0
info@redzet.lv

Ūdens » Upes » Upes, līči

Daugava pie DaugavpilsVentspils ostas panorāma
Lasīt aprakstu
Aiviekstes izteka no Lubānas ezera, Aiviekste

Aiviekstes izteka no Lubānas ezera

Kods: A-0020-09
Autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2009. gada 02. maijā
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
179 KB
S 2000 x 1334 px
2.2 MB
M 2480 x 1653 px
21 x 14 cm / 300 dpi
L 3211 x 2141 px
27.19 x 18.13 cm / 300 dpi
5.0 MB
REĢISTRĒJIES
30 dienas
IEGŪSTI S IZMĒRA
FOTOGRĀFIJAS
PRIVĀTPERSONĀM
sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI
LIETOŠANAI

sākot ar 5 EUR
Augstas kvalitātes bildes
5 € = 5 FOTO
10 € = 20 FOTO
 Aiviekste
 Izteka     Lubāns
 Ieteka  Daugava
 Caurteces valstis  Latvija
 Garums  114 km
 Kritums  26,9 m
 Gada notece   1,81 km³
 Baseina platība  9160 km²
 Galvenās pietekas  Pededze

Aiviekste ir upe Latvijā, pēc baseina lielākā Daugavas pieteka. Aiviekste ir 14. garākā Latvijas upe. Tā atdala Vidzemi no Latgales.
Garums 114 km, baseina platība 9160 km2, kopējais kritums 26,9 m. Iztek no Lubāna ezera, savāc galvenokārt Austrumlatvijas zemienes ūdeņus. 25% no Aiviekstes baseina platības klāj meži, 15% - purvi. Baseinā daudz slapju pļavu, lieli purvu masīvi.

Aiviekste iztek no Lubāna ezera ziemeļu gala, kur met plašu pusloku un tad pagriežas dienvidrietumu virzienā. Šajā posmā ir vismazākais kritums, turklāt te Aiviekste uzņem lielākās pietekas Pededzi, Balupi un Iču. Tālāk tek iztaisnota un padziļināta 83 km garumā. Meirānu kanāls pievada Lubāna ezera agrāko pieteku Malmutas un Lisiņas ūdeņus. Lejasgalā Aiviekste tek pa viegli viļņotu apvidu. Te upē ir vairākas salas, sēkļi un aptuveni 15 akmeņainas krāces. Uz šo salu grupas ir uzcelta Aiviekstes HES - viena no lielākajām mazo upju spēkstacijām Latvijā. Pēc Pļaviņu HES izbūves Aiviekstes lejasgalu appludina ūdenskrātuve.
lv.wikipedia.org

Aiviekste ir pēc baseina lielākā Daugavas pieteka. 14. garākā Latvijas upe

Savāc galvenokārt Austrumlatvijas zemienes ūdeņus. Iztek no Lubāna ezera ziemeļu gala, kur met plašu pusloku un tad pagriežas dienvidrietumu virzienā. Šajā posmā ir vismazākais kritums, turklāt te Aiviekste uzņem lielākās pietekas Pededzi, Pērdi //Bolupi (Balvupi) un Iču  pa jaunām gultnēm. Tālāk tek iztaisnota un padziļināta 78 km garumā līdz > Kujas ietekai. Meirānu kanāls pievada Lubāna ezera agrāko pieteku Malmutas un Lisiņas ūdeņus. 25% Aiviekstes baseina platības klāj meži, 15% - purvi (1995.). Baseinā daudz slapju pļavu, lieli purvu masīvi. Visā garumā regulēta, barbariski rakta. Lejasgalā upē ir vairākas salas, sēkļi un aptuveni 15 akmeņainas krāces. Uz šo salu grupas ir uzcelta Aiviekstes hes - viena no lielākajām "mazo upju" spēkstacijām Latvijā. Tās zivju ceļš bija laba vingrinājumiem laivu nobraucienu vieta. Pēc Pļaviņu hes izbūves Aiviekstes grīva appllūst.
www.upes.lv


Labā krastas pietekas

  • Iča,
  • Piestiņa,
  • Pededze (6. garākā upe Latvijā, garāka par pašu Aivieksti),
  • Liede,
  • Kuja,
  • Svētupe,
  • Arona,
  • Veseta.

Kreisā krasta pietekas

  • Zvidze,
  • Isliena.


Zivis
Aiviekste ir ļoti bagāta ar zivīm (ālanti, plauži, zuši, līdakas, raudas, asari, ruduļi, retāk sami).

