Lapas navigācija
Reģions
Apskates vietas
Dabas objekti
Ūdeņi
Iegūt norādes

Piemineklis Džordžam Armitstedam

Piemineklī attēlots Džordžs Armitsteds ar dzīvesbiedri Sesilu Pihlau un čau-čau sunīti. Piemineklis atrodas Rīgas centrā pie Operas tiltiņa.


Piemineklis Rīgas mēram (1901–1912) Džordžam Armitstedam (1847–1912)

Anglijas karalienes Elizabetes II un Edinburgas hercoga Filipa vizītes laikā Rīgā LNO apstādījumos pie Timma tiltiņa 2006. gada 18. oktobrī atklāja pieminekli britu izcelsmes rīdziniekam un Rīgas mēram Džordžam Armitstedam ar kundzi Sesilu Pihlau. Reālistiskā manierē darinātos tēlus atdzīvina suņa skulptūra, kas novietota priekšpusē. Pieminekļa iniciators un sponsors uzņēmējs Jevgeņijs Gombergs vēlējās iemūžināt vienu no sekmīgākajiem Rīgas pilsētas mēriem, kura darbības laikā (1901–1912) pilsēta piedzīvoja uzplaukumu. Pieminekļa finansēšanā piedalījās arī Dž. Armitsteda radinieks Rodnijs Redklifs no Lielbritānijas.

Tēlnieks Andris Vārpa gan cilvēkus, gan suni nedaudz stilizējis, taču visai kompozīcijai raksturīgs cilvēcisks mērogs un labsirdīgs emocionāls noskaņojums, kas mudina garāmgājējus interaktīvai mijiedarbībai un atraisītai apskatei. Aiz skulptūrām izveidota neliela terase, kurai piestiprināta bronzas plāksnīte ar uzrakstu latviešu un angļu valodā:

„Džordžs Armitsteds, Rīgas pilsētas galva (1901–1912), ar dzīvesbiedri Sesilu Pihlau. Atklāja Viņas Majestāte karaliene Elizabete II 2006. gada 18. oktobrī. Jevgeņija Gomberga un Rodnija Redklifa dāvinājums.”

George Armitstead, Mayor of the City of Riga (1901–1912) with his spouse Cecile Pychlau. Unveiled by Her Majesty Queen Elisabeth II on October 18, 2006. Commissioned by Eugene Gomberg and Rodney Radcliffe”.
www.rigaspieminekli.lv

Georgs Armitsteds jeb Džordžs Armitsteds (angļu: George Armitstead; 1847. gada 27. oktobris – 1912. gada 17. novembris) bija muižnieks, inženieris, fabrikants, Rīgas pilsētas galva laikā no 1901. līdz 1912. gadam.

 

Džordžs Armitsteds dzimis 1847. gada 27. oktobrī Rīgā angļu izcelsmes lieltirgotāja ģimenē. Ieguvis labu izglītību Cīrihē un Okfordā, 1901. gadā viņš kļuva par Rīgas pilsētas mēru. Viņa laikā pilsētā aizsākās plaša celtniecība un labiekārtošana, kā arī tika uzsākta sociālo problēmu risināšana. Īpaša uzmanība tika veltīta izglītības sistēmas uzlabošanai un skolu celtniecībai – Rīgā uzcēla 16 skolas. Armisteda laikā ekspluatācijā tika nodota pirmā elektriskā tramvaja līnija, ekspluatācijā tika nodota Latvijas Nacionālā teātra ēka, uzcēla trīs paviljonus Vidzemes tirgū, uzcēla ūdenssūkņu staciju un attīstīja ūdensvada tīklu, dibināja Rīgas Zooloģisko dārzu… Tie ir tikai daži no viņa paveiktajiem darbiem. Armisteda ieguldījums Rīgas kā Eiropas pilsētas attīstībā bijis nenovērtējams un pavisam noteikti var apgalvot, ka bez šī angļu izcelsmes mēra Rīga šodien izskatītos pavisam savādāka.

 

Pieminekli veidojis tēlnieks Andris Vārpa, tas izgatavots par uzņēmēja J. Gomberga naudu, atklāts 2006. gada 18. oktobrī Lielbritānijas karalienes Elizabetes II valsts vizītes laikā. Pieminekļa atklāšanā piedalījās arī Džordža Armitsteda mazmazdēls Rodnijs Radklifs.

Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu