0
info@redzet.lv

Daba » Augi » Ogas

LāceneBrūklenes
Lasīt aprakstu
Lācenes oga, Lācene (Rubus chamaemorus), Ogas

Lācenes oga

Kods: A-185-16
Autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2016. gada 31. jūlijā
PAR
BRĪVU
1000 x 677 px
72 dpi
164 KB
S 2000 x 1353 px
2.14 MB
M 2480 x 1653 px
21 x 14 cm / 300 dpi
L 3300 x 2232 px
27.94 x 18.9 cm / 300 dpi
5.34 MB
REĢISTRĒJIES
30 dienas
IEGŪSTI S IZMĒRA
FOTOGRĀFIJAS
PRIVĀTPERSONĀM
sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI
LIETOŠANAI

sākot ar 5 EUR
Augstas kvalitātes bildes
5 € = 5 FOTO
10 € = 20 FOTO
Lācene 
Rubus chamaemorus (L.) 
 Valsts     Augi (Plantae)
 Tips  Segsēkļi (Magnoliophyta)
 Klase  Divdīgļlapji (Magnoliopsida)
 Dzimta  Rožu dzimta (Rosaceae)
 Ģints  Avenes (Rubus)
 Suga  Lācene (R. chamaemorus)

Lācene - Rubus chamaemorus (L.)

Lācene - angliski: Cloudberry; vāciski: Moltebeere; krievu: морошка приземистая


Apraksts:
Daudzgadīgs, neliels (ga 5-30 cm) rožu dzimtas lakstaugs ar gariem, ložņājošiem sakneņiem. Stublājs stāvs, paciets, izklaidus apmatots. Lapas pamīšus, ar kātu, ieapaļas (ga, pl 3-6 cm), piecstaraini vai septiņstaraini daivainas, plātne krokaina, mala zāģzobaina, pamats neizteikti sirdsveidīgs. Ziedi lieli, pa vienam stublāja galotnē. Kauslapas un vainaglapas parasti pa 5. Kauslapas zaļas, strupas, auglim nogatavojoties atliecas. Vainaglapas baltas (ga 0.8-1.5 cm), gandrīz divreiz garākas nekā kauslapas. Auglis - sākumā sārts, nogatavojoties zeltaini dzeltens, sulīgs kauleņu kopauglis. Zied maijā, jūnija sākumā. Augļi ienākas augustā.

Izplatība:
Aukstā un mērenā klimata (iekļaujot kalnu apvidus) teritoriju suga polam tuvos apvidos.

Latvijā diezgan bieži visā teritorijā.

Biotopi:
Veido lielas, nereti blīvas un klājeniskas audzes sūnu purvos un purvainos priežu mežos. Sūnu purvu (Cl. Oxycocco-Sphagnetea) un purvaino priežu mežu (Cl. Vaccinio-Piceetea, Ass. Vaccinio uliginosi-Pinetum) augu sabiedrību neiztrūkstoša un raksturīga suga.

Īpašas norādes:
Pārtikas augs.
www.latvijasdaba.lv


Lācene (Rubus chamaemorus) ir rožu dzimtas suga. Tas ir Latvijas augstajos purvos diezgan bieži sastopams neliels lakstaugs.

Daudzgadīgs, neliels, ne vairāk kā 30 cm augsts, vienmājas rožu dzimtas lakstaugs ar gariem, ložņājošiem sakneņiem. Stublājs — stāvs ar nedaudzām zvīņveidīgām zemlapām. Lapas — pamīšus, ar garu kātu, ieapaļas, daivainas, nereti līdz 15 cm lieluma. Ziedi — balti, lieli, līdz 3 cm diametrā, pa vienam stublāja galotnē. Kauslapas un vainaglapas no 4 līdz 10, bet parasti pa 5. Kauslapas zaļas, strupas, auglim nogatavojoties atliecas. Auglis — sākumā iebalti zaļš, vēlāk sārts un nogatavojoties zeltaini dzeltens kopauglis ar specifisku medus garšu. Zied maijā, jūnijā. Augļi ienākas jau jūlijā, tos lieliski var vākt arī negatavus (obligāti jābūt sārtiem), pēc tam izklāt mājās uz auduma un 2—3 dienu laikā ogas nogatavojas bez kvalitātes zaudējumiem. Pārgatavojušies augļi kļūst blāvi dzelteni un negaršīgi.
lv.wikipedia.org


Gatavās ogas ir koši dzeltenas, dzintaraini caurspīdīgas. Īpaši daudz lāceņu ēst nav ieteicams, jo cietie kauliņi var kairināt kuņģa gļotādu.
Lāceņu ogas satur līdz 5 % cukura (glikozi un fruktozi), fitoestrogēnus, augļskābes (linolskābi un alfalinolskābi), organiskās skābes (citronskābi un ābolskābi), karotīnu, dabiskos antioksidantus un lielu daudzumu C vitamīna, daudz minerālvielu un pektīnvielu, kā arī miecvielas un krāsvielas. Lāceņu kauliņu ekstraktu bieži izmanto kosmētikā pretgrumbu krēmu ražošanā.

Lāceņu lapas un stublāji satur arī lielu daudzumu antiseptisko vielu un miecvielu. Lāceņu lapu uzlējumus izmanto kuņģa un zarnu trakta darbības regulēšanai, akūta cistīta gadījumos, kā sviedrējošu līdzekli saaukstēšanās gadījumos, arī iekšējo asiņošanu apturēšanai. Lāceņu lapu uzlējumi efektīvi palīdz imunitātes stiprināšanā, bet izkaltētas, saberztas un ar nelielu daudzumu karsta ūdens aplietas lāceņu lapas var siet pie grūti dzīstošām brūcēm, jo lācenēs esošās antibakteriālās vielas veicina to dzīšanu.

Lāceņu ogām piemīt pretcingas, pretiekaisuma, diurētiska, sviedrējoša iedarbība, sulai - izteikti baktericīda aktivitāte. Lapu darbība ir savelkoša, diurētiska, pretiekaisuma, dziedinoša, tā sekmē asins reducēšanos.

Lācenes oga

Kods: A-185-16
Autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2016. gada 31. jūlijā
PAR
BRĪVU
1000 x 677 px
72 dpi
164 KB
S 2000 x 1353 px
2.14 MB
M 2480 x 1653 px
21 x 14 cm / 300 dpi
L 3300 x 2232 px
27.94 x 18.9 cm / 300 dpi
5.34 MB
REĢISTRĒJIES
30 dienas
IEGŪSTI S IZMĒRA
FOTOGRĀFIJAS
PRIVĀTPERSONĀM
sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI
LIETOŠANAI

sākot ar 5 EUR
Augstas kvalitātes bildes
5 € = 5 FOTO
10 € = 20 FOTO
Portālu www.redzet.lv un www.gotobaltic.com veidotāju grupas darbības sākums meklējams jau 2004. gadā, kad pulciņš domubiedru – 4 jaunieši un viens pieaugušais – brauca pa Latviju muzicēdami un iepazīdami Latvijas dabu un atklādami ceļotprieku. Tolaik arī radās interese par fotografēšanu, kā rezultātā laika gaitā sakrājās liels fotoarhīvs. Radās jautājums, kur to likt, kā izmantot, lai tam būtu kāda jēga? Tāpēc arī dzima ideja par portāla izveidošanu, un nu jau dažus gadus tā ir sekmīgi realizēta, jo portālā www.redzēt.lv līdz šim ir ievietots vairāk par 20000 bildēm, ik dienas tam ir ap 600 unikālo skatījumu un ir bilžu bezmaksas lejuplādes iespēja, kas tiek plaši izmantota.
Apceļojot Latviju, radās secinājums, ka mums ir ļoti daudz skaistu, bet neapzinātu vietu un ceļotājam nebūt nav viegli ātri un ērti atrast sev vajadzīgo informāciju, kas kurā vietā būtu apskates vērts. Sākām vākt materiālus dažādās interneta vietnēs, un vajadzība atkal deva jaunu ideju – veidot ceļotājam ērtu portālu, kurā vienuviet būtu iespējams atrast visu vajadzīgo informāciju – ko attiecīgajā vietā apskatīt, kur paēst, kur pārnakšņot, kur vērsties dažādu tehnisku nepieciešamību un kļūmju gadījumos. Pašreiz esam šīs idejas īstenošanas sākumā, un mūsu mērķis ir ar portāla www.gotobaltic.com palīdzību veidot tūrismam pievilcīgu Latvijas un vēlāk visas Baltijas tēlu, kā arī reklamēt mūsu organizācijas, uzņēmējus, individuālos ražotājus u.c., palīdzot viņiem piesaistīt klientus.
Sākumā plānojam parādīt kartē Latviju, sadalītu pa reģioniem un novadiem. Reģionu kartē būs redzamas interesantākās apskates vietas. Novados varēs redzēt plašāku informāciju par apskates vietām un sociāli nozīmīgiem objektiem.
Savu mērķi sākam īstenot ar Kurzemes novadiem.
Ērtības labad piedāvājam divus apskates veidus:
1. Uzklikšķinot atveram novada karti un izvēlamies sev interesējošo objektu apskati.
2. Sev interesējošas vietas aplūkošanai izvēlamies no saraksta.
Papildus kartei un apskates vietu sarakstam portālā atradīsiet attiecīgo vietu fotogrāfijas un informatīvus aprakstus. Tas jums palīdzēs izvēlēties savu ceļojumu pieturas un galamērķus.
Mūsu lielais mērķis ir šādā veidā parādīt visu Baltiju.
Perspektīvā plānojam portālu tulkot angļu, krievu, vācu, ķīniešu un poļu valodās, tādējādi piedāvājot lielisku produktu šo valstu tūristiem.

Tā kā uzdevums ir ļoti liels, aicinām katru interesantu uz sadarbību.


Turpināt lejuplādēt

Sākot ar 1 eiro atbalstu
saņemsiet iespēju 30 dienas
LEJUPLĀDĒT FOTOGRĀFIJAS LABĀ KVALITĀTĒ
(S izmērs, A4, 2000 x 1333 px)
bez www.redzet.lv logo

UZZINĀT VAIRĀK
REĢISTRĒJIES

un
30 dienas
iegūsti
JEBKURAS FOTOGRĀFIJAS FOTOGRĀFIJAS LABĀ KVALITĀTĒ
(S izmērs, A4, 2000 x 1333 px) bez www.redzet.lv logo
Reģistrēties
PRIVĀTPERSONĀM sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI LIETOŠANAI sākot ar 5 EUR
Reģistrējoties saņemsi piekļuvi
lejuplādes pogai

Varēsi lejuplādēt jebkuras izvēlētās fotogrāfijas!
Garantējam Jūsu sniegtās informācijas konfidencialitāti.
Jautājumu gadījumā sazinieties ar mums: info@redzet.lv
IEGŪSTI AUGSTAS KVALITĀTES FOTOGRĀFIJAS

5 € = 5 FOTO vai 10 € = 20 FOTO
iegūsti FOTOGRĀFIJAS AUGSTĀ KVALITĀTĒ
L izmērs, 3888 x 2592 px, vai XL izmērā


Raksti mums uz:
info@redzet.lv
un iegūsti izvēlētās fotogrāfijas!

Izvēlieties jebkuras 5 fotogrāfijas neatkarīgi no lieluma un kvalitātes par 5 eiro, vai jebkuras 20 fotogrāfijas par 10 eiro.

Ielogoties

Jūs neaizpildījāt abus laukus.

Reģistrēties

Jūs neaizpildījāt visus laukus.