Lapas navigācija
Reģions
Apskates vietas
Dabas objekti
Ūdeņi
Iegūt norādes

Elīnas Zālītes skulptūra Apē

Elīnas Zālītes skulptūra
Pasta iela 26, Ape, Apes novads, LV-4337

1983. gada maijā pie Dāvja Ozoliņa Apes vidusskolas tika atklāts bronzā atliets Elīnas Zālītes piemineklis – skulpturālais portrets, kas tapis vairāku gadu garumā par daudzu apeniešu un citu ieinteresētu personu ziedojumiem, par Dāvja Ozoliņa Apes vidusskolas skolēnu un skolotāju talkās nopelnīto naudu. Pieminekļa autore – māksliniece Rasa Kalniņa – Grīnberga. 2009. gada novembra piemineklis ticis nozagts. Jaunās skulptūras atliešanu bronzā notika, pateicoties Apes novada domes veiksmīgajai sadarbībai ar Mākslas akadēmijas pasniedzēju, tēlnieku Kārli Alaini un skulptūras autori, tēlnieci Rasu Kalniņu – Grīnbergu. Skulptūra 2016. gada vasarā Apes pilsētas svētku laikā tika svinīgi atklāta.


Elīna Zālīte (1898–1955) – dzejniece, dramaturģe, rakstniece, tulkotāja. Savu literāro karjeru aizsākusi 20. gadsimta 20. gados ar tulkojumiem un dzeju. Nozīmīgi viņas tulkojumi no igauņu valodas un raksti par igauņu literatūru periodikā. Tulkojusi no igauņu, somu, krievu, franču, vācu, zviedru valodas. Literatūrā debitējusi ar dzeju. Vienīgais dzejoļu krājums "Sila ziedi" ieguva milzīgu popularitāti 20. gadsimta 30. gados. Šajā periodā tapušas vairākas lugas, kas iestudētas teātros. Populārākā – "Rudens rozes", kas ekranizēta arī kino 2004. gadā. Otrā pasaules kara laikā tapa viņas vienīgais romāns "Agrā rūsa", kas padomju periodā tika ekranizēts (1979) un kļuva par vienu no skatītākajām filmām Padomju Savienībā. Pēc Otrā pasaules kara rakstniece bija spiesta pielāgot savu daiļradi sociālistiskā reālisma kanonam, tāpēc vairāki darbi, tostarp, romāns "Agrā rūsa" tika pārlabots, tāpat šajā periodā tapušas vairākas padomju ideoloģiju apliecinošanas lugas.
literatura.lv

Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai, lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu