Lapas navigācija
Reģions
Apskates vietas
Dabas objekti
Ūdeņi
Iegūt norādes

Virsaišu ūdenskritums

Virsaišu ūdenskritums

 

Lai apmeklētu Virsaišu ūdenskritumu ir jāsāk iet pa Virsaišu ūdenskrituma dabas taku (1,4 km vienā virzienā).


Augstums: Ap 1,4 metri.

Platums:
Ap 1,5 m

Upe: Virbupes labā krasta pieteka

Pieejamība:
Vidēji grūti ūdenskritumam nevar piekļūt ar mašīnu, nākas iet samērā lielu attālumu.

Atrašanās vieta:
Talsu rajons, Sabiles novads, ziemeļos no Sabiles, Virbupītes ziemeļu pietekā pie Virsaišu mājām.

Apraksts:
Skaists ūdenskritums tas nekrīt vertikāli, bet gan nolīst pār ieslīpu dolomīta atsegumu. Acīmredzot ūdens šeit plūst lielu daļu gada, tomēr vasarās strauta gultne varētu būt sausa.
mapx.map.vgd.gov.lv

 

 

Virsaišu ūdenskritums tika izvēlēts par 2010. gada ģeoloģisko objektu. Tas atrodas Kurzemē, Talsu novada Abavas pagastā, Virbupes labā krasta pietekā netālu no Virsaišu mājām, no Stendes – Sabiles šosejas un pagrieziena uz stādaudzētavu Mazsili.

Virsaišu ūdenskritums ir 1,7 m augsts un tas ir izveidojies strauta gultnē pār augšdevona dolomīta iežiem. Īpaši izteiksmīgs ūdenskritums ir pavasaros un rudeņos, kad tā platums sasniedz 4 metrus. Ūdenskritums atklāts tikai 1998. gadā, bet kopš 2001. gada tam ir valsts aizsargājamā ģeoloģiskā un ģeomorfoloģiskā dabas pieminekļa statuss.

Šeit ierīkota dabas taka, kura ir marķēta ar sarkanu krāsu. Tā ir piemērota nelielam pārgājienam dabā. Ir izvietotas norāžu zīmes takas maršruta sākuma un pagriezienu vietās un stends labiekārtotā atpūtas vietā pie ūdenskrituma.

Izejot visu taku, ir iespēja iepazīt bebru mājvietas. Takas garums turp un atpakaļ ar visiem līkumiem ir apmēram trīs kilometri. Dabas taka piemērota gan ģimenēm ar bērniem, gan gados vecākiem ceļotājiem lēnai pastaigai.

Virsaišu ūdenskritums atrodas dziļā Virbupes sāngravā, kur izbaudāma civilizācijas maz ietekmēta daba – pār dolomītu kāplēm čalo strauts, krastu kraujās atsedzas ieži, krustu šķērsu sakrituši vēja gāzti koki, bet taku ir maz.

Latvijas Petroglifu centra organizēto Virsaišu ūdenskrituma nominēšanu par Latvijas 2010. gada ģeoloģisko objektu atbalstīja Latvijas Universitātes Ģeoloģijas muzejs, Ziemeļvidzemes Ģeoparks, Talsu novada dome un Talsu tūrisma informācijas centrs.

Atrašanās vieta: šosejas Sabile – Stende kreisajā malā, pagrieziens uz stādaudzētavu “Mazsili”
www.visit.sabile.lv

Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai, lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu