Lapas navigācija
Reģions
Apskates vietas
Dabas objekti
Ūdeņi
Iegūt norādes

Piemineklis 1905. gada cīnītājiem (Rīga)

Piemineklis 1905. gada cīnītājiem ir piemineklis 1905. gada revolūcijas "Asiņainās svētdienas" piemiņai. Atrodas pie Dzelzs tilta 11. novembra krastmalā, Rīgā, Latvijā.

 

1905. gada cīnītājiem veltītais piemineklis ir divu figūru kompozīcija, kurā redzams jauns cīnītājs, kas, no ievainotā biedra rokām izņēmis karogu, nes to tālāk. Piemineklis veidots bronzā un granītā.

Piemineklis kopš 1960.gada atrodas vietā, kur 1905. gada 13. janvārī tika apšauti strādnieku demonstrācijas dalībnieki, nogalinot 70, bet ievainojot 200 cilvēkus.

 

Vēsture
Lai atzīmētu 1905. gada 13. janvāra asiņaino notikumu Daugavmalā 55. gadadienu, Latvijas PSR Kultūras ministrija un LZA Vēstures institūts 1958. gadā ierosināja celt pieminekli latviešu sociāldemokrātiem un 1905. gada revolūcijas atbalstītājiem. Tēlniecības metu konkursā uzvarēja tēlnieks Alberts Terpilovskis. Granītā un bronzā veidoto pieminekli atklāja 1960. gadā, vienlaicīgi ar Daugavas krastmalas promenādes viena posma izveidi.

Uz 8.5 metrus augstā pieminekļa postamenta dinamiskā kompozīcijā atveidoti divi demonstrācijas dalībnieki – viens sašauts, saļimis, otrs – pārtvēris karogu, traucas tālāk. Pa kreisi no postamenta izvietotas kāpnes, kas ved no promenādes uz augšējo terasi un lejā.

Restaurācijas laikā 2011. gadā tika veikti apjomīgi rekonstrukcijas darbi – atjaunots postaments un skulptūru metāla pamatne–cokols, restaurētas un vaskotas bronzas skulptūras, rekonstruēta un labiekārtota terase, piemineklim piegulošā teritorija un zaļā zona – zālājs, dekoratīvo krūmu stādījumi un puķu dobes.

Tika uzstādīta nejauši uzietā vēsturiskā informatīvā plāksne, kas sākotnēji bija atradusies pie ēkas 11. novembra krastmalā iepretim piemineklim.
rigaspieminekli.lv

Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai, lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu