Lapegles (Larix) ir priežu dzimtas skujukoki, kas rudenī zaudē skujas. Pavasaros lapaegles izskatās īpaši pievilcīgi ar to jaunajām skujām un izteiktajiem sievišķajiem ziediem. Ziedi ir purpura krāsā. Lapegle ir dekoratīvs koks, kas Latvijā ieviests jau aptuveni 2 gs., sastopama visā valstī apstādījumos, parkos, vietām stādītās mežaudzēs.
Latvijā biežāk audzē Eiropas lapegli (L.decidua). Pavasarī jaunie dzinumi ir kaili, jaunās skujas ir gaiši zaļā krāsā. Skujas veidojas pušķos pa 30-40. Tās ir 1 līdz 3 cm garas. Rudenī tās dzeltē un nobirst parasti novembra sākumā. Eiropas lapegle zied maijā, čiekuriem ir olveida forma, tie parasti ir 2-4cm gari.
Sugu uzskaitījums
Lapegļu ģintī ir no 10 līdz 14 sugām. Šis skaitlis svārstās, jo zinātnieku vidū nav vienprātības par dažu sugu izdalīšanu.
Amerikas lapegle (Larix laricina)
Daurijas lapegle (Larix gmelinii)
Eiropas lapegle (Larix decidua)
Himalaju lapegle (Larix himalaica)
Japānas lapegle (Larix kaempferi)
Sibīrijas lapegle (Larix sibirica)
Eiropas lapegle
(Latīņu: Larix decidua Mill.; angliski: European Larch; vāciski: Europäische Lärche; krievu: лиственница европейская)
Apraksts:
Priežu dzimtas koks (augstums līdz 40 m). Miza pelēkbrūna, krevaina. Vainags plati piramidāls. Zari horizontāli, izplesti. Skujas mīkstas, šauri lineāras, vasarzaļas (ga 2-3 cm), uz garvasām pamīšus, uz īsvasām blīvos pušķos. Čiekuri (ga 3-5 cm) veidojas uz īsvasām; tie sākumā sarkani, tad zaļi, bet nogatavojoties kļūst pelēkbrūni. Čiekuru segzvīņas (īpaši labi tas redzams negataviem čiekuriem) garākas nekā sēklzvīņas.
Izplatība:
Viduseiropā un Dienvideiropā savvaļā sastopama suga. Daudzās citās teritorijās ieviesta kultūrā vai apstādījumos.
Latvijā nereti visā valstī apstādījumos, parkos, vietām stādītās mežaudzēs pēc kailcirtes un apmežotos karjeros. Ieviests koks (nav vietējā suga).
Biotopi:
Stādītas mežaudzes sausās minerālaugsnēs.
Īpašas norādes:
Dekoratīvs koks.
www.latvijasdaba.lv
Latvijas klimata apstākļos audzēšanai piemērotākās sugas ir Eiropas lapegle (Larix decidua), Japānas lapegle (Larix kaempferi) un Sukačeva lapegle (Larix sukaczewii), kurai skujas nodzeltē un nobirst trīs četras nedēļas agrāk nekā Eiropas un Japānas lapeglei.
Sibīrijas lapegle (Larix sibirica) necieš mūsu klimatu – arī tad, ja tā iederīgā vietā iestādīta, tā nīkuļo, apaug ar sūnām un ķērpjiem.