Lapas navigācija
Reģions
Apskates vietas
Dabas objekti
Ūdeņi
Iegūt norādes

Zemītes muižas pils

Zemītes muižas pils celta 19. gadsimta vidū iespaidīgās bīdermeijera laikmeta būvformās, iespējams, vecās kungu mājas vietā. Vēlāk, ap 19. gadsimta beigām, tai piebūvēts kvadrātisks tornis neorenesanses formās, kura vienīgā funkcija bija apliecināt ēkas īpašnieka laikmetīgo domāšanu. Pils degusi 1905. gadā un pēc tam atjaunota. Tā vēlreiz degusi 1931. gadā un pēc tam atjaunota. Līdz ar to ēkā nav saglabājusies sākotnējā interjeru apdare.
www.zudusilatvija.lv

 


Zemītes muižas pils (vācu: Samiten) ir muižas kungu māja Kandavas novada Zemītes pagasta Zemītē.

Vēsture
Kurzemes un Zemgales hercogistes laikā Zemītes muiža līdz 1673. gadam piederēja Butlaru dzimtai, pēc tam Lēbeliem, Mirbahiem, Pletenbergiem un Bēriem. No 1790. līdz 1920. gadam muižas īpašnieki bija Firksi.

Muižas kungu māja būvēta 19. gadsimta vidū bīdermeijera stilā, vēlāk tai piebūvēja kvadrātisku neorenesanses stila torni. Nodedzināta 1905. gada revolūcijas laikā un pēc tam atjaunota. Vēlreiz degusi un pēc tam atjaunota 1931. gadā. 1937. gadā muižas klētī iekārtoja Aizsargu namu.

Pēc Otrā pasaules kara 1945. gadā bijušajā Zemītes muižas kungu mājā izvietoja Mašīnu un zirgu iznomāšanas punktu, bet Aizsargu nama telpās – Zemītes pagasta darbaļaužu deputātu padomes izpildkomiteju. Pils ēkā atradās ēdnīca un dzīvokļi. 1962. gadā tajā iekārtoja "Tukuma lauktehnikas" filiāli. 2000. gadā Kandavas novada dome ēku atjaunoja, un tagad tajā atrodas Zemītes pamatskola.
lv.wikipedia.org

Zemītes muižas pirmais zināmais īpašnieks bijis “Garais Klauss”, kurš 15. gs. pirmajā pusē minēts kā Zemītes lēņa mantinieks. Uzskata, ka tagadējā pils jeb kungu māja būvēta ap 1850. gadu, kad ap to izveidots arī parks. Domājams, ka neorenesanses tornis piebūvēts vēlāk jau esošai ēkai.


Muižas kungu māja nodedzināta 1905. gadā un atjaunota tikai 30. gados. Neskatoties uz ugunsgrēku postījumiem, sākotnējie pils galvenie apjomi pamatos saglabājušies. Vecajā muižas klētī 1937. gadā iekārtots Aizsargu nams. 1943. gadā ugunsgrēkā nodega vairākas muižas saimniecības ēkas. 1945. gadā Zemītes muižā izveidoja Mašīnu un zirgu iznomāšanas punktu, bijušajās Aizsargu nama telpās – Zemītes pagasta darbaļaužu deputātu padomes izpildkomiteju. 1949. gadā izveidoja Mašīnu un traktoru staciju (MTS). 1951. gadā staciju likvidēja un nodeva Kandavas RTU, 1962. gadā uz tā bāzes izveidoja jaunu uzņēmumu – "Tukuma lauktehnikas" filiāli. Padomju varas gados pilī atradās ēdnīca un dzīvokļi. Bija iecere pils tornī ierīkot muzeju.

Tagad bijusī kungu māja ir pašvaldības īpašums. 2000. gadā Kandavas novada dome ieguldījusi līdzekļus tās rekonstrukcijā un kopš tā laika pilī atrodas Zemītes pamatskola.

Runā, ka Zemītes pilī pusnaktī varot satikt Zilo dāmu. Zemītes muižas parkā apskatāma parka Sarga seja liepas stumbrā un Mīlētāju krēsls.

Kontaktinfomācija
Zemītes pamatskola, Zemīte, Zemītes pagasts, Kandavas novads
(+371) 63155356, 26527265
zemitespsk@kopideja.lv
www.visittukums.lv

Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai, lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu