Lapas navigācija
Reģions
Apskates vietas
Dabas objekti
Ūdeņi
Iegūt norādes

Zentenes muiža

Zentenes muižas kungu māja celta 1850. gadā un ir vēlā klasicisma stila paraugs. Tajā saimniekoja fon Līvenu dzimta. Uz pārējo klasicisma piļu fona tā izceļas ar firstu Līvenu ģerboni dārza fasādes zelmenī. Kopš 1938. gada ēkā atradās Zentenes pamatskola, taču 2009. gadā skolu slēdza un 2011. gadā tā tika pārdota Kreivijas miljonāram Sergejam Bestuževam, kurš, diemžēl, nepildot pirkuma līgumā notiektās prasības par ieguldījumu muižas atjaunošanā, ir to atstājis novārtā.

Zentenes muiža, ievērojot privātīpašuma noteikumus, ir apskatāma tikai no ārpuses. Blakus muižai atrodas parks, kurā aug Latvijā lielākā ogu īve.

Zentenes muiža, Zentenes pagasts, Tukuma novads
www.visittukums.lv

 


Zentenes muižas kungu māja (vācu: Herrenhaus Senten) ir klasicisma stilā celta ēka, kas atrodas Zentenes ciemā, Tukuma novadā, Latvijā.

Vēsture
1540. gadā Livonijas ordeņa mestrs izlēņoja muižu Lamiņu kungam Hermanim Butlaram. Vēlāk muiža atradusies gan Brigenu, gan Ostenzakenu īpašumā, bet kopš 1804. gada tā bija Līvenu dzimtas īpašumā. Tagadējā Zentenes muižas kungu māja celta ap 1850. gadu Berlīnes skolas vēlīnā klasicisma stilā ar firstu Līvenu ģerboni dārza fasādes portika frontonā. Pirmā pasaules kara laikā 1917. gada martā Zentenes muižā it kā uzturējies Vācijas ķeizariskās ģimenes loceklis princis Joahims. Kurzemes un Zemgales hercogistes atjaunošanas plānošanas laikā 1917. gada rudenī pēc firstu Līvenu ielūguma muižas pilī ciemojās Oberosta virspavēlniecības nozīmētais eksperts Marburgas Universitātes profesors Johans Breds (Johann Victor Bredt, 1879–1940), kas vēlāk rakstīja: "Vēl varēja saprast, ko agrākos laikos nozīmēja vācu dižciltīgā ģimene ar lauku īpašumu Kurzemē. Tā bija lieliskākā kungu dzīve pasaulē. Mēs braukājām pa skaistu mežu, dejojām vakaros un runājāmies par karu. "Muižu pēc 1920. gada zemes reformas atsavināja īpašniekiem un 1923. gadā tās zemi sadalīja, Līvenu īpašumā atstāja Ķeņģu mājas un dažas pils telpas. 1939. gadā, pārdevusi atlikušo īpašumu, pēdējā pils īpašniece Konstance fon Līvena ar meitu Zigrīdu izceļoja uz Vāciju.

Kopš 1938. gada ēkā atradās Zentenes pamatskola. 1988.–1991. gados pilī notika remonta un restaurēšanas darbi, kuru laikā atjaunoja centrālo zāli. Skolēnu skaita samazināšanās dēļ 2009. gada 1. septembrī skolu slēdza. 2011. gadā Zentenes muižas pils tika izsolīta par 131 tūkstošiem latu. Par Zentenes pils jauno īpašnieku kļuva Krievijas miljonārs Sergejs Bestuževs, pirkuma līgumā bija noteikts, ka "īpašnieks trīs gadu laikā no īpašuma iegādes dienas veic ieguldījumus īpašuma tehniskā stāvokļa uzlabošanā un atjaunošanā par kopējo ieguldījumu summu, kas nav mazāka par diviem miljoniem eiro (1,4 miljoniem latu), ievērojot Valsts Kultūras pieminekļu aizsardzības inspekcijas prasības", tomēr tas netika izdarīts.

Apbūve
Kungu mājas priekšā veidots regulārs parādes pagalms un tālāk – dārzs, ko ieskāva akmens mūra žogs ar vārtiem piebraucamā ceļa sākumā. Sākotnēji uz zemākajiem, centrālo un sānu daļas savienojošiem korpusiem bijusi terase. Ēkā saglabājušies bagātīga neorenesanses stila interjeru dekoratīvā apdare – zālē plastiskā griestu apdare, kolonas, koka kāpnes uz otro stāvu, krāsnis. Muižas centra saimniecības pagalma apbūvi veidoja stallis, kalpu māja un klēts. Pils parkā aug 15 svešzemju sugas koki un krūmu stādījumi. Starp parka kokiem aug arī Latvijas resnākā īve, kuras stumbra apkārtmērs ir 2,35 metri.
lv.wikipedia.org

Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu