama skaita palielināšanās.

dabasdati.lv
latvijasdaba.lv

Mazais nātru raibenis (vasaras forma)

Kods: D-0606-09
Autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2009. gada 21. jūlijā
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
159 KB
S 2000 x 1334 px
1.94 MB
M 2480 x 1653 px
21 x 14 cm / 300 dpi
L 3154 x 2103 px
26.7 x 17.81 cm / 300 dpi
4.47 MB
REĢISTRĒJIES
30 dienas
IEGŪSTI S IZMĒRA
FOTOGRĀFIJAS
PRIVĀTPERSONĀM
sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI
LIETOŠANAI

sākot ar 5 EUR
Augstas kvalitātes bildes
5 € = 5 FOTO
10 € = 20 FOTO
Portālu www.redzet.lv un www.gotobaltic.com veidotāju grupas darbības sākums meklējams jau 2004. gadā, kad pulciņš domubiedru – 4 jaunieši un viens pieaugušais – brauca pa Latviju muzicēdami un iepazīdami Latvijas dabu un atklādami ceļotprieku. Tolaik arī radās interese par fotografēšanu, kā rezultātā laika gaitā sakrājās liels fotoarhīvs. Radās jautājums, kur to likt, kā izmantot, lai tam būtu kāda jēga? Tāpēc arī dzima ideja par portāla izveidošanu, un nu jau dažus gadus tā ir sekmīgi realizēta, jo portālā www.redzēt.lv līdz šim ir ievietots vairāk par 20000 bildēm, ik dienas tam ir ap 600 unikālo skatījumu un ir bilžu bezmaksas lejuplādes iespēja, kas tiek plaši izmantota.
Apceļojot Latviju, radās secinājums, ka mums ir ļoti daudz skaistu, bet neapzinātu vietu un ceļotājam nebūt nav viegli ātri un ērti atrast sev vajadzīgo informāciju, kas kurā vietā būtu apskates vērts. Sākām vākt materiālus dažādās interneta vietnēs, un vajadzība atkal deva jaunu ideju – veidot ceļotājam ērtu portālu, kurā vienuviet būtu iespējams atrast visu vajadzīgo informāciju – ko attiecīgajā vietā apskatīt, kur paēst, kur pārnakšņot, kur vērsties dažādu tehnisku nepieciešamību un kļūmju gadījumos. Pašreiz esam šīs idejas īstenošanas sākumā, un mūsu mērķis ir ar portāla www.gotobaltic.com palīdzību veidot tūrismam pievilcīgu Latvijas un vēlāk visas Baltijas tēlu, kā arī reklamēt mūsu organizācijas, uzņēmējus, individuālos ražotājus u.c., palīdzot viņiem piesaistīt klientus.
Sākumā plānojam parādīt kartē Latviju, sadalītu pa reģioniem un novadiem. Reģionu kartē būs redzamas interesantākās apskates vietas. Novados varēs redzēt plašāku informāciju par apskates vietām un sociāli nozīmīgiem objektiem.
Savu mērķi sākam īstenot ar Kurzemes novadiem.
Ērtības labad piedāvājam divus apskates veidus:
1. Uzklikšķinot atveram novada karti un izvēlamies sev interesējošo objektu apskati.
2. Sev interesējošas vietas aplūkošanai izvēlamies no saraksta.
Papildus kartei un apskates vietu sarakstam portālā atradīsiet attiecīgo vietu fotogrāfijas un informatīvus aprakstus. Tas jums palīdzēs izvēlēties savu ceļojumu pieturas un galamērķus.
Mūsu lielais mērķis ir šādā veidā parādīt visu Baltiju.
Perspektīvā plānojam portālu tulkot angļu, krievu, vācu, ķīniešu un poļu valodās, tādējādi piedāvājot lielisku produktu šo valstu tūristiem.

Tā kā uzdevums ir ļoti liels, aicinām katru interesantu uz sadarbību.


Turpināt lejuplādēt

Sākot ar 1 eiro atbalstu
saņemsiet iespēju 30 dienas
LEJUPLĀDĒT FOTOGRĀFIJAS LABĀ KVALITĀTĒ
(S izmērs, A4, 2000 x 1333 px)
bez www.redzet.lv logo

UZZINĀT VAIRĀK
REĢISTRĒJIES

un
30 dienas
iegūsti
JEBKURAS FOTOGRĀFIJAS FOTOGRĀFIJAS LABĀ KVALITĀTĒ
(S izmērs, A4, 2000 x 1333 px) bez www.redzet.lv logo
Reģistrēties
PRIVĀTPERSONĀM sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI LIETOŠANAI sākot ar 5 EUR
Reģistrējoties saņemsi piekļuvi
lejuplādes pogai

Varēsi lejuplādēt jebkuras izvēlētās fotogrāfijas!
Garantējam Jūsu sniegtās informācijas konfidencialitāti.
Jautājumu gadījumā sazinieties ar mums: info@redzet.lv
IEGŪSTI AUGSTAS KVALITĀTES FOTOGRĀFIJAS

5 € = 5 FOTO vai 10 € = 20 FOTO
iegūsti FOTOGRĀFIJAS AUGSTĀ KVALITĀTĒ
L izmērs, 3888 x 2592 px, vai XL izmērā


Raksti mums uz:
info@redzet.lv
un iegūsti izvēlētās fotogrāfijas!

Izvēlieties jebkuras 5 fotogrāfijas neatkarīgi no lieluma un kvalitātes par 5 eiro, vai jebkuras 20 fotogrāfijas par 10 eiro.

Ielogoties

Jūs neaizpildījāt abus laukus.

Reģistrēties

Jūs neaizpildījāt visus laukus.