0
info@redzet.lv

Dzīvnieki » Putni » Tārtiņveidīgo kārta

Ventas rumba KuldīgāJūras žagata
Lasīt aprakstu
Lielais ķīris, Lielais ķīris (Larus ridibundus), Kaiju dzimta, Putni

Lielais ķīris

Kods: D-0017-07
Autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2007. gada 04. jūlijā
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
158 KB
S 2000 x 1333 px
1.56 MB
M 2480 x 1653 px
21 x 14 cm / 300 dpi
2.22 MB
REĢISTRĒJIES
30 dienas
IEGŪSTI S IZMĒRA
FOTOGRĀFIJAS
PRIVĀTPERSONĀM
sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI
LIETOŠANAI

sākot ar 5 EUR
Augstas kvalitātes bildes
5 € = 5 FOTO
10 € = 20 FOTO
Lielais ķīris (Larus ridibundus) 
 Klasifikācija
 Valsts     Dzīvnieki (Animalia)
 Tips  Hordaiņi (Chordata)
 Klase  Putni (Aves)
 Kārta  Tārtiņveidīgie (Charadriiformes)
 Dzimta  Kaiju dzimta (Laridae)
 Ģints  Ķīri (Chroicocephalus)
 Suga Lielais ķīris (Chroicocephalus ridibundus)

Lielais ķīris (Latīņu v. – Larus ridibundus; Angļu val. - Black – headed Gull; Vācu val. – Lachmöwe; Krievu val. - Озерная чайка)

Lielais ķīris ir visbiežāk sastopamā, vidēja lieluma, slaida kaija. Kājas sarkanas. Pavasarī pieaugušajiem putniem uz galvas slīpi norobežota tumši brūna „maska”. Gaiši zilganpelēko spārnu gali melni, balta aste. Lidojumā uzkrītoši balta spārnu priekšmala (sevišķi pretskatā),spārnu apakšpuse gaiša. Rudenī galva balta ar tumšu plankumu ausu apvidū, melna aste. Jaunie ķīri ir brūnganpelēki ar baltām galvām., melnu astes galu, un neskaidri baltām krūtīm. Lidojošus kukaiņus ķer arī gaisā.

Parasti apmetas  šaurlapu vilkuvālīšu vai niedru ceriem aizaugušos ezeros un upes grīvās. Barojoties dažādās ūdenstilpēs, jūrmalā (sevišķi ostās), uz tikkko apstrādātiem laukiem, pilsētās, izgāstuvēs. Tie sastopami lielākās un mazākās kolonijās.

Ligzdo: Seklos ezeros un dīķos, arī ūdensaugu slīkšņās vai uz salām. Aprīlī – maijā. Parasti lielās kolonojās. Ligzdu taisa uz ciņiem vai peldošām zāļu saknēm, dēj 2 – 3 netīri zaļganas, olīvdzelteniem vai brūniem plankumiem izgreznotas paprāvas olas.

Balss: Ķērcošs „kirrāā” u. tml. Sevišķi trokšņains ligzdošanas vietās.

Ceļo: Atlido martā, aizlido oktobrī. Neliela daļa var pārziemot tepat.

Nesajaukt: Ar melngalvas kaiju, kurai pavasarī melnā galva taisni norobežota no baltā kakla, spārnu gali nav melni, kājas melnas, un ar mazo ķīri, kurš augumā mazāks, pelēkmelnu spārnu apakšpusi un atšķirīgu balsi.

Avots: J. Baumanis, V. Klimpiņš „Putni Latvijā”, Kārlis Grigulis „Putnu grāmata”.

 


Lielais ķīris (Larus ridibundus)
ir neliela izmēra kaija (Tārtiņveidīgo kārta, Kaiju dzimta), kas minitās lielākajā daļā Eiropas un Āzijas, kā arī Kanādas austrumu piekrastē. Vairums populācijas ir gājputni, kas ziemot dodas tālāk uz dienvidiem, bet daži putni, kas apdzīvo Eiropas maigāka klimata daļas, ir arī to pastāvīgie iemītnieki.

Šī kaija ir aptuveni 38-44 cm gara ar 94-105 cm gariem spārniem. Tā mitinās kolonijās niedrājos vai purvos, vai ezeru saliņās, un veido ligzdas uz cietas pamatnes. Kā lielākā daļa kaiju, lielais ķīris ir bara putns. Tomēr tā nav jūras putns un reti kad novērojama virs ūdens tālu no krasta.

Lielais ķīris ir drosmīgs putns, kas nebaidās cilvēka tuvuma un ir viegli piebarojams. Ķīris neatteiksies parakāties pa pilsētas atkritumiem vai „pamedīt” bezmugurkaulniekus nopļautos labības laukos.

Lidojumā viegli pamanīt putna balto spārnu kontūras. Vasarā pieaugušam putnam galva ir šokolādes brūnā krāsā (ne melna, kaut arī putna angliskais nosaukums ir „black-headed gull” – „melngalvas kaija”), gaiši pelēks ķermenis, melni spārnu gali, sarkans knābis un kājas. Ziemā putns ir gaišā tērpā.

Šīs sugas pārstāvim nepieciešami 2 gadi, lai sasniegtu briedumu.

Lielais ķīris ir ļoti trokšņains, skaļš un „kašķīgs” putns – šo iespaidu vēl pastiprina fakts, ka konkrētie putni parasti uzturas baros.

Jau vairākus gadus pēc kārtas lielie ķīri kopā ar zīriņiem kā ligzdošanas vietu ir iecienījuši Preses nama jumtu Rīgā, Daugavas kreisajā krastā.

lv.wikipedia.org

Lielais ķīris

Kods: D-0017-07
Autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2007. gada 04. jūlijā
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
158 KB
S 2000 x 1333 px
1.56 MB
M 2480 x 1653 px
21 x 14 cm / 300 dpi
2.22 MB
REĢISTRĒJIES
30 dienas
IEGŪSTI S IZMĒRA
FOTOGRĀFIJAS
PRIVĀTPERSONĀM
sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI
LIETOŠANAI

sākot ar 5 EUR
Augstas kvalitātes bildes
5 € = 5 FOTO
10 € = 20 FOTO
Portālu www.redzet.lv un www.gotobaltic.com veidotāju grupas darbības sākums meklējams jau 2004. gadā, kad pulciņš domubiedru – 4 jaunieši un viens pieaugušais – brauca pa Latviju muzicēdami un iepazīdami Latvijas dabu un atklādami ceļotprieku. Tolaik arī radās interese par fotografēšanu, kā rezultātā laika gaitā sakrājās liels fotoarhīvs. Radās jautājums, kur to likt, kā izmantot, lai tam būtu kāda jēga? Tāpēc arī dzima ideja par portāla izveidošanu, un nu jau dažus gadus tā ir sekmīgi realizēta, jo portālā www.redzēt.lv līdz šim ir ievietots vairāk par 20000 bildēm, ik dienas tam ir ap 600 unikālo skatījumu un ir bilžu bezmaksas lejuplādes iespēja, kas tiek plaši izmantota.
Apceļojot Latviju, radās secinājums, ka mums ir ļoti daudz skaistu, bet neapzinātu vietu un ceļotājam nebūt nav viegli ātri un ērti atrast sev vajadzīgo informāciju, kas kurā vietā būtu apskates vērts. Sākām vākt materiālus dažādās interneta vietnēs, un vajadzība atkal deva jaunu ideju – veidot ceļotājam ērtu portālu, kurā vienuviet būtu iespējams atrast visu vajadzīgo informāciju – ko attiecīgajā vietā apskatīt, kur paēst, kur pārnakšņot, kur vērsties dažādu tehnisku nepieciešamību un kļūmju gadījumos. Pašreiz esam šīs idejas īstenošanas sākumā, un mūsu mērķis ir ar portāla www.gotobaltic.com palīdzību veidot tūrismam pievilcīgu Latvijas un vēlāk visas Baltijas tēlu, kā arī reklamēt mūsu organizācijas, uzņēmējus, individuālos ražotājus u.c., palīdzot viņiem piesaistīt klientus.
Sākumā plānojam parādīt kartē Latviju, sadalītu pa reģioniem un novadiem. Reģionu kartē būs redzamas interesantākās apskates vietas. Novados varēs redzēt plašāku informāciju par apskates vietām un sociāli nozīmīgiem objektiem.
Savu mērķi sākam īstenot ar Kurzemes novadiem.
Ērtības labad piedāvājam divus apskates veidus:
1. Uzklikšķinot atveram novada karti un izvēlamies sev interesējošo objektu apskati.
2. Sev interesējošas vietas aplūkošanai izvēlamies no saraksta.
Papildus kartei un apskates vietu sarakstam portālā atradīsiet attiecīgo vietu fotogrāfijas un informatīvus aprakstus. Tas jums palīdzēs izvēlēties savu ceļojumu pieturas un galamērķus.
Mūsu lielais mērķis ir šādā veidā parādīt visu Baltiju.
Perspektīvā plānojam portālu tulkot angļu, krievu, vācu, ķīniešu un poļu valodās, tādējādi piedāvājot lielisku produktu šo valstu tūristiem.

Tā kā uzdevums ir ļoti liels, aicinām katru interesantu uz sadarbību.


Turpināt lejuplādēt

Sākot ar 1 eiro atbalstu
saņemsiet iespēju 30 dienas
LEJUPLĀDĒT FOTOGRĀFIJAS LABĀ KVALITĀTĒ
(S izmērs, A4, 2000 x 1333 px)
bez www.redzet.lv logo

UZZINĀT VAIRĀK
REĢISTRĒJIES

un
30 dienas
iegūsti
JEBKURAS FOTOGRĀFIJAS FOTOGRĀFIJAS LABĀ KVALITĀTĒ
(S izmērs, A4, 2000 x 1333 px) bez www.redzet.lv logo
Reģistrēties
PRIVĀTPERSONĀM sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI LIETOŠANAI sākot ar 5 EUR
Reģistrējoties saņemsi piekļuvi
lejuplādes pogai

Varēsi lejuplādēt jebkuras izvēlētās fotogrāfijas!
Garantējam Jūsu sniegtās informācijas konfidencialitāti.
Jautājumu gadījumā sazinieties ar mums: info@redzet.lv
IEGŪSTI AUGSTAS KVALITĀTES FOTOGRĀFIJAS

5 € = 5 FOTO vai 10 € = 20 FOTO
iegūsti FOTOGRĀFIJAS AUGSTĀ KVALITĀTĒ
L izmērs, 3888 x 2592 px, vai XL izmērā


Raksti mums uz:
info@redzet.lv
un iegūsti izvēlētās fotogrāfijas!

Izvēlieties jebkuras 5 fotogrāfijas neatkarīgi no lieluma un kvalitātes par 5 eiro, vai jebkuras 20 fotogrāfijas par 10 eiro.

Ielogoties

Jūs neaizpildījāt abus laukus.

Reģistrēties

Jūs neaizpildījāt visus laukus.