Apdzīvotās vietas
Upes krastos atrodas Lubāna, Meirāni, Saikava un Ļaudona, bet pie ietekas Daugavā — daļa Pļaviņu (Gostiņi).


Aiviekste nevar pārsteigt ar mežonīgu straumi vai Gaujai piemītošajām dramatiskajām ainavām, tomēr tā ir liela un interesanta upe ar savu šarmu. Tā patiks divu veidu laivotājiem: tiem, kas ir maratonu un kilometru cienītāji, kuri ietūķī sevi šauros kajakos un strauji cilājot airi vēro vidējā ātruma rādījumu sava GPS ekrāniņā, un tiem, kuri sasies kopā laivas, pludināsies pa straumi un laipni pasniegs viens otram dažādus našķus. Tie otrie būs ņēmuši vērā visu laiku labākās laivošanas mācību grāmatas pamācību, kurā teikts, ka laivu braucienā jāņem līdz „..pāris draugu, kas ir šī vārda vērti, kāds, kas mīl jūs un kam jūs atbildat ar pretmīlestību, kaķis, suns un viena vai divas pīpes, pietiekami daudz ēdiena un drānu, un mazliet vairāk nekā pietiekami- dzērienu, jo slāpes ir drausmīgs posts.” (Džeroms K. Džeroms „Trīs vīri laivā”).

 Aiviekste, slūžu iegrožota, iztek no Lubāna ezera. Lubāns, kopā ar apkārtējiem purvājiem un mazo upju baseiniem ir lielākais Latvijas ezers un Aivieksti cilvēki vienmēr centušies izmantot kā liekā ūdens novadītāju uz Daugavu. Daudzviet mākslīgi paplašinātā Aiviekste, slūžu sistēmas, kanāli, iztaisnotā Aiviekstes lielākā pieteka Pededze, lēzenie un lapu kokiem noaugušie līkumi, – tas viss veido asociācijas ar Anglijas zemieņu kanālu un upju sistēmām. Straume līdz pat Aiviekstes HES (101km no Lubāna) ir lēna un kritums vidēji ir tikai 1m uz 14km. Upe sasparojas pēc Aiviekstes HES un turpmākos 14km līdz Daugavai uzrāda gluži vai galvu reibinošu 0,8m kritumu uz kilometru.

Tālāko Aiviekstes posmu no Lubānas līdz pat Daugavai (79,8km) var ieteikt tiem, kas vēlas nesteidzīgu atpūtas režīma laivojumu. Šis posms vasarā ir laba alternatīva Gaujas un Salacas maršrutiem – Aiviekstē jums nebūs jācīnās par apmetnes vietām ar sev līdzigajiem un visai ticams, ka garos posmos neredzēsit nevienu citu laivotāju.  Sākot no Lubānas uz leju līdz pat Ļaudonai (81,8km no Lubāna) Aivieksti šķērso 5 tilti ar vidējo intervālu 10km starp tiem, bet gar upi ir attīstīta ceļu infrastruktūra. Tas viss ļauj variēt jūsu ceļojuma garumu īpaši neapgrūtinot laivu nomātājus.
www.upesoga.lv

Aiviekstes izteka no Lubānas ezera

Kods: A-0020-09
Autors: Aivars Gulbis
Bildēts 2009. gada 02. maijā
PAR
BRĪVU
1000 x 667 px
72 dpi
179 KB
S 2000 x 1334 px
2.2 MB
M 2480 x 1653 px
21 x 14 cm / 300 dpi
L 3211 x 2141 px
27.19 x 18.13 cm / 300 dpi
5.0 MB
REĢISTRĒJIES
30 dienas
IEGŪSTI S IZMĒRA
FOTOGRĀFIJAS
PRIVĀTPERSONĀM
sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI
LIETOŠANAI

sākot ar 5 EUR
Augstas kvalitātes bildes
5 € = 5 FOTO
10 € = 20 FOTO
Portālu www.redzet.lv un www.gotobaltic.com veidotāju grupas darbības sākums meklējams jau 2004. gadā, kad pulciņš domubiedru – 4 jaunieši un viens pieaugušais – brauca pa Latviju muzicēdami un iepazīdami Latvijas dabu un atklādami ceļotprieku. Tolaik arī radās interese par fotografēšanu, kā rezultātā laika gaitā sakrājās liels fotoarhīvs. Radās jautājums, kur to likt, kā izmantot, lai tam būtu kāda jēga? Tāpēc arī dzima ideja par portāla izveidošanu, un nu jau dažus gadus tā ir sekmīgi realizēta, jo portālā www.redzēt.lv līdz šim ir ievietots vairāk par 20000 bildēm, ik dienas tam ir ap 600 unikālo skatījumu un ir bilžu bezmaksas lejuplādes iespēja, kas tiek plaši izmantota.
Apceļojot Latviju, radās secinājums, ka mums ir ļoti daudz skaistu, bet neapzinātu vietu un ceļotājam nebūt nav viegli ātri un ērti atrast sev vajadzīgo informāciju, kas kurā vietā būtu apskates vērts. Sākām vākt materiālus dažādās interneta vietnēs, un vajadzība atkal deva jaunu ideju – veidot ceļotājam ērtu portālu, kurā vienuviet būtu iespējams atrast visu vajadzīgo informāciju – ko attiecīgajā vietā apskatīt, kur paēst, kur pārnakšņot, kur vērsties dažādu tehnisku nepieciešamību un kļūmju gadījumos. Pašreiz esam šīs idejas īstenošanas sākumā, un mūsu mērķis ir ar portāla www.gotobaltic.com palīdzību veidot tūrismam pievilcīgu Latvijas un vēlāk visas Baltijas tēlu, kā arī reklamēt mūsu organizācijas, uzņēmējus, individuālos ražotājus u.c., palīdzot viņiem piesaistīt klientus.
Sākumā plānojam parādīt kartē Latviju, sadalītu pa reģioniem un novadiem. Reģionu kartē būs redzamas interesantākās apskates vietas. Novados varēs redzēt plašāku informāciju par apskates vietām un sociāli nozīmīgiem objektiem.
Savu mērķi sākam īstenot ar Kurzemes novadiem.
Ērtības labad piedāvājam divus apskates veidus:
1. Uzklikšķinot atveram novada karti un izvēlamies sev interesējošo objektu apskati.
2. Sev interesējošas vietas aplūkošanai izvēlamies no saraksta.
Papildus kartei un apskates vietu sarakstam portālā atradīsiet attiecīgo vietu fotogrāfijas un informatīvus aprakstus. Tas jums palīdzēs izvēlēties savu ceļojumu pieturas un galamērķus.
Mūsu lielais mērķis ir šādā veidā parādīt visu Baltiju.
Perspektīvā plānojam portālu tulkot angļu, krievu, vācu, ķīniešu un poļu valodās, tādējādi piedāvājot lielisku produktu šo valstu tūristiem.

Tā kā uzdevums ir ļoti liels, aicinām katru interesantu uz sadarbību.


Turpināt lejuplādēt

Sākot ar 1 eiro atbalstu
saņemsiet iespēju 30 dienas
LEJUPLĀDĒT FOTOGRĀFIJAS LABĀ KVALITĀTĒ
(S izmērs, A4, 2000 x 1333 px)
bez www.redzet.lv logo

UZZINĀT VAIRĀK
REĢISTRĒJIES

un
30 dienas
iegūsti
JEBKURAS FOTOGRĀFIJAS FOTOGRĀFIJAS LABĀ KVALITĀTĒ
(S izmērs, A4, 2000 x 1333 px) bez www.redzet.lv logo
Reģistrēties
PRIVĀTPERSONĀM sākot ar 1 EUR
KOMERCIĀLAI LIETOŠANAI sākot ar 5 EUR
Reģistrējoties saņemsi piekļuvi
lejuplādes pogai

Varēsi lejuplādēt jebkuras izvēlētās fotogrāfijas!
Garantējam Jūsu sniegtās informācijas konfidencialitāti.
Jautājumu gadījumā sazinieties ar mums: info@redzet.lv
IEGŪSTI AUGSTAS KVALITĀTES FOTOGRĀFIJAS

5 € = 5 FOTO vai 10 € = 20 FOTO
iegūsti FOTOGRĀFIJAS AUGSTĀ KVALITĀTĒ
L izmērs, 3888 x 2592 px, vai XL izmērā


Raksti mums uz:
info@redzet.lv
un iegūsti izvēlētās fotogrāfijas!

Izvēlieties jebkuras 5 fotogrāfijas neatkarīgi no lieluma un kvalitātes par 5 eiro, vai jebkuras 20 fotogrāfijas par 10 eiro.

Ielogoties

Jūs neaizpildījāt abus laukus.

Reģistrēties

Jūs neaizpildījāt visus laukus.