Lapas navigācija
Reģions
Apskates vietas
Dabas objekti
Ūdeņi
Iegūt norādes

Strūklaka Gadalaiki (Vērmanes dārzs, Rīga)

Statuss: Valsts nozīmes kultūras piemineklis ar aizsardzības Nr.7415
Atklāts: 1869
Tēlnieks: Mirdza Lukaža (kopija, bronza)
Atrodas: Vērmanes dārzs
Piezīmes: Oriģināls (cinks) atliets dekoratīvo metāllējumu fabrikā „E.Bucholt & Hahn” (Berlīne)

1869. gadā Vērmanes parkā ierīkoja gāzes apgaismojumu un ūdensvadu. Tika domāts arī par to, kā padarīt parka ainavu izteiksmīgāku. Vērmaņu ģimene metāllējumu fabrikā „E.Bucholt & Hahn” Berlīnē pasūtināja strūklaku, kas bija greznākais šāda tipa dekoratīvās tēlniecības darbs pilsētā, priecējot parka apmeklētājus ar ūdens rotaļu un alegorisko saturu.

Apaļa baseina vidū uz postamenta, kuru rotā četru gadalaiku skulptūras, novietota monumentāla vāze. Tās kausā attēloti divi bērni, kas rotaļājas ar Neptūna trejzari, no kura šļācas ūdens. 1972. gadā vandālisma rezultātā bojāto skulptūru nojauca. 1978. gadā pēc Kultūras ministrijas pasūtinājuma kombinātā „Māksla” atlēja un uzstādīja tēlnieces Mirdzas Lukažas bronzas skulptūras kopiju.
www.rigaspieminekli.lv

 


Pēc tam, kad Napoleona karaspēkam tuvojoties Rīgai 1812. gadā nācās nodedzināt Rīgas priekšpilsētu, ģenerālgubernators Filipo Pauluči pieprasīja likvidēt ugunsgrēka pēdas un tādējādi uz visiem laikiem izdzēst no ļaužu prātiem nepatīkamās atmiņas. 1815. gadā tika apstiprināta vieta angļu parka ierīkošanai un uzsākta ziedojumu vākšana – pilsētas vecākā Kristiana Heinriha Vērmaņa atraitne Anna Ģertrūde Vērmane ziedoja sev piederošo zemes gabalu un ievērojamu naudas summu, tādēļ viņas vārds tika iemūžināts parka nosaukumā. 1817. gada 8. jūnijā notika dārza svinīga atklāšana un nodošana publiskajai lietošanai.

Parkā un ap to atrodas daudz pieminekļu, tajā skaitā par godu šim Pauluči lēmumam tika uzstādīts piemiņas obelisks ar uzrakstu vācu un krievu valodā un Pauluči ierašanās datumu Rīgā – 1812. gada 23. oktobri, kā arī 1829. gadā par godu zemes gabala ziedotājai un viņas dēlam Prūsijas konsulam starp divām lauvām tika uzstādīts piemiņas obelisks (mūsdienās šeit apskatāmas šo pieminekļu kopijas, kas uzstādītas pēc 2000. gada). Attēlā redzamā strūklakas skulptūra tika izgatavota Berlīnē bronzēta cinka lējumā un uzstādīta 1869. gadā. Strūklakas oriģinālo skulptūru nācās demontēt 1972. gadā, bet kopš 1978. gada šajā vietā ir redzama tēlnieces M. Lukažas veidotā kopija. 1881. gadā vēlākā pilsētas dārzu direktora Georga Frīdriha Kūfalta (Kuphaldt, 1853–1938) vadībā labiekārtoja Vērmanes parku iekārtojot puķu dobes un iestādot eksotiskus kokus un krūmus.
zudusilatvija.lv

Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai, lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu