0
info@redzet.lv

Daba » Augi » Savvaļas augi, puķes

Dzeltenā ilzīteĀrstniecības dižzirdzene
Lasīt aprakstu
Ārstniecības dižzirdzene, Dižzirdzene (Angelica archangelica), Savvaļas augi, Ārstniecības augi

Ārstniecības dižzirdzene

Kods: A-248-13
Autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2013. gada 15. jūnijā
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
150 KB
S 2000 x 1333 px
2.18 MB
M 2480 x 1653 px
21 x 14 cm / 300 dpi
L 3588 x 2392 px
30.38 x 20.25 cm / 300 dpi
6.12 MB
REĢISTRĒJIES
30 dienas
IEGŪSTI S IZMĒRA
FOTOGRĀFIJAS
PRIVĀTPERSONĀM
sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI
LIETOŠANAI

sākot ar 5 EUR
Augstas kvalitātes bildes
5 € = 5 FOTO
10 € = 20 FOTO

Dižzirdzene - Angelica archangelica L. (syn. Archangelica officinalis Hoffm.)

Dižzirdzene - angliski: garden Angelica; vāciski: Echte Engelwurz; zviedru: strandkvanne; igauņu: kikkaputk; lietuviešu: vaistinė šventagaršvė; krievu: дягиль аптечный


Apraksts:
Daudzgadīgs vai divgadīgs, liels vai ļoti liels (ga 0.8-2.5 m) čemurziežu dzimtas lakstaugs. Spilgti zaļš augs. Stublājs dobs, stāvs, sīkrievains, kails, sārti brūns, resns, bagātīgi zaro. Lapas vairākkārt plūksnainas, lielas (ga līdz 80 cm), plūksnas iegareni olveidīgas (ga 4-10 cm, pl 2-5 cm), gala plūksna parasti trīsdaivaina. Lapas maksts liela, uzpūsta. Lapas kāts bez rievas, bet lapas ass - ar rievu. Čemurā staru daudz (15-40), ziedu čemurs plats (Ø 10-20 cm). Vainaglapas zaļgandzeltenas. Vīkala nav. Vīkaliņa lapu daudz. Eļļas aiļu daudz, tās visapkārt auglī veido gandrīz nepārtrauktu joslu. Auglis - plati eliptisks (ga 0.6-0.9 cm) dvīņsēklenis ar spārnveidīgām malējām ribām. Zied no jūnija līdz augustam.

Izplatība:
Galvenokārt jūras tuvumā Ziemeļeiropā izplatīta suga. Nereti to attiecina pie piejūras pasugas A.a. ssp. litoralis (Fr.) Thell., nodalot no A.a. ssp. archangelica, kas izplatīta daudz plašāk Eirāzijā.

Latvijā diezgan reti piejūrā un Ventas baseina upju krastos.

Biotopi:
Atsevišķi eksemplāri un grupas, dažviet blīvas audzes palieņu pļavās, krūmāju malās un upju krastos. Raksturīga suga eitrofās augsto lakstaugu sabiedrībās piekrastēs un palieņu pļavās: Cl. Artemisietea, O. Convolvuletalia sepium, All. Angelicion litoralis.

Īpašas norādes:
Vismasīvākais Latvijā sastopamais savvaļas čemurziedis (atskaitot ievazātās latvāņa sugas). Viegli atpazīstama pēc spilgti zaļām lapām un dzeltenīgi zaļās ziedkopas, kas izceļas uz sarkanbrūnā stublāja.
www.latvijasdaba.lv


Dižzirdzene ārstnieciskā (Angelica archangelica)

Ēteriskā eļļa no saknēm – šķidrums ar pikantu, dedzinošu garšu un muskusa smaržu. Ēteriskā eļļa no sēklām ir ar delikātu, maigu un ļoti noturīgu smaržu.

Angelica – savdabīgs augs, kam ir spēcīga smarža, salda, pikanta, dedzinoši rūgta garša. Visas auga daļas, var izmantot kā garšvielu. Zaļos dzinumus un lapu kātiņus izmanto kulinārijā un konditorejas rūpniecībā, sakneņus un saknes - kā garšvielu liķieru, dzērienu, vīna, tabakas aromatizēšanai. Saknes - izžāvētas un saberztas pulverī, izmanto kā aromatizētāju konfektēm, pievieno miltiem, cepot bulciņas un kūkas, kā arī gaļas mērcēm un ceptai gaļai. Sēklas izmanto degvīna, mērces, zivju konservu aromatizēšanai. Izmanto arī medicīnā, lai uzlabotu zāļu garšu. No svaigām saknēm un dzinumiem gatavo sukādes, ievārījumus, marmelādi, augu tējas.

Jaunās augu lapas tiek izmantotas kā salāti un garnīru, uzlabojot to garšu un bagātinot ar derīgas vielām. Virszemes daļas tiek plaši izmantota kulinārijā tādās valstīs kā Islande, Norvēģija, Zviedrija, Somija, Anglija, Francija, Amerikas Savienotās Valstis. Jebkura auga daļas izmanto pikantu mērču pagatavošanai. Ziemeļu tautas, pārtikā lieto briežu pienā vārītus dzinumus.
www.termorelax.com


Dižzirdzene ārstnieciskā (Angelica archangelica)

Ņem kātus un stublājus, kamēr tie vēl mīksti, nenokoksnējušies un sagriež tāpat kā rabarberus. Ar cukuru vāra 1:1= ievārījums. Ziemā, ja esat apaukstējušies, ja gripa, angīna vai kuņģa kaites, lieto pa ēdamkarotei no rītiem pie tējas. Nevajadzēs nekādas antibiotikas!

Tautas medicīnā izmanto iekšēji kā savelkošu, tonizējošu un stiprinošu līdzekli pie nervu izsīkuma, epilepsijas, histērijas, bezmiega un gremošanas traucējumiem, gastrīta, dispepsija, meteorisms, pie elpceļu iekaisuma, kā atkrēpošanas, pret tārpu (antihelmintiķis) līdzekli.

Ārēji - pie podagras, histērijas, reimatisma, zobu sāpēm un ausu sāpēm. Ar ziedkātiem ārstēja vēdertīfu, holēru, skarlatīnu, masalas.

Tiek uzskatīts, ka dižzirdzenes izvilkums degvīnā vai spirtā mazina sāpes muskuļos. Tinktūru izmanto pie reimatisma, podagras.

Sakneņu novārījumu lieto vēdera uzpūšanās, gremošanas trakta slimību, žultsceļu diskinēzijas, saaukstēšanās, bronhīta, laringīta, pneimonijas gadījumos. Lieto kā diurētisku (urīndzenošu), antibakteriālu un atkrēpojošu līdzekli.

Tinktūras, lai palielinātu apetīti un uzlabotu gremošanas darbību, motoro un sekretoro funkciju zarnās.

Ekstraktu izmanto kā spazmolītisku un sedatīvu līdzekli pie orgānu (ar gludo muskulatūru) spazmām.

Saknes ir arī diurētiskās un sviedrēšanas līdzekļu sastāvā.

Viduslaikos tas tika izmantots, lai izvadītu čūskas indi no sakostā cilvēka ķermeņa.

Ir Rīgas melnā, Bitnera balzāma un dzēriena Benedektīna sastāvdaļa.
www.baizas.lv

Ārstniecības dižzirdzene

Kods: A-248-13
Autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2013. gada 15. jūnijā
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
150 KB
S 2000 x 1333 px
2.18 MB
M 2480 x 1653 px
21 x 14 cm / 300 dpi
L 3588 x 2392 px
30.38 x 20.25 cm / 300 dpi
6.12 MB
Bildes fragmenti:
REĢISTRĒJIES
30 dienas
IEGŪSTI S IZMĒRA
FOTOGRĀFIJAS
PRIVĀTPERSONĀM
sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI
LIETOŠANAI

sākot ar 5 EUR
Augstas kvalitātes bildes
5 € = 5 FOTO
10 € = 20 FOTO
Portālu www.redzet.lv un www.gotobaltic.com veidotāju grupas darbības sākums meklējams jau 2004. gadā, kad pulciņš domubiedru – 4 jaunieši un viens pieaugušais – brauca pa Latviju muzicēdami un iepazīdami Latvijas dabu un atklādami ceļotprieku. Tolaik arī radās interese par fotografēšanu, kā rezultātā laika gaitā sakrājās liels fotoarhīvs. Radās jautājums, kur to likt, kā izmantot, lai tam būtu kāda jēga? Tāpēc arī dzima ideja par portāla izveidošanu, un nu jau dažus gadus tā ir sekmīgi realizēta, jo portālā www.redzēt.lv līdz šim ir ievietots vairāk par 20000 bildēm, ik dienas tam ir ap 600 unikālo skatījumu un ir bilžu bezmaksas lejuplādes iespēja, kas tiek plaši izmantota.
Apceļojot Latviju, radās secinājums, ka mums ir ļoti daudz skaistu, bet neapzinātu vietu un ceļotājam nebūt nav viegli ātri un ērti atrast sev vajadzīgo informāciju, kas kurā vietā būtu apskates vērts. Sākām vākt materiālus dažādās interneta vietnēs, un vajadzība atkal deva jaunu ideju – veidot ceļotājam ērtu portālu, kurā vienuviet būtu iespējams atrast visu vajadzīgo informāciju – ko attiecīgajā vietā apskatīt, kur paēst, kur pārnakšņot, kur vērsties dažādu tehnisku nepieciešamību un kļūmju gadījumos. Pašreiz esam šīs idejas īstenošanas sākumā, un mūsu mērķis ir ar portāla www.gotobaltic.com palīdzību veidot tūrismam pievilcīgu Latvijas un vēlāk visas Baltijas tēlu, kā arī reklamēt mūsu organizācijas, uzņēmējus, individuālos ražotājus u.c., palīdzot viņiem piesaistīt klientus.
Sākumā plānojam parādīt kartē Latviju, sadalītu pa reģioniem un novadiem. Reģionu kartē būs redzamas interesantākās apskates vietas. Novados varēs redzēt plašāku informāciju par apskates vietām un sociāli nozīmīgiem objektiem.
Savu mērķi sākam īstenot ar Kurzemes novadiem.
Ērtības labad piedāvājam divus apskates veidus:
1. Uzklikšķinot atveram novada karti un izvēlamies sev interesējošo objektu apskati.
2. Sev interesējošas vietas aplūkošanai izvēlamies no saraksta.
Papildus kartei un apskates vietu sarakstam portālā atradīsiet attiecīgo vietu fotogrāfijas un informatīvus aprakstus. Tas jums palīdzēs izvēlēties savu ceļojumu pieturas un galamērķus.
Mūsu lielais mērķis ir šādā veidā parādīt visu Baltiju.
Perspektīvā plānojam portālu tulkot angļu, krievu, vācu, ķīniešu un poļu valodās, tādējādi piedāvājot lielisku produktu šo valstu tūristiem.

Tā kā uzdevums ir ļoti liels, aicinām katru interesantu uz sadarbību.


Turpināt lejuplādēt

Sākot ar 1 eiro atbalstu
saņemsiet iespēju 30 dienas
LEJUPLĀDĒT FOTOGRĀFIJAS LABĀ KVALITĀTĒ
(S izmērs, A4, 2000 x 1333 px)
bez www.redzet.lv logo

UZZINĀT VAIRĀK
REĢISTRĒJIES

un
30 dienas
iegūsti
JEBKURAS FOTOGRĀFIJAS FOTOGRĀFIJAS LABĀ KVALITĀTĒ
(S izmērs, A4, 2000 x 1333 px) bez www.redzet.lv logo
Reģistrēties
PRIVĀTPERSONĀM sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI LIETOŠANAI sākot ar 5 EUR
Reģistrējoties saņemsi piekļuvi
lejuplādes pogai

Varēsi lejuplādēt jebkuras izvēlētās fotogrāfijas!
Garantējam Jūsu sniegtās informācijas konfidencialitāti.
Jautājumu gadījumā sazinieties ar mums: info@redzet.lv
IEGŪSTI AUGSTAS KVALITĀTES FOTOGRĀFIJAS

5 € = 5 FOTO vai 10 € = 20 FOTO
iegūsti FOTOGRĀFIJAS AUGSTĀ KVALITĀTĒ
L izmērs, 3888 x 2592 px, vai XL izmērā


Raksti mums uz:
info@redzet.lv
un iegūsti izvēlētās fotogrāfijas!

Izvēlieties jebkuras 5 fotogrāfijas neatkarīgi no lieluma un kvalitātes par 5 eiro, vai jebkuras 20 fotogrāfijas par 10 eiro.

Ielogoties

Jūs neaizpildījāt abus laukus.

Reģistrēties

Jūs neaizpildījāt visus laukus.