Lapas navigācija
Reģions
Apskates vietas
Dabas objekti
Ūdeņi
Iegūt norādes

Vecmoku muižas drupas

Vecmokas, Tumes pagasts, Tukuma novads

Vecmoku muiža vēstures avotos pieminēta 1544. gadā. Tiek uzskatīts, ka kungu māju 18.gadsimta vidū projektējis arhitekts Severins Jensens. Savukārt muižas saimniecības ēkas – zirgu staļļi – ir veidoti T. Zeileram raksturīgā manierē. 1941.gadā Vecmoku muižā izveidota neliela koncentrācijas nometne, kas vēlāk pārveidota par darba nometni.

Pils sagrauta 1944. gadā, kad padomju armijas daļas uz neilgu laiku ieņēma Tukumu. Līdz mūsdienām saglabājušās un šobrīd apskatāmas kungu mājas drupas un vairākas saimniecības ēkas. Jau vairākus gadus tiek kopts Vecmoku muižas parks, kurā atrodamas arī dažādas eksotu sugas. Ik pa laikam šeit tiek rīkoti dažādi interesanti ar mākslu un mūziku saistīti pasākumi.
www.visittukums.lv

 


Vecmoku muiža atrodas tagadējā Tukuma rajona Tumes pagasta teritorijā. 1460. gadā tā nosaukta kā Livonijas ordeņa īpašums Mowken Hof. 1536. gadā Fīlipam fon der Brigenam (Philipp von der Brüggen) izlēņotas divas zemnieku sētas Mokās. Vecmoku muiža pieminēta 1544. gadā.

16. un 17. gadsimtā Vecmokas bija hercoga īpašums, piederēja pie Ozolmuižas pārvaldes un bija ieķīlāta.

1753. gadā muižu nomājis Piltenes landrāts Eberhards Kristofers fon Medems (Eberhard Christopher von Medem). Šajā laikā celta jauna dzīvojamā ēka, kura izmaksājusi vairāk nekā 400 Alberta valsts dālderus.

1785. gadā muiža nonāca fon der Brigenu dzimtas īpašumā, bet no 1838. līdz 1924. gadam tā bija fon Elzenu (von Oelsen) dzimtmuiža.

Joprojām nav precīzi noskaidrots, kas bijis pils arhitekts. Tiek uzskatīts, ka kungu māju 18. gadsimta vidū projektējis arhitekts Severins Jensens. Savukārt muižas saimniecības ēkas – zirgu staļļi – ir veidoti T. Zeileram raksturīgā manierē.

1920. gadā muiža nacionalizēta. Tās centrs palika fon Elzenu dzimtas īpašumā līdz 1939. gadam. Pēc baronu izceļošanas pagasta pašvaldība apsprieda iespēju pilī izvietot Vecmoku skolu. Tā kā sākās karš, tas netika izdarīts.

1941. gadā muižas centrā tika iekārtota neliela vācu koncentrācijas nometne, kas vēlāk tika pārveidota par darba nometni. Pils sagrauta 1944. gadā, kad padomju armijas daļas uz neilgu laiku ieņēma Tukumu.

Līdz mūsdienām saglabājušās kungu mājas drupas un vairākas saimniecības ēkas. Jau vairākus gadus tiek kopts Vecmoku muižas parks, kurā atrodamas arī dažādas eksotu sugas.
www.vecmokupils.lv

Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu