0
info@redzet.lv

Daba » Ainava » Saullēkts, saulriets

Saulrieta ainavaEgles čiekurs saulrietā
Lasīt aprakstu
Egles čiekurs saulrietā, Parastā egle (Picea abies), Saulriets

Egles čiekurs saulrietā

Kods: A-0057-09
Autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2009. gada 25. aprīlī
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
130 KB
S 2000 x 1333 px
1.37 MB
M 2480 x 1653 px
21 x 14 cm / 300 dpi
L 3824 x 2549 px
32.38 x 21.58 cm / 300 dpi
4.11 MB
REĢISTRĒJIES
30 dienas
IEGŪSTI S IZMĒRA
FOTOGRĀFIJAS
PRIVĀTPERSONĀM
sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI
LIETOŠANAI

sākot ar 5 EUR
Augstas kvalitātes bildes
5 € = 5 FOTO
10 € = 20 FOTO
Parastā egle 
Picea abies 
 Valsts     Augi (Plantae)
 Nodalījums  Kailsēkļi (Pinophyta)
 Klase  Skujkoku klase (Pinopsida)
 Rinda  Priežu rinda (Pinales)
 Dzimta  Priežu dzimta (Pinaceae)
 Ģints  Egles (Picea)
 Suga  Parastā egle (P. abies)

Parastā egle (latīņu: Picea abies; angliski: Norway Spruce; vāciski: Gemeine Fichte; krievu: ель европейская)

Parastā egle (Picea abies) ir mūžzaļš vienmājas skuju koks ar taisnu stumbru un plašu, seklu sakņu sistēmu. Līdz ar to egle nav vēja noturīga. Vainags piramidāls, zari mieturos. Miza jauniem kokiem gluda vēlāk kļūst zvīņaina. Skujas četršķautņainas 1.2-2.5cm garas, tumšzaļas, spīdīgas pie zara piestiprinātas pa 1 ar zaru savieno pamatnīte, kas līdzīga mazam spilventiņam. Pēc 6-8 gadiem skujas nobirst, bet pamatnītnes paliek zaros, padarot tos grumbuļainus. Skujas apgaismotajiem zariem ir tumši zaļās un rombiskas formas, tās sauc par „gaismas” skujām. Apēnotajiem zariem skujas ir bālākas un plakanas formas, tās sauc par „ēnas” skujām. Ja egle, kurai ir tikai „ēnas” skujas pēkšņi tiek labi apgaismota, tā var nokalst, tādēļ no apēnojuma kociņi jāatbrīvo pakāpeniski vairāku gadu garumā.

Egle zied maijā, apputeksnē vējš. Putekšņu ļoti daudz, tiem katram ir 2 lidpūslīši un vējš tos aiznes kilometriem tālu. Putekšņlapas sakopotas dzeltenos mikrostrobilos iepriekšējā gada dzinumu skuju augšējās žāklēs. Sēklaizmetņi tumšvioletos līdz bāli zaļos makrostrobilos, kas pa 1 attīstās iepriekšējā gada dzinumu galā. No makrostrobiliem attīstās iegareni olveidīgi, nokareni čiekuri, kas nogatavojas rudenī. Uz katras sēklzvīņas (čiekurzvīņas) ir 2 spārnainas sēklas, spārns liels. Sēklas izbirst nākamā gada aprīlī – maijā, tās izplata vējš. Čiekuri nokrīt veseli gadu vai pat vēlāk pēc sēklu izbiršanas.

Egle Latvijā ir plaši izplatīta koku suga, egļu audzes aizņem 19% no mežu kopplatības. Egle ir ļoti ražīga koku suga. Egļu audzēs vidējais koku pieaugums ir 8 m3/ha gadā, bet ļoti labās audzēs tas var sasniegt pat 15 m3/ha gadā. Egles var sasniegt 40m augstumu, mūža ilgums ir 300 gadi. Egles aug dažādos augšanas apstākļos gan tīraudzēs, gan mistrotās audzēs ar citām koku sugām. Labi aug viegli skābā podzolētā smilšmāla augsnē, kuras virskārtā uzkrājies skābais trūds. Nabadzīgākās augsnēs egles veido II stāvu. Egles retāk sastopamas Zemgales līdzenumā. Egle nav piemērota pilsētas apstākļiem, jo piesārņotā gaisā tā nīkuļo. Ņemot vērā, ka eglei ir sekla sakņu sistēma tā var ciest no sausuma. Egles aug gan tīraudzēs, gan mistraudzēs ar citām koku sugām. Egle ir piemērots koks neizmantojamo lauksaimniecības zemju apmežošanai. Egle ir vēja nenoturīga, var apsalt pavasara salnās.

Egles koksni izmanto celtniecībā un mēbeļu rūpniecībā. Sevišķi augstu egles koksni vērtē celulozes un papīra rūpniecībā. Pieredzējuši meistari prot atrast tā sauktās „rezonanses” egles ar sevišķi skanīgu koksni ko izmanto mūzikas instrumentu izgatavošanai.

Latvijā egles ciršanas vecums (cirtmets) ir 81 gads.
www.mezataksacija.lv


Apraksts:
Parastā egle (Picea abies) ir mūžzaļš, liels (līdz 45 m augsts) priežu dzimtas koks, kas sasniedz līdz 300 gadu vecumu. Vainags slaids, konusveidīgs. Sakņu sistēma sekla. Miza pelēka, sīkzvīņaini atlobījusies. Skujas tumši zaļas, īsas (ga 2-3 cm), uz zariem blīvi. Skujas plēvjainais kātiņš, skujai nobirstot, paliek pie zara. Dzeltenīgie līdz spilgti sarkanie vīrišķie "ziedi" (skujkokiem nav ziedu šī jēdziena tradicionālajā izpratnē!) atrodas uz iepriekšējā gada dzinumiem blīvos sakopojumos (strobilos). Sievišķie "ziedi" iepriekšējā gada dzinumu galos. Sievišķajam "ziedu" sastatam nogatavojoties veidojas raksturīgs cilindrisks čiekurs (ga 7-15 cm). "Zied" maijā, jūnijā. Sēklas no čiekura izbirst nākamajā pavasarī.

Izplatība:
Plaši Eiropas mērenā klimata joslā un kalnu apvidos izplatīta suga.
Latvijā ļoti bieži visā teritorijā. Latvija pieder pie egles areāla zemienes daļas, kas ir nodalīta no Viduseiropas kalnaino apvidu daļas.

Biotopi:
Tīraudzēs vai mistraudzēs sausieņu mežos mēreni auglīgās augsnēs, kā arī mitrās, galvenokārt minerālaugsnēs. Veido aptuveni vienu piektdaļu Latvijas mežu kopplatības. Boreālo skujkoku mežu klases (Cl. Vaccinio-Piceetea) augu sabiedrību neiztrūkstoša suga.

Īpašas norādes:
Rūpnieciski nozīmīgs koks. Dekoratīvās formas plaši izmanto apstādījumos.
www.latvijasdaba.lv

Egles čiekurs saulrietā

Kods: A-0057-09
Autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2009. gada 25. aprīlī
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
130 KB
S 2000 x 1333 px
1.37 MB
M 2480 x 1653 px
21 x 14 cm / 300 dpi
L 3824 x 2549 px
32.38 x 21.58 cm / 300 dpi
4.11 MB
REĢISTRĒJIES
30 dienas
IEGŪSTI S IZMĒRA
FOTOGRĀFIJAS
PRIVĀTPERSONĀM
sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI
LIETOŠANAI

sākot ar 5 EUR
Augstas kvalitātes bildes
5 € = 5 FOTO
10 € = 20 FOTO
Portālu www.redzet.lv un www.gotobaltic.com veidotāju grupas darbības sākums meklējams jau 2004. gadā, kad pulciņš domubiedru – 4 jaunieši un viens pieaugušais – brauca pa Latviju muzicēdami un iepazīdami Latvijas dabu un atklādami ceļotprieku. Tolaik arī radās interese par fotografēšanu, kā rezultātā laika gaitā sakrājās liels fotoarhīvs. Radās jautājums, kur to likt, kā izmantot, lai tam būtu kāda jēga? Tāpēc arī dzima ideja par portāla izveidošanu, un nu jau dažus gadus tā ir sekmīgi realizēta, jo portālā www.redzēt.lv līdz šim ir ievietots vairāk par 20000 bildēm, ik dienas tam ir ap 600 unikālo skatījumu un ir bilžu bezmaksas lejuplādes iespēja, kas tiek plaši izmantota.
Apceļojot Latviju, radās secinājums, ka mums ir ļoti daudz skaistu, bet neapzinātu vietu un ceļotājam nebūt nav viegli ātri un ērti atrast sev vajadzīgo informāciju, kas kurā vietā būtu apskates vērts. Sākām vākt materiālus dažādās interneta vietnēs, un vajadzība atkal deva jaunu ideju – veidot ceļotājam ērtu portālu, kurā vienuviet būtu iespējams atrast visu vajadzīgo informāciju – ko attiecīgajā vietā apskatīt, kur paēst, kur pārnakšņot, kur vērsties dažādu tehnisku nepieciešamību un kļūmju gadījumos. Pašreiz esam šīs idejas īstenošanas sākumā, un mūsu mērķis ir ar portāla www.gotobaltic.com palīdzību veidot tūrismam pievilcīgu Latvijas un vēlāk visas Baltijas tēlu, kā arī reklamēt mūsu organizācijas, uzņēmējus, individuālos ražotājus u.c., palīdzot viņiem piesaistīt klientus.
Sākumā plānojam parādīt kartē Latviju, sadalītu pa reģioniem un novadiem. Reģionu kartē būs redzamas interesantākās apskates vietas. Novados varēs redzēt plašāku informāciju par apskates vietām un sociāli nozīmīgiem objektiem.
Savu mērķi sākam īstenot ar Kurzemes novadiem.
Ērtības labad piedāvājam divus apskates veidus:
1. Uzklikšķinot atveram novada karti un izvēlamies sev interesējošo objektu apskati.
2. Sev interesējošas vietas aplūkošanai izvēlamies no saraksta.
Papildus kartei un apskates vietu sarakstam portālā atradīsiet attiecīgo vietu fotogrāfijas un informatīvus aprakstus. Tas jums palīdzēs izvēlēties savu ceļojumu pieturas un galamērķus.
Mūsu lielais mērķis ir šādā veidā parādīt visu Baltiju.
Perspektīvā plānojam portālu tulkot angļu, krievu, vācu, ķīniešu un poļu valodās, tādējādi piedāvājot lielisku produktu šo valstu tūristiem.

Tā kā uzdevums ir ļoti liels, aicinām katru interesantu uz sadarbību.


Turpināt lejuplādēt

Sākot ar 1 eiro atbalstu
saņemsiet iespēju 30 dienas
LEJUPLĀDĒT FOTOGRĀFIJAS LABĀ KVALITĀTĒ
(S izmērs, A4, 2000 x 1333 px)
bez www.redzet.lv logo

UZZINĀT VAIRĀK
REĢISTRĒJIES

un
30 dienas
iegūsti
JEBKURAS FOTOGRĀFIJAS FOTOGRĀFIJAS LABĀ KVALITĀTĒ
(S izmērs, A4, 2000 x 1333 px) bez www.redzet.lv logo
Reģistrēties
PRIVĀTPERSONĀM sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI LIETOŠANAI sākot ar 5 EUR
Reģistrējoties saņemsi piekļuvi
lejuplādes pogai

Varēsi lejuplādēt jebkuras izvēlētās fotogrāfijas!
Garantējam Jūsu sniegtās informācijas konfidencialitāti.
Jautājumu gadījumā sazinieties ar mums: info@redzet.lv
IEGŪSTI AUGSTAS KVALITĀTES FOTOGRĀFIJAS

5 € = 5 FOTO vai 10 € = 20 FOTO
iegūsti FOTOGRĀFIJAS AUGSTĀ KVALITĀTĒ
L izmērs, 3888 x 2592 px, vai XL izmērā


Raksti mums uz:
info@redzet.lv
un iegūsti izvēlētās fotogrāfijas!

Izvēlieties jebkuras 5 fotogrāfijas neatkarīgi no lieluma un kvalitātes par 5 eiro, vai jebkuras 20 fotogrāfijas par 10 eiro.

Ielogoties

Jūs neaizpildījāt abus laukus.

Reģistrēties

Jūs neaizpildījāt visus laukus.