Lapas navigācija
Reģions
Apskates vietas
Dabas objekti
Ūdeņi
Iegūt norādes

Piemineklis gleznotājam Janim Rozentālam (1866–1917)

ATKLĀTS: 1936
TĒLNIEKS: Burkards Dzenis
RESTAURĒTS: Restaurēts 2006. gadā
ATRODAS: Jaņa Rozentāla laukums, pie Latvijas Nacionālā Mākslas muzeja

Pirmā neatkarīgā republika cienīja savus gara darbiniekus, kuri Latvijas vārdu nesa pasaulē. Pēc Izglītības ministrijas pasūtinājuma kā atzinības zīmi un vienlaikus nacionālās kultūras simbolu 1936. gada pavasarī pie tagadējā Latvijas Nacionālā Mākslas muzeja atklāja pieminekli gleznotājam Janim Rozentālam.

Uz jūgendstila un Art Deco stilistiskā strāvojuma iespaidā izgatavotā vairāku pakāpju postamenta novietots līdz pusei reālistiski atveidota gleznotāja krūšutēls ar otu un paleti rokās. Divi zemi pakāpieni un viens augsts pakāpiens veido pieminekļa kompozicionālo pamatu, virs kura paceļas proporcionāli paaugstināts un sašaurināts cokols, kura fasādes pusē iedziļināts bronzas cilnis ar koklētājas tēlu ar paša Jaņa Rozentāla gleznas „Teika” alegoriskiem motīviem. Uz šī cokola paceļas vertikāla prizma ar uzrakstu „Janis Rozentāls” un bronzas skulptūru galā. Izteikti vertikālā kompozīcija lieliski atbilst tautiskās atmodas un pirmo latviešu profesionālo mākslinieku un gara darbinieku idealizēto tēlu heroizācijas mērķiem.

Ap 4m augstā pieminekļa meta autors bija tolaik Latvijas Mākslas akadēmijas pedagogs tēlnieks Burkards Dzenis, kurš veidoja pieminekli gaiši pelēkā Somijas granītā un bronzā.

Spārītis O. Rīgas pieminekļi un dekoratīvā tēlniecība. Rīga, 2007
www.rigaspieminekli.lv

Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu