0
info@redzet.lv

Daba » Augi » Savvaļas augi, puķes

Sarma uz gārsasApsarmojusi gārsa
Lasīt aprakstu
Apsarmojusi gārsa, Podagras gārsa (Aegopodium podagraria), Sarma, Ziema

Apsarmojusi gārsa

Kods: A-037-19-AP
Autors: Aija Pastare
Bildēts 2019. gada 17. februārī
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
80 KB
S 2000 x 1333 px
1.33 MB
M 2480 x 1653 px
21 x 14 cm / 300 dpi
L 3888 x 2592 px
32.92 x 21.95 cm / 300 dpi
7.3 MB
XL 6000 x 4000 px
50.8 x 33.87 cm / 300 dpi
17.6 MB
REĢISTRĒJIES
30 dienas
IEGŪSTI S IZMĒRA
FOTOGRĀFIJAS
PRIVĀTPERSONĀM
sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI
LIETOŠANAI

sākot ar 5 EUR
Augstas kvalitātes bildes
5 € = 5 FOTO
10 € = 20 FOTO

Podagras gārsa (latīņu: Aegopodium podagraria; angļu: Ground-elder, vācu: Giersch; krievu: сныть обыкновенная) ir daudzgadīgs, liels (ga 50-110 cm) čemurziežu dzimtas lakstaugs. Saknenis ložņājošs, mezglains. Augs bagātīgi vairojas ar pazemes dzinumiem. Stublājs stāvs, rievains, dobs, augšdaļā zaro, parasti kails. Augšējās lapas vienkārt, apakšējās divkārt trīsstarainas. Lapas apakšpuse apmatota. Plūksnas no iegarenām līdz olveidīgām (ga 3-8 cm, pl 1-2.5 cm), mala zāģzobaina, gals smails, kātiņš īss. Plūksnas bieži iešķeltas. Lapas kāts garš, apakšējām lapām vairākkārt pārsniedz lapas garumu, piestiprinājuma vietā stublājam makstveidīgi paplašināts. Augšējām lapām maksts labi izveidota. Ziedi blīvā čemurā no 20-25 stariem stublāja un sānzaru galā. Vīkala un vīkaliņa nav. Ziedkāts raupjš. Vainaglapas baltas, retāk iesārtas, olveidīgas, ar jomu. Auglis - brūns, iegareni olveidīgs dvīņsēklenis (ga ap 0.3 cm) ar gaišākām ribām un garām, atstāvošām irbuļa paliekām. Zied no jūnija līdz augustam.

Izplatība:
Viduseiropā sastopama suga, kas mūsdienās plaši ieviesusies Eirāzijā.
Latvijā bieži visā teritorijā.

Biotopi:
Dažāda lieluma grupas vai audzes ļoti dažādos biotopos: no ēnainiem mežiem, gravām un krūmājiem līdz ceļmalām un auglīgām nezālienēm, īpaši ēku tuvumā. Suga, kam piemīt spēja strauji izplatīties, veģetatīvi vairojoties. Pamatareālā tās pamatbiotops ir auglīgi lapkoku meži, tomēr tā spēj sekmīgi iekļauties arī augu sabiedrībās nezālienēs.

Īpašas norādes:
No citām čemurziežu sugām Latvijā vislīdzīgākā smaržīgajai kārvelei (Chaerophyllum aromaticum), kam lapu plūksnojums un plūksnu forma būtiski neatšķiras. Atšķirama pēc kaila stublāja (nevis blīvi sarmataina un iesārta pie pamata), auglis iegareni olveidīgs (ne šauri eliptisks, ap 1 cm garš). Bez tam gārsai lapas nemēdz būt vairāk kā divkārtstarainas (ne trīskārtstarainas, kā tas ir kārvelei).
www.latvijasdaba.lv


Podagras gārsa (Aegopodium podagraria) ir mežos, krūmājos un dārzos ļoti bieži sastopams augs. Kaut gan svaigas lapas satur līdz 85 % ūdens, gārsa ir vērtīga pārtikā, jo tās sastāvā ir liels daudzums C vitamīna un minerālvielu, arī olbaltumvielas, cukurs, šķiedrvielas, karotīns, holīns, organiskās skābes, flavonoīdi, fermenti, fitoncīdi, ogļhidrāti, kumarīni, nedaudz ēterisko eļļu. Aprēķināts, ka 100 g svaigu lapu ir 16,6 mg dzelzs, 2 mg vara, 1,7 mg titāna. Arī saknes satur ēterisko eļļu, saponīnus, cieti un ogļhidrātus, tādēļ gārsu var pieskaitīt pie vērtīgākajiem savvaļas augiem, ko izmanto uzturā. Ēnā augušās lapas ir sulīgākas un vērtīgākas, nekā saulainā vietā plūktās.

Tautas medicīnā gārsu lieto pret hipovitaminozēm, kuņģa un zarnu trakta, nieru un urīnpūšļa slimību ārstēšanai, ārīgi – pret locītavu sāpēm, it īpaši pret podagru,tādēļ augam tāds nosaukums. Uzlējumiem piemīt arī pretiekaisuma, organismu spēcinoša, mīkstinoša, diurētiska, brūces dziedējoša, sāpes mazinoša, temperatūru pazeminoša un pretalerģiska iedarbība. Izmanto pret cingu un dažām anēmijas formām, pastiprina aknu detoksikācijas funkcijas, veicina liekā šķidruma izvadīšanu.
Vairāk lasīt  www.la.lv


Podagras gārsa - Aegopodium podagratia L.

Daudzgadīgs 50 - 100 cm augsts čemurziežu dzimtas lakstaugs. Ļoti bieži sastopams mežos, krūmājos, dārzos. Zied no maija līdz augustam.

Tautas medicīnā lieto pret hipovitaminozēm, kuņģa un zarnu trakta, nieru un urīnpūšļa slimību ārstēšanai, ārīgi lieto pret locītavu sāpēm, it īpaši podagru.

Senatnē gārsas pamatā lietoja podagras slimnieku ārstēšanai, no tā tad arī radies tās latīniskais nosaukums.

 Gārsas ir vērtīgs pārtikas produkts pateicoties to sastāvā lielā daudzumā esošajam C vitamīnam un minerālvielām. Uzturā izmanto jaunās lapas. No tām gatavo salātus, pievieno zupām un gaļas ēdieniem. Lapas vāra un pasniedz ar sviestu un ceptiem sīpoliem. Pirms lietošanas svaigā veidā lapas blanšē karstā ūdenī 1-2 min. No kātiem pirms lietošanas noņem miziņu. Glabāšanai lapas skābē. Senākos laikos ar gārsām pārsedza citus garšaugus tirgojoties uz tirgus, lai tie ilgāk paliktu svaigi un nebojātos.  Lapas ievāc pavasarī, pirms ziedēšanas.

 Svaigas lapas satur līdz 85,2% ūdeni, 1,7% olbaltumvielas, 1,4% cukuru, 1,3% šķiedrvielas, 1,9% karotīnu,  holīnu, (veicina organismā vielu maiņas procesus), 155 mg% C vitamīnu (gārsās C vitamīns 2 reizes vairāk nekā citronos), 0,04% ēterisko eļļu. 100 g svaigu lapu ir 16,6 mg dzelzs, 2 mg varš, 1,7 mg titāns, organiskā skābes,  flavonoīdi, fermentus, fitoncīdus, ogļhidrātus, kumarīnus. Saknes satur ēterisko eļļu, saponīnus, cieti, ogļhidrātus. Šāds bioloģiski aktīvo vielu kopums ļauj uzskatīt gārsa par vienu no vērtīgākajiem savvaļas augiem ko var izmantot uzturā.

 
Iedarbība un pielietojums
 Senatnē gārsas pamatā izmantoja podagras slimnieku dziedināšanai, acīmredzot no tā arī radies zinātniskais nosaukums – podagraria. Ārstnieciskiem nolūkiem izmanto lapas svaigā un kaltētā veidā. Tautā gārsu uzlējumu lieto pie locītavu slimībām, kuņģa – zarnu trakta saslimšanām, kuras pavada gremošanas trakta darbības traucējumi. Uzlējumiem piemīt pretiekaisuma, organismu spēcinoša, mīkstinoša, diurētiska, brūces dziedējoša, sāpes mazinoša, temperatūru pazeminoša, pretalerģiska iedarbība. Izmanto pie cingas un dažām anēmijas formām. Pastiprina aknu detoksikācijas funkcijas. Veicina liekā šķidruma izvadīšanu no organisma. Saknēs esošajām vielām piemīt izteikta pretsēnīšu iedarbība.
www.latvijaspirts.lv

Apsarmojusi gārsa

Kods: A-037-19-AP
Autors: Aija Pastare
Bildēts 2019. gada 17. februārī
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
80 KB
S 2000 x 1333 px
1.33 MB
M 2480 x 1653 px
21 x 14 cm / 300 dpi
L 3888 x 2592 px
32.92 x 21.95 cm / 300 dpi
7.3 MB
XL 6000 x 4000 px
50.8 x 33.87 cm / 300 dpi
17.6 MB
REĢISTRĒJIES
30 dienas
IEGŪSTI S IZMĒRA
FOTOGRĀFIJAS
PRIVĀTPERSONĀM
sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI
LIETOŠANAI

sākot ar 5 EUR
Augstas kvalitātes bildes
5 € = 5 FOTO
10 € = 20 FOTO
Portālu www.redzet.lv un www.gotobaltic.com veidotāju grupas darbības sākums meklējams jau 2004. gadā, kad pulciņš domubiedru – 4 jaunieši un viens pieaugušais – brauca pa Latviju muzicēdami un iepazīdami Latvijas dabu un atklādami ceļotprieku. Tolaik arī radās interese par fotografēšanu, kā rezultātā laika gaitā sakrājās liels fotoarhīvs. Radās jautājums, kur to likt, kā izmantot, lai tam būtu kāda jēga? Tāpēc arī dzima ideja par portāla izveidošanu, un nu jau dažus gadus tā ir sekmīgi realizēta, jo portālā www.redzēt.lv līdz šim ir ievietots vairāk par 20000 bildēm, ik dienas tam ir ap 600 unikālo skatījumu un ir bilžu bezmaksas lejuplādes iespēja, kas tiek plaši izmantota.
Apceļojot Latviju, radās secinājums, ka mums ir ļoti daudz skaistu, bet neapzinātu vietu un ceļotājam nebūt nav viegli ātri un ērti atrast sev vajadzīgo informāciju, kas kurā vietā būtu apskates vērts. Sākām vākt materiālus dažādās interneta vietnēs, un vajadzība atkal deva jaunu ideju – veidot ceļotājam ērtu portālu, kurā vienuviet būtu iespējams atrast visu vajadzīgo informāciju – ko attiecīgajā vietā apskatīt, kur paēst, kur pārnakšņot, kur vērsties dažādu tehnisku nepieciešamību un kļūmju gadījumos. Pašreiz esam šīs idejas īstenošanas sākumā, un mūsu mērķis ir ar portāla www.gotobaltic.com palīdzību veidot tūrismam pievilcīgu Latvijas un vēlāk visas Baltijas tēlu, kā arī reklamēt mūsu organizācijas, uzņēmējus, individuālos ražotājus u.c., palīdzot viņiem piesaistīt klientus.
Sākumā plānojam parādīt kartē Latviju, sadalītu pa reģioniem un novadiem. Reģionu kartē būs redzamas interesantākās apskates vietas. Novados varēs redzēt plašāku informāciju par apskates vietām un sociāli nozīmīgiem objektiem.
Savu mērķi sākam īstenot ar Kurzemes novadiem.
Ērtības labad piedāvājam divus apskates veidus:
1. Uzklikšķinot atveram novada karti un izvēlamies sev interesējošo objektu apskati.
2. Sev interesējošas vietas aplūkošanai izvēlamies no saraksta.
Papildus kartei un apskates vietu sarakstam portālā atradīsiet attiecīgo vietu fotogrāfijas un informatīvus aprakstus. Tas jums palīdzēs izvēlēties savu ceļojumu pieturas un galamērķus.
Mūsu lielais mērķis ir šādā veidā parādīt visu Baltiju.
Perspektīvā plānojam portālu tulkot angļu, krievu, vācu, ķīniešu un poļu valodās, tādējādi piedāvājot lielisku produktu šo valstu tūristiem.

Tā kā uzdevums ir ļoti liels, aicinām katru interesantu uz sadarbību.


Turpināt lejuplādēt

Sākot ar 1 eiro atbalstu
saņemsiet iespēju 30 dienas
LEJUPLĀDĒT FOTOGRĀFIJAS LABĀ KVALITĀTĒ
(S izmērs, A4, 2000 x 1333 px)
bez www.redzet.lv logo

UZZINĀT VAIRĀK
REĢISTRĒJIES

un
30 dienas
iegūsti
JEBKURAS FOTOGRĀFIJAS FOTOGRĀFIJAS LABĀ KVALITĀTĒ
(S izmērs, A4, 2000 x 1333 px) bez www.redzet.lv logo
Reģistrēties
PRIVĀTPERSONĀM sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI LIETOŠANAI sākot ar 5 EUR
Reģistrējoties saņemsi piekļuvi
lejuplādes pogai

Varēsi lejuplādēt jebkuras izvēlētās fotogrāfijas!
Garantējam Jūsu sniegtās informācijas konfidencialitāti.
Jautājumu gadījumā sazinieties ar mums: info@redzet.lv
IEGŪSTI AUGSTAS KVALITĀTES FOTOGRĀFIJAS

5 € = 5 FOTO vai 10 € = 20 FOTO
iegūsti FOTOGRĀFIJAS AUGSTĀ KVALITĀTĒ
L izmērs, 3888 x 2592 px, vai XL izmērā


Raksti mums uz:
info@redzet.lv
un iegūsti izvēlētās fotogrāfijas!

Izvēlieties jebkuras 5 fotogrāfijas neatkarīgi no lieluma un kvalitātes par 5 eiro, vai jebkuras 20 fotogrāfijas par 10 eiro.

Ielogoties

Jūs neaizpildījāt abus laukus.

Reģistrēties

Jūs neaizpildījāt visus laukus.