0
info@redzet.lv

Dzīvnieki » Mājdzīvnieki » Govis

Holšteinas melnraibā govsGovs peldas Daugavā
Lasīt aprakstu
Latvijas brūnā govs, Latvijas brūnā govs, Govs, Liellops, Bos primigenius taurus

Latvijas brūnā govs

Kods: D-095-11
Autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2011. gada 21. augustā
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
265 KB
S 2000 x 1333 px
2.83 MB
M 2480 x 1653 px
21 x 14 cm / 300 dpi
L 2849 x 1899 px
24.12 x 16.08 cm / 300 dpi
5.38 MB
REĢISTRĒJIES
30 dienas
IEGŪSTI S IZMĒRA
FOTOGRĀFIJAS
PRIVĀTPERSONĀM
sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI
LIETOŠANAI

sākot ar 5 EUR
Augstas kvalitātes bildes
5 € = 5 FOTO
10 € = 20 FOTO
 Latvijas brūnā
 Valsts     Dzīvnieki (Animalia)
 Tips  Hordaiņi (Chordata)
 Klase  Zīdītāji (Mammalia)
 Kārta  Pārnadži (Artiodactyla)
 Dzimta  Dobradži (Bovidae)
 Apakšdzimta  Vēršu apakšdzimta (Bovinae)
 Cilts  Vēršu cilts (Bovini)
 Ģints  Vērši (Bos)
 Suga Taurs (Bos primigenius)
 Pasuga  Liellops (Bos primigenius taurus)

Latvijas Brūnā govs


Šķirnes vispārējs raksturojums
Latvijā piena ražošanā, slaucamo govju pamatšķirne ir Latvijas brūnā (LB). Latvijas Brūnā govju šķirne pieder pie sarkano govju šķirņu grupas. Šķirnes veidošanās sākums ir 19.gs. beigas un 20.gs. sākums. Kā šķirne Latvijas Brūnā ir apstiprināta 1922. gadā.

Galvenā priekšrocība šai šķirnei ir tā, ka šķirne veidota no vietējiem sarkanajiem lopiem vairāku simtu gadu garumā, tā ir piemērojusies vietējiem klimatiskajiem apstākļiem, kas nosaka govju ēdināšanas tipu un turēšanas veidu. Latvijas Brūnās šķirnes dzīvnieki ir ražīgi, izturīgi, samērā pieticīgi.

Savā gandrīz 100 gadu ilgajā pastāvēšanas laikā Latvijas Brūnajā šķirnē ir notikuši vairāki pilnveidošanās periodi ar citu sarkano govju šķirņu, tādu kā Dānijas sarkanās, Angleras, Švices, Zviedrijas sarkanraibās un Holšteinas sarkanraibās šķirnes vaislas dzīvnieku izmantošanu selekcijā.

Rezultātā tiek veidota mūsdienu prasībām atbilstoša produktīva govju šķirne. Šī procesa laikā, no vietējās Latvijas Brūnās šķirnes, daudzi gēni, par kuru lietderību šobrīd vēl nav izsmeļošas informācijas, var izzust neatgriezeniski.

Šķirnes fenotipiskais raksturojums
Tipiskas vietējās Latvijas Brūnās šķirnes govis ir sarkanīgi brūnas. Galva, kājas nedaudz tumšākas. Deguna spogulis tumši pelēks. Ragi nelieli, vainagveidīgi liekti, balti ar melniem galiem. Dzīvnieki ir ar spēcīgu kaulu uzbūvi, ar stiprām kājām un nagiem, kam ir cieta nagu zole. Reti slimo ar kāju un nagu slimībām. Krustu augstums buļļiem -153cm, dzīvmasa – 1013kg, krustu augstums govīm - 131 cm, dzīvmasa – 540 kg- 600 kg. Dzīvnieki piemēroti piena un gaļas iegūšanai. Atkarībā no ēdināšanas apstākļiem vidējais izslaukums laktācijā no 3000 –6000 kg, atsevišķu govju ražība sasniegta no 10 000 – 11 000 kg piena, tauku saturs 4.46%, olbaltuma saturs 3.31%. Latvijas Brūnās šķirnes govju piena olbaltumvielas ir ar paaugstinātu kazeīna A un B frakcijas daudzumu. Tādēļ pienā ir ļoti maz šķīstošā proteīna un galvenokārt visas olbaltumvielas tiek izmantotas siera gatavošanai.

Šķirnes pozitīvās īpašības
Šīs šķirnes dzīvnieki ir izturīgi pret vielu maiņas slimībām pieticīgos, vai trūcīgos ēdināšanas apstākļos. Šķirne raksturīga ar labu barības, sevišķi - tilpumainās, izmantošanas spēju, auglību un ilgmūžību. Šķirne labi pielāgojas atšķirīgiem klimatiskajiem apstākļiem, (Astoņdesmitajos gados, LB šķirnes govis labi aklimatizējās Aizkaukāza un Vidusāzijas republikās).

Visu minēto īpašību dēļ, tipiskas Latvijas Brūnās šķirnes govis ir piemērotas un ekonomiski izdevīgas bioloģisko saimniecību ganāmpulkos. Šī šķirne būtu piemērota arī tām saimniecībām, kas atrodas , ar vides aizsardzību saistītās lieguma zonās, kur jāsaglabā biotopu daudzveidība un ir dažādi lopbarības ražošanas ierobežojumi.

Latvijas Brūnās govju šķirnes saglabāšana
LB govju šķirne sastāv no trīs atsevišķām dzīvnieku izcelsmes līnijām: Potrimpi, Ullori un Odini. Sakarā ar to , ka tīršķirnes dzīvnieku atražošana un pavairošana jāveic ar ļoti mazu dzīvnieku skaitu, pieļaujams izmantot arī tos Latvijas Brūnās šķirnes dzīvniekus, kas satur radnieciskās Dānijas Sarkanās un Angleras šķirnes asins piejaukumu ne vairāk par 40%. Citu šķirņu izmantošana genofonda atražošanā nav pieļaujama un tāpēc visām programmā iekļautajām govīm katru gadu tiek piesaistīti genofonda saglabāšanai apstiprināti buļļi.

2011. gadā, Latvijas Brūnās šķirnes saglabāšanas programmā, iekļāvušās 36 saimniecības ar 110 dzīvniekiem. Pārsvarā tās ir piemājas saimniecības, vai zemnieku saimniecības ar nelielu lopu skaitu. Dzīvnieki tiek turēti un baroti ekstensīvos apstākļos. Dzīvnieki tiek ēdināti, ar ne visai kvalitatīvu, tilpumaino barību zāles un siena veidā, laktācijas sākuma periodā piedodot nelielu spēkbarības daudzumu.
www.zm.gov.lvLatvijas brūnā jeb Latvijas brūnā govs ir viena no liellopu (Bos primigenius taurus) piena - gaļas šķirnēm, kas izveidota Latvijā, tās saīsinātais apzīmējums ir LB. Šķirne ir ražīga, izturīga, samērā pieticīga. Tā spēj ražot pietiekoši daudz piena ar augstu olbaltumvielu un tauku saturu tajā, izmantojot lēto zāles lopbarību ar nelielām spēkbarības devām.

Latvijas brūnā piena ražošanā Latvijā ir slaucamo govju pamatšķirne. Tā tiek audzēta visā Latvijā un pēc pārraudzības datiem to skaits ir ap 75% no kopskaita. Latvijas šķirnes dzīvnieku audzētāju savienības ciltsdarba programmā paredzēts Latvijas brūno šķirni attīstīt tikai kā piena šķirni.

Vēsture
Latvijas brūnā govju šķirne pieder pie sarkano govju šķirņu grupas. Šķirnes veidošanās sākums ir 19. gadsimta beigas un 20. gadsimta sākums. Latvijas piena govs šķirnes selekcijas darbu uzsāka Paulis Lejiņš (pirmais Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents) 1910. gadā, uzņemoties Zemgales Lustes muižas mācību un izmēģinājumu saimniecības vadītāja pienākumus. Pirmo reizi Latvijas brūnās šķirnes govs reģistrēta 1911. gadā kā Latvijas sarkanbrūnā govs. Šķirne izveide uzsākta, krustojot vietējos liellopus ar Angelnes šķirnes liellopiem. Lai panāktu augstāku ražību selekcijā sāka izmantot Dāņu sarkano govju buļļus. Par šķirnes bāzi - vietējām govīm 1914. gadā Krievijas Zemkopības ministrijas zinātniskās padomes profesors J. Ļiskuna raksta, ka "jānāk bez tam arī pie slēdziena, ka šo lopu labākie pārstāvji ir ļoti vērtīgi, ar augstu barības atmaksu un piena atdevi. Šie lopi sevišķi vērtīgi sliktu ganību un trūcīgas barības apstākļos.” 1922. gadā Latvijas brūnā tiek apstiprināta kā šķirne. Savā pastāvēšanas laikā Latvijas brūnajai ir notikuši vairāki pilnveidošanās periodi ar citu sarkano govju šķirņu vaislas dzīvnieku izmantošanu selekcijā, kā Dānijas sarkanā, Angleras, Švices, Zviedrijas sarkanraibā un Holšteinas sarkanraibā. Vislielākā Latvijas brūno govju šķirnes populācija bija vērojama 1980. gadā ( 141 700 LB liellopi). Selekcijas mērķis ir izveidot mūsdienu prasībām atbilstoša produktīvu govju šķirni. Lai, uzlabojot šķirni, nezaudētu vietējo ģenētisko resursu, ir izstrādāta ciltsdarba programma, kas atbilst apakšpasākumam "Lauksaimniecības dzīvnieku ģenētisko resursu saglabāšanai".

Veicot Latvijas brūnās ģenētisko analīzi, zinātnieki secināja, ka tā ir samērā tuva radiniece Latvijas zilajai govij, bet vistuvākā radniecība tai ir ar Lietuvas sarkano govi, kā arī ar Angelnes šķirni, bet lielākās atšķirības, salīdzinot Baltijas sarkano govju šķirnes, konstatētas ar Igaunijas sarkano un Dānijas sarkano govju šķirnēm

Izskats un īpašības
Latvijas brūnās matojums kā jau nosaukums norāda ir sarkanīgi brūns, ar vairākām niansēm. Galva un kājas beiži ir nedaudz tumšākas. Toties deguna spogulis ir tumši pelēks. Ragi ir nelieli, vainagveidīgi liekti. To krāsa balta ar melniem galiem. Latvijas brūnās ir vidēji lieli liellopi ar spēcīgu kaulu uzbūvi. Buļļa augstums krustos ir 153 cm, govs augstums 131 cm. Buļļa svars 1013 kg, govs svars 540 kg. Latvijas brūnajai ir raksturīgas labas atražošanas spējas, izturīgas kājas un nagi, ar cietu nagu zoli. Tai piemīt spēcīga dzīvotspēja nelabvēlīgos apstākļos, sasniedzot lielāku ilgmūžību ne kā citu šķirņu govis. Arī izvesta no Latvijas, tā labi pielāgojas jaunajiem klimatiskiem apstākļiem, kas atšķiras no Latvijas apstākļiem. Sevišķi izturīga Latvijas brūnā ir karstos klimatiskos apstākļos.

Atkarībā no ēdināšanas apstākļiem vidējais izslaukums Latvijas brūnajai ir 3000 – 6000 kg , atsevišķām govīm ražība var sasniegta 10 000 – 11 000 kg piena. Tauku saturs pienā 4.46%, olbaltuma saturs 3.31%. Latvijas brūnās šķirnes pirmpienēm atnešanās vecums 26 mēneši, kas ir viens no labākajiem rādītājiem. Latvijas brūnajai ir garš produktīvais mūžs. Latvijā pēc 2000. gada pārraudzības datiem visilgākais produktīvais govs mūžs bija Latvijas brūnās šķirnes dzīvniekiem – vidēji 3,5 laktācijas, kas ir par 12,4% lielāks nekā citu sarkano un melnraibo šķirņu dzīvniekiem. Augstražīgo govju grupā vecums Latvijas brūnās šķirnes dzīvniekiem ir pat par 17,4% lielāks nekā pārējām šķirņu dzīvniekiem. Labākajām Latvijas brūnajām govīm izslaukums standartlaktācijā ir 305 slaukšanas dienas, sasniedz 13 – 14 tūkstošus litru. Tas ir tikpat, cik populārajām piena šķirnes Amerikas Holšteinas govīm.

Latvijas brūno pavairošana
Salīdzinot ar citu Latvijā audzējamo šķirņu govīm, Latvijas brūnajai ir labāki atražošanas rādītāji. No 100 Latvijas brūnās šķirnes govīm tiek iegūti 86 teļi, kas ir par 1 – 6 teļiem vairāk nekā no citām sarkanajām šķirnēm un par 14 teļiem vairāk nekā no melnraibajām govīm. Latvijas brūnajai ir labas apaugļošanās spējas. Grūsnības sasniegšanai ir nepieciešami vidēji 1,6 sēklojumi, kas ir ap 50% mazāk nekā citām piena šķirnēm Latvijā. Latvijas brūnajām govīm pamatā ir vieglas, neapgrūtinātas dzemdības.

Latvijas brūno govju šķirne sastāv no trīs atsevišķām dzīvnieku izcelsmes līnijām- Potrimpi, Ullori un Odini. Tā kā tīršķirnes dzīvnieku skaits ir palicis ievērojami mazs, ar kuru jāveic dzīvnieku atražošana un pavairošana, pieļaujams izmantot arī tos Latvijas brūnās šķirnes dzīvniekus, kas satur radnieciskās Dānijas sarkanās un Angleras šķirnes asins piejaukumu ne vairāk par 40%. Citu šķirņu izmantošana nav pieļaujama.
lv.wikipedia.org

Latvijas brūnā govs

Kods: D-095-11
Autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2011. gada 21. augustā
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
265 KB
S 2000 x 1333 px
2.83 MB
M 2480 x 1653 px
21 x 14 cm / 300 dpi
L 2849 x 1899 px
24.12 x 16.08 cm / 300 dpi
5.38 MB
REĢISTRĒJIES
30 dienas
IEGŪSTI S IZMĒRA
FOTOGRĀFIJAS
PRIVĀTPERSONĀM
sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI
LIETOŠANAI

sākot ar 5 EUR
Augstas kvalitātes bildes
5 € = 5 FOTO
10 € = 20 FOTO
Portālu www.redzet.lv un www.gotobaltic.com veidotāju grupas darbības sākums meklējams jau 2004. gadā, kad pulciņš domubiedru – 4 jaunieši un viens pieaugušais – brauca pa Latviju muzicēdami un iepazīdami Latvijas dabu un atklādami ceļotprieku. Tolaik arī radās interese par fotografēšanu, kā rezultātā laika gaitā sakrājās liels fotoarhīvs. Radās jautājums, kur to likt, kā izmantot, lai tam būtu kāda jēga? Tāpēc arī dzima ideja par portāla izveidošanu, un nu jau dažus gadus tā ir sekmīgi realizēta, jo portālā www.redzēt.lv līdz šim ir ievietots vairāk par 20000 bildēm, ik dienas tam ir ap 600 unikālo skatījumu un ir bilžu bezmaksas lejuplādes iespēja, kas tiek plaši izmantota.
Apceļojot Latviju, radās secinājums, ka mums ir ļoti daudz skaistu, bet neapzinātu vietu un ceļotājam nebūt nav viegli ātri un ērti atrast sev vajadzīgo informāciju, kas kurā vietā būtu apskates vērts. Sākām vākt materiālus dažādās interneta vietnēs, un vajadzība atkal deva jaunu ideju – veidot ceļotājam ērtu portālu, kurā vienuviet būtu iespējams atrast visu vajadzīgo informāciju – ko attiecīgajā vietā apskatīt, kur paēst, kur pārnakšņot, kur vērsties dažādu tehnisku nepieciešamību un kļūmju gadījumos. Pašreiz esam šīs idejas īstenošanas sākumā, un mūsu mērķis ir ar portāla www.gotobaltic.com palīdzību veidot tūrismam pievilcīgu Latvijas un vēlāk visas Baltijas tēlu, kā arī reklamēt mūsu organizācijas, uzņēmējus, individuālos ražotājus u.c., palīdzot viņiem piesaistīt klientus.
Sākumā plānojam parādīt kartē Latviju, sadalītu pa reģioniem un novadiem. Reģionu kartē būs redzamas interesantākās apskates vietas. Novados varēs redzēt plašāku informāciju par apskates vietām un sociāli nozīmīgiem objektiem.
Savu mērķi sākam īstenot ar Kurzemes novadiem.
Ērtības labad piedāvājam divus apskates veidus:
1. Uzklikšķinot atveram novada karti un izvēlamies sev interesējošo objektu apskati.
2. Sev interesējošas vietas aplūkošanai izvēlamies no saraksta.
Papildus kartei un apskates vietu sarakstam portālā atradīsiet attiecīgo vietu fotogrāfijas un informatīvus aprakstus. Tas jums palīdzēs izvēlēties savu ceļojumu pieturas un galamērķus.
Mūsu lielais mērķis ir šādā veidā parādīt visu Baltiju.
Perspektīvā plānojam portālu tulkot angļu, krievu, vācu, ķīniešu un poļu valodās, tādējādi piedāvājot lielisku produktu šo valstu tūristiem.

Tā kā uzdevums ir ļoti liels, aicinām katru interesantu uz sadarbību.


Turpināt lejuplādēt

Sākot ar 1 eiro atbalstu
saņemsiet iespēju 30 dienas
LEJUPLĀDĒT FOTOGRĀFIJAS LABĀ KVALITĀTĒ
(S izmērs, A4, 2000 x 1333 px)
bez www.redzet.lv logo

UZZINĀT VAIRĀK
REĢISTRĒJIES

un
30 dienas
iegūsti
JEBKURAS FOTOGRĀFIJAS FOTOGRĀFIJAS LABĀ KVALITĀTĒ
(S izmērs, A4, 2000 x 1333 px) bez www.redzet.lv logo
Reģistrēties
PRIVĀTPERSONĀM sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI LIETOŠANAI sākot ar 5 EUR
Reģistrējoties saņemsi piekļuvi
lejuplādes pogai

Varēsi lejuplādēt jebkuras izvēlētās fotogrāfijas!
Garantējam Jūsu sniegtās informācijas konfidencialitāti.
Jautājumu gadījumā sazinieties ar mums: info@redzet.lv
IEGŪSTI AUGSTAS KVALITĀTES FOTOGRĀFIJAS

5 € = 5 FOTO vai 10 € = 20 FOTO
iegūsti FOTOGRĀFIJAS AUGSTĀ KVALITĀTĒ
L izmērs, 3888 x 2592 px, vai XL izmērā


Raksti mums uz:
info@redzet.lv
un iegūsti izvēlētās fotogrāfijas!

Izvēlieties jebkuras 5 fotogrāfijas neatkarīgi no lieluma un kvalitātes par 5 eiro, vai jebkuras 20 fotogrāfijas par 10 eiro.

Ielogoties

Jūs neaizpildījāt abus laukus.

Reģistrēties

Jūs neaizpildījāt visus laukus.