Lapas navigācija
Reģions
Apskates vietas
Dabas objekti
Ūdeņi
Iegūt norādes

Vandzenes muižas pils

1971 www.zudusilatvija.lv

Vandzenes muiža pirmo reizi tiek minēta 17.gadsimtā.

Vandzenes (Wandsen) muižas ansamblis veidots baronu Heikingu dzimtai 19. gadsimtā kā simetrisks komplekss ar uzsvērtu centrālo asi ap parādes pagalmu. Abās pusēs iebraucamam ceļam ir stallis un klēts ar klasicisma stila iezīmēm, parādes pagalma otrā pusē pils. Tai abās pusēs ir nelieli vienstāvīgi namiņi, jeb flīģeļi, kurus ar pili savienoja mūra žogs ar vārtiem.

Vandzenes muižas pils celta 19. gadsimta sākumā klasicisma stilā. Pils priekšā uzejas kāpņu stūros ierakti 17. gadsimta čuguna lielgabali, kas šeit uzstādīti 19. gs. beigās. Pagrabā un vienā no pirmā stāva telpām saglabājusies krusta velve. Pie muižas ēkas vērojams gleznains dīķis, kura ūdeņos spoguļojas viena no izteiksmīgākajām saimniecības ēkām – brūzis, kas celts 19. gs. otrajā pusē.

No pils aleja ved uz ainavu parku ar eksotiskiem kokiem un krūmiem, dīķi un muižas īpašnieku kapenēm. Parku 19. gs. vidū ierīkojis barons Heikings. Muižas pēdējais īpašnieks Nikolajs fon Heikings. Pils dārza pusē kādreiz bijusi vaļēja terase ar masīvām kāpnēm. Te sākas pils parks (17 ha), kas ir viens no tipiskākajiem Latvijas ainavu parkiem, savukārt pils priekšā atrodas Rīgas dārzu arhitekta Andreja Zeidaka 1937. gadā projektētais priekšdārzs.

No 1937. gada pilī atrodas Vandzenes skola, dibināta 1866. gadā. 1920. gadā pils pārgāja valsts īpašumā. 1937. gadā skolai pievienoja Skreites pamatskolu un izveidojās sešklasīgā pamatskola, kurai telpas ierādīja pilī. No 1945. gada skola kļuva par septiņgadīgo pamatskolu, bet 1955. gada sākumā rajona Tautas izglītības nodaļa izlēma, ka Vandzenes skola pārveidojama par vidusskolu. No 2011. gada Vandzenes muižas ēkā atrodas Vandzenes pamatskola.


Vandzenes skola, Vandzenes pagasts, Talsu novads, LV-3281
+371 63225081, 26113095
vandzenespamatskola@talsi.lv
www.talsitourism.lv

Izvēloties pārlūkot mūsu vietni, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai, lai pielāgotu jūsu pieredzi. Jūs jebkurā laikā varat atsaukt savu piekrišanu, mainot pārlūkprogrammas iestatījumus un dzēšot saglabātās sīkdatnes. Privātuma politika
Piekrītu