Lapas navigācija
Reģions
Apskates vietas
Dabas objekti
Ūdeņi
Iegūt norādes

Skulptūra - strūklaka „Jelgavas students"

Skulptūra strūklaka „Jelgavas students" atrodas Jelgavā Jāņa Čakstes bulvārī pie Mītavas tilta. Skulptūras strūklakas autors ir tēlnieks Kārlis Īle, skulptūra uzstādīta 2013. gada 24. jūlijā, bet svinīgā atklāšana notika 2. septembrī. Skulptūrā attēlots jaunietis korporeļa naģenē ar grāmatu kaudzīti padusē, kas lēni slāj meklēdams naktsmājas. Lietus līst, un viņu sargā caurs lietussargs. Kārļa Īles skulptūra – strūklaka „Jelgavas students” simbolizē Jelgavu kā Latvijas studentu galvaspilsētu. Tēlnieks iedvesmojies no Latvijas studentu neoficiālās himnas „Pa Jelgavu kāds students klīst”.

2,25 metrus augstā skulptūra veidota no bronzas, tā sver aptuveni 450 kg. Tēlainais Jelgavas students iemūžināts, ejot pa peļķēm, kas veidotas no nerūsējoša tērauda, bet pa lietussargu tek ūdens. Skulptūras pamatnē uzstādīti hermētiski RGB LED gaismekļi, kuri programmējami krāsas un apgaismojuma spilgtuma maiņai. Apgaismojuma intensitāte diennakts tumšajā laikā tiek saskaņota ar dziesmas „Ir vakars vēls” ritmu.

Pats mākslinieks „Jelgavas studentam" devis vārdu Jēkabs Ceriņš un stāsta, ka studenta dzimšanas diena ir 26. jūlijā un viņš mācās 3. kursā. Studenta lietussarga rokturim ir īpašs spēks – jāievēlas vēlēšanās un jāpieskaras rokturim, tad tā piepildīsies. Studenta tēls balstīts uz senās studentu dziesmas vārdiem:
 
Ir vakars vēls un lietus līst,
Pa Jelgavu kāds students klīst.

Viņš klīst un klīst līdz apstājas
Pie kādas mazas būdiņas.

Viņš trīsreiz klusi pieklauvē:
"Jel laidiet mani pajumtē"

Bet saimnieks liek to ārā dzīt,
Viņš iet un iet, līdz zemē krīt.

No rīta saule sērīgi
Sveic Driksas malā slīkoni.

Bet māmiņa to mājās gaid',
Tā gaid' un gaid', un nesagaid'.

Cits vakars vēls un lietus līst,
Pa Jelgavu cits students klīst.

Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai, lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu