0
info@redzet.lv

Dzīvnieki » Putni » Zvirbuļveidīgo kārta

Baltā cielavaSīlis
Lasīt aprakstu
Baltā cielava, Baltā cielava (Motacilla alba), Cielavas, Zvirbuļveidīgie, Putni

Baltā cielava

Kods: D-161-10
Autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2010. gada 12. maijā
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
116 KB
S 2000 x 1333 px
1.49 MB
M 2480 x 1653 px
21 x 14 cm / 300 dpi
L 3228 x 2152 px
27.33 x 18.22 cm / 300 dpi
3.79 MB
REĢISTRĒJIES
30 dienas
IEGŪSTI S IZMĒRA
FOTOGRĀFIJAS
PRIVĀTPERSONĀM
sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI
LIETOŠANAI

sākot ar 5 EUR
Augstas kvalitātes bildes
5 € = 5 FOTO
10 € = 20 FOTO
 Baltā cielava
Motacilla alba (Linnaeus, 1758) 
 Valsts     Dzīvnieki (Animalia)
 Tips  Hordaiņi (Chordata)
 Klase  Putni (Aves)
 Kārta  Zvirbuļveidīgie (Passeriformes)
 Dzimta  Cielavu dzimta (Motacillidae)
 Ģints  Cielavas (Motacilla)
 Suga  Baltā cielava (M. alba)

Baltā cielava - Motacilla alba (L.)

Baltā cielava; angliski: pied wagtail; vāciski: Bachstelze; zviedru: sädesärla; igauņu: linavästrik; lietuviešu: baltoji kielė; krievu: белая трясогузка


Baltā cielava ir Latvijā bieži sastopams neliela izmēra zvirbuļveidīgo kārtas cielavu dzimtas putns. Baltā cielava ir Latvijas nacionālais putns. Pasaulē izdala 11 balto cielavu pasugas, kas ir plaši sastopamas lielākajā daļā Eirāzijas. Latvijā ļoti parasta nominālā pasuga M. a. alba, vienu reizi novērota Britu salās sastopamā pasuga M. a. yarrellii.

Latvijas nacionālais putns.

Baltā cielava ieceļo aprīļa sākumā un apmetas ļoti dažādās vietās – cilvēku mītņu tuvumā, ezeru un upju krastos un citur.

Izskats:
Tēviņiem kontrastains melni balts galvas daļas ornaments. Mugura pelēka, vēders balts. Mātītēm apspalvojums mazāk kontrastains. Jaunie putni pelēcīgi, bez kontrastainā galvas daļas ornamenta.

Balss:
Mundrs „clī – vit” (uzsvērta otrā zilbe) biežāk dzirdams lidojumā.

Baltā cielava pārtiek no dažādiem kukaiņiem, tārpiņiem, kāpuriem, gliemežiem. Lidojums lokveidīgs. Cielava drosmīgi aizstāv savu ligzdu un mazuļus no putniem, kuri varētu viņai kaitēt.

Ligzdo:
Ligzdu ierīko uz zemes, arī malkas grēdās, patiltēs, paspārnēs, dobumos. Ligzdu savij nevīžīgi, diezgan lielu, lēzenu no sūnām, zariņiem, salmiem un sausām lapām, iekšpusi izklāj ar spalvām, vilnu un sariem. Maija sākumā dēj 5 – 7 olas – netīri baltganas, gaišpelēkiem plankumiem apklātas. Mātīte viena perē 2 nedēļas.

Sastop:
Kultūrainavā, upju krastos, arī sūnu purvos. Ceļošanas laikā nereti nakšņo niedrājos.

Ceļo:
Dienā izklaidu bariņos. Atlido aprīlī, aizlido septembrī – oktobrī.

Avots:
J. Baumanis, V. Klimpiņš „Putni Latvijā”, Kārlis Grigulis „Putnu grāmata”.
Baltā cielava (Motacilla alba) ir Latvijā bieži sastopams neliela izmēra zvirbuļveidīgo kārtas cielavu dzimtas putns. Baltā cielava ir Latvijas nacionālais putns. Izdala 9 pasugas. Tās ir plaši sastopamas lielākajā daļā Eirāzijas. Latvijā ļoti parasta nominālā pasuga M. a. alba, tomēr pēdējos desmit gados to skaits Latvijā ir samazinājies vairāk kā par 30%. Vienu reizi novērota Britu salās sastopamā pasuga M. a. yarrellii.

Izskats un uzvedība
Baltajai cielavai ir slaids, 16,3-19 cm garš ķermenis, uzkrītoši gara aste (kas patiesībā sastāda pusi cielavas garuma). Putna apspalvojumu veido pelēka augšdaļa, balts vēders un seja, melna “cepurīte” un rīkle. Cielavas tēviņiem apspalvojums ir košāk krāsots nekā mātītēm.

Balto cielavu ir viegli atpazīt gan pēc melnbaltajām krāsām, gan pēc gaitas un uzvedības. Cielava veikli skraida pa zemi un apstājoties šūpo garo asti augšup-lejup. Ne velti angliski cielavu sauc “wagtail”, no “wag” — “kustināt, vēcināt un “tail”, kas nozīmē “aste”.

Vairums zvirbuļveidīgo kārtas putnu ir labi dziedātāji, tomēr baltā cielava nav starp krāšņāko dziesmu īpašniekiem. Cielavas skaņas ir īsi divzilbju saucieni, kurus iespējams aprakstīt kā: "Kučiņ, Kučiņ!"

Dzīvesveids
Daļā izplatības areāla baltā cielava ir gājputns, bet areāla dienviddaļā nometnieks. Uzturas galvenokārt apdzīvotu vietu tuvumā, gan laukos, gan pilsētās, bieži arī pie ūdenstilpēm. Pārtiek no kukaiņiem.

Ligzdošana
Baltās cielavas ligzdo ēku pažobelēs, mūra sienu spraugās un nišās, malkas grēdās, koku un akmeņu krāvumos un cilvēku darinātos būrīšos. Ligzdas materiāliem var tikt izmantoti gan zāles stiebriņi un salmiņi, gan skaidas un sūnas, bet iekšējai apdarei — dzīvnieku spalvas.

Latvijā parasti cielavu pāris ligzdo divas reizes sezonā: maijā un jūnijā, izdējot katrā reizē pa 4-8 raibām oliņām. Mazuļi tiek perēti 12 dienas. Pēc izšķilšanās tie vēl pusotru līdz divas nedēļas pavada ligzdā.

Izplatība
Baltā cielava mitinās maigāka klimata apgabalos Eiropas dienviddaļā, Āzijā un Āfrikas ziemeļos, bet ziemot dodas galvenokārt uz Āfriku. Latvijā cielava atgriežas aprīļa pirmajos datumos.

Pasugas
Baltajai cielavai ir deviņas pasugas, kuras izšķir pēc izpatības areāla un apspalvojuma krāsām.

Latvijā
Latvijā sastopama ļoti bieži no aprīļa līdz oktobrim, bieži uzturas apdzīvotās vietās un lauku viensētās, taču ligzdo arī dažādos citos biotopos. Kaut arī cielavas ir gājputni, atsevišķi īpatņi reizēm pārziemo.

Latvijas nacionālais putns
Baltā cielava tika atzīta par Latvijas nacionālo putnu 1969. gadā Tokijā, to apstiprināja Starptautiskā putnu aizsardzības padome (International Council for Bird Preservation) (tagad pazīstama kā BirdLife International).

Baltā cielava ir attēlota Latvijas Ornitoloģijas biedrības logo.
Cielava ir viens no visbiežāk minētajiem putniem latviešu tautas pasakās un tautasdziesmās. Kā apgalvo dabas pētnieks I. Tīrmanis, cielava minēta vismaz 230 tautasdziesmās.
lv.wikipedia.org

Baltā cielava

Kods: D-161-10
Autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2010. gada 12. maijā
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
116 KB
S 2000 x 1333 px
1.49 MB
M 2480 x 1653 px
21 x 14 cm / 300 dpi
L 3228 x 2152 px
27.33 x 18.22 cm / 300 dpi
3.79 MB
REĢISTRĒJIES
30 dienas
IEGŪSTI S IZMĒRA
FOTOGRĀFIJAS
PRIVĀTPERSONĀM
sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI
LIETOŠANAI

sākot ar 5 EUR
Augstas kvalitātes bildes
5 € = 5 FOTO
10 € = 20 FOTO
Portālu www.redzet.lv un www.gotobaltic.com veidotāju grupas darbības sākums meklējams jau 2004. gadā, kad pulciņš domubiedru – 4 jaunieši un viens pieaugušais – brauca pa Latviju muzicēdami un iepazīdami Latvijas dabu un atklādami ceļotprieku. Tolaik arī radās interese par fotografēšanu, kā rezultātā laika gaitā sakrājās liels fotoarhīvs. Radās jautājums, kur to likt, kā izmantot, lai tam būtu kāda jēga? Tāpēc arī dzima ideja par portāla izveidošanu, un nu jau dažus gadus tā ir sekmīgi realizēta, jo portālā www.redzēt.lv līdz šim ir ievietots vairāk par 20000 bildēm, ik dienas tam ir ap 600 unikālo skatījumu un ir bilžu bezmaksas lejuplādes iespēja, kas tiek plaši izmantota.
Apceļojot Latviju, radās secinājums, ka mums ir ļoti daudz skaistu, bet neapzinātu vietu un ceļotājam nebūt nav viegli ātri un ērti atrast sev vajadzīgo informāciju, kas kurā vietā būtu apskates vērts. Sākām vākt materiālus dažādās interneta vietnēs, un vajadzība atkal deva jaunu ideju – veidot ceļotājam ērtu portālu, kurā vienuviet būtu iespējams atrast visu vajadzīgo informāciju – ko attiecīgajā vietā apskatīt, kur paēst, kur pārnakšņot, kur vērsties dažādu tehnisku nepieciešamību un kļūmju gadījumos. Pašreiz esam šīs idejas īstenošanas sākumā, un mūsu mērķis ir ar portāla www.gotobaltic.com palīdzību veidot tūrismam pievilcīgu Latvijas un vēlāk visas Baltijas tēlu, kā arī reklamēt mūsu organizācijas, uzņēmējus, individuālos ražotājus u.c., palīdzot viņiem piesaistīt klientus.
Sākumā plānojam parādīt kartē Latviju, sadalītu pa reģioniem un novadiem. Reģionu kartē būs redzamas interesantākās apskates vietas. Novados varēs redzēt plašāku informāciju par apskates vietām un sociāli nozīmīgiem objektiem.
Savu mērķi sākam īstenot ar Kurzemes novadiem.
Ērtības labad piedāvājam divus apskates veidus:
1. Uzklikšķinot atveram novada karti un izvēlamies sev interesējošo objektu apskati.
2. Sev interesējošas vietas aplūkošanai izvēlamies no saraksta.
Papildus kartei un apskates vietu sarakstam portālā atradīsiet attiecīgo vietu fotogrāfijas un informatīvus aprakstus. Tas jums palīdzēs izvēlēties savu ceļojumu pieturas un galamērķus.
Mūsu lielais mērķis ir šādā veidā parādīt visu Baltiju.
Perspektīvā plānojam portālu tulkot angļu, krievu, vācu, ķīniešu un poļu valodās, tādējādi piedāvājot lielisku produktu šo valstu tūristiem.

Tā kā uzdevums ir ļoti liels, aicinām katru interesantu uz sadarbību.


Turpināt lejuplādēt

Sākot ar 1 eiro atbalstu
saņemsiet iespēju 30 dienas
LEJUPLĀDĒT FOTOGRĀFIJAS LABĀ KVALITĀTĒ
(S izmērs, A4, 2000 x 1333 px)
bez www.redzet.lv logo

UZZINĀT VAIRĀK
REĢISTRĒJIES

un
30 dienas
iegūsti
JEBKURAS FOTOGRĀFIJAS FOTOGRĀFIJAS LABĀ KVALITĀTĒ
(S izmērs, A4, 2000 x 1333 px) bez www.redzet.lv logo
Reģistrēties
PRIVĀTPERSONĀM sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI LIETOŠANAI sākot ar 5 EUR
Reģistrējoties saņemsi piekļuvi
lejuplādes pogai

Varēsi lejuplādēt jebkuras izvēlētās fotogrāfijas!
Garantējam Jūsu sniegtās informācijas konfidencialitāti.
Jautājumu gadījumā sazinieties ar mums: info@redzet.lv
IEGŪSTI AUGSTAS KVALITĀTES FOTOGRĀFIJAS

5 € = 5 FOTO vai 10 € = 20 FOTO
iegūsti FOTOGRĀFIJAS AUGSTĀ KVALITĀTĒ
L izmērs, 3888 x 2592 px, vai XL izmērā


Raksti mums uz:
info@redzet.lv
un iegūsti izvēlētās fotogrāfijas!

Izvēlieties jebkuras 5 fotogrāfijas neatkarīgi no lieluma un kvalitātes par 5 eiro, vai jebkuras 20 fotogrāfijas par 10 eiro.

Ielogoties

Jūs neaizpildījāt abus laukus.

Reģistrēties

Jūs neaizpildījāt visus laukus.