0
info@redzet.lv

Pilsēta » Arhitektūra » Skaista, interesanta arhitektūra

Restaurētais Elejas muižas Tējas namiņšKuldīgas rajona tiesa
Lasīt aprakstu
Elejas muižas Tējas namiņš, Elejas muižas Tējas namiņš, Elejas muiža, Eleja, Elejas pagasts

Elejas muižas Tējas namiņš

Kods: V-108-19-AM
Autors: Ausma Melluma
Bildēts 2019. gada 28. aprīlī
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
293 KB
S 2000 x 1333 px
2.97 MB
M 2480 x 1653 px
21 x 14 cm / 300 dpi
L 6000 x 4000 px
50.8 x 33.87 cm / 300 dpi
20.5 MB
REĢISTRĒJIES
30 dienas
IEGŪSTI S IZMĒRA
FOTOGRĀFIJAS
PRIVĀTPERSONĀM
sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI
LIETOŠANAI

sākot ar 5 EUR
Augstas kvalitātes bildes
5 € = 5 FOTO
10 € = 20 FOTO

Jelgavas novadā, 2015. gada vidū, tika uzsākta Elejas muižas Tējas namiņa un vēsturiskā mūra žoga restaurācija. Darbi pie abu objektu atjaunošanas tika pabeigti gada nogalē, projekta summa pārsniedza 400 000 eiro un to realizēja AS „Būvuzņēmums Restaurators”.

Muižas parks ir svarīga kultūras pasākumu norises vieta ne tikai Elejas pilsētai, bet arī visam Jelgavas novadam. Parkā tiek organizēti dažādi pasākumi un atzīmēti nozīmīgi notikumi – novada vai bērnu svētki. Taču līdz ar vēsturiskā Tējas namiņa restaurāciju ir pavērušās daudz plašākas iespējas parka izmantošanai dažādu kultūras un citu saviesīgu pasākumu (piemēram, kāzu) organizēšanai.

1915. gadā, kad nodega muižas ansambļa galvenā ēka, būtiski ieguldījumi parkā vairs nenotika. Šobrīd parkam ir divi saimnieki – daļa īpašuma ir privāts, daļa joprojām pieder pašvaldībai: Elejas muiža, Teātra un Viesu nams ir privātīpašums, bet pārējā parka daļa ir Jelgavas novada pašvaldības īpašumā, kas sevī iekļauj 143 metrus mūra žoga daļu, parka teritoriju un arī Tējas namiņu. Vēsturiski muižas parka platība bija 110 000 kvadrātmetri, bet kopējā muižas teritorija aizņēma 17,102 hektārus.

„Ja pēdējos gadus būtu bijušas kārtīgas ziemas ar sniegu, tad mūsu saruna nemaz nenotiktu – vienkārši nebūtu par ko runāt, jo Elejas muižas parkā Tējas namiņš un arī mūra arkveida žogs nebūtu izturējis sniega svaru, tas sabruktu, un vairs nebūtu ko rekonstruēt. Tā jau daudzviet notiek – gaida, kamēr vēsturiskās būves sabrūk. Daudz retāk mēs varam piedzīvot to, ka šāda veida apbūvē tiek atjaunoti vides pirmelementi,” saka Elejas muižas parka Tējas namiņa un mūra arkveida žoga arhitekts Ēriks Cērpiņš, piebilstot, ka tieši tāpēc šis projekts ir unikāls ne tikai Latvijā, bet visā Ziemeļeiropā.

Kad pavērās iespēja ne tikai iekonservēt parka apbūvi, bet reāli ķerties pie atjaunošanas darbiem, gan pašvaldības speciālisti, gan piesaistītais arhitekts apjauta, ka vēsturiskās liecības par to, kāds agrāk izskatījies Tējas namiņš, praktiski nav saglabājušās. Kā stāsta A.Škutāne, ir pieejama vien sena fotogrāfija no kādas privātkolekcijas, kas tad arī darbu gaitā kalpoja par iedvesmas un vēstures avotu.

Galvenais palīgs ēkas pirmatnējā izskata noskaidrošanā bija Rundāles pils savulaik apkopotais materiāls un tā sauktie „pētījumi dabā” jeb pamatīgs darbs pussabrukušajā Tējas namiņā, pa gabaliņam vien liekot kopā atrastās un atklātās detaļas. „Piemēram, mēs, sākot namiņa izpēti, atklājām, ka uz koka konstrukcijām ir daļēji saglabājušies īpaši dekoratīvi apgleznojumi. Tos kopā ar restauratoriem rūpīgi atklājām, pa gabaliņiem vien pārzīmējām, un tā mums izdevās iegūt daļu vēstures elpas. Tāpat tika atklātas detaļas terases griestos,” stāsta arhitekts.

Tējas namiņa telpiskā uzbūve patiesībā ir ļoti vienkārša – tā ir kvadrātveida telpa ar nelielu nišu, durvīm un lieliem logiem, kas paver skatu uz parku, kā arī nojume, kas ļāva siltajos gada mēnešos atrasties svaigā gaisā.

Soli pa solim atklājot Tējas namiņa vēsturisko auru, atklāta arī tā īpašā pacilājošā noskaņa, ko rada šī ēka. „Ēkas salātzaļā krāsa uz pelēko koka kolonnu fona piešķir tai gaisīgumu, tādu nedaudz pacilātu raksturu – masīvās mūra konstrukcijas iegūst vieglumu. Tieši tāpat kā namiņa iekštelpa, kas savos zeltainajos toņos piešķir ēkai pacilājošu noskaņu,” savu redzējumu atklāj arhitekts.
www.restaurators.lv

Pašreizējais Elejas muižas ansamblis veidots 19. gs. sākumā, klasicisma stilā pēc grāfa Kristofa Johana Frīdriha (Žanno) Mēdema pasūtījuma. Savulaik tas atzīts par Kurzemes klasicisma pērli un izcilu būvniecības paraugu Eiropā. Pirmā pasaules kara laikā 1915. gadā ēkas tika nodedzinātas. Līdz mūsdienām saglabājusies muižas pārvaldnieka māja un teātra māja jeb klēts, tējas namiņš un senā baronu kapsēta, bet no kādreizējās majestātiskās pils palikušas vien drupas. Kopš 1967. gada Elejas muižas ansamblis ir valsts nozīmes arhitektūras piemineklis.

Parka teritorijas struktūras un stādījumi atbilst romantiskiem ainavu parkiem. Elejas parka teritorijā aug 15 dižkoki. Elejas muižas parks no dendroloģiskās un bioloģiskās daudzveidības viedokļa ir vērtējama kā saudzējama vides „pērle” Latvijas un Eiropas mērogā. Parka ziemeļu pusē atrodas Tējas namiņš kas ietilpst muižas ēku ansamblī un celts līdz ar pils būvniecību 19. gs. sākumā. Tējas namiņā savulaik atradies pēdējās Kurzemes - Zemgales hercogienes Dorotejas piemineklis, tā dēļ 19. gs. vidū tējas namiņš tika paplašināts un izbūvēta apsīdas piebūve, joprojām redzama pieminekļa iedobuma vieta.

Nopostīts reizē ar pili 1915. gadā, bet pēc 100 gadiem - 2015. gadā tējas namiņš un 19.gs celtais žogs ar arkādēm piedzīvoja savu "atdzimšanu" un romatisko izskatu.

Parkā atjaunotas vēsturiskās taciņas, uzbūvēts tiltiņš pāri dīķim uz pussalu un izveidoti divi apmeklētājiem saistoši, interaktīvi objekti – tēlnieka Gļeba Panteļejeva skulptūra “Mīlestībai”, kuras burvība viskrāšņāk atklājas krēslas stundās, un vides objekts “Saruna”, kas ļauj cilvēkiem sarunāties katram no sava ūdenstilpnes krasta. Tējas namiņā notiek laulību ceremonijas, bet ekskursantu grupas tiek cienātas ar tēju.

Tējas namiņa darba laiks

 • Pirmdienās - slēgts

 • Otrdienās - 11:00-17:00
 • Trešdienās - 11:00-17:00
 • Ceturtdienās - 11:00-17:00
 • Piektdienās - 10:00-18:00
 • Sestdienās - 10:00-18:00
 • Svētdienās - slēgts

Papildus informācija
Pēc atjaunošanas Elejas Tējas namiņš darbojas kā:

 • Tūrisma objekts;
 • Laulību ceremonijas vieta;
 • Kāzu pieturvieta;
 • Vieta, kur organizēt tematiskus pasākumus - koncertus, tējas degustācijas, dzejas vakarus, dzimšanas dienas svinības, vecmeitu ballītes u.tml. pasākumus.

Optimālais cilvēku skaits Tējas namiņa iekštelpās - 30, ārpus  - neierobežots.
www,visit.jelgava.lv

Elejas muižas Tējas namiņš

Kods: V-108-19-AM
Autors: Ausma Melluma
Bildēts 2019. gada 28. aprīlī
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
293 KB
S 2000 x 1333 px
2.97 MB
M 2480 x 1653 px
21 x 14 cm / 300 dpi
L 6000 x 4000 px
50.8 x 33.87 cm / 300 dpi
20.5 MB
REĢISTRĒJIES
30 dienas
IEGŪSTI S IZMĒRA
FOTOGRĀFIJAS
PRIVĀTPERSONĀM
sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI
LIETOŠANAI

sākot ar 5 EUR
Augstas kvalitātes bildes
5 € = 5 FOTO
10 € = 20 FOTO
Portālu www.redzet.lv un www.gotobaltic.com veidotāju grupas darbības sākums meklējams jau 2004. gadā, kad pulciņš domubiedru – 4 jaunieši un viens pieaugušais – brauca pa Latviju muzicēdami un iepazīdami Latvijas dabu un atklādami ceļotprieku. Tolaik arī radās interese par fotografēšanu, kā rezultātā laika gaitā sakrājās liels fotoarhīvs. Radās jautājums, kur to likt, kā izmantot, lai tam būtu kāda jēga? Tāpēc arī dzima ideja par portāla izveidošanu, un nu jau dažus gadus tā ir sekmīgi realizēta, jo portālā www.redzēt.lv līdz šim ir ievietots vairāk par 20000 bildēm, ik dienas tam ir ap 600 unikālo skatījumu un ir bilžu bezmaksas lejuplādes iespēja, kas tiek plaši izmantota.
Apceļojot Latviju, radās secinājums, ka mums ir ļoti daudz skaistu, bet neapzinātu vietu un ceļotājam nebūt nav viegli ātri un ērti atrast sev vajadzīgo informāciju, kas kurā vietā būtu apskates vērts. Sākām vākt materiālus dažādās interneta vietnēs, un vajadzība atkal deva jaunu ideju – veidot ceļotājam ērtu portālu, kurā vienuviet būtu iespējams atrast visu vajadzīgo informāciju – ko attiecīgajā vietā apskatīt, kur paēst, kur pārnakšņot, kur vērsties dažādu tehnisku nepieciešamību un kļūmju gadījumos. Pašreiz esam šīs idejas īstenošanas sākumā, un mūsu mērķis ir ar portāla www.gotobaltic.com palīdzību veidot tūrismam pievilcīgu Latvijas un vēlāk visas Baltijas tēlu, kā arī reklamēt mūsu organizācijas, uzņēmējus, individuālos ražotājus u.c., palīdzot viņiem piesaistīt klientus.
Sākumā plānojam parādīt kartē Latviju, sadalītu pa reģioniem un novadiem. Reģionu kartē būs redzamas interesantākās apskates vietas. Novados varēs redzēt plašāku informāciju par apskates vietām un sociāli nozīmīgiem objektiem.
Savu mērķi sākam īstenot ar Kurzemes novadiem.
Ērtības labad piedāvājam divus apskates veidus:
1. Uzklikšķinot atveram novada karti un izvēlamies sev interesējošo objektu apskati.
2. Sev interesējošas vietas aplūkošanai izvēlamies no saraksta.
Papildus kartei un apskates vietu sarakstam portālā atradīsiet attiecīgo vietu fotogrāfijas un informatīvus aprakstus. Tas jums palīdzēs izvēlēties savu ceļojumu pieturas un galamērķus.
Mūsu lielais mērķis ir šādā veidā parādīt visu Baltiju.
Perspektīvā plānojam portālu tulkot angļu, krievu, vācu, ķīniešu un poļu valodās, tādējādi piedāvājot lielisku produktu šo valstu tūristiem.

Tā kā uzdevums ir ļoti liels, aicinām katru interesantu uz sadarbību.


Turpināt lejuplādēt

Sākot ar 1 eiro atbalstu
saņemsiet iespēju 30 dienas
LEJUPLĀDĒT FOTOGRĀFIJAS LABĀ KVALITĀTĒ
(S izmērs, A4, 2000 x 1333 px)
bez www.redzet.lv logo

UZZINĀT VAIRĀK
REĢISTRĒJIES

un
30 dienas
iegūsti
JEBKURAS FOTOGRĀFIJAS FOTOGRĀFIJAS LABĀ KVALITĀTĒ
(S izmērs, A4, 2000 x 1333 px) bez www.redzet.lv logo
Reģistrēties
PRIVĀTPERSONĀM sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI LIETOŠANAI sākot ar 5 EUR
Reģistrējoties saņemsi piekļuvi
lejuplādes pogai

Varēsi lejuplādēt jebkuras izvēlētās fotogrāfijas!
Garantējam Jūsu sniegtās informācijas konfidencialitāti.
Jautājumu gadījumā sazinieties ar mums: info@redzet.lv
IEGŪSTI AUGSTAS KVALITĀTES FOTOGRĀFIJAS

5 € = 5 FOTO vai 10 € = 20 FOTO
iegūsti FOTOGRĀFIJAS AUGSTĀ KVALITĀTĒ
L izmērs, 3888 x 2592 px, vai XL izmērā


Raksti mums uz:
info@redzet.lv
un iegūsti izvēlētās fotogrāfijas!

Izvēlieties jebkuras 5 fotogrāfijas neatkarīgi no lieluma un kvalitātes par 5 eiro, vai jebkuras 20 fotogrāfijas par 10 eiro.

Ielogoties

Jūs neaizpildījāt abus laukus.

Reģistrēties

Jūs neaizpildījāt visus laukus.