Lapas navigācija
Reģions
Apskates vietas
Dabas objekti
Ūdeņi
Iegūt norādes

Piemineklis "Latgales kongresam - 100"

Piemineklis “Latgales kongresam – 100” un laukums tika atklāts 2017. gada 5. maijā par godu Latgales kongresa simtgadei.

Pieminekļa laukuma vieta – blakus Atbrīvošanas alejai netālu no Kovšu ezera – nav izvēlēta nejauši: šeit 1917. gadā atradās Rēzeknes kinoteātris “Diāna”, kur notika kongresa pirmās dienas sanāksme. Kongresa laikā lēma par to vai Latgalei atdalīties no Vitebskas guberņas un apvienoties ar Vidzemes un Kurzemes novadiem. Veidojot piemiņas vietu, meta autori centās atspoguļot Latgales kongresa būtisko nozīmi Latvijas valsts veidošanā.
latgale.travel

 

 

1917. gada 26. un 27. aprīlī  Rēzeknē norisinājās Pirmais Latgales kongress, kurā pieņēma lēmumu par Latgales apvienošanos ar Kurzemi un Vidzemi vienotā Latvijas valstī. Šis notikums bija ļoti nozīmīgs gan reģionālā, gan valstiskā mērogā, un ļāva Latgales iedzīvotājiem sevi apzināties iekļaujoties vienotā valstiskā veselumā kopā ar pārējiem vēsturiskajiem Latvijas novadiem.

Atzīmējot Latgales kongresa simtgadi, 2017. gada 5. maijā atklāts piemineklis “Latgales kongresam 100” (mākslinieks Visvaldis Asaris). Tas iezīmē vietu, kur 1917. gadā atradās kinoteātris “Diana”, kurā norisinājās kongresa pirmā diena.

Piemineklis veidots no trim Latvijas laukakmeņiem, simbolizējot vēsturiskos Latgales, Kurzemes un Vidzemes novadus. Piemiņas vieta risina ideju par ceļu uz apvienošanos kopīgas idejas vārdā – par vienotu Latviju. Piemineklī iekalti izcilā Latgales valstsvīra Franča Trasuna vārdi: “Varai pīdar laiceiba, taisneibai – myužeiba” (Varai pieder laicība, taisnībai – mūžība) un uzraksts, kas vēsta par kongresa norises laiku.
visit.rezekne.lv

Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai, lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu