0
info@redzet.lv

Daba » Augi » Krūmi

Krūklis (Trauslais krūklis)Rasa uz strauta sniegogas lapas
Lasīt aprakstu
Krūklis (Trauslais krūklis), Parastais krūklis (Frangula alnus), Ogas

Krūklis (Trauslais krūklis)

Kods: A-389-13
Autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2013. gada 24. augustā
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
102 KB
S 2000 x 1333 px
1.76 MB
M 2480 x 1653 px
21 x 14 cm / 300 dpi
L 3369 x 2246 px
28.52 x 19.02 cm / 300 dpi
4.54 MB
REĢISTRĒJIES
30 dienas
IEGŪSTI S IZMĒRA
FOTOGRĀFIJAS
PRIVĀTPERSONĀM
sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI
LIETOŠANAI

sākot ar 5 EUR
Augstas kvalitātes bildes
5 € = 5 FOTO
10 € = 20 FOTO

Trauslais krūklis, arī parastais krūklis (Frangula alnus)

Klasifikācija
Valsts    Augi (Plantae)
Nodalījums    Segsēkļi (Magnoliophyta)
Klase    Divdīgļlapji (Magnoliopsida)
Rinda    Rožu rinda (Rosales)
Dzimta    Pabērzu dzimta (Rhamnaceae)
Ģints    Krūkļi (Frangula)
Suga    Trauslais krūklis (F. alnus)

Parastais krūklis (latīņu: Frangula alnus; angļu: alder Buckthorn, vācu: Faulbaum; krievu: крушина ломкая) ir neliels (ga 1.5-4 m ) pabērzu dzimtas krūms. Vainags plašs. Miza tumši brūna, gluda, ar sīkiem, gaišiem punktiem. Pumpuri bez zvīņām. Lapas uz zariem pamīšus, veselas, eliptiskas (ga 3-8 cm, pl 2-4 cm), mala gluda, gals īsi smails, pamats ķīļveida, dzīslojums plūksnains. Ziedi sīki (ga 0.2-0.5 cm), balti vai zaļganbalti, pušķos pa 3-8 lapu žāklēs. Kauslapas garākas nekā vainaglapas, to skaits pa 5. Putekšņlapas īsākas nekā apziednis. Auglis - kaulenis (Ø 0.6-0.8 cm) ar 3 sēklām, negatavs zaļš, tad sarkans, gatavs - violeti melns. Gatava augļa mīkstums violeti sarkans. Augļi nogatavojas pakāpeniski: vienlaikus var atrast gan pilnīgi zaļus, gan daļēji gatavus, gan pilnīgi nogatavojušos augļus. Zied maijā un jūnijā.

Izplatība: Plaši Eiropā un Rietumāzijā. Ieviests Ziemeļamerikā.
Latvijā bieži visā valstī.

Biotopi: Dažādi krūmāji, meži, aizaugošas ganības, upju ielejas un gravas. Sastopams krūmu stāvā no atsevišķiem eksemplāriem līdz blīvās audzēs.

Īpašas norādes: Ārstniecības un krāsu augs. Līdzīgs parastajam pabērzam (Rhamnus cathartica). Atšķirams pēc piecdaļīga apziedņa (ne četrdaļīga), pamīšus lapām uz zariem (ne pušķos vai pretējām), pumpuri bez zvīņām, lapas dzīslojums plūksnains (nevis lokveidīgs), kā arī uz zariem nav strupu ērkšķu. Turklāt pabērzs, atšķirībā no krūkļa, salīdzinoši vairāk zaro, bet tā ziedi ir viendzimuma.
www.latvijasdaba.lv


Parastajam krūklim līdzīgi kā parastajam pabērzam, pēc ziedēšanas attīstās augļi, kas sākumā ir zaļi, tad sarkani un visbeidzot rudenī tie iegūst melnu nokrāsu. Taču atšķirībā no pabērza kuram ievāc ogas, krūklim drogai ievāc mizu agri pavasarī, sulu laikā no jaunajiem dzinumiem un resnajiem zariem. Svaigai mizai ir nepatīkama garša un smarža, kas izzūd, tiklīdz droga ir izžāvēta. Pareizi izžāvētas mizas iekšpuse ir sarkandzeltena, oranždzeltena vai oranžsarkana, bez plankumiem un smaržas, ar rūgtenu, diezgan nepatīkamu garšu.

Lai arī drogu var uzglabāt līdz pat 5 gadiem, izmantot ārstniecībā to var tikai pēc gada, jo svaiga miza satur vielas, kas rada sliktu dūšu, sāpes kuņģa un zarnu traktā. Mizu lieto kā caurejas līdzekli pie hroniska aizcietējuma. Tautas medicīnā to plaši izmanto aknu un nieru slimību, hemoroīdu, augoņu ārstēšanai, pret stiprām mēnešreizēm, kā arī zarnu parazītu izdzīšanai.

No drogas var pagatavot tēju un novārījumu. Novārījumu gatavo koncentrācijā 1:10, bet tējas pagatavošanai ņem ēdamkaroti drogas uz glāzi vāroša ūdens un vāra 15-20 minūtes. Pēc tam atdzesē, izkāš un dzer aukstu pa pusglāzei no rīta un vakarā.

Gremošanas veicināšanai, gastrīta un kuņģa čūlas ārstēšanai gatavo tēju no 3 daļām krūkļa mizas, 3 daļām nātru lapu, 2 daļām piparmētru lapu, 1 daļas kalmju sakneņu un 1 daļas baldriāna sakneņu. 2 ēdamkarotes drogas aplej ar 2 glāzēm vāroša ūdens, 10 minūtes pavāra, pēc tam nokāš. Dzer pa pusglāzei rītā un vakarā.

Nogatavojušos krūkļa augļus lieto pret tārpiem, kā arī tūskas, drudža un aknu slimību ārstēšanai. No augļiem var iegūt dzeltenu vai zaļu krāsu. Jāievēro, ka nepilnīgi nogatavojušies augļi ir indīgi un, tos lietojot, var saindēties.
dabasspeks.com

Krūklis (Trauslais krūklis)

Kods: A-389-13
Autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2013. gada 24. augustā
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
102 KB
S 2000 x 1333 px
1.76 MB
M 2480 x 1653 px
21 x 14 cm / 300 dpi
L 3369 x 2246 px
28.52 x 19.02 cm / 300 dpi
4.54 MB
Bildes fragmenti:
REĢISTRĒJIES
30 dienas
IEGŪSTI S IZMĒRA
FOTOGRĀFIJAS
PRIVĀTPERSONĀM
sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI
LIETOŠANAI

sākot ar 5 EUR
Augstas kvalitātes bildes
5 € = 5 FOTO
10 € = 20 FOTO
Portālu www.redzet.lv un www.gotobaltic.com veidotāju grupas darbības sākums meklējams jau 2004. gadā, kad pulciņš domubiedru – 4 jaunieši un viens pieaugušais – brauca pa Latviju muzicēdami un iepazīdami Latvijas dabu un atklādami ceļotprieku. Tolaik arī radās interese par fotografēšanu, kā rezultātā laika gaitā sakrājās liels fotoarhīvs. Radās jautājums, kur to likt, kā izmantot, lai tam būtu kāda jēga? Tāpēc arī dzima ideja par portāla izveidošanu, un nu jau dažus gadus tā ir sekmīgi realizēta, jo portālā www.redzēt.lv līdz šim ir ievietots vairāk par 20000 bildēm, ik dienas tam ir ap 600 unikālo skatījumu un ir bilžu bezmaksas lejuplādes iespēja, kas tiek plaši izmantota.
Apceļojot Latviju, radās secinājums, ka mums ir ļoti daudz skaistu, bet neapzinātu vietu un ceļotājam nebūt nav viegli ātri un ērti atrast sev vajadzīgo informāciju, kas kurā vietā būtu apskates vērts. Sākām vākt materiālus dažādās interneta vietnēs, un vajadzība atkal deva jaunu ideju – veidot ceļotājam ērtu portālu, kurā vienuviet būtu iespējams atrast visu vajadzīgo informāciju – ko attiecīgajā vietā apskatīt, kur paēst, kur pārnakšņot, kur vērsties dažādu tehnisku nepieciešamību un kļūmju gadījumos. Pašreiz esam šīs idejas īstenošanas sākumā, un mūsu mērķis ir ar portāla www.gotobaltic.com palīdzību veidot tūrismam pievilcīgu Latvijas un vēlāk visas Baltijas tēlu, kā arī reklamēt mūsu organizācijas, uzņēmējus, individuālos ražotājus u.c., palīdzot viņiem piesaistīt klientus.
Sākumā plānojam parādīt kartē Latviju, sadalītu pa reģioniem un novadiem. Reģionu kartē būs redzamas interesantākās apskates vietas. Novados varēs redzēt plašāku informāciju par apskates vietām un sociāli nozīmīgiem objektiem.
Savu mērķi sākam īstenot ar Kurzemes novadiem.
Ērtības labad piedāvājam divus apskates veidus:
1. Uzklikšķinot atveram novada karti un izvēlamies sev interesējošo objektu apskati.
2. Sev interesējošas vietas aplūkošanai izvēlamies no saraksta.
Papildus kartei un apskates vietu sarakstam portālā atradīsiet attiecīgo vietu fotogrāfijas un informatīvus aprakstus. Tas jums palīdzēs izvēlēties savu ceļojumu pieturas un galamērķus.
Mūsu lielais mērķis ir šādā veidā parādīt visu Baltiju.
Perspektīvā plānojam portālu tulkot angļu, krievu, vācu, ķīniešu un poļu valodās, tādējādi piedāvājot lielisku produktu šo valstu tūristiem.

Tā kā uzdevums ir ļoti liels, aicinām katru interesantu uz sadarbību.


Turpināt lejuplādēt

Sākot ar 1 eiro atbalstu
saņemsiet iespēju 30 dienas
LEJUPLĀDĒT FOTOGRĀFIJAS LABĀ KVALITĀTĒ
(S izmērs, A4, 2000 x 1333 px)
bez www.redzet.lv logo

UZZINĀT VAIRĀK
REĢISTRĒJIES

un
30 dienas
iegūsti
JEBKURAS FOTOGRĀFIJAS FOTOGRĀFIJAS LABĀ KVALITĀTĒ
(S izmērs, A4, 2000 x 1333 px) bez www.redzet.lv logo
Reģistrēties
PRIVĀTPERSONĀM sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI LIETOŠANAI sākot ar 5 EUR
Reģistrējoties saņemsi piekļuvi
lejuplādes pogai

Varēsi lejuplādēt jebkuras izvēlētās fotogrāfijas!
Garantējam Jūsu sniegtās informācijas konfidencialitāti.
Jautājumu gadījumā sazinieties ar mums: info@redzet.lv
IEGŪSTI AUGSTAS KVALITĀTES FOTOGRĀFIJAS

5 € = 5 FOTO vai 10 € = 20 FOTO
iegūsti FOTOGRĀFIJAS AUGSTĀ KVALITĀTĒ
L izmērs, 3888 x 2592 px, vai XL izmērā


Raksti mums uz:
info@redzet.lv
un iegūsti izvēlētās fotogrāfijas!

Izvēlieties jebkuras 5 fotogrāfijas neatkarīgi no lieluma un kvalitātes par 5 eiro, vai jebkuras 20 fotogrāfijas par 10 eiro.

Ielogoties

Jūs neaizpildījāt abus laukus.

Reģistrēties

Jūs neaizpildījāt visus laukus.