0
info@redzet.lv

Daba » Ainava » Mežs

Langervaldes meža skulptūrasKailcirtes panorāma, priežu jaunaudze un apses
Lasīt aprakstu
Kailcirte, Kailcirte, Mežs

Kailcirte

Kods: A-361-19
Autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2019. gada 3. jūnijā
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
203 KB
S 2000 x 1333 px
2.32 MB
M 2480 x 1653 px
21 x 14 cm / 300 dpi
L 6000 x 4000 px
50.8 x 33.87 cm / 300 dpi
18.4 MB
REĢISTRĒJIES
30 dienas
IEGŪSTI S IZMĒRA
FOTOGRĀFIJAS
PRIVĀTPERSONĀM
sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI
LIETOŠANAI

sākot ar 5 EUR
Augstas kvalitātes bildes
5 € = 5 FOTO
10 € = 20 FOTO

Kailcirte ir ciršanas veids, kad mežaudze tiek novākta vienā paņēmienā. Pēc kailcirtes mežs tiek atjaunots mākslīgi (stādot vai sējot) vai dabiski. Maksimālā kailcirtes platība ir ierobežota. Silā, mētrājā, lānā, damaksnī, vērī un gāršā nav atļautas kailcirtes, kuru platība ir lielāka par 5 hektāriem. Pārējos meža tipos kailcirtes platība nedrīkst pārsniegt 2 hektārus. Silā, mētrājā un lānā – sausieņu meža tipos, kur vienīgā pieļaujamā koku suga ir priede, kailcirtes platību var palielināt līdz 10 hektāriem, ja tiek saglabāti ne mazāk kā 20 priedes sēklas koku (sēklas ražojoši, dzīvotspējīgi koki ar taisniem stumbriem un labi attīstītiem vainagiem) katrā cirsmas platības hektārā.
www.silava.lv


Kailcirte ir viens no meža galvenās izmantošanas veidiem, kad mežizstrādes rezultātā audzes šķērslaukums tiek samazināts zem kritiskā. Pēc kailcirtes veikšana bez meža atjaunošanas vairs nav iespējama meža audzēšana.

No dabas aizsardzības viedokļa kailcirte ir līdzīga dabiskajiem procesiem dabā, piemēram,vējgāzēm vai meža ugunsgrēkiem. Vienīgā atšķirība – veicot kailcirti, tiek izvesti visi kokmateriāli, un īpašnieks gūst peļņu, taču vējgāzēs kokmateriāli paliek mežā sapūt, palielinot meža ekoloģisko vērtību. Atmirusī koksne  ir svarīga dažādām kukaiņu sugām.

Kailcirtes nodrošina iespēju mežam atjaunoties ar saulmīļu koku sugām, piemēram, priedi un ozolu. Tas ir svarīgi, jo šie koki nodrošina dzīvotni citām koku sugām. Šīs abas sugas nevar atjaunoties zem segaudzes vainagu klāja. Braucot pa Rīgas – Tallinas šoseju, lielā platībā ir apskatāms neveiksmīgs mēģinājums atjaunot mežu ar priedi. Jaunās priedītes paaugā pēctam nonīkst lielo priežu apēnojuma dēļ. Jāpiebilst gan, ka ne visi gadījumi ir neveiksmīgi Zviedrijā ir apskatāmas priežu audzes, kas atjaunojušās zem valdaudzes.

Otrs biežāk lietotais galvenās cirtes veids ir izlases cirte, kad audze tiek nocirsta vairākos piegājienos. Izlases cirtes priežu audzēs veicina egļu audžu veidošanos, kā tas ir noticis, piemēram, Gaujas nacionālajā parkā. Egļu audzes salīdzinājumā ar priežu audzēm, kam parasti ir bagātīgs pamežs, nodrošina krietni mazāku bioloģisko daudzveidību. Tās arī maina ainavu.

Šobrīd normatīvie akti aizliedz kailcirtes ozolu audzēs, lai aizsargātu šīs bioloģiski vērtīgās audzes, taču ir atļautas izlases cirtes. Rezultātā pēc pirmā koku ciršanas paņēmiena veikšanas uzlabojas gaismas apstākļi un sāk augt egle, kas ir ēncietīga. Savukārt, gaismas intensitāte veselīgai ozolu reģenerācijai ir par mazu. Lai patiešām veiksmīgi varētu saglabāt ozolu audzes, tās būtu jāatļauj cirst kailcirtē ar nosacījumu, ka pēctam atkal ozoli tiek iestādīti no jauna. Tādējādi veidotos dažādu vecumu ozolu audžu mozaīka, kas ir ieguvums dabai. Savukārt, meža industrija iegūtu ozola koksni.

Kailcirtes priekšrocības ir būtiskas no ekonomiskā viedokļa. Mežizstrādes izmaksas ir mazākas, jo nav jācenšas netraumēt atstājamos kokus. Kailcirte ir efektīvāka, jo noteikta apjoma kokmateriālu iegūšanai ir jācērt līdz par trīs reizēm mazāka platība. Pēc kailcirtes meža īpašnieks var izmantot selekcionētu stādmateriālu, lai veicinātu nākamās audzes ražību.
latvijasmezs.lv

Kailcirte

Kods: A-361-19
Autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2019. gada 3. jūnijā
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
203 KB
S 2000 x 1333 px
2.32 MB
M 2480 x 1653 px
21 x 14 cm / 300 dpi
L 6000 x 4000 px
50.8 x 33.87 cm / 300 dpi
18.4 MB
REĢISTRĒJIES
30 dienas
IEGŪSTI S IZMĒRA
FOTOGRĀFIJAS
PRIVĀTPERSONĀM
sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI
LIETOŠANAI

sākot ar 5 EUR
Augstas kvalitātes bildes
5 € = 5 FOTO
10 € = 20 FOTO
Portālu www.redzet.lv un www.gotobaltic.com veidotāju grupas darbības sākums meklējams jau 2004. gadā, kad pulciņš domubiedru – 4 jaunieši un viens pieaugušais – brauca pa Latviju muzicēdami un iepazīdami Latvijas dabu un atklādami ceļotprieku. Tolaik arī radās interese par fotografēšanu, kā rezultātā laika gaitā sakrājās liels fotoarhīvs. Radās jautājums, kur to likt, kā izmantot, lai tam būtu kāda jēga? Tāpēc arī dzima ideja par portāla izveidošanu, un nu jau dažus gadus tā ir sekmīgi realizēta, jo portālā www.redzēt.lv līdz šim ir ievietots vairāk par 20000 bildēm, ik dienas tam ir ap 600 unikālo skatījumu un ir bilžu bezmaksas lejuplādes iespēja, kas tiek plaši izmantota.
Apceļojot Latviju, radās secinājums, ka mums ir ļoti daudz skaistu, bet neapzinātu vietu un ceļotājam nebūt nav viegli ātri un ērti atrast sev vajadzīgo informāciju, kas kurā vietā būtu apskates vērts. Sākām vākt materiālus dažādās interneta vietnēs, un vajadzība atkal deva jaunu ideju – veidot ceļotājam ērtu portālu, kurā vienuviet būtu iespējams atrast visu vajadzīgo informāciju – ko attiecīgajā vietā apskatīt, kur paēst, kur pārnakšņot, kur vērsties dažādu tehnisku nepieciešamību un kļūmju gadījumos. Pašreiz esam šīs idejas īstenošanas sākumā, un mūsu mērķis ir ar portāla www.gotobaltic.com palīdzību veidot tūrismam pievilcīgu Latvijas un vēlāk visas Baltijas tēlu, kā arī reklamēt mūsu organizācijas, uzņēmējus, individuālos ražotājus u.c., palīdzot viņiem piesaistīt klientus.
Sākumā plānojam parādīt kartē Latviju, sadalītu pa reģioniem un novadiem. Reģionu kartē būs redzamas interesantākās apskates vietas. Novados varēs redzēt plašāku informāciju par apskates vietām un sociāli nozīmīgiem objektiem.
Savu mērķi sākam īstenot ar Kurzemes novadiem.
Ērtības labad piedāvājam divus apskates veidus:
1. Uzklikšķinot atveram novada karti un izvēlamies sev interesējošo objektu apskati.
2. Sev interesējošas vietas aplūkošanai izvēlamies no saraksta.
Papildus kartei un apskates vietu sarakstam portālā atradīsiet attiecīgo vietu fotogrāfijas un informatīvus aprakstus. Tas jums palīdzēs izvēlēties savu ceļojumu pieturas un galamērķus.
Mūsu lielais mērķis ir šādā veidā parādīt visu Baltiju.
Perspektīvā plānojam portālu tulkot angļu, krievu, vācu, ķīniešu un poļu valodās, tādējādi piedāvājot lielisku produktu šo valstu tūristiem.

Tā kā uzdevums ir ļoti liels, aicinām katru interesantu uz sadarbību.


Turpināt lejuplādēt

Sākot ar 1 eiro atbalstu
saņemsiet iespēju 30 dienas
LEJUPLĀDĒT FOTOGRĀFIJAS LABĀ KVALITĀTĒ
(S izmērs, A4, 2000 x 1333 px)
bez www.redzet.lv logo

UZZINĀT VAIRĀK
REĢISTRĒJIES

un
30 dienas
iegūsti
JEBKURAS FOTOGRĀFIJAS FOTOGRĀFIJAS LABĀ KVALITĀTĒ
(S izmērs, A4, 2000 x 1333 px) bez www.redzet.lv logo
Reģistrēties
PRIVĀTPERSONĀM sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI LIETOŠANAI sākot ar 5 EUR
Reģistrējoties saņemsi piekļuvi
lejuplādes pogai

Varēsi lejuplādēt jebkuras izvēlētās fotogrāfijas!
Garantējam Jūsu sniegtās informācijas konfidencialitāti.
Jautājumu gadījumā sazinieties ar mums: info@redzet.lv
IEGŪSTI AUGSTAS KVALITĀTES FOTOGRĀFIJAS

5 € = 5 FOTO vai 10 € = 20 FOTO
iegūsti FOTOGRĀFIJAS AUGSTĀ KVALITĀTĒ
L izmērs, 3888 x 2592 px, vai XL izmērā


Raksti mums uz:
info@redzet.lv
un iegūsti izvēlētās fotogrāfijas!

Izvēlieties jebkuras 5 fotogrāfijas neatkarīgi no lieluma un kvalitātes par 5 eiro, vai jebkuras 20 fotogrāfijas par 10 eiro.

Ielogoties

Jūs neaizpildījāt abus laukus.

Reģistrēties

Jūs neaizpildījāt visus laukus.