Lapas navigācija
Reģions
Apskates vietas
Dabas objekti
Ūdeņi
Iegūt norādes

Ulugbeka piemineklis (Rīga)

Piemineklis zinātniekam Mirzo Ulugbekam (1344–1449)

 

Atklāts: 2004
Tēlnieks: Ravšans (Džalalitdins) Mirtadžijevs (Uzbekistāna)
Atrodas: Kronvalda parks, pie Rīgas Jūras akadēmijas
Piezīmes: Taškentas pilsētas dāvana Rīgas pilsētai.

Mirzo (Muhameds Taragajs) Ulugbeks (1394–1449) – ievērojamais Viduslaiku Austrumu renesanses zinātnieks, astronoms un matemātiķis, dzimis mūsdienās visā pasaulē zināmajā Uzbekistānas vēsturiskajā pilsētā Samarkandā. Piecpadsmit gadu vecumā viņš mantoja lielas valsts valdnieka titulu un kļuva pasaulē slavens nevis ar karagājieniem un iekarojumiem, bet ar zinātniskiem atklājumiem.

Ulugbeka vairāk nekā 40 gadu valdīšanas laikā Samarkanda kļuva par vienu no pasaules zinātnes, kultūras un mākslas centriem. Ulugbeks nodibināja ievērojamo medrese skolu, kur tika apgūta medicīna, matemātika, astronomija, filozofija un dabas zinātnes. Skolas sasniegumiem bija liela ietekme Rietumu un Austrumu zinātnes attīstībā.1429. gadā Ulugbeks uzcēla tam laikam unikālu astronomisko observatoriju. Daudzu gadu novērojumu rezultātā radīja astronomiskās tabulas („Ulugbeka tabulas”) ar 1018 zvaigžņu aprakstiem un 683 Eiropas un Āzijas pilsētu ģeogrāfiskajām koordinātām. Viņa zinātniskie darbi tika tulkoti daudzās valodās un izplatīti Eiropā. Ulugbeka vārds atrodas līdzās pasaules mēroga zinātniekiem Nikolajam Kopernikam, Galileo Galilejam un Džordano Bruno.

Lai veicinātu Latvijas un Uzbekistānas ekonomisko sadarbību, kā diplomātiskas uzmanības zīme Kronvalda parka kanālmalas apstādījumos starp Rīgas Jūras akadēmiju un Pasaules tirdzniecības centru „Rīga” tika uzstādīta Taškentas pilsētas dāvana Rīgai – tēlnieka Ravšana (Džalalitdina) Mirtadžijeva piemineklis izcilajam zinātniekam. Uz 3 m augsta sarkana granīta postamenta paceļas romantizētā veidā tverta 2m augsta bronzas skulptūra, kurā Ulugbeks attēlots tērpies austrumu tautām raksturīgā mētelī ar turbānu galvā, zvaigžņu karti un cirkuli rokās. Uzraksts uz postamenta: „Mirzo Ulugbek 1394–1449”.

Blakus piemineklim atrodas plāksne ar tekstu latviešu un uzbeku valodā.

Pieminekli atklāja 2004. gada 8. aprīlī, piedaloties Uzbekistānas Valsts prezidentam Islamam Karimovam.
www.rigaspieminekli.lv

 


Mīrza Muhammeds Tāragai bin Šāruhs (dzimis 1394. gada 22. martā, miris 1449. gada 27. oktobrī), pazīstams kā Ulugbeks (الغ‌ بیگ), bija Timurīdu valdnieks un uzbeku astronoms, matemātiķis un sultāns. Bija ievērojams zinātņu veicinātājs, padarījis Samarkandu par zinātnes centru. Pazīstams kā viens no mūsdienu astronomijas pamatlicējiem.

Viņa vectēvs bija karavadonis Timurs. Darbības laiks sakritis ar renesansi Eiropā. 1409. gadā kļuvis par Samarkandas valdnieku. Samarkandā laikā no 1424. līdz 1429. gadam tika uzbūvēta observatorija, kas tika uzcelta oāzē Amudarjas krastā ar ataicināto slavenu zinātnieku palīdzību. Tā bija viena no lielākajām observatorijām viduslaikos. Materiālā nodrošinājuma un zinātnisko rezultātu ziņā tā pārspēja citus astronomisko pētījumu centrus.

Observatorijā tika sastādītas "Jaunās astronomijas tabulas", kurā atrodams 1018 zvaigžņu stāvokļu katalogs, kas precizitātē tika pārspēts vienīgi 16. gadsimtā (dāņu astronoms Tiho Brahe). Katalogs tika izdots arī Oksfordā 1665. gadā. Observatorijas galvenais instruments bija kvadrants, kura rādiuss sasniedza 40,2 metrus, tā atliekas ir saglabājušās līdz pat mūsdienām. Viņa astronomiskās kartes, kas tikušas sauktas par Ulugbeka tabulām, jūras navigācijas vajadzībām tika plaši izmantotas arī Eiropā.

Garīdznieki un reakcionārie feodāļi apvainoja viņu ķecerībā, 1449. gadā ticis nogalināts. Pēc tam tika sagrauta observatorija. 1908. gadā tika atklātas tās paliekas, un 1948. gadā tā tika pilnībā atrakta.

2004. gada 8. aprīlī Rīgā, Latvijā, kanālmalas apstādījumos pie Rīgas Jūras akadēmijas un Pasaules tirdzniecības centra "Rīga" tika atklāts piemineklis Ulugbekam Uzbekistānas prezidenta Isloma Karimova vizītes laikā Latvijā abu valstu ekonomiskās sadarbības veicināšanai. Tas bija Uzbekistānas dāvinājums Latvijai. Skulptūru darinājis uzbeku tēlnieks Džalalitdins (Ravšans) Mirtadžijevs. Postaments ir 3 m augsts, bronzas skulptūra – 2 m.
lv.wikipedia.org

Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai, lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu